top of page

Weekly #247 — 30.06.2025

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

«Ринок може залишатися ірраціональним довше, ніж ви можете залишатися платоспроможним» Джон Мейнард Кейнс. Американські індекси встановлюють новий, ще один з початку року all-time high. S&P 500 зріс на 27% з локального мінімуму 7 квітня, після оголошення нових тарифів Дональдом Трампом. Проте тарифи досі залишаються, так би мовити, на столі. Ефективна ставка з урахуванням універсального 10% тарифу зросла в рази, монетарний уряд США потрапив під атаки Дональда Трампа, геополітичні ризики з 7 квітня залишаються високими, а інвестори тяжіють до ринків ЄС та Азії як до захисту від ризиків США.


США

Торгові війни. Канада відкликала цифровий податок для США (3% на виручку від канадців для технологічних компаній: Amazon, Google, Meta, Uber, Airbnb). Його запровадження з ретроспективним ефектом коштувало б американським компаніям близько $2 млрд. Канада пішла на цей крок, щоб відновити торговельні перемовини з США.


Торгова угода Китаю з США рухається з перемінним успіхом. Китай не тільки обмежує експорт рідкоземельних матеріалів у списку «no-export», але й затримує постачання дозволених товарів. Затримки на 1–2 місяці викликані перевірками, які ініціює китайська митниця через схожість найменувань (титановий стрижень — дозволено, титановий порошок — заборонено), а також через комплексні постачання (затримка контейнерів через інспекцію одного з товарів). Голова Торгової палати ЄС у Китаї зазначив, що вони здатні отримувати ліцензії на експорт товарів, але процес складний і нагадує гасіння пожеж — покриття лише найнеобхіднішого. Міністр фінансів США Бессент заявила, що Китай погодився зняти обмеження для США, однак реальні результати поки що примарні.


Загальний дедлайн для підвищених тарифів (у т. ч. 50% для ЄС) — 9 липня. ЄС заявив, що готують відповідь для товарів з США з 14 липня або раніше, якщо тарифи будуть запроваджені, а поточні ставки на експорт сталі, алюмінію та авто не будуть знижені. Трамп не підтримав заяву про незмінність дедлайну й зазначив, що його можуть як подовжити, так і наблизити. Він додав, що уклали угоди з 4–5 країнами (у т. ч. з Великою Британією та Китаєм), проте ще 200 країн залишається. Більшість із них імовірно фізично не встигнуть обговорити ключові моменти, тому дедлайн буде перенесено.


Облікова ставка. Політична волатильність зачепила монетарний уряд США. За непідтвердженими даними Трамп може звільнити голову ФРС Джерома Павелла до завершення його терміну у 2026 році. Президент заявив, що облікова ставка має бути на рівні 1% замість поточних 4,5%, і додав, що не проти, якщо Павелл самостійно складе повноваження. Ринок закладає 20% імовірності зниження ставки на засіданні 30 липня. Павелл раніше заявляв, що вони досі очікують даних щодо впливу тарифів і фіскального пакета на економіку. Водночас варто відзначити, що інфляційні очікування від Мічиганського університету на рік уперед знизились із 6,6% до 5%.


Бюджетний пакет. Трамп тисне на Сенат щодо швидкого ухвалення законопроєкту про розширення податкових пільг. За підрахунками Бюджетного управління Конгресу, його «вартість» — це зростання боргу США за 10 років на $3,3 трлн до рекордних (за співвідношенням до ВВП) рівнів з 1946 року.


Ділова активність. Обсяги продажу нового житла у травні скоротилися на 13,7% (м/м). Скорочення ВВП у Q1 2025 переглянуто в бік погіршення — до 0,5% (кв/кв), найгірший результат з Q2 2022. Водночас замовлення на товари довгострокового вжитку у травні зросли на 16,5% (м/м), рекордні темпи з 2014 року.


Європа

Європейський STOXX600 зріс на 1,3%. Індекс ділового клімату ifo в Німеччині зріс до 88,4 — найвищого рівня за рік. У силу вступила угода США–Велика Британія, яка скоротила тарифи на автомобілі та авіадвигуни. Запуск 30 червня додасть імпульс британському автопрому та аерокосмічній галузі та зменшить зовнішній тиск на промисловість ЄС. Фунт за місяць укріпився до долара США з 1,35 до 1,37 GBP/USD.


Китай

Китайська ділова активність у червні знизилась третій місяць поспіль. Індекс PMI склав 49,7 (нижче 50 — скорочення). Китай продає державні облігації США. Їх портфель скоротився з $784 млрд у лютому до $757 млрд на кінець квітня 2025 року.


Японія

Японський NIKKEI225 зріс на 5,6%. Інфляція у червні в Токіо сповільнилася до 3,1% р/р, з 3,6% у травні. Охолодження енергетичних цін і субсидії стримують ціновий тиск.


Висновок для інвесторів

Глобальні ринки демонструють стійкість після торговельної кризи квітня та енергетичних побоювань червня. Сильні корпоративні звіти в США підтримують зростання. Водночас ризики залишаються: політична нестабільність у США (великі витрати, торгівля) і геополітична невизначеність у світі (Близький Схід). Причин не слідувати тренду перетоку інвестицій із США до Європи та Азії наразі немає. Короткостроковим хеджем від геополітичної волатильності можуть стати оборонні технології та AI.



Crypto Recap

Тиждень продемонстрував слабкі шанси держав на запуск роздрібних CBDC в умовах активної конкуренції з приватним сектором. Так, Південна Корея призупиняє другий раунд тестування CBDC через активне просування банківських стейблкоїнів, номінованих у воні. Вісім найбільших банків країни об'єдналися для запуску приватного цифрового аналога вони, плануючи інфраструктуру вже до 2026 року.


JPMorgan запускає депозитний токен на мережі Base і веде переговори з SEC з питання інтеграції TradFi і блокчейну. Gemini розвиває токенізовані акції та ETF в ЄС, а Visa масштабує розрахунки в стейблкоїнах у регіонах, що розвиваються.


Криптовалюта відіграла втрати попереднього тижня. BTC подорожчав на 5,0% до $107,8 тис., ETH — на 10% до $2,5 тис. Припливи в криптопродукти продовжилися — +$2,7 млрд після +$1,2 млрд минулого тижня.


BIS, однак, жорстко критикує модель стейблкоїнів як самостійної форми грошей, підкреслюючи їхню залежність від традиційної ліквідності та ризики фрагментації валютного простору.


Крім цього, в Японії регулятор FSA пропонує визнати криптовалюти фінансовими продуктами та знизити оподаткування. У Туреччині посилюються вимоги до CASP для контролю за транзакціями. У Болівії використання BTC і USDT стає масовим на тлі рекордної інфляції та краху болівіано. Гонконг прагне легалізувати ринок з 1 серпня через режим ліцензування емітентів і токенізацію держоблігацій.


Дональд Трамп: BTC послаблює тиск на долар. Президент заявив, що є шанувальником криптовалют. Він відзначив збільшення кількості платежів у BTC і силу криптовалют під час падіння фондового ринку. Трамп також заявив про суперництво з Китаєм у цьому секторі та додав, що криптовалюта створює робочі місця. При цьому він не відповів прямо на питання про виключення його криптопідприємств із закону про криптовалюти. Трамп зауважив, що інвестиціями в криптопроєкти займаються його діти. На час президентства він передав їм свій бізнес у трастовий фонд.


ФРС не буде враховувати «репутаційний ризик» при нагляді за банками. Агентство видалило згадку про репутаційний ризик з наглядових матеріалів, включаючи керівництва з перевірки. Його замінили більш конкретними обговореннями фінансових ризиків. ФРС припускала, що репутаційний ризик може нашкодити банківському бізнесу або призвести до дорогого судового процесу. Раніше «репутаційний ризик» використовували для відключення криптоіндустрії від банківського сектора в рамках операції Chokepoint 2.0. Проблема посилилася після краху дружніх до індустрії банків у 2023 році. Понад 30 криптокомпаній зіткнулися з обмеженнями або блокуванням доступу до банківських послуг. Управління контролера грошового обігу та Федеральна корпорація зі страхування депозитів також відмовилися від цього стандарту перевірки.


Японський регулятор FSA пропонує класифікувати криптовалюти як фінансові продукти. Нововведення може прирівняти їх до акцій та інших фінансових продуктів. Це також знизить податок з криптоактивів до 20% (зараз — до 55%) і дозволить створювати крипто-ETF. Більш низька фіксована ставка може бути привабливою для роздрібних та інституційних інвесторів. За даними FSA, в Японії існує 12,1 млн крипторахунків з 5 трлн ієн ($34,5 млрд). Криптоактивами володіють 7,3% клієнтів з інвестиційним досвідом і 10,2% клієнтів онлайн-фінансових установ. Їх частка нижча, ніж у акцій, але вже перевищує облігації в ієнах. 62% респондентів розглядають криптоактиви для диверсифікації, а 54% мають намір інвестувати в найближчі три роки. На них планують виділяти 2–5% коштів. При цьому майже 80% розраховують інвестувати більше ніж на один рік.


Туреччина готується посилити правила для криптовалют, зобов'язавши CASP перевіряти транзакції. Клієнтам необхідно буде розкривати походження коштів і описувати транзакції (не менше 20 символів). При цьому, якщо транзакції з криптоактивами не відповідають вимогам Travel Rule (передача інформації про транзакцію), перекази будуть проходити через 48 годин (72+ для першого виведення). Транзакції зі стейблкоїнами обмежені $3 тис. на день і $50 тис. на місяць. CASP, які виконують вимоги Travel Rule, можуть збільшити ліміти вдвічі — до $6 тис. і $100 тис. відповідно. Для цього вони зобов'язані розкривати ПІБ, адресу криптогаманця, адресу проживання, місце і дату народження відправника та одержувача транзакції. Перекази для цілей надання ліквідності, маркет-мейкінгу та арбітражу, за умови підтвердженого походження коштів, звільняються від обмежень. Міністр фінансів Мехмет Шимшек заявив, що при виявленні порушень CASP може бути відмовлено у видачі ліцензії або вона може бути анульована.


BIS: токенізовані депозити і оптові CBDC – це майбутнє фінансової системи, концепт стейблкоїнів як грошей – неспроможний. Вони провалили три ключові тести на єдність, еластичність і цілісність. Банк міжнародних розрахунків (BIS) зазначає, що, на відміну від фіатних валют, вони можуть мати різні обмінні курси (різна оцінка платоспроможності емітента). Банк порівняв їх з приватними банкнотами в епоху вільної банківської діяльності в США XIX століття. При цьому для управління ліквідністю емітентам стейблкоїнів необхідне попереднє фінансування під заставу. В результаті операції сповільнюються і не можна порівняти з операціями центральних банків і комерційних банків, які можуть оперативно надати ліквідність. Стейблкоїни також вразливі до відмивання грошей, ухилення від санкцій і фінансування тероризму. Тому BIS стверджує, що подібні токени повинні бути обмежені і суворо регулюватися. Банк відзначає перспективи токенізації. На думку BIS, вона ґрунтується на поточній фінансовій системі, а не замінює її.




Сировинні

Газ

У понеділок серпневі ф’ючерси на хабі TTF знизилися до $419 за тис. кубометрів (–21,5% за тиждень), спотова ціна — до $415 (–18,1%). Це найрізкіше тижневе падіння з липня 2023 року на тлі зниження геополітичної напруги після оголошення припинення бойових дій між Ізраїлем та Іраном. Ризики блокування Ормузької протоки, через яку проходить близько 20% світових поставок СПГ, були зняті.


Близько 10% морського імпорту Європи надходить із Катару, а також з ОАЕ. Потенційне блокування протоки могло б тимчасово відрізати ці країни від ключових ринків.


Додатковий тиск на ціни спричинило зниження попиту з боку Китаю — через уповільнення економіки, зростання внутрішнього видобутку та перехід на відновлювану енергетику. З початку року Китай не закуповує СПГ у США та переорієнтовує поставки за довгостроковими контрактами на європейський ринок.


Також у понеділок відновилися поставки з Норвегії після завершення частини ремонтів. За даними LSEG, добові заявки на експорт зросли на 14 млн м³ — до 319 млн м³ (+4,6%).


На ринку зберігається підтримка з боку низьких запасів і початку закупівель НАК «Нафтогаз України», який планує закачати близько 10 млрд м³ у поточному сезоні. Через дефіцит вільного ресурсу в ЄС компанія закуповує газ із премією 20–25% до TTF (≈$500 за тис. м³), що системно підштовхує ціни вгору.


Станом на 28 червня запаси в європейських ПСГ становили 58,15% (≈60,9 млрд м³), на 2,45 млрд більше за тиждень, але істотно нижче минулорічного рівня у 76% (різниця — 18,8 млрд м³).


Нафта

Серпневі ф’ючерси на Brent впали до $67,7 за барель (–10,3% за тиждень), спотова ціна — до $67,7 (–12,1%). Це найсильніше тижневе падіння з березня 2023 року. Ціни повернулися до рівня, на якому перебували до ескалації 13 червня, оскільки ризик серйозних перебоїв із поставками було повністю знято.


Аналітики Macquarie зазначають, що за відсутності геополітичних ризиків ринок нафти може опинитися в профіциті 2,1 млн барелів на добу у 2025 році — визначний чинник, що тиснутиме на ціни в другій половині року.


У центрі уваги — зустріч ОПЕК+, де очікується рішення про підвищення видобутку на 411 тис. барелів на добу в серпні. Це продовжить поступове згортання обмежень, запроваджених раніше для підтримки ринку. Частково це робиться для компенсації бюджетних втрат у країнах-експортерах, а також для тиску на учасників, які перевищували квоти.


Також ринок слідкує за літнім попитом на пальне в США та Китаї на тлі зростання туристичної активності.



Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

У п’ятницю спотова ціна м’якої пшениці на CBOT знизилась до $191,5/т (–8,8% за тиждень), липневі ф’ючерси — до $193 (–5,4%). Французька пшениця (вересень, MATIF) — до $228/т (–6,7%).


Котирування пшениці впали через очікування рекордних врожаїв. За даними USDA, запаси пшениці в США зросли до 22,8 млн тонн проти 18,9 млн тонн торік (+20,6%).


ІКАР підвищив оцінку врожаю пшениці в рф на 0,7 млн тонн — до 84,53 млн тонн (+0,8%). Єврокомісія очікує виробництво пшениці в ЄС на рівні 128,2 млн тонн (+1,6 млн до попередньої оцінки). Запаси, навпаки, знижено до 8,34 млн тонн (–0,71 млн).


IGC підвищила глобальний прогноз врожаю на 2 млн тонн — до 808 млн, споживання — на 1 млн, а кінцеві запаси на 2025/26 — до 264 млн тонн (+2 млн).


На цьому тлі, а також через деескалацію на Близькому Сході, пшениця втратила позиції майже до локальних мінімумів.


Ціни на кукурудзу також опустилися — до $173 (–2,5%), липневі ф’ючерси — до $164 (–0,4%). Причини — хороші погодні умови в США та прогнози рекордного врожаю в Бразилії.


Datagro підвищила прогноз врожаю кукурудзи в Бразилії на 1,3 млн тонн — до 134 млн тонн, із другим урожаєм у 108,5 млн тонн. Agroconsult очікує ще вищий показник — 123,3 млн тонн (+13,6% до прогнозу Datagro).


Соя знизилася до $369 (–4,1%), липневі ф’ючерси — до $379 (–2,6%). Погода на Середньому Заході США залишається теплою і вологою, сприяючи вегетації посівів. Поряд з цим, Datagro підвищила прогноз урожаю сої в Бразилії до 173,5 млн тонн (+1,5 млн до попередньої оцінки).


Загалом хороша погода та очікувано високі врожаї формують стабільну пропозицію, посилюючи тиск на ціни зернових і олійних.


Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика







Україна: Нерухомість






Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.



Вас також може зацікавити:





Comments


bottom of page