top of page

Weekly #210 — 07.10.2024

Фото автора: Ukraine Economic OutlookUkraine Economic Outlook

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

США

Ключові фондові індекси США зростають, в т.ч. завдяки очікуванням подальших заходів з пом'якшення монетарної політики Федеральної резервної системи (ФРС). Минулого тижня індекс S&P 500 досяг нових максимумів, піднявшись на 6% за квартал, що стало його четвертим поспіль квартальним приростом.


Приріст валового внутрішнього продукту (ВВП) у Q3 2024, за прогнозами ФРС Атланти, складе 2,9%. Однак ринок праці демонструє ознаки ослаблення, про що свідчить зменшення кількості створених робочих місць на 142 тисячі у серпні. Рівень безробіття, попри це, знизився до 4,2%. Базова інфляція залишається контрольованою, зростання індексу споживчих витрат (PCE) склало лише 0,1% у серпні (2,2% р-р), що наближає показник до цільового рівня ФРС у 2%.


На ринку облігацій також спостерігалася позитивна динаміка, дохідність 2-річних казначейських облігацій знизилася на 113 базисних пунктів, що стало найбільшим падінням з 2008 року.


Європа

Європейські ринки також демонструють позитивні результати, особливо на фоні нових стимулів, оголошених у Китаї, та очікувань зниження процентних ставок Європейським центральним банком (ЄЦБ). Індекс STOXX600 зріс на 0,46%. Економіка Німеччини продовжує відчувати тиск уповільнення бізнес-активності: індекс ділової активності знизився до 85,4, що є найнижчим показником за останні сім місяців. Інші країни, такі як Франція та Італія, також відчули вплив уповільнення зростання, але їхні ринки залишаються на позитивній траєкторії.


Загальні інфляційні показники в зоні євро продовжують залишатися під контролем, але очікується, що ЄЦБ продовжить свою політику пом'якшення, якщо інфляція буде залишатися на рівні близько 2%. Інфляція у Німеччині у вересні знизилась до 1,6% (р-р).


Японія

Японські фондові ринки також зростали протягом тижня проте впали у понеділок. Оголошення Китайської Народної Республіки про заходи стимулювання економіки позитивно вплинули на японські акції, особливо на ті компанії, які експортують у Піднебесну. Інфляція в Японії сповільнюється: індекс споживчих цін у Токіо зріс лише на 2% у вересні, що свідчить про зниження інфляційного тиску. Проте обсяги промислового виробництва у серпні впали на 4,9% (р-р).


Китай

Китай оголосив про масштабні заходи з підтримки економіки, що сприяло зростанню акцій на фондовому ринку. Індекс SSE Composite зріс на 20,4%, що стало найшвидшим зростанням з 2008 року. Китай намагається відновити темпи зростання до 5% у 2024-му. ЦБ знизив облікову ставку по 7-денним зворотнім РЕПО на 20 б.п. до 1,5%. ЦБ також знизив норму обов'язкового резервування на 30 б.п. до 6,6% — найнижчого рівня з ковідного 2020. Це визволить ~$142 млрд у ліквідності.


ЦБ також анонсував полегшення для іпотечних кредитів сумою в $5,3 трлн. Середня поточна вартість іпотеки складає 4%, та 3,2% і 3,5% для першого та другого будинку відповідно. У середньому вартість кредиту буде знижена на 50 б.п., а мінімальний внесок для купівлі другого будинку знижено з 25% до 15%. ЦБ додатково надасть ринку акцій $113 млрд ліквідності. ЦБ буде надавати 100% кредиту з 60% минулих, для місцевих бюджетів на купівлі профіцитних об'єктів нерухомості.


Однак, попри позитивні зміни, аналітики прогнозують, що ці заходи не здатні вирішити довгострокові структурні проблеми китайської економіки.


Інші ринки

Центральні банки Швеції та Швейцарії оголосили про зниження ключових ставок на 25 базисних пунктів кожна, щоб підтримати економічне зростання у відповідь на сповільнення ділової активності та зниження інфляційного тиску.


В Угорщині центральний банк знизив основну процентну ставку до 6,5%, продовжуючи поступову політику пом'якшення монетарної політики через уповільнення економічної активності та зниження інфляції до 3,4%.



Crypto Recap

Криптовалюти закрилися в червоній зоні. BTC знизився на 1,2%, ETH - на 6,1%. Притоки в криптопродукти припинилися, після +$1,2 млрд минулого тижня - відтік склав $0,1 млрд.


ОАЕ з 15 листопада скасують 5% ПДВ на обмін і переказ віртуальних активів. Податкове управління ОАЕ (FTA) застосувало поправку про 0% ПДВ для транзакцій з 1 січня 2018 року. В ОАЕ віртуальні активи розглядаються як «представлення вартості». Вони можуть передаватися і конвертуватися в цифровому форматі, а також використовуватися в інвестиційних цілях. Однак це визначення не включає фіатні валюти або фінансові цінні папери.


В ОАЕ понад 3 тис. криптовалютних компаній. Згідно зі звітом Bitget, 34% жителів ОАЕ володіють криптовалютою, а 22% використовують її для щоденних покупок.


Coinbase у грудні «зніме» стейблкоїни поза MiCA. Криптобіржа 30 грудня 2024 року обмежить доступ до стейблкоїнів, які не відповідають MiCA. Це торкнеться жителів єврозони. USDT може потрапити під удар, адже не має ліцензії в країнах єврозони. Coinbase у листопаді представить варіанти конвертації стейблкоїнів у ліцензовані продукти, як USDC.


OKX, Bitstamp і Uphold уже обмежили доступ до USDT для жителів єврозони. Капіталізація USDT $119,7 млрд, це 69,3% усього ринку стейблкоїнів. За даними за Q2 84,2% резервів tether становлять грошові кошти та їхні еквіваленти, а також інші короткострокові депозити. За даними Kaiko, за Q3 частка Coinbase у спотовій торгівлі BTC у США скоротилася з 34% до 13%. Водночас Crypto.com збільшила свої показники в 2 рази і тепер займає 50% ринку.


Японська Remix Point придбала криптовалюту на $5,3 млн напередодні зниження податків. До кінця року Remix Point планує купити BTC на $8,4 млн і ETH, SOL і AVAX на $0,7 млн. Поки що компанія купила 64,4 BTC ($4,1 млн), 130 ETH ($342 тис.), 2,3 тис. SOL ($352 тис.) і 12,3 тис. AVAX ($349 тис.). За даними Bloomberg, найближчими місяцями японський регулятор оцінить, чи забезпечують наявні регуляції достатній захист для інвесторів у криптоактиви. Аналітик біржі Bitbank Юї Хасегава стверджує, що криптовалюти можуть потрапити під дію інвестиційного закону країни, що призведе до зниження податків з 55% до 20%.


Колишній міністр фінансів Китаю закликав звернути увагу на криптовалюти. Чжу Гуан'яо зазначив, що криптовалюти важливі для економіки. Він заявив, що політика США щодо галузі змінилася. Незважаючи на те, що США понад 10 років вважали криптовалюту інструментом для відмивання грошей і фінансування тероризму. Чжу вказав на висловлювання Трампа: «Ми повинні прийняти криптовалюти, інакше Китай витіснить нас».


У вересні 2021 року Китай заборонив усю криптовалютну діяльність у країні. Однак китайські майнінгові пули досі генерують 55% світового хешрейту.


У Німеччині створили Федеральну асоціацію біткоїнів, до неї увійшли 64 учасники. Їхня основна мета - прийняття BTC у нормативно-правову базу Німеччини. Асоціацію очолила член бундестагу Джоана Котар, яка виступала проти продажу BTC урядом Німеччини.


Сенатор Огайо вніс законопроєкт, який зобов'язує штат приймати криптовалюти для сплати податків і зборів. Сенатор вказав у законопроєкті, що до 30 червня державний податковий комісар вирішуватиме, які криптовалюти приймаються цього року. Якщо законопроєкт ухвалять, державні органи будуть зобов'язані приймати податки і збори в криптовалюті. Законопроєкт дозволяє державним університетам і пенсійним фондам інвестувати в криптовалюти.


Підкомітет CFTC рекомендує агентству дозволити використовувати цифрові активи як забезпечення під час торгівлі. Великі оператори, як BlackRock і JP Morgan, так і користувачі на криптобіржах уже можуть надавати цифрові активи як забезпечення. Ініціатива розширить дозвіл для всіх учасників і традиційних бірж.


Майнер NewRays звинувачує окружного суддю Арканзасу в анти-китайських настроях і атаці на бізнес. NewRays у жовтні 2022 року придбав нерухомість в Арканзасі для запуску майнінг ферми. Через місяць після запуску бізнесу, місцевий уряд почав розробляти указ 23-20, який би обмежив допустимий рівень шуму. Постанову 23-20 ухвалили в липні 2023 року. Незабаром жителі та місцеві чиновники подали скарги на NewRays, апелюючи до високого рівня шуму. Судові розгляди тривають досі.


NewRays подав зустрічний позов у вересні 2024 року. Він стверджує, що влада порушила інші закони і націлена на бізнес NewRays. Майнер звинувачує владу в анти-китайських настроях, наводить у позові приклад роздачі анти-китайських листівок жителям. NewRays згадує, що суд видав наказ з'явитися до суду Чуньхуа Чжао і Чанхун Ву, які, ймовірно, є китайськими громадянами і пов'язані з NewRays.


Тайвань посилює правила боротьби з відмиванням грошей для криптокомпаній. Нові правила набудуть чинності з 1 січня 2025 року. Тайванські VASP, які виконали старі заходи щодо дотримання AML, зобов'язані пройти перевірку до вересня 2025. Інакше їм загрожують санкції, аж до дворічного тюремного ув'язнення і штрафів до $156 тис. Генеральний секретар асоціації фінтеху Тайваню, Кевін Ченг зазначив, що, крім традиційних правил AML, додалося підтвердження кваліфікації керівного складу.




Сировинні

Газ

В понеділок, листопадові ф'ючерси на голландському хабі TTF зросли до $472 / тис. куб. м. (+1,5% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла – $469/ тис. куб. м. (+1,1% за тиждень). Ціни на газ у Європі загалом залишаються стабільними з незначним приростом на тлі загострення конфлікту на Близькому Сході.


Так, на ринку зберігаються сильні побоювання щодо можливих перебоїв у близькосхідних поставках у зв'язку із загостренням конфлікту в регіоні після масованого ракетного обстрілу Іраном по Ізраїлю. На фоні цього компанія Chevron минулого вівторка призупинила видобуток природного газу на платформах на родовищах Тамар і Левіафан біля узбережжя Ізраїлю, але потім відновила роботу. Аналітики Goldman Sachs відмічають, що тривалі перебої в роботі на газових родовищах Тамар і Левіафан можуть призвести до чистого скорочення постачання СПГ на 9 млрд м3/рік, або 1,7% світової пропозиції СПГ.


Водночас збільшення потоків із Норвегії в міру поступового завершення періоду сезонного техобслуговування, поряд зі сприятливими температурами пом'якшує вплив невизначеності, спричиненої конфліктом. Також відмітимо, що станом на 5 жовтня сховища були заповнені уже на 94,42% (~100,1 млрд м3) або +0,35 млрд м3 за тиждень.


Сховища фактично повністю заповнені, коли більша частина газу продовжує направлятися на ринок, що стримуватиме ціни від можливого спекулятивного росту на фоні новин у ЗМІ. Водночас в найближчі тижні в часині країн Європи розпочнеться опалювальний сезон, що поступово нівелюватиме цей фактор.

Нафта

В понеділок ціна грудневих контрактів Brent відновилась $79 за бар. (+9,4% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла до $78 за бар. (+8,4% за тиждень). Ціни на нафту різко відновились на тлі ескалація напруженості на Близькому Сході.


Так, після раніше згаданої ракетної атаки Ірану по Ізраїлю, нафта різко почала ріст на тлі чергового загострення конфлікту. Водночас після заяви президента США Джо Байдена, що США обговорюють можливість завдання ударів ізраїльською державою по нафтових об'єктах Ірану як відповідь на ракетну атаку Тегерана на Ізраїль, ціна різко пішла вгору.


Далі у ЗМІ були опубліковані супутникові знімки, які показали, що кілька нафтових танкерів залишили води навколо ключового іранського термінала на острові Харг на тлі побоювань ізраїльського контрудару на енергетичну інфраструктуру Тегерана.


Наразі ринок залишається в значній напрузі, коли за оцінками Goldman Sachs, нафта подорожчає відразу на 20% у разі атак на нафтові об'єкти Ірану. При цьому, в умовах стабілізації ситуації нафта знову піде вниз під тиском значних ризиків скорочення попиту в КНР.


Залізна руда

Жовтневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% продовжили ріст до 108,8$/тону (+4,7% за тиждень). На ринку металургії спостерігаємо 2,6% та 4,2% зростання цін на турецьку арматуру та китайську сталь ($605 та $488 за тону відповідно). Ціна американської сталі стала – $734/ тону (-0,1% за тиждень).


Ціни на залізну руду продовжили ріст оскільки у неділю китайський уряд опублікував повідомлення, в якому йдеться про те, що в майбутньому брифінгу, що відбудеться 8 жовтня, візьмуть участь п'ять високопоставлених чиновників з Національної комісії з розвитку і реформ. Очікується, що на ньому, серед іншого, буде оголошено про додаткові державні витрати в т.ч. інфраструктурні.


Нагадаємо, що наприкінці минулого місяця Пекін запровадив низку заходів підтримки, включно зі зниженням відсоткових ставок і цільовою підтримкою сектору нерухомості, що призвело до різкого зростання цін на метали в усьому світі. Відтоді жодних нових оголошень не було через державні вихідні з нагоди Національного дня Китаю (з 1 по 7 жовтня).


Фактично від завтрашніх заяв влади КНР буде залежати чи збережеться висхідний імпульс цін на залізну руду чи відбудеться стабілізація ринку в очікуванні майбутньої статистики щодо впливу нових стимулів на ринок нерухомості та економіку країни в цілому.


Китай – найбільший імпортер залізної руди та виробник сталі у світі.



Агросировинні



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика





Україна: Нерухомість






Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.



Вас також може зацікавити:






Comentarios


bottom of page