top of page
  • Фото автораUEO Design

ЗАПРОПОНОВАНЕ ПІДВИЩЕННЯ ЗРОБИТЬ УКРАЇНУ КРАЇНОЮ З НАЙВИЩИМИ СТАВКАМИ НА ВИДОБУТОК ГАЗУ В СВІТІ

Ukraine Economic Outlook провела математичний аналіз рентних ставок більш ніж у 50 країнах. Найпоширенішою практикою у 40% випадків є максимальне рентне навантаження в коридорі 10%...20%.



Показовим також є розподіл рентної ставки залежно від ВВП країни. Згідно із ним, країни, що розвиваються, встановлюють у переважній більшості адвалорні ставки роялті від 5% до 15%.



Такого високого податкового навантаження, як планується встановити в Україні, немає навіть у енергонезалежних країнах-експортерах. Тому ініціатива законопроекту №7038 виглядає повністю алогічною щодо держави, де імпорт енергоресурсів є критичним фактором національної безпеки та стримування збройної агресії РФ. Кумулятивна частка податку в ціні продажу понад 60% встановлена тільки в таких країнах-експортерах, як Нідерланди та Норвегія, де існує висока ймовірність виявлення запасів і де експорт нафти та газу відіграє істотну роль у формуванні бюджетного доходу держави. Проте, в цих країнах об'єктом оподаткування є чистий прибуток, а не прибуток від продажу газу.


Водночас в Україні кумулятивна частка податку в ціні продажу становитиме 70-80%. При цьому вірогідність успішного нового буріння є нижчою за 40%.

Одним із ймовірних пояснень ініціативи законопроекту №7038 (та йому подібних) є підготовка до банкрутування державного підприємства АТ«Укргазвидобування» з метою подальшої приватизації за неринковою вартістю активів.




Через значну виснаженість горизонтів до 5000 м газовидобувні компанії змушені бурити свердловини глибиною 5500-6000 метрів для отримання комерційного дебіту від 100 до 350 тис. куб. м на добу, що покриватиме капітальні витрати при діючій моделі ренти. Саме це спонукало українські приватні газовидобувні компанії вкладати кошти в глибокі свердловини. Зокрема, у 2021 році 64% нових свердловин було закладено на глибинах понад 5000 метрів.


Незважаючи на це, законопроект №7038 передбачає триразове (286%) зростання ренти для свердловин понад 5000 метрів, що також призведе до 139% зростання рентних ставок для старих свердловин глибиною до 5000 метрів.


В результаті кумулятивна частка податку в ціні продажу становитиме від 70% до 80% і перевищить показники таких країн-експортерів, як Нідерланди та Норвегія.



За розрахунками Ukraine Economic Outlook, економічний ефект від прийняття законопроекту №7038 для Державного бюджету України - 2022 лише в частині сплати податків буде від’ємним і становитиме (-) 24,2 млрд грн.

Окрім від’ємних надходжень, зростання рентних ставок призведе до 300% зростання валових витрат (собівартість) видобутку природного газу. Залежно від типу родовища собівартість при середньозваженій митній вартості газу $856,3 / тис. кубометрів у 2022 році становитиме від $260,7 до майже $500 за тисячу кубічних метрів.


Це, безумовно, призведе до встановлення кінцевої вартості природного газу в межах $600…$1000 за тис. куб. м. Тобто, українське блакитне паливо втратить свою конкурентну спроможність порівняно з норвезьким або американським газом.




За нашими оцінками, падіння видобутку з такою високою собівартістю збільшить потреби в закупівлі імпортного газу вже у 2025 році до $7 млрд.


Детальніше за посиланням - https://bit.ly/3v9Hmfh

107 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page