top of page

Weekly #190 — 20.05.2024

Обновлено: 22 мая

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові індекси закрились у зеленій зоні. Збереження інфляції у США, у межах очікувань, знизило побоювання інвесторів. S&P500 встановив новий рекорд, проте споживчі настрої та їх фактичний економічний стан починає відчувати натиск від обмежувальної монетарної політики. Облігації подорожчали до рекордних рівнів за останній місяць через слабкі макроекономічні показники та невисоку інфляцію. Китай анонсував пакет стимулів для ринку нерухомості, який передбачає пом’якшення умов для отримання іпотеки та пряме фінансування державних компаній на викуп непроданої нерухомості.


Фокус. Увага інвесторів буде прикована до статистики по обсягах продажів на ринку нерухомості в США у квітні (середа-четвер).


США

Ділова активність. Схоже, що ефект високих облікових ставок починає явно відображатись на реальній економіці. Індекс споживчих настроїв від Мічиганського університету знизився у травні на 10 пунктів, рекордними темпами з серпня 2021-го: з 77,2 до 67,4, найнижчого рівня за останні пів року. NY Fed відзвітував, що кожний п’ятий позичальник вже «використав» максимальний кредитний ліміт кредитної картки: відсоток боргів, що прострочені на 90 і більше діб досяг найвищого рівня з 2011 року. Хоча загальний відсоток прострочки складає лише 3,3%.


Споживачі починають економити, що підтверджують звіти компаній з ритейлу, або FMCG, як Amazon та Pepsi. Боргове навантаження домогосподарств зросло у Q1 2024 до рекордного рівня $17,7 трлн. Проте обслуговування боргу від частки доходу займає близько 9,8%, що на 1,3 п.п. нижче за середнє значення.


Витрати на обслуговування боргу залишаються керованими: співвідношення витрат на обслуговування боргу до наявного доходу становить 9,8%, що нижче за середньостроковий показник у 11,1%. Стабільність економіки частково забезпечена тим, що 60% споживачів — не мають боргів за кредитними картками, 40% — володіють житлом, а 75% власників житла платять по ставці нижче 4% (при 7% поточної вартості іпотеки.


Інфляція. Зростання цін у США співпало з очікуваннями. Споживча інфляція у квітні склала 3,4% (р-р). За місяць ціни зросли на 0,3% (м-м), проти очікуваних 0,4%. Ключовими драйверами зростання цін стали паливо та витрати на житло.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 1,7%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 2,6%, Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,0%. Сповільнення темпів зростання цін (на 10 б.п. у місячній динаміці) знизило побоювання інвесторів, щодо того, що ФРС залишить високі ставки на довший період. S&P500 встановив новий рекорд на позначці 5308.


Облігації. Дохідність по 10-річних паперах знизилась на 3 б.п. до 4,44%, проте зросла на 2 б.п. до 4,85% по 2-річних.


Китай

Китайський SSE Composite зріс на 0,7%. Народний банк Китаю анонсував пакет стимулів для ринку нерухомості. Так, мінімальне значення першого внеску було знижено на 5 п.п. до 15% для людей, які купують житло вперше, і до 25% для інших покупців. Банк також скасував національний мінімальний рівень іпотечних ставок. Він дозволив містам самостійно вирішувати, які іпотечні ставки встановлювати. Щобільше банк надасть 300 млрд юанів ($42 млрд) банкам для надання кредитів державним підприємствам на придбання непроданих будинків.
Crypto Recap

Криптовалютний ринок вийшов зі сплячки. Друга найбільша криптовалюта, Ethereum привернула увагу інвесторів. SEC запросила біржі в прискореному порядку оновити заявки на спотові ETF на Ethereum, а головний аналітик Bloomberg з ETF переглянув шанс схвалення спотового ETF з 25% до 75%. Враховуючи, що раніше сформувався консенсус, що SEC у травні не схвалить цей інструмент, зміна очікувань і стала ключовим драйвером зростання.


За тиждень BTC виріс на 10,2% до $69,3 тис., Ethereum — подорожчав на 22% до $3,5 тис. Приплив у криптопродукти (ETP) посилився з $130 млн минулого тижня до $932 млн, рекордного значення з березня 2024-го.Байден запропонував внести до бюджету 2025 року 30% податок на використання електроенергії для майнінгу. Компанії будуть зобов'язані повідомляти про кількість, тип і вартість використаної електроенергії. Для фірм, які виробляють або використовують електроенергію поза мережею, акцизний податок становитиме 30% від розрахункової вартості електроенергії. Акцизний податок запроваджуватиметься поетапно: у перший рік 10%, у другий 20%, і починаючи з 3-го 30%. Бюджетна пропозиція також зобов'язує криптовалютні біржі повідомляти про баланс будь-якого рахунку, відкритого в американському офісі, що належить іноземним особам. Передбачається, що ці зміни збільшать доходи бюджету на $50 млрд протягом 10 років.


Інвестиції

Coinbase запропонує австралійським пенсійним фондам сервіс для криптовкладень. Джон О'Логлен, керуючий директор біржі в азійсько-тихоокеанському регіоні, заявив, що вони готують пропозицію для недержавних пенсійних фондів Австралії.


Хедж-фонд Millennium Management інвестував $1,9 млрд у спотові BTC-ETF. Інвестиції фонду в спотові BTC-ETF склали 3% від загальних активів ($64 млрд). Метт Хоган, директор з інвестицій Bitwise, зазначив, що на Q1 2024 року — 944 компанії з капіталом понад $100 млн володіють спотовими BTC-ETF на суму $10,7 млрд.


Пенсійний фонд Вісконсину інвестував $163 млн у спотові BTC-ETF і $48 млн у криптокомпанії. Найбільші банки Європи та Канади у Q1 2024 купили акції BTC ETF iShares від BlackRock (IBIT): канадський Bank of Montreal володіє акціями IBIT на $4,8 млн, а також акціями інших спотових BTC-ETF на $1,5 млн; швейцарський UBS Group володіє акціями IBIT на $130 тис.; французький BNP Paribas — на $42 тис.


Регуляції

В Оклахомі легалізували зберігання, витрату і майнінг криптовалют. Губернатор штату США Кевін Стітт підписав закон, який з 1 листопада затверджує право громадян зберігати криптовалюту, купувати за неї послуги та товари, майнити криптовалюту, якщо це не порушує звукові норми. Закон забороняє владі стягувати додаткові податки або збори, які ґрунтуються тільки на тому, що в операції бере участь криптовалюта, зокрема додаткові збори за електроенергію.


Венесуела ліквідує майнінг ферми. Венесуела заборонила майнінг для захисту своєї енергосистеми. У штаті Карабобо конфісковано понад 11 000 ASIC-пристроїв, а також 2000 пристроїв для майнінгу в Маракаї, і відключено низку ферм з видобутку BTC.


Судові розгляди

У Китаї ліквідували банк, який використовував USDT для незаконних транзакцій на суму $1,9 млрд. У провінції Сичуань на південному сході Китаю підпільний банк використовував USDT для виведення коштів із країни, оплати контрабанди та ухилення від сплати податків. Влада Китаю заарештувала 193 підозрюваних у 26 провінціях і заморозила активи на суму 149 млн юанів ($20,6 млн).


Genesis поверне клієнтам $3 млрд. Суддя Шон Лейн підтвердив план повернення BTC та інших криптоактивів кредиторам Genesis відповідно до глави 11. Згідно з рішенням наприкінці травня клієнти отримають $3 млрд. Виплати від Genesis здійснюватимуться в криптовалюті у співвідношенні 1 до 1, а не за доларовою вартістю на момент подання заяви про банкрутство, на відміну від FTX.


Нідерландський суд визнав засновника Tornado Cash винним у відмиванні $1,2 млрд. Олексія Перцева засуджено до ув'язнення строком на 5 років і 4 місяці. Вердикт свідчить, що Tornado Cash не має бар'єрів для людей, які хочуть відмити незаконно отримані кошти.


Circle, емітент USDC, напередодні IPO перенесе штаб-квартиру з Ірландії в США. Ірландія частково втратила конкурентну перевагу в низьких податках на тлі впровадження ініціативи Організації економічного співробітництва та розвитку про мінімальний податок у розмірі 15% для транснаціональних корпорацій. Однак Circle не прокоментували причини для "переїзду", ймовірно, це пов'язано з IPO у США. У січні 2024-го Circle надіслала документи до SEC за стандартною формою S-1 для фірм перед виходом на IPO.


Чиказька товарна біржа може запустити спотову торгівлю біткоїном. Financial Times заявляють, що CME Group провела переговори із зацікавленими інвесторами про запуск торгів BTC. Імовірно, доопрацьований проєкт буде до кінця 2024-го. CME Group відповіла, що не коментує чуток і спекуляцій.


Сировинні

Газ

В понеділок, червневі ф'ючерси на голландському хабі TTF зросли до $370 / тис. куб. м. (+9,6% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також відчутно зросла до $372 / тис. куб. м. (+11,1% за тиждень). Ціни на газ в Європі зросли на тлі загострення ситуації на кордоні України та РФ разом з продовженням сезону ремонтних робіт на газових родовищах Норвегії.


Так, після того, як нещодавні російські удари завдали значної шкоди енергетичній інфраструктурі України, на ринку зросло занепокоєння щодо стабільності транзиту з РФ, а також можливості безпечного використання ПСГ в майбутньому сезоні. Поряд з цим, побоювання щодо можливих перебоїв у постачанні газу додатково зросли після повідомлень про те, що російські військові розмістили невеликі підрозділи в районі Суджі, звідки російський газ транспортується до ЄС. Зазначимо, що поточні обсяги постачання залишаються стабільними, на рівні 42,4 млн м3/добу.


Поряд з цим, на цьому тижні планується повне призупинення роботи на газопереробному заводі в Колснессе і газовому родовищі Тролль, що обмежить пропозицію на 158 млн м3/добу. Крім того, тривають паузи на родовищах Візунд і Гуллфакс. При цьому, компанія Chevron змінила терміни постачання деяких вантажів СПГ в Азію через припинення робіт на експортному об'єкті Gorgon gas project в Австралії.


Відмітимо, що якщо ремонтні роботи в Норвегії будуть виконані вчасно за планом, тимчасові зупинки постачання матимуть обмежений вплив на ринок, оскільки газові запаси ЄС виглядають оптимальними, (сховища) заповнені на дві третини. За поточного рівня поповнення, запаси досягнуть цільового рівня у 90% задовго до крайнього терміну в листопаді. Станом на 18 травня сховища були заповнені на 64,8% (~69,9 млрд м3) або +2,1 млрд м3 за тиждень.


Нафта

В понеділок ціна липневих контрактів Brent зросла до $84,2 за бар. (+1,2% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросли – $84 за бар. (+1,5% за тиждень). Ціни на нафту відновили зростання на тлі аварії гелікоптера в Ірані, що загрожує новою хвилею дестабілізації ситуації в регіоні.


Так, в неділю в Ірані унаслідок авіакатастрофи загинув президент країни Ібрагім Раїсі. Відмічається, що Раїсі розглядали як претендента на посаду наступного Верховного Лідера Ірану - найвищу політичну посаду в цій нафтовидобувній країні. Після його смерті, ринок побоюється посилення напруженості на Близькому Сході, особливо після того, як Ізраїль та Іран завдали ударів один по одному на початку цього року.


Поряд з цим, цього тижня має бути опублікований протокол ФРС із засідання наприкінці квітня, а також відбудуться виступи низки чиновників ФРС, де можливо, будуть озвучені натяки щодо термінів початку послаблення облікової ставки.


Ринок також перебуває в напрузі перед зустріччю міністрів ОПЕК+, яка запланована на 1 червня, коли будь-яка інформація про плани картелю щодо продовження добровільного поточного скорочення видобутку (2,2 млн барелів в день) й після закінчення червня.Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 238 $/тонну (+8,2% за тиждень). Травневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) також зросли до 278 $/тонну (+5,1% за тиждень).


Американська кукурудза виросла на 4,4% за тиждень до 188 $/тонну (спот). Ціна на травневі ф’ючерси Чорноморської кукурудзи фіксована на рівні 223,8$/тонну. Спотова ціна сої залишилась на рівні 436 $/тонну.


Ф'ючерси на американську пшеницю впали після того, були опубліковані позитивні оцінки врожайності озимої пшениці в Канзасі (вище середнього значення). Відмітимо, що Канзас – провідний штат США з озимої пшениці, де збирається близько 27% всього врожаю. Рада з оцінки якості зерна США оцінила врожайність пшениці HRW в Канзасі в 3,13 т/га, що на 10% вище середнього рівня за п'ять останніх років.


Також нагадаємо, що на початку минулого тижня ф'ючерси пшениці досягли десятимісячного максимуму через побоювання з приводу загибелі посівів від заморозків у РФ, найбільшому у світі експортері пшениці. Проте Мінсільгосп РФ попередньо оцінив площу загиблих через заморозки посівів у 830 тис. га або лише 1% від загальної площі посівів.


Кукурудза також пішла вниз на тлі поліпшення прогнозів погоди в США, тоді як соєві боби продовжили зростання, оскільки за прогнозами очікується подальший ріст кількість дощів на півдні Бразилії, що посилило побоювання щодо втрат урожаю через повені.


Україна: Ринок праці


Україна: Енергетика


Україна: Нерухомість


Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.Вас також може зацікавити:
123 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page