Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Світові фондові ринки у передостанній тиждень року закрились у нейтрально-позитивній зоні. Скорочення інфляції понад очікування, як у США, так і ЄС розвернуло очікування інвесторів стосовно рішень монетарної політики. Заяви представників ФРС та ЄЦБ щодо скорочення ставок у 2024-му підтримали котирування. Американська економіка попри високі ставки подає сигнали (ринок нерухомості, інвестиції бізнесу), що їй вдасться пройти наступний рік без очікуваної рецесії. Проте зниження ділової активності в єврозоні та Британії свідчить про потенційний дисбаланс з США.
Ми не очікуємо різких знижень котирувань до кінця року, через закриття квартальних результатів та наближення свят. 25 грудня європейські та американські ринки були закриті, через Різдво.
США
ФРС та інфляція. Цільовий показник інфляції для ФРС — індекс особистих витрат (PCE) скоротився понад очікування. PCE у листопаді склав 2,6%, на 20 б.п. нижче за очікування, проте все ще вище цільового рівня ФРС у 2%. Щобільше базовий PCE, який не враховує сезонно волатильні енергоресурси та харчові продукти, знизився у місячній динаміці вперше за 21 місяць: на 0,1% (3,2% у річній динаміці).
Голова Федерального Резервного банку (ФРБ) Сан-Франциско заявила, що навіть після трьох знижень ставки у 2024-му, політика ФРС залишиться обмежувальною. Голова ФРБ Річмонда пізніше на тижні додав, що підтримує зниження ставок, і окремо відмітив, що поточні дані свідчать про успіхи у боротьбі з інфляцією. Проте зазначив, що зниження можливе, якщо інфляційний тиск залишатиметься стриманим.
На 25 грудня шанс зниження ставки на 0,25% на засіданні у січні 2024-го оцінюється у 17%, проти 0% ще місяць тому. Щобільше шанс того, що ставка не буде знижена з травня — оцінений у 0%, а консенсус (85,6%) передбачає 6 знижень по 25 б.п. до кінця 2024-го.
Ділова активність. Тиждень був наповнений декількома позитивними сюрпризами. Так, обсяги будівництва нових об’єктів нерухомості зросли у листопаді на 14,8% до 1,56 млн, на 0,2 млн вище за очікування. Продажі на вторинному ринку також зросли на 0,8% (м-м). Індекс довіри споживачів від Conference Board зріс до 110,7 у листопаді. Рекордний рівень з липня, чим вище показник — тим більш вірогідні високі витрати споживачів у найближчому періоді.
Грудневий звіт ФРБ Філадельфії продемонстрував негативні дані по виробничій активності (-10,5) та індексу зайнятості (-1,7). Попри це обсяги замовлень товарів довгострокового вжитку зросли на 5,4% (м-м) у листопаді, значно вище консенсусу +1,7%. Щобільше замовлення капітальних товарів (ex. оборона та авіація) зросли на 0,8% (м-м), проти очікуваних 0,2% і скорочення на 0,6% у жовтні. Це один із непрямих показників обсягу капітальних інвестицій бізнесу.
Індекс очікувань від Мічиганського університету продовжив зростання: з 56,8 у листопаді до 67,4. Проте довгострокові інфляційні очікування (5 років) були переглянуті з попередніх оцінок на +0,1% до 2,9%.
Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,8%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — підвищився на 0,9%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 0,2%. Драйверами зростання виступили комунікаційні компанії (+4,2%) та енергетичні (+2,2%). Так, акції Google (Alphabet) і Facebook (Meta) зросли на 6,7% та 4,8% відповідно на фоні перегляду очікувань щодо ставки. Енергетичні компанії зростали, через підвищення цін на нафту на фоні ризиків щодо атак на танкери у Червоному морі.
Облігації. Дохідність державних 10Y облігацій продовжила зниження: - 7 б.п. до 3,9%, рекордний рівень з липня 2023. Покращення очікувань щодо зростання економіки та зниження інфляції найбільше відобразилось на коротких облігаціях. Дохідність 2Y паперів знизилась на 13 б.п., розрив між 10-2Y річними дохідностями знизився з 0,5% до 0,4%. Нагадаємо що крива дохідності залишається інвертованою з липня 2022, з піковими значеннями у 1,1% у липні 2023.
Європа
Загальноєвропейський індекс STOXX600 зріс на 0,5%, британський FTSE100 зріс на 1,6%. Ділова активність сповільнюється. Так, зростання британського ВВП було переглянуто з +0,2% до 0% у Q3 2023 та до -0,1% у Q3 2023. Опитування виробників у Німеччині у грудні продемонструвало зниження настроїв — вони заявили про скорочення обсягів замовлень. Але ринок позитивно відреагував на натяки на скорочення ставок. Так, голова ЦБ Греції зазначив, що після стабілізації інфляції близько 3% у середині 2024-го ЄЦБ зможе почати знижувати ставки.
Японія
Японський Nikkei225 зріс на 0,6% на фоні скорочення інфляції до 2,5% (р-р) у листопаді, з 2,9% у жовтні. ЦБ заявив, що продовжуватиме контроль за дохідностями 10Y облігацій: відкривати покупки для дохідностей понад 1%. Голова ЦБ порадував ринок тим, що не зазначив потенційних зростань ставки найближчим часом. Також будуть введені обмеження на максимальний обсяг витрат у грі.
Китай
Китайський індекс широкого ринку SSE Composite скоротився на 0,9% на фоні анонсу обмежень для ігрової індустрії. Капіталізація двох найбільших компаній Tencent та NetEase скоротились на $80 млрд. Тепер гра не зможе нагороджувати за входи кожного дня, за перші розрахунки в грі, за декілька послідовних оплат. У 2021-му Китай призупинив на 8 місяців ліцензування нових ігор, та обмежив допустимий час, який гравці до 18 років могли проводити у грі.
Crypto Recap
Криптовалютний ринок закрився в зеленій зоні. BTC виріс на 1,3%, ETH — на 2,6%, SOL — зросла на рекордні 61%, при топ-4 капіталізації на ринку. Притоки в криптопродукти відновилися — +$103 млн, після відтоку на $16 млн на попередньому тижні.
З ключових новин: Китай оприлюднив документ про роботу з блокчейном, Гонконг заявив, що готовий приймати заявки на спотові BTC-ETF, а SOL перевершила найбільші 10 криптовалют за темпами зростання.
Фокус тижня. Перші спотові ETF можуть з'явитися 10 січня 2024 року, SEC. 21 грудня SEC зустрілася із заявниками на спотові BTC-ETF: BlackRock, Grayscale Investments, ARK Investments, і 21 Shares. Зустріч також відвідали представники потенційних платформ торгівлі: Nasdaq і Cboe; адвокати емітентів. SEC запросила оновити заявки до 29 грудня: технічні специфікації, комісії та стратегії початкового залучення капіталу. Додала, що компанії, які пропустили дедлайн, не потраплять під потенційні схвалення в січні. Дедлайн за оновленою заявкою від Ark і 21 Shares — 10 січня 2024 року. Ark і 21 Shares заявили комісію для ETF — 0,8%. Для порівняння найбільший ETF на S&P500 (0,09%).
Solana. З початку року ціна SOL зросла в 11 разів до $121,6, у т.ч. +61% за останній тиждень. Для порівняння капіталізація всього ринку за аналогічний період зросла лише на 117% і 8%. Капіталізація SOL зараз становить $52,5 млрд, що ставить її на 3-тє місце (ex. USDT). У листопаді 2022-го, коли біржа FTX збанкрутувала, ціна SOL впала з $30 до $15. Причина — чутки про зв'язки й використання Solana для злочинних цілей Семом Бенкманом-Фрідом. Однак попри крах біржі, обсяги торгів SOL (24 години) зросли відтоді з $0,8 млрд до $5 млрд, кількість активних користувачів — з 0,6 тис. до 0,8 тис., а заблокована вартість (TVL) — з $0,4 млрд до $1,5 млрд.
З літа 2023 року на платформі запустилися додатки DeFi послуг: платформи кредитування і децентралізовані біржі, як Drift, Marinade, cypher, Solend, Jito, і marginFi. Більшість проєктів ще не випустили токени, що стимулює користувачів "набивати" бали, щоб підвищити шанси на отримання нагород. Крім переваги в низьких комісіях (проти Ethereum і Arbitrum), розробники покращували блокчейн з погляду анонімності, пропускної здатності та функціоналу. Рання проблема Solana — збої, ймовірно, була вирішена, мережа працює без проблем з лютого 2023 року.
Регулятор Нью-Йорка дозволив Paxos емітувати стейблкоїн USDP на Solana. Paxos емітувала стейблкоїн BUSD. Випуск якого регулятори заборонили в процесі розслідування проти Binance. Також емітувала стейблкоїн від PayPal (PYUSD), і Pax Gold. Капіталізація USDP, випуск якого планується розширити з Ethereum на Solana, з травня знизилася з $1 млрд до $0,4 млрд. Очікувана дата запуску 17 січня 2024 року. Circle, емітент USDC, додав підтримку стейблкоїна EURC на блокчейні Solana.
Китай оприлюднив робочий документ про розробку NFT і децентралізованих додатків. Окремо відзначили індустрію WEB3.0. Попри заборону криптовалюти у 2021-му, Китай досліджує блокчейн-технології, насамперед для ідентифікації, і CBDC.
Гонконг готовий приймати заявки на спотові ETF. Попри регуляторну протидію SEC у США, Гонконг заявив, що готовий прийняти на розгляд заявки на спотові BTC-ETF.
За 6 місяців Інтерпол вилучив $101 млн криптоактивів у злочинців і шахраїв у 34 країнах. Загалом було заарештовано 3,5 тис. осіб, заблоковано 82 тис. банківських рахунків, і вилучено $300 млн (у т.ч. $101 млн у криптоактивах) за липень-грудень 2023 року. Розслідувані злочини: фішинг, компрометація робочих облікових записів, NFT rug pull (збір грошей і зникнення розробників).
Сировинні
Газ
За результатами п’ятниці, січневі ф'ючерси на голландському хабі TTF подешевшали до $407 / тис. куб. м. (-4,2% за тиждень). Ціна на спотовому ринку знизилась до $390/тис. куб. м. (-5,1% за тиждень). Ціни на газ Європі продовжують знижуватись, на тлі збереження теплої погоди та обмеження впливу геополітичних ризиків в Червоному морі.
Нагадаємо, що минулого понеділка, через збільшення частоти атак бойовиків-хуситів на торгові судна у Червоному морі, такі великі судноплавні компанії, як Maersk та MSC надали вказівку своєму флоту уникати небезпечних вод. Поряд з цим, учасники ринку морського страхування Лондона розширили зону підвищеного ризику у Червоному морі після повідомлень про напади там на судна. В результаті цього ціна на газ підскочила до $420, оскільки ринок побоювався обмеження постачання катарського СПГ.
Водночас ввечері того ж дня, США та ін. країни оголосили про початок операції «Вартовий процвітання», метою якої є забезпечення безпечного судноплавства в Червоному морі на тлі «безрозсудних нападів хуситів із Ємену». В результаті цього, геополітична напруженість значно впала і до кінця тижня ціни повернулись до спадного тренду. Станом на 23 грудня сховища заповнені на 87,1% (~91,7 млрд м3) або -1,9 млрд м3 за тиждень, проти -2,4 минулого тижня. При збереженні теплої погоди, з великою ймовірністю, ціни й надалі зберігатимуться в близько $400/ тис. куб. м.
Нафта
Минулої п’ятниці ціна лютневих контрактів Brent продовжила відновлення до $79,1 за бар. (+0,6% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зросли до $79,1 за бар. (+3,4% за тиждень). Очікування недостатнього постачання стали ключовим фактором підтримки цін на нафту в минулому тижні, оскільки напади єменського угруповання хуситів, які підтримує Іран, на судна в Червоному морі змусили низку нафтових і судноплавних компаній уникати цього району (в т.ч British Petroleum). Проте проходження операції «Вартовий процвітання», найближчим часом значною мірою нівелює цей фактор.
Іншим ключовим фактором, що продовжує підтримувати ціни є «Голубині» сигнали від ФРС та центробанків ін. розвинених країн світу, що свідчить про можливість скорішого повернення до пом’якшення грошового кредитної політики ніж передбачалося раніше.
Стримувальним фактором стали новини про те, що Ангола заявила про свій вихід з ОПЕК. Цей крок викликав побоювання ринку щодо єдності картелю як групи, а також його здатності підтримати нафтові ціни наступного року внаслідок добровільного скорочення видобутку.
Однак Ангола займає відносно невелику частку в загальному обсязі видобутку картелю – близько 1,1 млн барелів на день (б/д) з 28 млн вироблених всією групою (4%). Ця обставина обмежила загальний вплив виходу країни з картелю на нафтові ціни, особливо на фоні того, що наступного року до ОПЕК+ планує приєднатись Бразилія з видобутком понад 3 млн б/д.
Агросировинні
Пшениця, кукурудза та соя
Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі впала до 228 $/тонну (-2% за тиждень). Березневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зменшились до 242 $/тонну (-0,8% за тиждень). Ціна грудневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю залишається без мін, на рівні 249,3 $/тонну. Американська кукурудза зросла на 1,7% за тиждень до 185 $/тонну (спот). Ціна на грудневі ф’ючерси Чорноморської кукурудзи залишається на рівні 208,5$/тонну. Спотова ціна сої зменшилась до 467 $/тонну (-0,7% за тиждень).
Ціни на американську пшеницю, підпали під більший тиск експортної конкуренції з боку великих поставок з Чорноморського регіону, що на фоні сприятливої погоди для розвитку озимих в країнах північної півкулі підсилило зменшення ціни.
Ф'ючерси на американську кукурудзу виросли після новин про те, що США знову відкрили два залізничні переходи з Мексикою через п'ять днів після того, як ключові торгові маршрути були закриті для передислокації прикордонників у відповідь на збільшення числа мігрантів.
Ф'ючерси на соєві боби частково зменшились, оскільки прогнози дощів у Бразилії послабили побоювання скорочення врожаю в країні, що є найбільшим експортером сої у світі.
Посушлива погода наприкінці осені та початку зими призвела до зниження оцінок урожаю у поточному сільськогосподарському році, проте очікувані дощі можуть нівелювати збитки, завдані посівам у центральних та північних районах країни. Водночас уряд Бразилії минулого тижня збільшив обов'язкову частку біодизельного палива до 14% із нинішніх 12%, що за оцінками збільшить внутрішній попит на сою в межах 5 млн т, тим самим частково обмеживши експортний потенціал сої та соєвої олії.
Поряд з цим, в Аргентині кілька тижнів йдуть потужні зливи, сприятливі для посівів сої та кукурудзи. Вони продовжаться і наступного тижня, а також у січні. На тлі хорошої погоди міністерство сільського господарства Аргентини підвищило прогноз площі сівби сої під урожай-2024 на 0,1 млн га до 16,7 млн га.
Україна: Курс
Динаміка офіційного курсу та інтервенції НБУ
Курс долара за минулий тиждень продовжив зростання до 37,52 UAH/USD (проти 37,19 UAH/USD на початку минулого тижня).
Ослаблення гривні протягом минулого тижня було зумовлено сезонним “стрибком” попиту, через необхідність оплати/закриття імпортних контрактів до кінця року, особливо з урахуванням значної кількості вихідних в останній тиждень року. Також, традиційно в кінці року спостерігається сплеск державних видатків (розрахунки з приватними постачальниками, які конвертують вільні гривневі залишки у валюту).
Так, купівля клієнтами банків за 18-21.12 зросла до $365 млн/добу, тоді як продаж становив $235 млн/добу. Для порівняння, у листопаді та першій половині грудня середньоденна купівля валюти клієнтами банків складала $265 та $310 млн відповідно.
Національний банк оперативно відреагував на сезонний стрибок попиту на валюту, збільшивши розмір інтервенцій. Так, 18–22 грудня чистий продаж валюти Національним банком виріс до $977 млн (проти $863 млн та $544 млн в попередні 2 тижні), такий обсяг інтервенцій став другим за величиною з початку року (найвищий обсяг спостерігався після переходу до керованої гнучкості). Загалом, за допомогою інтервенцій у понад $520 млн протягом 20-21 грудня, Нацбанку вдалося стабілізувати курс, а потім і розвернути тренд у сторону часткового укріплення протягом 22.12.
В понеділок 25.12 у зв’язку із святковими вихідними за кордоном, спостерігалась низька активність на міжбанку, чим скористався НБУ для додаткового укріплення гривні на фоні низького попиту. Протягом першої половини дня курс поступово укріплювався. Проте в другій половині дня Нацбанк вийшов на ринок із офером у $12,7 млн за курсом 37,3987 з метою додатково знизити курс, фактично даний офер залишався курсом продажу майже до кінця торгів. Разом з тим, сезонний попит на валюту залишиться важливим фактором тиску на ринок до кінця року.
Минулого тижня також спостерігався притік міжнародної фінансової підтримки (яка продається урядом напряму НБУ поза ринком). Так, 21 грудня надійшли останні €1,5 млрд в рамках програми макрофінансової допомоги на 2023 рік (€18 млрд), яка стала найбільшим джерелом зовнішнього фінансування цього року. Окрім того, 21 грудня надійшло $950 млн від Японії в рамках проектів Світового банку на відновлення та соціальний захист. Також 25 грудня Україна отримала $1,34 млрд в рамках в рамках проекту Світового банку "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні". Дані надходження стануть важливим елементом зростання міжнародних резервів на фоні поточних труднощів з прийняттям пакетів міжнародної підтримки, що можуть тривати протягом січня-лютого 2024 року.
Готівковий ринок
Протягом минулого тижня на готівковому ринку гривня ослабла з 37,55-37,65 UAH/USD станом на станом на 18.12 до 38,03-38,17 UAH/USD (середньоденний курс) станом на 25.12. Динаміка курсу на готівковому ринку в основному зумовлювалась динамікою міжбанку. Разом з тим, на початку минулого тижня, готівковий ринок суттєво не реагував на ослаблення гривні, що обумовлено слабшим попитом з боку населення наприкінці року. Проте уже протягом 20-21 грудня відбулося значне зростання готівкового курсу і спостерігалося пожвавлення попиту на ринку. Разом з тим, зі стабілізацією курсу на міжбанку ріст на готівковому ринку зупинився, а курс закріпився у поточному коридорі.
Безготівковий сегмент (населення, в межах дозволених лімітів)
Середній курс безготівкового продажу валюти в банках продовжив зростання, на +40-45к за тиждень станом на 25.12. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 25.12 знаходиться в діапазоні 37,75-38,10 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 37,75-38,05 UAH/USD (37,95-38,30 UAH/USD з урахуванням комісій). Обсяг купівлі безготівкової валюти населенням, повернувся до $23 млн/добу, при цьому, за 18.12-21.12 населення придбало $91 млн безготівкової валюти.
USDT
Станом на 25.12 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) для TRC20 ERC20 становив 1,028. При цьому, курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар залишився на рівні 1,008.
Євро
Минулого тижня євро продовжив тренд на укріплення до 1,1012 USD/EUR (+0,82% в порівнянні з 1,0922 на 18.12). На внутрішньому готівковому ринку євро також значно укріпився як з огляду на ослаблення гривні так і через укріплення його відносно долара. Так станом на 25.12 середньоденний курс становив 41,69-41,96 UAH/EUR, тоді як на 18.12 він перебував на рівні 40,81-41,00 UAH/EUR.
Comments