Weekly #223 — 13.01.2025
- Ukraine Economic Outlook
- 14 янв.
- 8 мин. чтения
Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Світові фондові індекси здебільшого закрили рік у зеленій зоні. Американські ринки традиційно продемонстрували результати, що перевищують показники інших країн, завдяки технологічним гігантам. Японський ринок зріс на 19%, побивши рекорд, що тримався з 1989 року. Китайський індекс зріс на 12,7%. Широкий SSE Composite перевершили банківські акції (понад 60% зростання) та індекс інноваційних компаній (+16%). Британський FTSE 100 зріс на 6%, до того ж забезпечив понад 3% дивідендної дохідності.
Європейські акції закрили рік змішаними результатами через політичну нестабільність, зростання дохідності американських облігацій та структурні економічні проблеми. Проте один із найбільш несподіваних лідерів продемонстрував результати, близькі до американських. Німецький DAX 40 зріс на 19% завдяки зниженню інфляції до 1,6% р/р у вересні 2024 року. Французький CAC 40 знизився на 2,2% через політичну нестабільність і побоювання щодо високих бюджетних витрат. Широкий європейський STOXX 600 зріс на скромні 5,4%.
Інвестиційні банки надають перевагу американським акціям, звертають увагу на потенціал японського ринку на тлі відновлення економіки та вважають британські акції справедливо оціненими. Водночас інвестиції у європейські акції на 2025-2026 роки критикуються через низькі темпи економічного зростання та обмежений потенціал для зростання. Китайська економіка намагається уникнути дефляційної спіралі та зберегти темпи зростання понад 5%, однак наразі шанси на успіх виглядають невеликими.
США
Інфляційні очікування споживачів у січні зросли з 2,8% до 3,3% (рік наперед), та з 3% до 3,3% (п’ять років вперед). Член Ради керівників ФРС Мішель Боуман зазначила, що ризики зростання інфляції зберігають, попри прогрес у боротьбі з нею у 2023 році. Щобільше згідно з протоколами грудневого засідання ФРС, більшість посадовців не проти залишити ставки без змін на засіданні в січні, оскільки посилились інфляційні ризики. Інвестори очікують лише 1 зниження ставки у 2025 році.
Кількість зайнятих у несількогосподарьскому секторі у грудні зросла на 256 тис., на 92 тис. вище за консенсус очікування. Рівень безробіття знизився на 10 б.п. до 4,1%.
Акції. Фондовий індекс S&P 500 зріс у 2024 році на 23,3%, другий рік поспіль демонструючи зростання понад 20%. Востаннє індекс зростав такими темпами два роки поспіль у період 1995-1999 років. Фондовий ринок зростав фрагментовано. Так звані Magnificent 7 (сім технологічних гігантів: Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA та Tesla) зросли за рік на 67%, тоді як без них S&P 500 продемонстрував скромне зростання на 6,3%. За 2023-2024 роки частка MAG7 у S&P 500 зросла з 20% до 33%, що поставило інвесторів в індексні фонди у залежність від результатів цих технологічних гігантів.



Консенсус інвестбанків передбачає зростання індексу на 9% у 2025 році. За останні 25 років 53% з 376 компаній, опитаних Bloomberg, прогнозували результати між 0% і 9%, але часто помилялися. У середньому помилки прогнозів становили понад 15 п.п. Найбільші прогнози помилок демонстрували Wells Fargo (один із найбільш оптимістичних прогнозів у 2025 році), Morgan Stanley, UBS та Credit Suisse.
Облігації. Обсяги розміщення Treasuries у 2024-му склали $4,7 трлн, на 1,5 трлн вище ніж у 2023-му. Мінфін розмістив рекордні обсяги, які поступились лише «ковідним» залученням у 2021-му, коли було розміщено паперів на $5,1 трлн. Дохідність 10-річних облігацій зросла з локального мінімуму у 3,6% у вересні 2024-го до 4,8% на 13 січня 2025 року. Рекордний рівень з 2007 року, якщо виключити короткострокове зростання у жовтні 2023-го до 4,9%.
Державні облігації Великобританії пропонують схожий рівень дохідності: 4,8% по 10Y паперам. Проте інфляція в країні вже знижувалась нижче цільового рівня у 2%, а центральний банк зберігає ставку в 4,75%. Щобільше, згідно консенсус очікувань — курс фунта стерлінтів має укріпитись до долару. В результаті потенційна дохідність за паперами включатиме відсоткову, номінальну та валютну.
Європа
Європейський STOXX600 впав на 1,03%. Інфляція у єврозоні пришвидшилась на 20 б.п. у грудні до 2,4% (р-р). Базовний показник, який виключає волатильні енергоресурси і харчові товари залишився незмінним на рівні 2,7%. ЄЦБ у звіті Economic Bulletin зазначив, що дезінфляційний процес іде запланованим темпом до цільового значення у 2%.

Японія
Японський Nikkei225 знизився на 1,89%. Заробітня плата з поправкою на інфляцію знизилась на 0,3% у листопаді. Купівельна спроможність населення залишається під питанням через четвертий поспіль місяць зниження реальної зарплати.

Китай
Китайський SSE Composite знизився на 1,33%. Країна продовжує боротись з інфляційним тиском. Інфляція споживчих цін у грудні склала 0,1% (р-р), на 10 б.п. нижче ніж у листопаді. Базовий показник зріс на 10 б.п. до 0,4% (р-р). Важливо відмітити, що індекс цін виробників 27-й місяць поспіль залишається негативним. У грудні ІЦВ склав -2,3% (р-р) на 10 б.п. вище за консенсус-очікування. Водночас обсяги експорту у грудні зросли на 10,7% (р-р), після 6,7% у листопаді, імпорт же зріс на 1%, — розширюючи профіцит торгового балансу до $104,8 млрд.

Crypto Recap
Криптовалюти зростали у 2024-му. Позитивний тренд продовжиться у 2025 році. Ключовими драйверами стануть: інституційні інвестиції, зміни в регуляторному середовищі, геополітична та економічна нестабільність. Однак завищені очікування інвесторів щодо швидкої дерегуляції сектору в США та прийняття у світі можуть завадити криптовалюті досягти нових максимумів.
За рік найбільша криптовалюта BTC подорожчала на 114%, ETH - на 45%. Але з початку року BTC знизився на 3% до $90,5 тис., рекордно низького рівня з листопада 2024-го. Притоки в криптопродукти у 2024-му склали $44,2 млрд, з рекордними тижневими притоками аж до $4 млрд. Однак за перші два тижні 2025-го відтік становив $0,02 млрд. На ринку опціонів (Deribit) шанси того, що BTC перевищить $100 тис. до кінця 2025-го оцінена в 64%.




Ключовими трендами і факторами у 2025-му стануть:
BTC-резерви. У США три штати запропонували законопроєкти про такі резерви. Депутат Європарламенту Сара Кнафо запропонувала створити BTC-резерв за прикладом США і Сальвадора. Кнафо розкритикувала цифрове євро, назвавши його способом ЦБ контролювати фінансові операції. Міська рада Ванкувера постановила дослідити переваги BTC як резервного активу. CZ, колишній голова Binance, вважає, що Китай неминуче створить стратегічний BTC-резерв.
Інституційні інвестиції. Пенсіонні фонди в Британії, США, Південній Кореї інвестують від 0,01% до 3% активів у цифрові активи (BTC-ETF, акції криптокомпаній).
Регуляторні зміни та інституційне прийняття. Повна нормативна база MiCA (універсальний пакет крипторегуляцій в ЄС) для постачальників послуг цифрових активів набуває чинності з 30 грудня. Deutsche Bank створює власну мережу L2 на Ethereum. JPMorgan планує запровадити обмін USD-EUR на блокчейні в першому кварталі 2025 року. Тайський Siam Commercial Bank запускає сервіс міжнародних платежів у стейблкоїнах. Іспанський банк BBVA додав підтримку стейблкоїна USDC у Швейцарії.
Лояльні регулятори в США, деофшоризація. Позитивна позиція американських регуляторів щодо криптовалют стимулює повернення капіталу в США і розвиток внутрішньої криптоекосистеми.
Втеча від нестабільності в криптосвіт. Економічна та геополітична нестабільність змушують інвесторів шукати альтернативні активи для збереження капіталу. Криптовалюти, зокрема Bitcoin, стають популярним вибором завдяки своїй незалежності від традиційних фінансових систем і здатності зберігати вартість.
Британія виключила стейкінг криптовалют із класу колективних інвестицій. Мінфін змінив Закон про фінансові послуги та ринки. Поправки описують, що стейкінг, який забезпечує роботу блокчейнів (Ethereum, Solana) не є колективною інвестиційною схемою (CIS). CIS - це будь-які угоди, в рамках яких учасники спільно отримують прибуток. Вони суворо контролюються Управлінням з фінансового регулювання та нагляду країни.
Bank of America проводить 100% своїх внутрішніх транзакцій за допомогою Ripple. Про це заявив CEO Sound Planning Group Девід Страйжевскі в інтерв'ю FOX Business. Він додав, що XRP відіграватиме центральну роль у світових фінансах протягом багатьох років. Ripple співпрацюють більш ніж з 1700 фінансовими інституціями. Незважаючи на його заяви, офіційного підтвердження немає. Однак у 2017-му Bank of America подав патент на систему DLT з використанням Ripple. Її застосовують для міжбанківських транзакцій у режимі реального часу. Загалом Bank of America має 83 патенти у сфері блокчейну.
Федеральний суд США 30 грудня дозволив Мін'юсту продати 69,4 тис. BTC ($6,4 млрд), вилучених у Silk Road. У грудні 2023-го апеляційний суд офіційно оформив конфіскацію цих BTC. Мін'юст наполягав на продажу BTC, посилаючись на волатильність активу. Зволікання з продажем пов'язані з судовим спором проти Battle Born Investments. Компанія заявляла про права на вилучені ВТС через процедуру банкрутства, але програла суд.
Понад 60 мільярдерів інвестували в BTC. З них 43 американці та 4 канадці. Також є мексиканці, індуси, італійці, росіяни та інші. За даними HODL15Capital, їхні загальні статки перевищують $1,5 трлн. BTC володіють Марк Цукерберг (Facebook), Ларрі Еллісон (Oracle), Стів Возняк (Apple), Роман Абрамович (Millhouse) і Павло Дуров (Telegram). Серед політиків BTC мають Дональд Трамп і Вівек Рамасвамі. До списку увійшли представники галузі: екс-CEO Binance CZ ($50 млрд), CEO Coinbase Брайан Армстронг ($11 млрд) і співзасновник Ethereum Віталік Бутерін ($2 млрд). BTC також володіє найбагатша людина у світі - Ілон Маск ($442 млрд). Його компанії Tesla і SpaceX мають 9,7 тис. BTC ($980 млн) і 8,3 тис. BTC ($835 млн) відповідно. З лютого 2021-го нереалізований прибуток Tesla перевищує $640 млн.
2-й за величиною банк Іспанії BBVA запускає торгівлю криптовалютою. Це 5-й за величиною банк Туреччини, 86% акцій якого належать BBVA. Для торгівлі банк використовуватиме іспанську криптобіржу Bit2Me.
Morgan Stanley розгляне додавання криптовалют на свою платформу E-Trade. За даними The Information, ключовий фактор - очікування дружнього середовища за Трампа. У разі реалізації плану E-Trade може стати найбільшим традиційним криптоброкером. За даними The Information, на 5,2 млн рахунків E-Trade зберігається $360 млрд. Із серпня Morgan Stanley уповноважила 15 тис. фінансових консультантів рекомендувати BTC. Вони включають BTC-ETF: IBIT від BlackRock і FBTC від Fidelity.


Сировинні
Газ
У понеділок лютневі ф'ючерси на голландському хабі TTF зросли до $567/тис. куб. м (+1% за два тижні), тоді як спотова ціна піднялася до $570/тис. куб. м (+1,6% за два тижні). Зростання цін на газ у Європі було спричинене новинами про атаку ЗСУ на компресорну станцію "Руська", що забезпечує подачу газу трубопроводом "Турецький потік".

"Турецький потік" залишається єдиним газопроводом для експорту російського газу до Туреччини та ЄС. Він складається з двох ниток і може транспортувати до 31,5 млрд куб. м газу на рік. У разі втрати цього маршруту ціни можуть зрости до $700–800 за тис. куб. м, але поступово знизяться завдяки введенню нових проєктів з експорту ЗПГ у США та Катарі до кінця року.
Прогнози м’якої та вітряної погоди на цьому тижні обмежують потенціал подальшого зростання цін. Вищі ціни в Європі порівняно з Азією сприяли збільшенню постачання скрапленого природного газу в регіон. За даними LSEG, деякі ЗПГ-танкери, що прямували до Азії, змінили курс на Європу.
Станом на 11 січня газосховища заповнені на 66,4% (~70,4 млрд куб. м), що на 7,6 млрд куб. м менше з початку року і на 14,8 млрд куб. м (14,4%) нижче рівня аналогічного періоду минулого року. Загалом ринок перебуває у стані балансу, а погодні умови у найближчі тижні стануть ключовим фактором впливу на ціни.
Нафта
У понеділок ціна березневих контрактів Brent зросла до $81,1 за барель (+9,6% за два тижні), а на спотовому ринку ціна піднялася до $79,8 за барель (+7,6% за два тижні). Різке зростання цін на нафту було спричинене введенням США нових санкцій проти енергетичного сектору РФ.

Минулої п’ятниці США оголосили про санкції проти "Газпром нефть", "Сургутнефтегаз" і десятків менших нафтосервісних компаній, а також двох китайських компаній – Shandong United Energy Pipeline Transportation Co Ltd і Guangrao Lianhe Energy Pipeline Conveyor Co, що займаються транспортуванням нафти. Крім того, санкції накладено на 183 судна, які перевозили російську нафту та тепер не зможуть заходити у більшість морських портів світу, включаючи Китай та Індію.
На тлі цього китайські та індійські споживачі почали активно шукати альтернативних постачальників. За оцінками трейдерів, у понеділок спотові премії на нафту еталонних сортів з Близького Сходу зросли більш ніж на 70%, досягнувши $3/барель – найвищого рівня з жовтня 2023 року.
Премії на високоякісну нафту також підвищилися: минулого тижня бразильська нафта з постачанням у березні продавалася з премією понад $3/барель порівняно з Brent, що на $2 більше, ніж на початку грудня 2024 року.
Водночас посилення санкцій на експорт російської та іранської нафти відкриває можливість для ОПЕК+ збільшити пропозицію, зберігаючи світові ціни на рівні понад $70/барель.
Залізна руда
Січневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% впали до $98,09/т (-1% з початку року). На ринку металургії зафіксовано зниження цін на китайську сталь (-3,3%, $458/т) і турецьку арматуру (-1,9%, $560/т), а також на американську сталь (-3,6%, $704/т за два тижні).

Ціни на залізну руду продовжують знижуватися через послаблення попиту на китайських сталеварних заводах. За 11 місяців 2024 року виробництво сталі в Китаї скоротилося на 2,7% р/р, тоді як імпорт залізної руди зріс на 6,6%, досягнувши 1,24 млрд т проти 1,18 млрд т у 2023 році. Портові запаси на кінець року становили 146,85 млн т (+28% р/р).
Згідно з Mysteel, середній рівень завантаження сталеливарних потужностей на початку 2025 року знизився восьмий тиждень поспіль до 84,24%. Водночас оголошені урядом КНР заходи щодо стимулювання споживчого кредитування обмежили подальше падіння цін.
Аналітики прогнозують, що імпорт залізної руди до Китаю у 2025 році може встановити новий рекорд, оскільки трейдери продовжують накопичувати дешеву руду, попри тривалу кризу на ринку нерухомості, яка тисне на внутрішній попит на сталь.



Агросировинні






Україна: Ринок праці



Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість




Україна: Курс
Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.
Вас також може зацікавити:
Comments