Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Ключовим фондовим індексам вдалося відновити зростання, попри труднощі з яким стикається економіка. Інфляційний тиск у США посилився, паралельно зі сповільненням економічного зростання, що розігріло побоювання скатування до стагфляції. Японська єна послабла до рекордного рівня за 34 роки. Інвестори очікують, що ФРС не буде знижувати ставки до осені 2024-го, а німецькі чиновники заявляють, що попри консенсус про скорочення ставки ЄЦБ у червні — подальше зниження залишається під питанням.
США
Ділова активність. Зростання ВВП у Q1 2024 склало 1,6% (кв-кв), що 90 б.п. нижче за очікування, та проти зростання на 3,4% у Q4 2023. Це рекордно низькі темпи зростання за майже два роки. Ключові причини уповільнення — скорочення державних витрат, та зростання торгового дефіциту.
Індекс ділової активності (PMI) від S&P Global для виробничого сектору у квітні знизився до 49,9 (нижче 50 — скорочення), проти консенсусу 52. Для сектору послуг PMI склав 50,9, на 1,1 нижче очікувань, проте залишився у позитивній зоні.
Інфляція і ставка. Ціновий індекс персональних витрат (PCE) у березні зріс на 2,7% (р-р), що на 10 б.п. вище за очікування. Інвестори переглянули очікування щодо часу першого зниження облікової ставки на вересень-листопад. Імовірність зниження на 25 б.п. у червні наразі оцінюється у 11%, проти 55% ще місяць тому.
Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 2,1%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 3,3%, Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 0,4%. Акції Apple зросли на 4,94%, акції Alphabet (Google) на фоні кращих за очікування результати у Q1 2024 підвищились на 5,8%. Проте акції FB знизились на 12% через заяви CEO Цукерберга, що вони продовжуватимуть витрачатись на AI та інші технології, у доцільності чого сумніваються інвестори.
Облігації. Дохідність державних облігацій залишилась на одному рівні — 4,6% для 10-річних паперів, попри перегляд очікувань по обліковій ставці.
Європа
Європейський STOXX600 зріс на 1,2%. Представники ЄЦБ зійшлись у консенсусі, що очікують перше зниження процентних ставок у червні. Проте, президент німецького ЦБ Нагель заявив, що за рішенням у червні не обов'язково наступить низка кроків по зниженню ставок.
Композитний PMI від HCOB для єврозони склав у квітні 51,4, що на 1,1 вище, ніж у березні, та проти консенсусу у 50,7. Уряд Німеччини переглянув очікування економічного зростання у 2024-му з 0,2% до 0,3%. Індекс ділової активності у Британії зріс до найвищого рівня майже за рік.
Ділова активність у Великобританії зростала найшвидшими темпами за рік: композитний індекс PMI зріс до 54,0 з 52,8 у березні.
Японія
Японський NIKKEI225 зріс на 1,3%. 29 квітня єна ослабла до 159,4 USD/JPY, рекордно низького рівня за 34 роки. Проте за годину різко укріпилась з 159,4 USD/JPY до 155,7 USD/JPY. Різкий рух пов’язують з інтервенцією уряду для підтримки національної валюти. На момент написання курс відновився до 156,9 USD/JPY.
Crypto Recap
Відтік із криптопродуктів триває третій тиждень поспіль. Ключові криптовалюти знизилися на тлі побоювань стагфляції в США: темпи зростання цін прискорилися, а зростання ВВП у Q1 2024 виявилося набагато нижчим за очікування. Очікування тривалої обмежувальної монетарної політики в США посилили тиск на котирування. За тиждень BTC подешевшав на 4,6% до $63,4 тис., Ethereum - знизився на 1,5% до $3,2 тис. Відтік із криптопродуктів (ETP) посилився до -$435 млн.
З 30 квітня клірингова і розрахункова компанія DTCC не приймає криптопродукти як заставу. Також 30 квітня запущено до торгів перші 6 спотових BTC і ETH ETF у Гонконзі. За попередніми даними China Asset Management - притоки в BTC-ETF у 6 разів перевищують притоки в ETH-ETF. Обсяги торгів на момент написання становлять $12 млн (проти $4,6 млрд у перший день у США). Австралійська ASX Ltd., на яку припадає ~4/5 обсягів торгів акціями в країні, згідно з джерелами Bloomberg, може схвалити спотові BTC-ETF до кінця 2024-го.
Регуляції та суди
SEC вимагає накласти штраф у $5,3 млрд на Terraform Labs і До Квона. Компанію Terraform Labs (TFL) та її засновника До Квона визнали винними 5 квітня. Вони вводили в оману інвесторів про безпеку алгоритмічного стейблкоїна UST. Інвестори купили UST на суму понад $2 млрд. Штраф складається з компенсації збитків + відсотки ($4,7 млрд) і цивільних штрафів на суму $520 млн (зокрема $100 млн з До Квона). Адвокати TFL запропонували знизити обсяг цивільних штрафів із $420 млн до $3,5 млн; захист До Квона - зі $100 млн до $0,8 млн.
ЄС введе з 2027 року нові правила боротьби з відмиванням грошей. Європарламент проголосував за поправки, які наберуть чинності через 3 роки після формального голосування в Раді ЄС: Національні реєстри ЄС розкриватимуть дані про бенефіціарів для операцій за останні 5 років; Криптокомпаніям заборонено надавати анонімні гаманці, і для анонімних токенів; Вони зобов'язані проводити due diligence для транзакцій понад 1000 EUR; повідомляти про підозрілі - підрозділам фінансової розвідки; У ЄС заборонені готівкові транзакції понад 10 000 EUR.
Блокчейн-асоціації звинувачують SEC у зловживанні владою. Blockchain Association спільно з CFTA вимагають скасувати розширення інтерпретації терміна "дилер". Оновлені правила зобов'язують провайдерів ліквідності з капіталом понад $50 млн дотримуватися федеральних законів про цінні папери, у т.ч. для криптоактивів. Комісар SEC Хестер Пірс зазначила, що автоматизовані маркет мейкери схоже зобов'язані будуть зареєструватися як дилери [прим. операції на DEX].
Клірингова та розрахункова компанія DTCC з 30 квітня не приймає криптопродукти як заставу. Оновлені правила розрахунку заставної вартості: Інвестиційні продукти пов'язані з BTC та іншими криптовалютами - вартість 0%; Облікова вартість корпоративних облігацій з рейтингами B1-B3 підвищена з 50% до 70%.
Кредитна лінія DTC може покрити зобов'язання під час переведення цінних паперів для оптимізації процесу. Це не завадить інвесторам використовувати криптопродукти для отримання коштів у кредит у брокерів.
Дочірні компанії DTCC 2022-го опрацювали більшість операцій із цінними паперами у США, і на суму в $2,5 квадрильйона (мільйон мільярдів) у всьому світі.
Блокчейн і технології
Комісії в мережі TON знижено у 2,5 раза до $0,04. Комісія за першу транзакцію з Jettons (стандарт взаємозамінного токена мережі TON) тепер становитиме $0,06, наступні - $0,04. Суми розраховані в доларовому еквіваленті, для ціни TON в $7. При зростанні ціни - вартість комісій також підвищиться. TON вказали, що вартість транзакцій зі стейблкоїном USDT на базі TON - знижено з 0.032 TON до 0.02 TON ($0,14) для першої транзакції, і до 0,0145 TON ($0,1) для наступних. Перекази USDT з криптобірж - без комісій до кінця червня. Середні комісії в мережі TRON (USDT, trc20) - близько $1; Ethereum - близько $15; Bitcoin - $5-$15.
Franklin Templeton запустив P2P перекази токенів фонду грошового ринку. Власники токенів (BENJI) фонду грошового ринку U.S. Government Money Fund зможуть переказувати їх один одному. Токен BENJI представлений у мережах Polygon і Stellar відображає право власності однієї акції фонду. Фонд Franklin Templeton перший у США у 2021-му почав використовувати публічний блокчейн для опрацювання транзакцій та обліку прав власності. Зараз Franklin Templeton лідирує на ринку токенізованих американських державних облігацій - його частка 32% ($384 млн активів в управлінні) із загального обсягу ринку в $1,2 млрд.
Stripe цього літа, вперше з 2018-го, відновить прийом криптоплатежів. Платіжний провайдер анонсував запуск платежів у стейблкоїні USDC у мережах Ethereum і Solana. Оплату можна буде здійснити з гаманців MetaMask, Phantom, Coinbase Wallet, Rainbow та інших.
Tether вклала $200 млн у біотех компанію Blackrock Neurotech. Емітент найбільшого стейблкоїна USDT представив венчурний підрозділ Tether Evo. Blackrock Neurotech (не пов'язана з BlackRock) розробляє пристрої, які працюють на основі сигналів мозку. Tether стала ключовим акціонером. CEO Tether, Паоло Ардоіно зазначив, що компанія вклала кошти з прибутку за 2023-й рік.
Сировинні
Газ
У понеділок травневі ф'ючерси на газ на голландському хабі TTF знизилися до $326 / тис. куб. м. (-5,2% за тиждень). Спотові ціни також впали до $326 / тис. куб. м. (-6,9% за тиждень). Ціни на газ в Європі продовжують знижуватися через швидке потепління, незважаючи на скорочення обсягів постачання газу з Норвегії.
За прогнозами синоптиків, в найближчі тижні очікується тепла погода, яка обмежить попит на опалення і ще не потребуватиме масового використання кондиціонерів. Очікується зниження загального попиту на газ у північно-західній Європі на 770 ГВт⋅год на добу (LSEG).
Також обсяг постачання норвезького трубопровідного газу знизився на 11% порівняно з попереднім тижнем – до 273,8 млн м3 на добу, у зв’язку з плановими масштабними ремонтними роботами. Середній обсяг постачання з Норвегії у травні передбачається на рівні 296 млн м3 на добу, що на 13% більше, ніж минулого року.
Варто відзначити, що затягування ремонтних робіт на американському ЗПГ-терміналі Freeport (наразі завантаженість ліній менше ніж 80%) може додатково підтримати ціни в короткостроковому періоді.
Станом на 27 квітня сховища були заповнені на 61,6% (приблизно 64,5 млрд м3), зменшившись на 0,46 млрд м3 за тиждень. Через скорочення постачання трубопровідного газу з Норвегії, оператори ринку були змушені використовувати газ із сховищ, що майже не вплинуло на ціну, адже рекордно високий рівень запасів сприятиме подальшому зниженню цін.
Нафта
У понеділок ціни на червневі контракти Brent зросли до $89,1 за бар. (+3,6% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зросли до $89,4 за бар. (+2,6% за тиждень). Ціни на нафту продовжують зростати, оскільки трейдери очікують скорочення пропозиції у найближчі місяці, а також збереження геополітичної напруженості на Близькому Сході.
Занепокоєння щодо перебоїв у постачанні з Близького Сходу зберігаються, зокрема через те, що Ізраїль посилив удари по сектору Газа. Водночас, конфлікт між Ізраїлем та ХАМАС продовжується, і військовий конфлікт з Іраном поки що не реалізувався. Також США затвердили новий пакет військової допомоги на суму понад $26 млрд, що допомогло зберегти часткову ризикову премію в ціні на нафту.
До того ж, продовження ударів Збройних Сил України по нафтопереробній промисловості РФ підвищує тиск на ціни, оскільки Росія вже провела консультації з Казахстаном та іншими сусідніми країнами щодо імпорту нафтопродуктів у разі необхідності. Паралельно діє план ОПЕК щодо скорочення пропозиції, що додатково тисне на ціни в контексті сезонного зростання споживання пального в літній період.
Стримуючим фактором стала негативна макроекономічна інформація з США, де реальний ріст ВВП за перший квартал 2024 року склав лише 1,6% річних, що нижче від очікуваних 2,5%. Інфляція витрат населення на особисте споживання в березні збереглася на рівні 2,8% замість очікуваного зниження до 2,6% за індексом PCE, на який орієнтується Федеральна резервна система. Це означає, що ФРС навряд чи розпочне зниження облікової ставки з середини року, як передбачалося раніше, що може негативно вплинути на економічну активність в найбільшій економіці світу.
Залізна руда
Травневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% продовжують відновлення, досягнувши ціни $119,2 $/тону (+1,3% за тиждень). На ринку металургії ми спостерігаємо 1,3% та 0,1% зростання цін на американську сталь і турецьку арматуру відповідно, до $830 та $590 за тонну. Водночас ціна китайської сталі знизилася до $535 за тонну, що на 0,5% менше за тиждень.
Ціни на залізну руду зростають через підвищення попиту в Китаї та через новини про потенційне скорочення постачань від Fortescue LTD — четвертого за величиною виробника у світі. Нещодавно представники компанії заявили, що річні обсяги постачання можуть виявитися значно нижчими, ніж очікувалось, через перебої в роботі копалень Західної Австралії. У третьому кварталі 2024 року (Q1) експорт знизився на 6% порівняно з аналогічним періодом минулого року через сходження з рейок вагона з рудою та несприятливі погодні умови.
Згідно з даними Mysteel, середньодобове виробництво чавуну на опитаних заводах у Китаї зросло четвертий тиждень поспіль, збільшившись на 1,1% до 2,29 млн тонн — це найвищий рівень з грудня 2023 року. Паралельно з цим спостерігається ріст запасів у портах на 1,4% на тижневій основі до 147,6 млн тонн станом на 26 квітня, що є найвищим показником з квітня 2022 року.
У таких умовах ринок очікує, що ціни продовжать стабілізуватися напередодні травневих свят. Проте, вони можуть зіткнутися з різким спадом, якщо попит на сталь з боку будівельного сектору не виправдає очікувань після святкових канікул, зважаючи на рекордний рівень запасів як у портах, так і на підприємствах.
Китай залишається найбільшим імпортером залізної руди та виробником сталі у світі.
Агросировинні
Україна: Ринок праці
Україна: Енергетика
Україна: Нерухомість
Україна: Курс
Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.
Вас також може зацікавити:
Commentaires