top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #174 — 29.01.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові ринки закрились у нейтрально-позитивній зоні. Увага інвесторів прикована до сезону звітності у США, поточний тиждень — найнасиченіший (звітує 41% капіталізації S&P500); очікуваннями економічних стимулів у Китаї, сповільнення економічного спаду в ЕС, та неочікуваного перевершення очікувань по індексах ділової активності, як у США, так і Британії. Наступний тиждень відкриє дані по ринку праці у США — один із головних стовпів економічного зростання, що своєю чергою обмежує ФРС у скороченні облікової ставки.


США

Інфляція і ФРС. Індекс витрат на особисте споживання (PCE) у грудні продублював рівень листопада у 2,6% (р-р). При цьому базовий PCE, який виключає продукти харчування та енергопродукти, скоротився з 3,2% до 2,9%, що все ще на 90 б.п. перевищує довгострокову ціль ФРС по зростанню цін. 31 січня ФРС прийматиме рішення по обліковій ставці. Консенсус і представників ФРС, і трейдерів на ринку ф’ючерсів передбачає, що ФРС залишить її незмінною. Проте шанс її скорочення на 25 б.п. у березні знизився до 48%, з близько 80% місяць тому. Індикатор попередньої оцінки зростання ВВП від Atlanta Fed на Q1 2024 складає +2,4%, після першої оцінки зростання ВВП в останньому кварталі 2023-го на 3,3%, що перевищило усі очікування.


Сильна економіка стане на заваді швидкого зниження ставок, про що вже заявили представники ФРС, — відмічаючи необґрунтований оптимізм ринку. Так, якщо інвестори очікують 5 знижень ставки до кінця року, ФРС у грудневому Dot Plot зазначила лише 3 кроки. Багато чого залежить від стану ринку праці, дані по якому публікуються цього тижня.


Ділова активність. Індекси ділової активності (PMI) від S&P Global у січні зросли. PMI для виробничого сектора з 47,9 перейшов у позитивну зону — 50,3 (вище 50 — розширення). PMI для ринку послуг також перевищив очікування — 52,9, проти консенсусу у 51. Щобільше базові замовлення на товари довгострокового вжитку на 40 б.п. перевищили консенсус зростання у грудні — +0,6% (м-м). Попередня оцінка зростання ВВП у Q4 2023 склала 3,3% (кв-кв), проти очікуваних 2%, але скоротилась з 4,9% росту у Q3 2023.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,9%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — підвищився на 0,6%, проте Dow Jones (30 найбільших компаній) — зріс на 0,4%. На цьому тижні відзвітують про результати Q4 2023 — 41% капіталізації S&P500 (110 компаній), в т.ч. Microsoft, Alphabet, AMD, Apple, Meta, Amazon. З 26%, які вже відзвітували, 71% перевершили очікування по прибутках.


Облігації. Дохідність 10Y паперів з початку року зросла на 18 б.п. до 4,05%, що пов’язано з традиційно активним для випуску боргових паперів часом року, і зміною очікувань щодо швидкості зниження облікової ставки ФРС.




Crypto Recap

Крипторинок переборов волатильність після схвалення спотових BTC-ETF і відновив зростання. Відтік коштів з найбільшого фонду GBTC знижується. BTC за тиждень зріс на 9% до $43,1 тис., ETH - незначно скоротився на 0,3%. Відтік із крипторинку посилився, після 21 млн минулого тижня, відтік у $500 млн.



Ключові новини: Google дозволив рекламувати криптопродукти в США, у Швейцарії регулятор ліцензував платформу токенізованих активів для роздрібних клієнтів, Binance.US не зможе обслуговувати клієнтів у Флориді та Алясці.


Спотові BTC-ETF. Притоки коштів за перші 12 днів склали $0,76 млрд. JP Morgan розчаровані припливом у спотові BTC-ETF: відтік $4,4 млрд з GBTC. Притоки в спотові ETF без найбільшого фонду від Grayscale склали $5,2 млрд, проти відтоку в $4,4 млрд з GBTC на тлі конвертації його з трасту в ETF. При цьому спільні чисті притоки 22-24 січня були негативні, відтоки з GBTC переважували притоки в інші фонди. Раніше JP оцінювали потенційні відтоки з GBTC у $2,7 млрд, проти реальних $4,4 млрд.



Однак негативний тиск знижується, і обсяги торгів зміщуються на користь нових, дешевших і ефективніших фондів.


Спотові ETF "зібрали" 3% пропозиції BTC. У т.ч. 0,6% від емісії знаходиться в "нових" фондах, які існують з 11-го січня. При цьому 82% від активів спотових ETF-BTC, або 523 тис. BTC - у найбільшому фонді GBTC.


Google дозволив з 29 січня рекламувати криптовалюту в США. Йдеться про інвестиційні продукти пов'язані з криптовалютою: трасти, ETF. У вересні 2023 року Google дозволила рекламувати ігри на основі блокчейна з використанням NFT (внутрішньоігрові покупки). При цьому реклама ігор, де гравці роблять ставки (в т.ч. в NFT), очікуючи на виграш - заборонена.


У Швейцарії регулятор ліцензував платформу токенізованих активів для роздрібних клієнтів. Швейцарський регулятор FINMA ліцензував Taurus, їхню платформу TDX, на надання послуг роздрібним інвесторам. Купувати токенізовані активи можна за CHF, EUR, USD. Професійні інвестори зберігають доступ до платформи, але тепер з підвищеними обсягами ліквідності.


Binance.US не зможе обслуговувати клієнтів у Флориді та Алясці. Регулятори повідомили криптобіржу про заборону у світлі того, що CZ - володіє 80% Binance.US. Раніше він визнав провину у справі про порушення законодавства США про відмивання коштів. CZ було відмовлено в дозволі на виїзд у Дубай, незважаючи на заставу в $4,5 млрд в акціях Binance.


ЦБ Англії запустить CBDC після розроблення регуляторної рамки, забезпечить захищеність даних. У лютому 2023 року ЦБ Англії та Казначейство зібрали 50 тис. консультаційних відгуків про майбутнє цифрового фунта. За їхніми результатами регулятори заявили, що запуск відбудеться після ухвалення зводу правил; буде розроблено систему за якої ЦБ Англії та інші органи не зможуть отримати конфіденційну інформацію користувачів.





Сировинні

Газ

В понеділок, лютневі ф'ючерси на голландському хабі TTF відновились до $339 / тис. куб. м. (+4,9% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла до $340/тис. куб. м. (+6,6% за тиждень). Ціни на газ в Європі зростають на тлі стурбованості ринку щодо стабільності постачання ЗПГ з США та Катару.


Так, в кінці минулого тижня компанія Freeport LNG повідомила, що одна з трьох установок зі зрідження газу на її заводі в Техасі буде в неробочому стані приблизно протягом місяця через ремонтні роботи (втрата ~0,6 млрд м3 за місяць). Поряд з цим, адміністрація президента Байдена призупинила затвердження нових проектів, пов'язаних з експортом ЗПГ, щоб проаналізувати їх вплив на клімат, економіку та національну безпеку. Зважаючи на те, що після початку війни РФ з Україною, США стали основним постачальником газу в регіон, ринок значно занепокоївся через відповідні заяви.


Поряд з цим, через продовження військової операції в Червоному морі, Катар перенаправив судна із ЗПГ в обхід Африки, що на десять днів довше звичайного маршруту, проте слабкий попит та високі запаси продовжують обмежувати зростання цін. Станом на 27 січня сховища заповнені на 72% (~76 млрд м3) або -3,2 млрд м3 за тиждень, що свідчить про зменшення відбору порівняно з попередніми тижнями (~5,2 млрд м3).


Водночас зауважимо, що з 12 лютого на північному заході Європи за прогнозами синоптиків очікується похолодання, коли стовпчики термометрів опустяться нижче за сезонну норму. В такому разі, за збереження негативних новин щодо стабільності довготривалих постачань ЗПГ з США та Катару, ціни ймовірно знову перетнуть позначку в $400.


Нафта

В понеділок ціна березневих контрактів Brent зросла до $83 за бар. (+4,3% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зросли до $83,6 за бар. (+6,3% за тиждень). Ціни на нафту зросли на тлі загострення ситуації на Близькому Сході.


Так, на минулих вихідних єменські хусити в черговий раз завали удару по танкеру, що перевозив нафту, в той час, коли в Йорданії було завдано удару по військовій базі США де загинуло троє військових. Імовірно напад здійснили бойовики за підтримки Ірану, на що ринком очікується відповідь від США. При цьому відмітимо, що наразі Іран експортує близько 1,5 млн барелів нафти на добу (б/д). Відтак запровадження нових санкцій чи інші дії США спрямовані на обмеження нафтового експорту Ірану, викличе черговий ріст цін.


Також відмітимо, що РФ, ймовірно, тимчасово скоротить експорт нафти та нафтохімічної сировини на 130-140 тис. б/д (близько третини її загального експорту), після того, як атаки ЗСУ пошкодили чи зруйнували частину нафтопереробних заводів у Балтії та Чорному морі.


Залізна руда

Лютневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% зросли до 135,2 $/тону (+4,3% за тиждень). На ринку металургії спостерігаємо 1,6% та 1,4% зростання цін на американську та китайську сталь ($951 та $567 за тону відповідно). Ціна турецької арматури зросла до $617/ тону (+2,2% за тиждень).


Ціни на залізну руду продовжили ріст на тлі нових заходів китайського уряду щодо стимулювання економіки, що сповільнюється. Так, минулої середи центральний банк Китаю оголосив про скорочення норми резервування на 0,5% з початку лютого (зараз 10,5%), що призведе до вливання до банківської системи близько $140 млрд готівки.


Поряд з цим, металургійний сектор також показав ріст, чому сприяв оптимізм у зв'язку з наближенням нового пакету заходів для стабілізації ринку. Прем'єр-міністр Китаю Лі Цян закликав до більш ефективних кроків щодо підтримки відновлення економіки, при цьому політики, ймовірно, мобілізують близько 2 трлн юанів (~$280 млрд) для стабілізації фондового ринку що продовжує падати, що додатково посилить ліквідність.


Водночас зазначимо, що сьогодні суд Гонконгу ухвалив рішення ліквідувати гіганта нерухомості China Evergrande Group, що стало новим сигналом поглиблення кризи в секторі нерухомості Китаю. Проте, зважаючи на те, що ринок і так розумів про значні проблеми в секторі, це може додатково стимулювати державу до більш рішучих заходів зі стимулювання сектору нерухомості, тим самим додатково підсиливши ціни на руду.






Агросировинні








Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу

Офіційний курс долара за останній тиждень показав незначне зростання з 37,45 до 37,89 UAH/USD (на 30.01). Євро виріс з 40,79 до 41,0 UAH/EUR.


Міжбанк. Ринок показує поступе збалансування відносно першої половини січня. Так, обсяг продажу валюти клієнтами банків (22-26 січня) відновився до $206 млн/добу (проти $174 млн/добу у період 5-19 січня). Середній обсяг купівлі валюти клієнтами банків, навпаки, показує поступове зменшення. 5-19 січня середня купівля складала $229 млн/добу, тоді як минулого тижня спостерігається стійке зниження до $200-206 млн/добу.


Нагадаємо, один з факторів відновлення пропозиції – це продаж валюти експортерами для податкових розрахунків. Зниження купівлі валюти клієнтами банків пояснюється зменшенням заборгованості перед зовнішніми постачальниками компаніями, які були орієнтовані на держзакупівлі та отримали платежі з бюджету лише в кінці року.


Чистий продаж валюти Національним банком також знижується четвертий тиждень поспіль – до $421 млн за 22-26 січня, проти $531 млн та $673 млн у попередні два тижні.


В цілому, поведінка регулятора відповідає попередньо озвученим Національним банком цілям щодо підтримки курсової стійкості та сповільнення інфляції. Нагадаємо, що оновлений макропрогноз НБУ (від 25 січня) передбачає прискорення споживчої інфляції в 2024 році до 8,6%, проти 5,1% на кінець 2023 року.


“Інфляція перебуватиме в межах цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у найближчі місяці. Із середини року вона дещо пришвидшиться через вичерпання ефектів високих минулорічних врожаїв. Додатково на ціни тиснутиме подальше відновлення споживчого попиту, а також перенесення витрат бізнесу на споживчі ціни, зокрема через усе ще високі безпекові ризики та підвищення зарплат. Однак інфляція залишатиметься помірною, зокрема завдяки заходам НБУ із забезпечення курсової стійкості та привабливості гривневих активів. Очікується, що вона становитиме 8,6% наприкінці року. 


У 2025 році інфляція повернеться до цільового діапазону, сповільнившись до 5,8% на кінець року, а в 2026 році – до цілі 5%. Цьому сприятиме насамперед зниження безпекових ризиків, що припускається в прогнозі. Це забезпечить загальне поліпшення очікувань, а також дасть змогу налагодити логістику та виробничі процеси. Вагомими чинниками зниження цінового тиску залишатимуться й заходи процентної та валютної політики НБУ” - йдеться в прес-релізі НБУ за підсумками пресбрифінгу з монетарної політики.


Готівковий ринок

На готівковому ринку курс слабко реагував на укріплення долара на міжбанку, що призвело до звуження розриву між готівковим та офіційним курсом.


Так, гривня на готівковому ринку поступово ослаблювалась протягом усього минулого тижня, проте це ослаблення не перевищило 10к, курс зріс із 38,13-38,27 на 22 січня до 38,25-38,33 на 22 січня, при чому зменшувався спред між курсом купівлі та продажу, що свідчить про збалансування ринку. Разом з тим, на фоні ослаблення гривні зросли обсяги купівлі готівкової валюти населенням із $80 млн/добу до $101 млн/добу (22-26 січня).


Безготівковий сегмент (населення, в межах дозволених лімітів)

Середній курс безготівкового продажу валюти за період 22-29 січня виріс на 20к, більшою мірою ніж готівковий сегмент. Курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 22 січня знаходиться в діапазоні 38,15-38,40 UAH/USD.


Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становить 38,15-38,30 UAH/USD (38,25-38,55 UAH/USD з урахуванням комісій). Обсяг купівлі безготівкової валюти населенням виріс на фоні ослаблення готівкової гривні до $81 млн за період 22-26 січня (з $65 млн в попередній тиждень).


USDT

Станом на 30.01 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) знизився до 1,030 (+0,001) для TRC20 та залишився на рівні 1,032 для ERC20. При цьому, курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар виріс 1,015 (+0,002) для TRC20 та ERC20.


Євро

Курс євро відносно долара знизився до 1,0823 USD/EUR (-0,53% в порівнянні з 1,0881 на 22.01). На внутрішньому готівковому ринку євро залишався стабільним протягом усього тижня повторюючи динаміку долара, так євро незначним чином укріпився з 41,58-41,79 UAH/EUR на 22.01 до 41,63-41,79 UAH/EUR на 30.01.



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість





Comments


bottom of page