top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly+FX #188 — 06.05.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові ринки закрились у зеленій зоні. Увага інвесторів буде прикована до інфляційної статистики від 14-15 травня. Наразі у США інфляційний тиск підтримують зростання виплат на робочу силу, та зростання цін згідно з промисловим індексом PMI. Проте низька кількість створених робочих місць, вартість енергоресурсів та обмежувальна монетарна політика балансують його. ВВП єврозони у Q1 2024 зростало швидшими темпами, ніж очікувалось. Єна укріпилась від рекордних мінімумів, а промисловий сектор у Китаї розширюється другий місяць поспіль, попри кризу на ринку нерухомості.


Фокус. Поточного тижня будуть опубліковані дані щодо очікувань споживачів від Мічиганського університету та оптових запасів.


США

Ділова активність. Ціни на житло в США (FHFA) у лютому зросли на 1,2% (м-м) та на 7,0% (р-р). Аналогічний індекс від S&P/CS Composite-20 продемонстрував зростання на 0,9% (м-м). Драйвери зростання — нижча за середні обсяги пропозиція доступного житла, та низькі темпи будівництва.


Індекс довіри споживачів від Conference Board у квітні знизився третій місяць поспіль до найнижчого з липня 2022-го рівня у 97. Споживачі стали більш негативно оцінювати умови на ринку праці та майбутні умови для ведення бізнесу. Індекс ділової активності від ISM для виробничого сектору повернувся у зону скорочення — 49,2. Індекс для сектору послуг вперше з грудня 2022-го впав нижче 50 до 49,4.


Кількість вакансій на ринку у березні знизилась з 8,813 млн до 8,488 млн, проти очікуваних 8,7 млн, рівень березня 2021-го. Кількість нових створених робочих місць неочікувано виявилась значно нижче консенсусу — 175 тис., проти 235 тис. Рівень безробіття зріс з 3,8% до 3,9%. Окрім того, після перегляду даних по січню-лютому виявило, що фактичні цифри були на 22 тис. нижчими.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,9%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 1,4%, Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,1%. 82% ринкової капіталізації S&P500 відзвітувались за результатами Q1 2024. Поки що прибутки зросли на 4,6% (р-р). 79% перевищили очікування, що перевищує середній показник за 10 років. Рентабельність виробництва зросла вперше за рік. Технологічний сектор, мегакорпорації знову виступають драйверам. Компанії MAGMAN, або близько чверті прибутку усього S&P 500, — продемонстрували зростання прибутків ~50% (р-р). у річному обчисленні, оскільки постійні інвестиції в ШІ та хмарні продукти підтримують прибуток. Прибутки S&P500 (ex.MAGMAN) знизяться ~2% (р-р).



Облігації. Ціна облігацій зросла. Дохідність по 10-річних паперах знизилась на 11 б.п. до 4,49%, по 2-річних — на 15 б.п. до 4,82%. Крива дохідності залишається інвертованою (дохідність коротких облігацій вище за довгі). Проте зростає ризик відновлення інфляційного тиску після перевищення очікувань за минулий місяць. Індекс витрат на оплату праці в Q1 2024 зріс на 1,2% (кв-кв), рекордні темпи за рік, а індекс цін, складова PMI для промислового сектору, підвищився до найвищого рівня з червня 2022 року. Ціни на нафту знижуються, що послаблює тиск разом із послабленням на ринку праці.


Європа

Європейський STOXX600 залишився у нейтральній зоні. Євро укріпилось до долара США на 0,7% до 1,078 EUR/USD. ВВП єврозони у Q1 2024 зріс на 0,4% (р-р), на 20 б.п. перевищивши очікування. Індекс споживчих цін зріс на 2,4% (р-р), як і очікувалось. Щобільше, базова інфляція, яка не включає ціни на енергоносії та харчові продукти, сповільнилася до 2,7% (р-р) з 2,9%.


Британський FSTE100 зріс на 0,8%. Британський фунт укріпився до долара США на 0,7% до 1,10 GBP/USD.


Китай

Китайський SSE Composite зріс на 0,9%. Індекс ділової активності PMI для виробничого сектору у квітні склав 50,4, знизившись з березневого 50,8, проте перевищивши очікування (значення вище 50 — розширення). Індекс для невиробничого сектору знизився з 53 у березні до 51,2.


China Real Estate Information Corp. звітують, що вартість нового житла згідно з продажами найбільших 100 девелоперів у квітні знизилась на 45% (р-р). Кількість угод у квітні впала на 13% (м-м).


Японія

Японський NIKKEI225 зріс на 0,8%. Єна укріпилась від рекордних мінімумів на 1,1% до 153,91 USD/JPY.




Crypto Recap

Криптовалютний ринок у пошуку рівноваги після халвінгу BTC, побоювань зростання інфляційного тиску та протистоянні "атакам" регулятора. Відтік із криптопродуктів продовжився четвертий тиждень поспіль, проте 3 травня відновилися притоки в усі спотові BTC-ETF. ФРС США залишили ставку незмінною. Але заяви глави ФРС Джерома Пауелла про те, що стагфляція, як і підвищення ставок, не загрожує США, — обмежили тиск на котирування. За тиждень BTC подешевшав на 1,0% до $63,2 тис., Ethereum — знизився на 4,4% до $3,1 тис. Відтік із криптопродуктів (ETP) склав приблизно $430 млн.





Consensys назвали 4 причини, чому Ethereum не є цінним папером. У 2018 році співробітник SEC заявив, що Ethereum — не є цінним папером. Представник Consensys (розробник гаманця Metamask) заявив, що слова колишнього директора відділу корпоративних фінансів SEC Вільяма Хінмана, актуальні і у 2018-му і зараз. Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами США в позові проти криптобіржі KuCoin назвала Ethereum —товаром. На відміну від акцій, Ethereum — децентралізований. Остання причина — це перехід від механізму консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake, від майнінгу до валідації.


Tether відстежуватиме транзакції USDT на вторинному ринку. Рішення для цього надасть Chainanalysis: моніторинг санкцій і виявлення незаконних переказів, категоризація та аналіз великих гаманців. Tether в анонсі співпраці додали, що працюють із владою 43 країн для відстеження незаконних транзакцій.


Адвокати Terraform і До Квона відкинули запропонований SEC розмір штрафу в $5,3 млрд на користь "виправданого" в $1 млн. SEC раніше зажадала накласти штраф у $5,3 млрд на Terraform Labs і До Квона. Штраф складається з компенсації збитків + відсотки ($4,7 млрд) і цивільних штрафів у розмірі $520 млн (у т.ч. $100 млн з До Квона). Адвокати заявили, що суд не повинен накладати заборон або зобов'язувати відшкодовувати збитки, а максимальний розмір цивільного штрафу має бути обмежений сумою в $1 млн.


Республіканець Френч Хілл проголосує за законопроєкт про стейблкоїни та банкінг коштів із легальної марихуани. Хілл, голова підкомітету Палати Представників із цифрових активів, заявив, що проголосує за пакет, до якого ввійдуть закони про стейблкоїни та кошти від марихуани. Додав, що робота над законом про стейблкоїни добігає кінця. Наприкінці 2023-го Хілл заявляв, що регулювання криптовалют (зокрема закон про стейблкоїни та про нагляд за криптовалютами) могло з'явитися вже на початку 2024-го. Розкритикував голову SEC Гарі Генслера за те, що вони намагалися "втиснути" криптовалюту в наявні закони.


Обсяги транзакцій у стейблкоїнах перевищили обсяги транзакцій VISA. Сукупні обсяги транзакцій USDT ($654 млрд), USDC ($394 млрд) і DAI ($321 млрд) - $1,4 трлн за останній місяць, перевищили середньомісячний обсяг транзакцій VISA у 2022-му ($1,23 трлн). Обсяг транзакцій Tether наблизився до обсягів Mastercard ($750 млрд), перевищив обсяги PayPal ($125 млрд). Раніше VISA звернула увагу (прикріплене фото), що обсяги транзакцій USDC перевищили обсяги транзакцій USDT. Вони вирахували з підрахунків акаунти, які провели понад 1000 транзакцій за останній місяць, і на суму понад $10 млн.


Екс-главу Binance Чанпена Чжао засудили до 4 місяців в'язниці. Суд засудив Чжао до 4 місяців ув'язнення. Обвинувачення запитувало термін у 3 роки, проте суддя знизив його, тому що обвинувачення не довело, що Чжао був поінформований про порушення, скоєні користувачами Binance. Після засідання Чжао написав у X, що відбуде термін, завершить цей етап життя і зосередиться на наступному - освіті. 19 березня Чжао анонсував запуск Giggle Academy, безкоштовної освітньої платформи для дітей.


Прибуток Tether за Q1 2024 року склав $4,52 млрд. За Q1 2024 року Tether випустила токени USDT на $12,5 млрд. За капіталізації стейблкоїна в $104 млрд резерви в грошових коштах та їхніх еквівалентах становлять $92,7 млрд (зокрема $90,9 млрд - американські державні облігації). Надлишкові резерви компанії на 31.04.2024 становили $6,3 млрд. Інвестиції Tether в AI, майнінг, P2P, поновлювану енергетику становили $5,1 млрд. Власний капітал групи Tether досяг $11,4 млрд.


Фонд токенізованих американських облігацій від Blackrock зайняв 30% ринку за 6 тижнів. Активи фонду BUILD склали $375 млн (+$70 млн за останній тиждень), при загальному розмірі ринку в $1,3 млрд. На початку 2023-го загальна капіталізація не перевищувала $100 млн. BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund представлений у вигляді токена BUILD в мережі Ethereum і доступний для купівлі через найбільшого провайдера токенізованих активів - Securitize. Securitize сьогодні заявив, про успішно залучені $47 млн інвестицій. Раунд очолили BlackRock.




Сировинні

Газ

У понеділок травневі ф'ючерси на газ на голландському хабі TTF знизилися до $326 / тис. куб. м. (-5,2% за тиждень). Спотові ціни також впали до $326 / тис. куб. м. (-6,9% за тиждень). Ціни на газ в Європі продовжують знижуватися через швидке потепління, незважаючи на скорочення обсягів постачання газу з Норвегії.


За прогнозами синоптиків, в найближчі тижні очікується тепла погода, яка обмежить попит на опалення і ще не потребуватиме масового використання кондиціонерів. Очікується зниження загального попиту на газ у північно-західній Європі на 770 ГВт⋅год на добу (LSEG).


Також обсяг постачання норвезького трубопровідного газу знизився на 11% порівняно з попереднім тижнем – до 273,8 млн м3 на добу, у зв’язку з плановими масштабними ремонтними роботами. Середній обсяг постачання з Норвегії у травні передбачається на рівні 296 млн м3 на добу, що на 13% більше, ніж минулого року.


Варто відзначити, що затягування ремонтних робіт на американському ЗПГ-терміналі Freeport (наразі завантаженість ліній менше ніж 80%) може додатково підтримати ціни в короткостроковому періоді.


Станом на 27 квітня сховища були заповнені на 61,6% (приблизно 64,5 млрд м3), зменшившись на 0,46 млрд м3 за тиждень. Через скорочення постачання трубопровідного газу з Норвегії, оператори ринку були змушені використовувати газ із сховищ, що майже не вплинуло на ціну, адже рекордно високий рівень запасів сприятиме подальшому зниженню цін.


Нафта

У понеділок ціни на червневі контракти Brent зросли до $89,1 за бар. (+3,6% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зросли до $89,4 за бар. (+2,6% за тиждень). Ціни на нафту продовжують зростати, оскільки трейдери очікують скорочення пропозиції у найближчі місяці, а також збереження геополітичної напруженості на Близькому Сході.


Занепокоєння щодо перебоїв у постачанні з Близького Сходу зберігаються, зокрема через те, що Ізраїль посилив удари по сектору Газа. Водночас, конфлікт між Ізраїлем та ХАМАС продовжується, і військовий конфлікт з Іраном поки що не реалізувався. Також США затвердили новий пакет військової допомоги на суму понад $26 млрд, що допомогло зберегти часткову ризикову премію в ціні на нафту.


До того ж, продовження ударів Збройних Сил України по нафтопереробній промисловості РФ підвищує тиск на ціни, оскільки Росія вже провела консультації з Казахстаном та іншими сусідніми країнами щодо імпорту нафтопродуктів у разі необхідності. Паралельно діє план ОПЕК щодо скорочення пропозиції, що додатково тисне на ціни в контексті сезонного зростання споживання пального в літній період.


Стримуючим фактором стала негативна макроекономічна інформація з США, де реальний ріст ВВП за перший квартал 2024 року склав лише 1,6% річних, що нижче від очікуваних 2,5%. Інфляція витрат населення на особисте споживання в березні збереглася на рівні 2,8% замість очікуваного зниження до 2,6% за індексом PCE, на який орієнтується Федеральна резервна система. Це означає, що ФРС навряд чи розпочне зниження облікової ставки з середини року, як передбачалося раніше, що може негативно вплинути на економічну активність в найбільшій економіці світу.


Залізна руда

Травневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% продовжують відновлення, досягнувши ціни $119,2 $/тону (+1,3% за тиждень). На ринку металургії ми спостерігаємо 1,3% та 0,1% зростання цін на американську сталь і турецьку арматуру відповідно, до $830 та $590 за тонну. Водночас ціна китайської сталі знизилася до $535 за тонну, що на 0,5% менше за тиждень.


Ціни на залізну руду зростають через підвищення попиту в Китаї та через новини про потенційне скорочення постачань від Fortescue LTD — четвертого за величиною виробника у світі. Нещодавно представники компанії заявили, що річні обсяги постачання можуть виявитися значно нижчими, ніж очікувалось, через перебої в роботі копалень Західної Австралії. У третьому кварталі 2024 року (Q1) експорт знизився на 6% порівняно з аналогічним періодом минулого року через сходження з рейок вагона з рудою та несприятливі погодні умови.


Згідно з даними Mysteel, середньодобове виробництво чавуну на опитаних заводах у Китаї зросло четвертий тиждень поспіль, збільшившись на 1,1% до 2,29 млн тонн — це найвищий рівень з грудня 2023 року. Паралельно з цим спостерігається ріст запасів у портах на 1,4% на тижневій основі до 147,6 млн тонн станом на 26 квітня, що є найвищим показником з квітня 2022 року.


У таких умовах ринок очікує, що ціни продовжать стабілізуватися напередодні травневих свят. Проте, вони можуть зіткнутися з різким спадом, якщо попит на сталь з боку будівельного сектору не виправдає очікувань після святкових канікул, зважаючи на рекордний рівень запасів як у портах, так і на підприємствах.


Китай залишається найбільшим імпортером залізної руди та виробником сталі у світі.





Агросировинні








Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу

Протягом минулого тижня гривня укріпилась відносно долара з 39,60 UAH/USD (на 29.04) до 39,36 UAH/USD (на 07.05), або на 0,6%. Відносно євро гривня практично не змінилась, укріпившись 0,1% (зміна курсу за тиждень з 41,44 до 42,40 UAH/EUR).


Міжбанк

Гривня на міжбанку зберігалась на відносно стабільному рівні (39,5-39,6 UAH/USD), суттєве укріплення відбулося лише наприкінці торгового тижня (03.05) – торги закрилися на рівні 39,34-39,37 UAH/USD.



Загальний об'єм валютних пропозицій від експортерів зріс наприкінці місяця через сезонну сплату податків, досягнувши $209 млн / добу (у порівнянні з $194 млн / добу тижнем раніше) за період з 29 квітня по 3 травня. В той же час попит з боку імпортерів залишався відносно стабільним — $248 млн / добу (проти $244 млн / добу тижнем раніше). Національний банк активно втручався, підтримуючи курс гривні, особливо на менш ліквідному сегменті ринку. Ця тенденція збереглась і 6 травня, коли на тлі слабкого попиту, що швидко задовольнявся, курс до кінця дня впав до 39,30-39,31 UAH/USD.


Разом з тим, головними змінами, що впливатимуть на ринок у середньостроковій перспективі є заходи з валютної лібералізації, запроваджені з 3 травня:


— Скасування валютних обмежень на імпорт робіт та послуг.


— Дозволено репатріювати дивіденди, що нараховані за результатами діяльності з 1 січня 2024 року, при цьому максимальний місячний обсяг не має перевищувати €1 млн (норма вступає в дію з 13 травня 2024).


— Надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом / орендою без додаткових обмежень щодо предмету лізингу / оренди, а також дати укладення договору.


— Дозволено купувати валюту для сплати тіла «нових» (з 20.06.2023) кредитів, строком більше 1 року (раніше більше 3-х років), а також знято обмеження на строковість для сплати процентів.


— Дозволено погашення процентів за «старими» кредитами (що підлягають сплаті з 24.02.2022). Так, проценти, нараховані в попередні періоди (24.02.2022 - 01.05.2024) дозволено сплачувати в еквіваленті €1 млн на квартал, це обмеження не застосовуватиметься до майбутніх планових процентних платежів. Разом з тим, позичальник не повинен мати простроченої заборгованості до 24.02.2022, окрім того заборонений переказ валюти на позики, отримані від резидентів, також заборонено дострокове виконання чи реструктуризація прострочених платежів.


— Дозволено купувати та переказувати іноземну валюту за кордон на рахунок нерезидента – юридичної особи представництвам міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній з місячним лімітом в €5 млн.


Сумарний ефект на додатковий попит на валюту від таких заходів Нацбанк оцінює на рівні близько $5,5 млрд. За рахунок встановлення місячних та квартальних лімітів, даний ефект буде розтягнуто в часі, проте загалом він суттєво змінить структуру попиту на валюту, повернувши його до рівня, близького до довоєнного – так основна частина збільшення в середньостроковому періоді припаде на імпорт послуг, проценти по «старим» та розширення лімітів по «новим» кредитам. В довоєнній структурі операції з кредитами нерезидентів займали близько 5% попиту на валюту (близько $18 млн/добу). Окрім того, близько 5% попиту займали також виплати по дивідендам. Проте, враховуючи, обмеження тільки на дивіденди з початку 2024 року, вплив даного фактора матиме переважно довгостроковий характер.


Разом з тим, вплив зняття обмежень на ріст пропиту на міжбанку буде обмежений у короткостроковому періоді (найближчий тиждень), що передусім пов’язано із необхідністю підготовки до проходження валютного контролю по операціям, що підпали під лібералізацію. В таких умовах, а також з метою послаблення ефекту від стрибків курсу в майбутньому, Нацбанк продовжить укріплювати гривню, тому ми очікуємо переходу курсу в коридор 38,9-39,6 UAH/USD на протязі тижня. Проте уже з другої половини травня, тиск на валютний ринок спричинений, додатковим попитом може суттєво вплинути на ослаблення гривні.


Готівковий ринок

На відміну від попередніх періодів, коли спостерігалась відносна інертність готівкового ринку, який рухався за трендом міжбанку, протягом минулого тижня готівкова гривня слабко реагувала на укріплення міжбанківського курсу. Так, протягом попереднього тижня гривня укріпилася із 39,78-39,88 UAH/USD (на 29.04) до 39,71-39,83 UAH/USD (на 06.05), додаткового укріплення готівкова гривня зазнала у другій половині 06.05, коли курс знизився до 39,70-39,80.


При цьому, спред між готівковим та міжбанківським курсом (середнім) зріс із 0,5% (що зберігався протягом останніх місяців) до 0,8%. Основною причиною виступають девальваційні очікування на фоні анонсованих заходів із лібералізації. При цьому попит населення не зазнав суттєвого росту – чиста купівля валюти на готівковому ринку за 29.04-03.05 склала $149 млн ($142 млн та $160 млн в попередні 2 тижні), і головна причина його росту – сезонність (виплата заробітної плати наприкінці місяця). Ми очікуємо, що в короткостроковому періоді середній спред між готівковим курсом та міжбанком складе близько 1% (35-40к). Разом з тим, курсові коливання у середньостроковому періоді можуть збільшити даний розрив до 2-2,5% (за аналогією зі стрибком наприкінці грудня 2023-початку січня 2024 років).


Безготівковий сегмент (населення, в межах дозволених лімітів)

Середній курс безготівкового продажу валюти за період 29.04-06.05 знизився більшою мірою ніж готівковий – на 15-20 копійок. Так, середній курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на кінець 6 травня становив 39,77 UAH/USD. При цьому, середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) знаходився на рівні 39,70 UAH/USD (39,94 UAH/USD з урахуванням комісій). Таке зниження призвело до зростання попиту на безготівкову валюту, проте чиста купівля валюти за 29.04-03.05 склала менше $3 млн.


USDT

Станом на 7 травня курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) знизився до 1,046 (-0,001) для TRC20 та до 1,042 (-0,003) для ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар залишався на рівні 1,021.


Євро

Євро протягом попереднього укріпився до 1,0768 USD/EUR (+0,5% в порівнянні з 1,0714 на 29 квітня). На внутрішньому готівковому ринку, євро знизився паралельно готівковому долару на 0,1% з 42,79-42,96 UAH/EUR (29.04) до 42,73-42,90 UAH/EUR (06.05).



Вас також може зацікавити:









Comments


bottom of page