Weekly #244 — 09.06.2025
- Ukraine Economic Outlook
- 10 июн.
- 7 мин. чтения
Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Світові фондові індекси продемонстрували стійке зростання. Технологічний сектор у США, зокрема Nvidia, став локомотивом підйому. Стабільна статистика зайнятості (понад 139 тис. нових робочих місць) знизила ринкову нервозність щодо слабкості економіки США. Водночас сповільнення у промисловому секторі, затяжні торгові перемовини між США та Китаєм, протести та словесна сутичка між Трампом і Ілоном Маском підвищили рівень невизначеності на американському фондовому ринку.
Фокус інвесторів цього тижня буде зосереджено на інфляційній статистиці в США (середа), яка, ймовірно, вперше за чотири місяці покаже зростання показника.
США
Ділова активність: у травні кількість нових робочих місць склала 139 тис. (на 13 тис. більше за очікування), проте дані за березень-квітень були переглянуті вниз на 95 тис., що вказує на поступове охолодження ринку праці. Рівень безробіття залишається на рівні 4,2%. Індекс ділової активності PMI у виробничій сфері (ISM) у травні склав 48,5 (нижче 50 – спад), головним чином через зниження субіндексу «імпорт» до мінімуму з 2009 року. Індекс PMI у сфері послуг вперше з червня 2024 року впав нижче 50 (49,9).
Тарифи. Трамп підвищив мита на імпорт сталі та алюмінію удвічі — до 50%, що тисне на імпортерів і підсилює інфляційні ризики.
Ризики. У Лос-Анджелісі тривають протести, спричинені арештами 118 мігрантів. Трамп підпорядкував 300 солдатів Нацгвардії Каліфорнії під федеральне командування за статтею 10 (для придушення «повстань»), що викликало різку критику губернатора Ньюсома як провокацію проти керівництва штату. Це може бути тестування реакції суспільства, а також спроба знизити увагу до проблем бюджету. Крім того, Трамп вступив у перепалку з Ілоном Маском щодо його ролі в уряді.
Акції. Індекс S&P500 піднявся на 1,5%. Лідерами зростання стали технологічні акції (+3,2%), а найгірші результати показали компанії з виробництва товарів першої необхідності (-1,3%). Облігації. Дохідність 10-річних облігацій США зросла на 6 б.п. — до 4,51%.


Європа
Індекс STOXX600 зріс на 0,91%. ЄЦБ знизив депозитну ставку ще на 25 б.п. — до 2,0%, заявивши, що цикл пом’якшення «майже завершено». Попередня інфляція у єврозоні впала до 1,9% р/р у травні, опинившись під цільовими 2%. Нові замовлення німецьких заводів несподівано зросли на 0,6% м/м у квітні, що живить надії на відновлення промисловості.

Китай
Індекс SSE Composite додав 1,6%. Офіційний PMI виробництва залишився нижче 50 (49,5). Експорт зріс лише на 4,8% р/р — найслабше за три місяці.

Висновок для інвесторів
Зростання ринку на тлі позитиву навколо AI може продовжитися найближчим часом. Проте обережність виправдана на фоні: уповільнення ділових індексів PMI, відкладених наслідків тарифної війни і можливого збільшення дефіциту бюджету США — усі ці три фактори створюють ризики для стабільного відновлення американської економіки, а відтак і її фондового ринку.


Crypto Recap
Ключові криптовалюти закрилися в зеленій зоні. Однак темпи приросту сповільнилися. Тиждень був насичений новинами про все ширше інституційне прийняття криптовалют, але не обійшлося також і без скандалів з президентом Аргентини і міністром юстиції Чехії. За тиждень BTC зріс на 3,3% до $107,6 тис., ETH — на 0,3% до $2,5 тис. Притоки в криптопродукти залишилися незмінними: +$0,3 млрд після такого ж результату тижнем раніше.




Публічні розміщення. Біржа Gemini подала конфіденційну заявку на IPO, продовжуючи хвилю публічних розміщень, яку вже очолила Circle — її акції після IPO зросли втричі. Географічна експансія. Robinhood розширюється, придбавши біржу Bitstamp за $200 млн і канадську WonderFi. Ripple і Solana Foundation зміцнюють позиції на Близькому Сході, отримуючи ліцензії в Дубаї та беручи участь у програмах токенізації нерухомості та обміну даними. Посилення державного регулювання та законодавчі ініціативи. Швейцарія затвердила список із 74 країн для автоматичного обміну даними про криптоактиви. Фінансові регулятори в США, Великобританії, Європі та Азії посилюють нагляд за криптоактивами. SEC відкладає схвалення ETF на SOL і ETH зі стейкінгом, у Британії дозволяють торгівлю ETN для роздрібних інвесторів, а Сінгапур вимагає припинення зарубіжної діяльності криптокомпаній без спеціальної ліцензії.
У Каліфорнії приймаються законопроекти, які дозволяють платежі в криптовалюті за державні послуги і регулюють втрачені цифрові активи. Європа, зі свого боку, прагне спростити умови для технологічних інновацій, пропонуючи дерегуляцію для блокчейну, ШІ та інших технологій.
Антикорупційна служба виправдала Мілея в скандалі з LIBRA. Управління стверджує, що Хав'єр висловлював свої особисті погляди. Проект LIBRA був заявлений як ініціатива з фінансування аргентинського малого та середнього бізнесу. У лютому президент опублікував у X (Twitter) сайт і адресу смарт-контракту токена LIBRA, після чого його капіталізація зросла до $4,6 млрд. Однак інсайдери продали токени на $107 млн (за даними Lookonchain), і капіталізація обвалилася на 94% — до $257 млн, а пізніше — до поточних $7,4 млн. Збитки понесли 86% власників — понад 15 тис. гаманців втратили $251 млн.
Нігерійський фінтех запускає інвестиційну платформу для африканців. Xend Finance і Risevest анонсували спільний проєкт: платформу для продажу американських токенізованих акцій і нерухомості в Африці. Вони будуть доступні за стейблкоїни USDT і USDC з мінімальним порогом інвестицій у $5. Xend Finance підтримують Binance і Google, а Risevest у 2022 році стала інвестиційним консультантом у США і цього року отримала американську ліцензію брокера-дилера.
Міністр юстиції Чехії подав у відставку через пожертву в 50 млн крон в BTC (еквівалент $45,8 млн). Міністерство юстиції Чехії продало 500 BTC на аукціоні. Міністр Павел Блажек заявив, що кошти будуть спрямовані на цифровізацію правосуддя, боротьбу з наркозалежністю та поліпшення житлових умов для тюремного персоналу. Однак ці кошти пожертвував Томаш Йіржиковскі — засновник найбільшого в Чехії даркнет-ринку наркотиків. У 2017 році він був засуджений до чотирьох років ув'язнення. У 2021 році йому повернули ноутбук з доступом до конфіскованих 1,5 тис. BTC (близько $156 млн). У березні Йіржиковскі через свого адвоката, який був знайомий з міністром, пожертвував третину цієї суми міністерству. Блажек прийняв пожертву. Він припустив, що злочинець, ймовірно, «хотів спокутувати свою провину», і зазначив, що не вважає своє рішення помилковим.
Брокер Robinhood придбав люксембурзьку криптобіржу Bitstamp за $200 млн. Американська компанія Robinhood розраховує розширити клієнтську базу в ЄС, Великобританії, США та Азії, використовуючи 50 ліцензій Bitstamp, що діють у різних країнах. Bitstamp обслуговує понад 5 тис. інституційних і 50 тис. роздрібних клієнтів. Річний виторг Bitstamp становить $95 млн. У травні Robinhood також оголосив про купівлю канадської компанії WonderFi за $180 млн. WonderFi володіє Bitbuy і Coinsquare — двома найстарішими регульованими криптобіржами Канади, на яких зберігаються активи на суму $1,5 млрд.
Сінгапур вимагає від криптокомпаній припинити закордонну діяльність до 30 червня. Центральний банк Сінгапуру в квітні 2022 року отримав право регулювати закордонну діяльність криптокомпаній, зареєстрованих в Сінгапурі. Всі компанії та підприємці, які працюють в Сінгапурі і надають послуги з цифровими токенами за кордоном, повинні отримати спеціальну ліцензію.
JPMorgan прийме криптовалюту в якості застави за кредитами. Програма охоплює BTC-ETF, включаючи IBIT від BlackRock з капіталізацією $69,6 млрд. Запуск процедури заплановано на найближчі тижні. Такі застави будуть доступні трейдерам і клієнтам банку, які використовують його послуги wealth-management (Bloomberg). Раніше така можливість надавалася індивідуально. У травні CEO JPMorgan Джеймі Даймон підтвердив свою негативну позицію щодо криптовалют, вказавши, що користь BTC зводиться до $50-100 млрд річного обороту в відмиванні грошей і шахрайстві. Проте він підкреслив, що банк надасть клієнтам доступ до BTC.
35-річний хакер з Полтави з 2018 року видобував криптовалюту на зламаних серверах, завдавши збитків на 185 млн грн. Кіберполіція Запоріжжя заарештувала хакера, який виявляв вразливості в захисті міжнародних компаній і отримував доступ до їх серверів. Зокрема, він заволодів 5 тис. облікових записів клієнтів хостинг-компанії, що надає послуги оренди серверів. Полтавчанин використовував ці зламані акаунти для майнінгу криптовалюти. З 2018 року він завдав збитків на суму 185 млн гривень ($4,5 млн). Під час обшуку у нього вилучили техніку, мобільні телефони та банківські картки. Хоча поліція вилучила криптовалютні гаманці, сума коштів на них не розголошується. Чоловікові загрожує до 15 років позбавлення волі з забороною обіймати певні посади строком до 3 років.


Сировинні
Газ
У понеділок липневі ф’ючерси на хабі TTF частково зросли до $398,5 за тисячу кубометрів (+1,9% за тиждень). Спотова ціна зросла до $395,2 (+1,1%). Зростання відбулося на тлі триваючих ремонтних робіт на газових об’єктах Норвегії, що обмежило пропозицію на спотовому ринку Європи.

Учасники ринку очікують, що профілактичні зупинки в Норвегії залишатимуться ключовим фактором протягом тижня. Якщо технічне обслуговування завершиться в заявлені терміни, ціни, ймовірно, стабілізуються в межах вузького діапазону, а ближче до кінця тижня можливе помірне зниження — завдяки теплій і вітряній погоді.
Водночас аналітики звертають увагу на низький рівень запасів у сховищах. Станом на 7 червня запаси становили 51% (≈53,4 млрд м³) — на 2,86 млрд більше, ніж тижнем раніше, але суттєво нижче за минулорічні 70,9% (різниця — 20,8 млрд м³).
На цьому фоні очікуване зростання імпорту СПГ зі США, що обговорювалося під час недавньої зустрічі Дональда Трампа з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем, може виступити компенсатором дефіциту. За прогнозом EIA, експорт СПГ із США у 2025 році зросте на 17% (+21 млрд м³) завдяки запуску двох нових терміналів. У 2026 році тренд зростання збережеться через реалізацію нових проєктів.
Очікується, що в коротко- та середньостроковій перспективі ціни утримаються в діапазоні $350–500. За умов м’якого опалювального сезону відбудеться ймовірний перехід до низхідного тренду з потенційним зниженням нижче $300 за тис. м³.
Нафта
Серпневі ф’ючерси на Brent піднялися до $66,6 за барель (+1,9% за тиждень). Спотова ціна в п’ятницю також зросла — до $66,5 (+5,9%). Основним драйвером став черговий раунд торговельних переговорів між США та Китаєм, які відбудуться сьогодні ввечері в Лондоні.

США представлятимуть міністри фінансів і торгівлі — Скот Бессент та Говард Лунтік; китайську сторону — віце-прем'єр Хе Ліфен. Ринки очікують, що переговори можуть знизити геоекономічну напругу, підтримавши глобальні торгові потоки та попит на сировинні ресурси.
Разом з тим, нафтовий ринок залишається під тиском через слабкі макроекономічні дані Китаю й загальні побоювання щодо перспектив світової торгівлі. Додатковий негатив — позиція ОПЕК+: країни картелю планують повністю відмовитися від добровільного скорочення в 2,2 млн б/д вже до кінця 2025 року, замість раніше оголошеного терміну — вересня 2026.
За оцінками HSBC, баланс на ринку нафти збережеться в 2-3Q 2025 — сезонний попит компенсує приріст видобутку. Однак у Q4 2025 очікується перехід до профіциту. Morgan Stanley також прогнозує надлишок нафти, вказуючи, що поставки з-за меж ОПЕК+ у 2025 році зросли на 1,1 млн б/д, перевищивши зростання світового попиту – 800 тис. б/д (профіцит +0,3 млн б/д).




Агросировинні
Пшениця, кукурудза та соя
У п’ятницю спотова ціна м’якої пшениці на CBOT зросла до $206,4/т (+5% за тиждень), липневі ф’ючерси — до $204 (+1,3%). Французька пшениця (вересень, MATIF) залишилась на рівні $219/т (–0,4%).

Зростання цін на пшеницю відбулося на тлі запровадження рф підвищеного експортного мита з 11 по 17 червня, що обмежило пропозицію. При цьому, очікування, що мито буде продовжене, додатково підтримує бичачі настрої.
Американська кукурудза на спотовому ринку зросла до $174 (+1,6%), тоді як липневі ф’ючерси знизились до $173,6 (–1,4%). Соя подорожчала до $384 (+1,6%), липневі ф’ючерси — $389 (+1,6%).


Ціни на кукурудзу скоригувалися вниз через активні темпи посівної кампанії в США (93% завершено) та сприятливий стан 69% посівів. Прогнози опадів у кукурудзяному поясі також тиснуть на ринок.
Соя зростала на тлі відновлення попиту з боку Китаю через затримки бразильських поставок. Водночас прогнози посухи на півдні Бразилії також стали підтримувальним чинником. При цьому зауважимо, що перспективи подальшого зростання обмежені через рекордні запаси та ослаблений попит на біопаливо в умовах низьких цін на нафту (значну частку попиту на сою в США та Латинській Америці забезпечує біопаливна промисловість).



Україна: Ринок праці



Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість




Україна: Курс
Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.
Вас також може зацікавити:
Comentários