top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #167 — 04.12.2023

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові ринки закрились у нейтральній зоні. Зниження ставки дохідності американських облігацій понад очікування підвищило очікування близького завершення циклу зростання облікових ставок. Щобільше інлфяція в єврозоні скоротилась понад очікування. Цей позитив компенсував перегляд зростання ВВП США у Q3 до 5,2%, що свідчить про збереження запасу міцності економіки, попри високі ставки.


Фокус. Цього тижня увага інвесторів буде прикована до статистики ринку праці: кількість нових робочих місць (вівторок), рівень зайнятості (п’ятниця).


CША

Ділова активність. ВВП у Q3 2023 зріс на 5,2% (кв-кв), що на 30 б.п. краще за очікування. Обсяг промислових замовлень у жовтні знизились на 3,6% (м-м), що на 80 б.п. гірше за очікування. Щобільше індекс ділової активності у листопаді від ISM для промислового сектору склав 46,7, против очікуваних 47,6 (нижче 50 — скорочення). PMI для сектору послуг від ISM публікується у вівторок, очікується, що він складе 50,8, трохи вище нейтральної поділки.



Ринок нерухомості залишився під тиском високих іпотечних ставок — ~7,4%. Кількість виданих дозволів на будівництво у жовтні зросла на 1,8% (м-м), що на 0,7% вище за консенсус. Однак, продажі нового житла впали на 5,6% (м-м), після зростання на 8,6% у жовтні. Обсяг незавершених продажів (оформлення угоди до підписання контракту) скоротився на 1,5%, що на 0,5% вище за очікування.


Інфляція. Загальний індекс цін на особисті споживчі витрати (PCE) у жовтні вересні стабільним на рівні +3,4% (р-р) третій місяць поспіль. Однак, базовий PCE, який виключає харчові продукти та енергоносії сповільнився до найнижчого рівня з початку 2021 — +3,7%. У листопаді S&P500 зріс на 9,1%, найкращий місячний результат з липня 2022, і 7-й за останні 30 років.



Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,4%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — знизився на 0,8%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — зріс на 2,5%. Лідерами зростання стали компанії із сектору нерухомості (+4,8%) та з сектору промисловості (+3,0%). Технологічні та коммунікаційні компанії знизились на 0,1% та 3,2% відповідно.



Облігації. Дохідність державних 10Y облігацій за тиждень впала на 24 б.п. до 4,24%. Індекс широкого ринку облігацій США від Bloomberg у листопаді зріс на 4,5%, один з найкраших результатів за останні 40 років.



Європа

Споживча інфляція у єврозоні у листопаді склала 2,4% (р-р), проти очікуваних 2,7%, та 2,9% у жовтні. Базова інфляція, яка не враховує ціни на продукти харчування та енергоносії, знизилась до 3,6% (р-р) з 4,2%. Рівень безробіття залишився на рекордно низькому рівні 6,5%.





Crypto Recap

Криптовалютний ринок закрився в зеленій зоні. BTC подорожчав на 12,3% до $41,8 тис., понад ключовий рівень в $40 тис. Притоки до криптопродуктів продовжилися 10 тиждень поспіль і склали $176 млн, на 49% нижче за рівень попереднього тижня.




Комісія з цінних паперів США (SEC) зустрілася в листопаді з 8 заявниками на спотовий ETF, в т.ч. Grayscale, який планує конвертувати найбільший BTC траст GBTC ($25,9 млрд AUM) в ETF, та його кастодіан-партнера Coinbase. SEC може схвалити спотові BTC між 5 та 10 січня, коли немає проміжків для консультацій. Нагадаємо, що в JP Morgan вважають, що схвалення спотового ETF призведе до відтоку $2,7 млрд з крипторинка, через приплив у траст Grayscale для заробітку на дисконті.


Із ключових новин: пенсійні фонди Австралії збільшили вкладення в крипту на 400% за 4 роки, іспанці зобов'язані задекларувати криптоактиви на іноземних платформах, Circle виходить на ринок Японії, а SEC може розпочати розслідування проти Bybit.


Приватні пенсійні фонди в Австралії збільшили вкладення у крипту на 400% за 4 роки. Вони мають криптовалюти на $659 млн. Обсяг знизився на 38% з рекордного рівня в червні 2021-го. Вкладення у традиційні активи, як акції, зросли за останні 4 роки лише на 28%, проти 400% для криптовалют. Проте, криптовалюти становлять лише 0,1 % від обсягу активів австралійських приватних пенсійних фондів.


CBDC може бути конфіденційним. Завершилися випробування проекту Tourbillon від Банку з міжнародних розрахунків. Користувач не розкриває особу під час оплати, у тому числі для продавця. Особа продавця розкривається виключно комерційному банку, щоб контролювати сплату податків та легальність платежів. Центральний банк (емітент CBDC) — не бачитиме особу ні покупця, ні продавця.


Американський регулятор вимагає у Coinbase інформацію щодо окремих облікових записів, ймовірно готується справа проти Bybit. Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC) отримала ордер на інформацію про клієнтів біржі Coinbase. Coinbase повідомила про запит тих клієнтів, які взаємодіяли з Bybit. Нещодавно Bybit потрапила під пильну увагу регуляторів у Британії та Японії, отримавши серйозні попередження щодо дотримання вимог від фінансових відомств. Біржа ввела обов'язкові вимоги KYC лише у травні 2023 року.


Філіппіни блокують Binance і притягатимуть до кримінальної відповідальності за просування продуктів біржі. Філіппінський регулятор поінформував, що Binance не зареєстрована у країні, і діє без необхідних ліцензій. Уряд надав користувачам біржі 3 місяці з листопада по лютий 2024 року для виведення коштів. Комісія запросила Google та Facebook — заборонити рекламу біржі.


Банк JP Morgan і компанія з управління активами Apollo запустили корпоративну блокчейн-мережу зі щоденним обігом понад $2 млрд. JPMorgan випустили продукт внутрішньоденного РЕПО зі щоденним обігом у $2 млрд і загальною сумою опрацьованих угод понад $900 млрд. Корпоративні клієнти: банки, брокери, дилери, — проходять KYC перевірку. Вони можуть додавати додатки для незалежного доступу до різних пулів активів.


4 банки анонсували запуск сервісів для e-yuan. HSBC, Standard Chartered, Fubon Bank, Hang Seng Bank. Вони отримали доступ до платформи цифрового юаня. Тепер користувачі банків можуть переказувати e-yuan і знімати їх, поповнювати цифрові гаманці зі звичайних дебетових карт. Fubon Bank дозволяє клієнтам витрачати CBDC зі своєї дебетової картки.


Іспанці зобов'язані у Q1 2024 року задекларувати криптоактиви на іноземних платформах понад $55 тис. Відзвітувати необхідно до 31 березня 2024 року. Податкове відомство активізувало зусилля щодо резидентів. У квітні 2023 року воно розіслало 328 тис. повідомлень тим, хто не заплатив податки з криптовалют за 2022 фінансовий рік.


Circle у співпраці з SBI Holdings "виходить" на ринок Японії: стейблкоїни, банкінг, Web3. Компанії підписали меморандум про співпрацю. Його мета — запуск USDC в Японії. SBI VC Trade Co. має пройти реєстрацію провайдера електронних платіжних інструментів, щоб організувати обіг USDC. У червні 2023 року Японія в Законі про платіжні послуги легалізувала стейблкоїни, забезпечені "законними платіжними засобами". Крім цього, SBI надасть банківські послуги Circle: доступ до USDC місцевим підприємствам і приватним особам. Також, SBI на основі рішень Circle впровадить Web3 сервіси: програмовані гаманці, інструменти управління смарт-контрактами.








Сировинні

Газ

У понеділок січневі ф'ючерси на голландському хабі TTF впали до $496 / тис. куб. м. (-7,6% за тиждень). Ціна на спотовому ринку знизилась до $495/тис. куб. м. (-7,2% за тиждень). Ціни на газ в Європі знижуються на тлі прогнозів про потепління та збільшення вітряної активності.



За останніми прогнозами погоди, очікується, що цього тижня температура в Європі стабілізується до звичайних сезонних показників, зберігаючись на цих рівнях до початку наступного року. Водночас на ринку помітне зниження попиту на газ з боку промисловості через слабкі макроекономічні показники та наближення економіки регіону до рецесії, що зменшує імовірність значного зростання споживання у найближчому майбутньому.


Нещодавнє похолодання вплинуло на зниження рівня запасів газу у європейських сховищах, проте вони продовжують залишатися високими для цього періоду року. Станом на 3 грудня заповненість сховищ становила 94,4% (близько 99,4 млрд м³), що є зменшенням на 3,5 млрд м³ порівняно з попереднім тижнем. З огляду на м'які погодні умови та низьку активність економіки, аналітики прогнозують, що Європа завершить зимовий сезон з значними запасами газу.


Нафта

У понеділок ціна лютневих контрактів Brent знизилась до $78,2 за бар. (-2,1% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також знизились до $78,9 за бар. (-1,7% за тиждень). Нафта продовжує дешевшати на тлі зростання побоювань щодо сповільнення економічної активності у світі. Так, слабкі листопадові показники PMI у Китаї – що є найбільшим імпортером сирої нафти у світі (49,4 пункту проти 49,5 у жовтні) та США – найбільший споживач палива (залишився на рівні жовтня – 46,7 пункту), стали ключовим джерелом занепокоєння на ринку.


Поряд з цим, ринок переоцінив заяву ОПЕК+ про скорочення постачання в першому кварталі 2024 року, оскільки загальне скорочення видобутку в підсумку становитиме менше ніж 1 млн барелів на день. Водночас відмітимо, що скорочення є виключно добровільними, в той час, як деякі члени картелю вже сигналізують про те, що не дотримуватимуться угоди й натомість підвищать рівень видобутку.








Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 220 $/тонну (+4,3% за тиждень). Грудневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зросли до 245 $/тонну (+2,9% за тиждень). Ціна грудневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю залишається без мін, на рівні 249,3 $/тонну.



Американська кукурудза зросла на 0,9% за тиждень до 181 $/тонну (спот). Ціна на грудневі ф’ючерси Чорноморської кукурудзи залишається на рівні 208,5$/тонну. Спотова ціна сої впала до 473 $/тонну (-0,5% за тиждень).



Ціни на пшеницю та кукурудзу зростали протягом минулого тижня, оскільки трейдери продовжували закривати короткі позиції як в Європі, так і США. Одночасно, стало відомо, що наприкінці листопада Китай збільшив імпорт американської пшениці, що підтримало настрої на ринку в контексті поліпшення економічних відносин між двома найбільшими економіками світу.


Відповідно до даних Міністерства сільського господарства США, минулого тижня експортні продажі кукурудзи зросли до 1,93 млн т, що значно перевищило діапазон торгових очікувань від 0,6 до 1,2 млн т. Поряд з цим, погодні перешкоди щодо експорту зернових з Чорноморського регіону додатково підтримали ціни.


Ціни на сою показали зниження внаслідок оптимістичних прогнозів погоди для північної Бразилії, регіону, що зазнав значних втрат від посухи і є ключовим для вирощування сої та кукурудзи. Прогнозовані дощі сприймаються як позитивний сигнал для фермерів, які зіткнулися з ризиком низької врожайності та пошкодження врожаю через тривалу сильну спеку. Важливо відмітити, що зазначена посуха, яка тривала протягом жовтня та листопада, була найсуворішою за останні 25 років. За два місяці випало приблизно 163 мм опадів, що на 47% менше від середнього показника за останнє десятиліття, спричиняючи значні збитки аграрному сектору регіону.








Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу та інтервенції НБУ

Протягом минулого тижня гривня на міжбанку ослабла з 36,22 станом на 27.11 до 36,54 станом на 04.12. Як і раніше, НБУ залишається основним маркет-мейкером, проте причиною зростання курсу минулого тижня був також суттєвий попит на валюту з боку клієнтів. Так середньоденна купівля валюти клієнтами зросла з $250 млн до $300 млн. При цьому НБУ задовольняв попит набагато менш активніше, знижуючи інтервенції протягом 27-30.11 (середній обсяг $115 млн/добу). Разом з тим, 01.12 на фоні росту попиту та з метою утримання курсу, інтервенції Нацбанку перевищили $260 млн. Відтак, 27 листопада – 1 грудня чистий продаж валюти Національним банком зріс до $738 млн (проти $521 млн та $721 млн в минулі 2 тижні відповідно). Загалом, за листопад чистий продаж валюти регулятором орієнтовно склав $2,5 млрд (за жовтень $3,34 млрд).




Основні фактори впливу на ринок в короткостроковій перспективі описані в минулому випуску. Разом з тим, додатковий вплив на ринок може здійснити блокування пропускних пунктів словацькими перевізниками – що додатково зменшить обсяги імпорту в тому числі наступних періодів. Разом з тим, з боку експорту позитивним фактором виступає подальше функціонування морського коридору, так з серпня даним коридором пройшло понад 200 суден на вихід з портів (7 млн тонн експорту) і 226 – на вхід.


Валютна лібералізація

З 1 грудня НБУ пом’якшив деякі валютні обмеження:

— Скасовано усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню, що було здійснено для збільшення пропозиції готівкової валюти на ринку;

— Дозволено Експортно-кредитному агентству (ЕКА) переказувати за кордон кошти для відшкодування / компенсації витрат за договорами страхування та перестрахування, укладеними з іноземними страховими (перестраховими) компаніями, а також для оплати витрат ЕКА, пов’язаних із здійсненням таких операцій. Такий крок сприятиме можливостям страхування морських перевезень через існуючий коридор.

— Розширено перелік послуг, для оплати яких дозволено здійснювати транскордонні перекази громадянам, уключаючи учасників бойових дій, які внаслідок збройної агресії РФ проти України потребують лікування або відновлення здоров’я за межами України.

— Дозволено оплату послуг для навчання студентів за кордоном: проживання, отримання візи на період навчання, трансферів від гуртожитку до навчальних офісів, харчування, страхування, невідкладних медичних послуг.


Готівковий ринок

Протягом минулого тижня на готівковому ринку гривня продовжила укріплення, до 37,51-37,62 UAH/USD станом на 27.11 до 37,30-37,40 UAH/USD станом на 04.12. Найбільш суттєвий вплив на укріплення гривні справило зняття Нацбанком обмежень для банків та небанківських фінансових установ щодо обсягів продажу готівкової валюти населенню. Так, на 01.12 готівковий курс зменшився близько на 10к порівняно з попереднім днем. Не зважаючи на те, що в структурі продажу готівкової валюти на банки припадало всього 30% (січень-жовтень), розширення лімітів продажу готівкової валюти останніми у жовтні сприяло збільшенню їх частки на ринку до 35%. Відповідно, зняття лімітів відносно обсягу продажу для банків дозволить останнім збільшити пропозицію готівкової валюти, а відтак скоротити спред між готівковим і офіційним курсом. Окрім того, розширення пропозиції з боку банків виступає важливим в контексті закриття мережі обмінників ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП».



Безготівковий сегмент (населення, в межах дозволених лімітів)

Середній курс безготівкового продажу валюти в банках частково зріс на фоні ослаблення гривні. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 04.12 знаходиться в діапазоні 37,00-37,30 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 37,00-37,30 UAH/USD (37,25-37,55 UAH/USD з урахуванням комісій). Обсяг купівлі безготівкової валюти населенням знизився до $19 млн/добу, при цьому за 27.11-30.11 населення придбало $76 млн безготівкової валюти.


USDT

Станом на 04.12 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) знизився до 1,027 (-0,001) для TRC20, при цьому зріс 1,030 (+0,001) для ERC20. Разом з тим, курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар повернувся до рівня 1,009.


Ділові очікування

У листопаді Індекс очікувань ділової активності перебував у негативній зоні, знизившись до 49,1 пунктів (із 49,6 у жовтні). Так, погіршення очікувань спостерігалось в усіх секторах окрім послуг, для якого відбулося зростання індексу до 48,4 (+1,3). Зростання в першу чергу було зумовлено очікуванням збільшення обсягу наданих послуг та цін на такі послуги.

Очікування промислових підприємств вийшли з нейтральної в негативну зону – до 49,2 (-0,8). При цьому серед даних підприємств позитивними залишались очікування щодо росту обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію. Разом з тим, посилилися песимістичні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва.


Єдиним сектором, що залишився у позитивній зоні була торгівля, для якої індекс склав 50,9 (-2,2). Так, підприємства очікують збільшення обсягів товарообороту, обсягів закупівлі товарів для продажу та зменшення залишків товарів.


Для будівельного сектору очікування залишались найпесимістичнішими – індекс зменшився до 40,6 (-4,2). Основними причинами є погіршення очікувань щодо обсягу будівництва, обсягу нових замовлень, а також обсягу закупівлі сировини та матеріалів.



Євро

Минулого тижня євро здійснив суттєвий відскок до 1,0836 USD/EUR (-1,07% в порівнянні з 1,0953 на 27.11). На внутрішньому готівковому ринку євро знизився із 40,77-40,95 UAH/EUR станом на 27.11 до 40,77-40,95 UAH/EUR станом на 04.12, що пов’язано з паралельним укріпленням готівкової гривні.





Україна: Ринок праці







Україна: Енергетика








Україна: Нерухомість







Komentarze


bottom of page