top of page

Weekly #164 — 13.11.2023

Фото автора: Ukraine Economic OutlookUkraine Economic Outlook

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові індекси закрились у зеленій зоні, хоча і з досить скромними результатами. Однак ринок облігацій був волатильним: попит на довгострокові облігації США знижується. Побоювання інвесторів посилені переглядом прогнозу рейтингу США від Moody’s з «стабільного» на «негативний». Технологічні компанії закрили позитивно сезон звітності Q3 2023, при цьому фінансові компанії встановили рекорд зі зростання прибутків, попри кризу регіональних банків. Концентрація прибутків не злякала інвесторів, однак споживачі, згідно з Мічиганським університетом, знову очікують підвищення інфляції.




Фокус тижня. У вівторок-середу в США опублікують дані по інфляції споживчих цін (CPI) та цін виробників (PPI) відповідно. Консенсус передбачає, що CPI за жовтень складе 3,4% (р-р), що на 30 б.п. нижче вересневих даних. Також у середу публікуються дані щодо обсягу роздрібних продажів за жовтень, очікується, що вони скоротяться на 0,1% (м-м), після зростання на 0,7% у вересні.


Ділова активність. Споживчий попит залишається стабільним: імпорт у вересні зріс на 2,7% (м-м), найшвидше з березня 2022. Експорт зріс на 2,2%, також рекорд за останні 8 місяців. В результаті торговий дефіцит склав -$61,5 млрд, проти очікуваних -$59,9 млрд, що може призвести до незначного погіршення даних по ВВП за Q3 2023. Індекс настроїв споживачів від Мічиганського університету скоротився 4-й місяць поспіль до 60,4, чим нижчі значення, тим більш песимістично налаштовані респонденти. Так, їх інфляційні очікування зросли на 20 б.п. до 4,4% і 3,2% для очікувань зміни ціни на рік і п’ять років вперед. По довших очікуваннях — це рекорд з 2011 року.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,9%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — зріс на 2,1%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 0,5%. За результатами звітів 92% компаній з S&P500 — прибутки у Q3 2023 зросли на 4,1% (р-р), перше зростання з Q3 2023. Поточного тижня сезон «завершиться»: результати представлять роздрібні мережі (Wallmar, Target і Home Depot). Вони паралельно презентують очікування щодо одного із фундаментальних драйверів економіки — споживчого попиту на Q4 2023.



Технологічні корпорації були драйвером зростання прибутків. Прибутки компаній MAGMAN (Microsoft, Apple, Alphabet, Meta, Amazon та NVIDIA) зросли на 55% (р-р) у Q3 2023. Без MAGMAN прибутки інших компаній з S&P500 знизились на 1% (р-р). Фінансовий сектор продемонстрував стабільні результати попри переживання інвесторів пов’язані з кризою регіональних банків. Прибутки сектору зросли на 18% (р-р), рекордний результат з Q4 2021.


Облігації. Дохідність державних 10Y облігацій за тиждень знизилась на 2 б.п. до 4,64%. При цьому інвестори продемонстрували найслабший попит на аукціоні 30-Y облігацій США — загальною пропозицією на $24 млрд. Так, різниця між When announced дохідністю (договірна ставка між дилерами та покупцями до початку торгів) та фактичною дохідністю аукціону склала 5,3 б.п., рекорд з 2016 року. Чим вище різниця, тим більшу премію Мінфіну довелося пропонувати інвесторам. Відношення попиту до обсягу склало 2,3, найнижчий рівень з грудня 2021.


Щобільше, змінилась структура покупців. Так, нерезиденти (в т.ч. уряди інших країн) купили 60,1% пропозиції — на 5% нижче за минулий аукціон, найнижчий рівень з листопада 2021. Банки викупили 24,7% пропозиції, у два рази вище середньої долі у 12,7%. Ключові причини зниження попиту на облігації — зростання витрат на обслуговування боргу, та альтернативні інструменти. Так, інвестори надають перевагу акціям, які традиційно мають зростати після завершення циклу зростання ставки. З іншого боку відсоткові платежі по боргу США зросли до $1,03 трлн (середня ставка 3,1% на обсяг боргу $33,7 трлн). Що змушує оцінювати вірогідність додаткових розміщень облігацій. Очікувалось, що ФРС розмістить облігацій на $776 млрд у Q4 2023, на $76 млрд нижче ніж попередній прогноз з Q3 2023.





Crypto Recap

Криптовалютний ринок закрився у зеленій зоні. Очікування інвесторів про схвалення спотового BTC-ETF у США підігрілися формою на лістинг спотового ETH-ETF від BlackRock та чутками про переговори між Grayscale та SEC щодо конвертації найбільшого BTC трасту в ETF. В результаті дисконт GBTC до активів скоротився до 10% (рекорд з липня 2021 року), а Ethereum обігнав BTC у тижневій динаміці.



Активізувалась криптоактивність у Гонконгу: доступ для інституційних клієнтів від HSBC та UBS до криптофондів, потенційна можливість отримати ПМП через інвестиції у BTC.


З ключових новин: Grayscale веде переговори з SEC про конвертацію GBTC, Європарламент ухвалив законопроект, який може зробити смартконтракти незаконними, JP Morgan запустив програмовані платежі на блокчейні.


Ціна BTC зросла на 5,0% до $36,8 тис. Притоки до криптопродуктів за тиждень склали $293 млн. Обсяг заблокованої вартості на DeFi протоколах зріс на 6,4% до 46,6 млрд, рекордного значення з червня 2023 року. Ключовий драйвер зростання TVL — загальне зростання капіталізації, так Ethereum за тиждень подорожчав на 10%. Капіталізація ринку стейблкоїнів зросла на $1,7 млрд до $135,2 млрд: Tether за тиждень емітував $2 млрд у USDT ($94,2 млрд).


Фокус тижня

Grayscale веде переговори з SEC щодо конвертації GBTC. BTC траст від Grayscale з початку року зріс на 240%, удвічі обігнавши BTC. Coindesk, процитувала «людину, близьку до справи», заявивши про негласну комунікацію регулятора з Grayscale. Однак Coindesk та Grayscale разом входять до групи Digital Currency Group. Дисконт ціни акцій GBTC до вартості активів з початку року впав із 45,2% до 10%. SEC у серпні програла суд Grayscale і була зобов'язана переглянути їхню заявку. Голова юридичного відділу Grayscale зазначив, що є ще над чим працювати.


Регуляції

У Казахстані заблокували Coinbase. Мінінформації Казахстану закрили доступ до домену coinbase.com на запит Мінцифри та Мінкультури. Причина — біржа порушила закон про «цифрові активи». У Казахстані заборонено випуск та обіг незабезпечених цифрових активів, а також діяльність криптобірж за такими активами, за винятком території Міжнародного фінансового центру «Астана». Ліцензії є у Binance, Upbit. У Казахстані з листопада 2022 по жовтень 2023 року були заблоковані Interactive Brokers. Номінальна причина — ознаки «фінансової піраміди», після публічного розголосу заборону було знято.


Data Act: DeFi під ударом. Європейський парламент ухвалив законопроект: правила обміну даними, отриманими з Інтернету речей (віртуальні помічники, розумні датчики) та промислового обладнання. Він визначає комерційну таємницю і перешкоджає її витокам для подібних товарів. Закон вимагає можливість «зупинити» автоматизовану передачу даних «натисканням кнопки». Під визначення підпадають смарт-контракти: при виконанні умови відбувається дія. Однак смарт-контракти, як частина децентралізованої системи, не мають таких «кнопок вимкнення», що зробить їх незаконними. Stellar, Polygon, NEAR і Cardano у липні публічно висловили занепокоєння про Data Act.


Гонконг відновив видачу прав ПМП за інвестиції в $3,8 млн. Гонконг з 13 листопада відновив Capital Investor Entry Scheme, зупинену з 2015-го. Сімейні офіси, які інвестують $3,8 млн у Гонконгу отримають право на ПМП через 7 років, та податкові пільги. Програма виключає нерухомість та мешканців Китаю. Законодавці запропонували враховувати BTC, куплений на ліцензованих біржах міста у сумі інвестицій у CIES.


UBS відкрила доступ клієнтам до крипто-ETF у Гонконгу. Філія HSBC отримала аналогічний дозвіл від Комісії з цінних паперів і ф'ючерсів (SFC), доступ вони відкрили в червні 2023. Торгуються на Гонконгській біржі 3 ETF: CSOP Bitcoin Futures ETF, CSOP Ethereum Futures ETF і Samsung Bitcoin Futures Active ETF. Їхня загальна капіталізація $72 млн.


Технології

Автоматичні платежі на блокчейні від JP Morgan. Клієнти JP Morgan тепер можуть настроїти рахунки для автоматичного переказу коштів. Транзакція відбудеться при виконанні встановленого критерію: прострочений платіж, маржинальні вимоги, дефіцит коштів у структурному підрозділі тощо. Операція відбудеться в JPM Coin, її щоденні обороти становлять $1-$2 млрд. Siemens AG цього тижня налаштувала рахунки для автоматичного переказу коштів для покриття потенційних дефіцитів. Першу транзакцію у JPM Coin, номінованих у євро, також провела Siemens AG у червні 2023 року.


HSBC у 2024 році запустить крипто-кастодіальні послуги для інституційних клієнтів. Розробкою платформи займеться Metaco – дочірня компанія Ripple Labs. Раніше, у листопаді 2022 року банк запустив платформу Orion для токенізації активів. У листопаді 2023, HSBC Orion запропонували клієнтам послуги з токенізації золота.


Стейблкоїни

Стейблкоїн прив'язаний до облігацій США. Midas анонсували випуск stUSD у найближчі тижні для DeFi платформ, як Aave, Uniswap та MakerDAO; і 2024 — для роздрібного ринку. stUSD на 100% забезпечений казначейськими зобов'язаннями США, користувачі отримуватимуть прибутковість від них. Купівлю облігацій забезпечить BlackRock, компанія використовуватиме USDC для покупки.







Сировинні

Газ

У понеділок грудневі ф'ючерси на голландському хабі TTF зросли до $563 / тис. куб. м. (+3,7% за тиждень). Ціна на спотовому ринку навпаки зменшилась до $494/тис. куб. м. (-0,2% за тиждень). Ціни на газ в Європі рухаються різнонаправлено на тлі високих запасів та прогнозів синоптиків.


Згідно з прогнозом погоди, у найближчі кілька днів очікується збереження відносно теплої погоди в країнах Європи, що призведе до зниження попиту на газ для опалювальних потреб. Водночас уже з наступного тижня очікується суттєве похолодання, що значно збільшить попит на газ як для опалення, так і для виробництва е/е, тим самим підсиливши позицію ф'ючерсів.


Поряд з цим, з’явилась інформація про те, що Китай перепродає все більші обсяги ЗПГ, тим самим підтримуючи «ведмежі» настрої на ринку на тлі побоювань щодо скорочення попиту з КНР. Станом на 12 листопада ПСГ Європи заповнені на 99,5% (~104,8 млрд м3) або -0,1 млрд м3 за тиждень. Таким чином спостерігаємо перший тиждень нетто відбору газу з ПСГ напередодні початку опалювального сезону.


Нафта

У понеділок ціна січневих контрактів Brent впала до $82,7 за бар. (-4% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зменшились до $81,5 за бар. (-4,1% за тиждень). Ціни на нафту знову знизилися на тлі тривожності ринку щодо уповільнення зростання світового попиту на сиру нафту, особливо після слабких сигналів від низки великих економік.


Так, дані Американського інституту нафти (API) показали, що за тиждень, що завершився 3 листопада, запаси сирої нафти в США зросли на 11 млн барелів, що є найбільшим показником з лютого. Таким чином це може свідчити про деяке охолодження споживання палива в США, особливо напередодні зимового сезону.


Поряд з цим, слабкі економічні сигнали з Китаю (найбільший імпортер нафти у світі) додатково підсилили падіння цін. У жовтні країна повернулася до дефляції як споживчих, так і цін виробників, попри неодноразові зусилля влади щодо підвищення темпів економічного зростання. Паралельно з цим, були опубліковані дані зовнішньої торгівлі за якими профіцит торговельного балансу країни несподівано впав: експорт скоротився на 6,4% р-р, а імпорт — на 6,2%.


В ЄС, за підсумками жовтня продовжується стійке зниження роздрібних продажів, що посилює побоювання щодо рецесії у регіоні. Таким чином, ознаки стійкої економічної слабкості провідних економік світу змусили ринок переглянути очікування щодо стабільного попиту на нафту до кінця цього року та на початку наступного.


Залізна руда

Листопадові ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% продовжили ріст до 128 $/тону (+1,5% за тиждень). На ринку металургії також спостерігаємо 0,7% та 2,4% зростання цін на американську та китайську сталь ($893 та $553 за тону відповідно). Ціна турецької арматури зросла до $567/ тону (+1,3% за тиждень).



Ціни на залізну руду знову зросли на тлі оновленого прогнозу Goldman Sachs щодо очікуваного дефіциту залізної руди до кінця року через низькі запаси та падіння виробництва. Іншими чинниками прогнозованого дефіциту називається скорочення постачання із боку провідних виробників руди – Австралії та Бразилії. Так, раніше австралійська гірничодобувна компанія BHP схвалила промисловий план, який може передбачати тимчасове припинення видобутку за такої необхідності. Що стосується Бразилії, компанія Vale повідомила про зниження видобутку залізної руди майже на 4% р-р за результатами третього кварталу через несправність системи стрічкового конвеєра на найбільшому у світі руднику гірничодобувного комплексу Серра-Норте.


У зв'язку з необхідністю поповнення запасів на прибережних заводах перед китайським Новим роком, щоб захиститися від ризику збоїв у постачаннях, у короткостроковій перспективі очікується зміщення вектора руху цін у бік зростання.


Наразі Goldman очікує, що середньорічна вартість залізної руди (62% Fe) зросте зі $101 до $117 за тонну у 2023 році (+15,8%). У 2024 році аналітики банку прогнозують зростання на 22% порівняно з попереднім прогнозом, який становив від $90 до $110 за тонну.






Агросировинні









Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу та інтервенції НБУ

За минулий тиждень на міжбанку гривня частково ослабла, так протягом 06-09.10 гривня на міжбанку підтримувалась на рівні 36,04 UAH/USD. Драйвером укріплення гривні стало повернення валютної виручки в країну від експортерів на фоні очікувань посилення ревальвації. Окрім того, НБУ обмежив період повернення валютної виручки для агроекспортерів з 180 днів до 90 днів починаючи з 11.11, що дозволить додатково збільшити приплив експортної виручки у короткостроковому періоді.


Разом з тим, уже в середині тижня пропозиція валюти з боку експортерів зменшилась, оскільки Нацбанку довелося збільшити інтервенції до $90 млн/добу для утримання курсу на попередньому рівні. При цьому, уже 10.11 відбувся розворот тренду і укріплення долара до 36,08 UAH/USD. За підсумками торгів 13.11 відбулося подальше ослаблення гривні до 36,16 UAH/USD (станом на 12:00), а наприкінці торгового дня курс становив 36,27 UAH/USD. Основною причиною цього стало значне перевищення попиту на валюту і низька активність Нацбанку в задоволенні даного попиту.



6 – 10 листопада чистий продаж валюти Національним банком зменшився до $388 млн (проти $563 млн та $675 млн в минулі 2 тижні відповідно), що пов’язано зі зростанням пропозиції валюти на міжбанку, так обсяг продажу клієнтами банків за тиждень зріс зі $187 млн/добу до $207 млн/добу, при цьому обсяг покупки також знизився з $254 млн/добу до $236 млн/добу. Загалом, за 1-10 листопада чистий продаж валюти регулятором склав $0,75 млрд (за жовтень $3,34 млрд).



Готівковий ринок

Протягом минулого тижня готівковий курс гривні частково ослаб з 37,57 - 37,70 UAH/USD станом на 06.11 до рівня 37,70 - 37,80 UAH/USD станом на 13.11. Так, протягом 06-07.11 гривня продовжила тренд укріплення, проте уже 08.11 відбувся відскок із плавним ослабленням гривні протягом решти тижня. Разом з тим, обсяги купівлі населенням готівкової валюти минулого тижня (06.11-09.11) зросли на фоні укріплення до $83 млн/добу (з $82 млн/добу), а продажу знизились до $63 млн/добу (з $66 млн/добу).



Безготівковий сегмент (населення, в рамках дозволених лімітів)

Середній курс безготівкового продажу валюти в банках знизився, зменшивши розрив з міжбанківським. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 13.11 знаходиться в діапазоні 36,95-37,30 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 37,00-37,30 UAH/USD (37,25-37,65 UAH/USD з урахуванням комісій). Обсяг купівлі безготівкової валюти населенням, після сезонного стрибка, повернувся до рівня $20 млн/добу. Загалом же, за 06.11-09.11 населення придбало $78 млн безготівкової валюти.



USDT

Станом на 13.11 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) залишався на рівні 1,027 для TRC20 та ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар залишався на рівні 1,008.


Динаміка міжнародних резервів

За підсумками жовтня обсяг міжнародних резервів знизився до рівня $38,97 млрд, тобто на $0,75 млрд нижче ніж за підсумками вересня. Так, в першу чергу цьому скороченню сприяли валютні інтервенції НБУ на міжбанку – чистий продаж валюти Нацбанком за жовтень склав $3,34 млрд, що пов’язано з впровадженням курсової гнучкості. Притік валюти в резерви було сформовано за рахунок залучень уряду: $1,59 млрд макрофінансової допомоги від ЄС, $1,15 млрд грант від США, ще $0,57 млрд залучено за рахунок розміщення валютних ОВДП. Виплати за погашення та обслуговування боргу склали $0,97 млрд (з яких $0,72 млрд припало на валютні ОВДП). Окрім того резерви збільшилися на $0,25 млрд за рахунок переоцінки. За прогнозом НБУ такий рівень резервів повинен забезпечити 5,2 міс. майбутнього імпорту (товари і послуги).


Інфляція в жовтні

Інфляція в жовтні 2023 року значним чином сповільнилась – до 5,3% (ІСЦ) у річному вимірі (з 7,1% у вересні). Базовий ІСЦ також сповільнився до 6,8% із 8,4% у вересні. Основним драйвером дезінфляції залишаються продукти харчування, ціни на які на фоні вищого ніж очікувалося врожаю та відновлення виробництва при затрудненому доступі на світові ринки показали зниження до 2,6% р-р. Загалом, більшість категорій товарів також показали дезінфялційні тенденції. При цьому для транспортних послуг відбулося зростання цін до 6,8% (з 6% р-р) під впливом збільшення цін на пальне до 9,7% р-р, що пов’язано зі зростанням цін на сировину та пролонгованим ефектом від повернення ПДВ на пальне.


Щодо базової інфляції, то ціни на основні категорії товарів і послуг також сповільнились – на оброблені продовольчі товари до 8,5% з 10,6%, на непродовольчі товари до 1,7% з 3,3%, на послуги до 11,7% з 12,3%.


Нагадаємо, що НБУ очікує ІСЦ на рівні 5,8% на кінець року, проте з огляду на поточну динаміку, ми очікуємо, що на кінець року ІСЦ може досягнути 5,2% у річному вимірі, при цьому за умови досягнення останнім рівня нижче 5% і за можливості збереження інфляції в даному діапазоні, НБУ може повернутись до політики інфляційного таргетування, що є одним із етапів Стратегії НБУ.


Євро

Євро протягом минулого тижня незначним ослаб відносно долара до рівня 1,0698 USD/EUR (-0,16% в порівнянні з 1,0715 на 06.11). На внутрішньому готівковому ринку євро незначним чином укріпився відносно гривні з 40,16-40,33 UAH/EUR на 06.11 до 40,21-40,34 UAH/EUR на 13.11.




Україна: Ринок праці






Україна: Енергетика







Україна: Нерухомість






Comentários


bottom of page