Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
США
Американські індекси продемонстрували два різнонаправлених рекорди. Рекордні тижневі темпи зростання, після спаду у корекцію на 10% від локального піка. ФРС, як і очікувалось залишило ставку незмінною, і схоже, що інвестори не вірять у подальше її зростання. Події розвиваються відповідно до сценарію — накопичений ефект високих ставок, що відображається у зниженні споживчого попиту, подорожчанні кредиту, — який приведе до короткострокової рецесії у Q1-Q2 2024. Головна перепона скороченню інфляції — ринок праці нарешті демонструє прямі сигнали до охолодження.
Фокус. Увага інвесторів буде прикована до статистики по кредитах домогосподарств за Q3 2023 (вівторок), та очікування споживачів від Мічиганського університету (п’ятниця), який включатиме інфляційні очікування.
Ділова активність. У Q3 2023 ВВП зріс на +4,9% (кв-кв), проте різниця у часі між зростанням понад очікування і поточним станом економіки — 2 місяці. Індикатори актуального стану свідчать про сповільнення ділової активності. Так, індекс ділової активності PMI від ISM для виробничого сектору скоротився у жовтні до 46,7 з 49. Він залишається у негативній території 12-й місяць поспіль: нижче 50 — скорочення. Проте PMI для ринку послуг у жовтні склав позитивні 51,8, без жодного негативного значення з 2020-го.
Індекс довіри споживачів скорочується третій місяць поспіль, до найнижчого з квітня рівня у 102,6, проти 104,3 у вересні. Індекс доступності житла для американців знаходиться на найнижчому рівні з 1980-х. Він враховує середню ціну житла, вартість іпотеки, та доходи. Продажі будинків на вторинному ринку сповільнились до рівня 2010 року.
Національна федерація роздрібної торгівлі прогнозує, що споживачі витратять на подарунки та декор з 1 листопада по 31 грудня — $967 млрд, на 3-4% вище ніж у 2022. Найповільніші темпи зростання за 5 років.
Ринок праці охолоджується. Ринок праці США зріс у жовтні на 150 тис. робочих місць, найповільніші темпи з грудня 2020-го. Кількість відкритих вакансій залишається незмінною на рівні 9,6 млн. Проте рівень безробіття зріс на 0,1% до 3,9%. Кількість людей з 2-ма і більше робіт зросла у жовтні до 8,4 млн, другого рекордного рівня за всю історію.
Кількість первинних заявок на субсидії по безробіттю за тиждень склала 217 тис., на 5 тис. вище за минулий. Рівень первинних заявок залишається біля рекордних мінімумів, однак загальна кількість людей, які отримують субсидії зросла на 35 тис. до 1,8 млн — рекордного рівня з квітня 2023. Щобільше, зростає середній термін отримання субсидій, що демонструє ускладнення пошуку роботи.
Інфляція. Індекс цін на вживані машини у жовтні впав на 20% — рекордний спад від піка за всю історію даних з 1997 року.
Акції. У жовтні S&P500 скоротився на 2,2%. За результатами останнього тижня жовтня — індекс потрапив у зону корекції (10% від пікових значень) на значенні 4117, проти 4589 у липні. Однак за перший тиждень листопада S&P500 продемонстрував найкращий результат з листопада 2022. Так, широкий індекс зріс на 5,9%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — укріпився на 6,5%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 5,1%. За результатами звітів 81% компаній з S&P500 — прибутки у Q3 2023 зросли на 3,7% (р-р), перше зростання з Q3 2023. Історично за 12 місяців після останнього зростання ставки фондовий ринок в середньому зростає на 14%, тільки у четверті випадків знижуючись за період.
Облігації. ФРС, як і очікувалось на засіданні від 1 листопада, залишила ставку незмінною на рівні 5,5%. Ринок ф’ючерсів демонструє, що інвестори не очікують подальшого зростання ставки. Так, вірогідність зростання на 0,25% ставки на наступному засіданні у грудні оцінена у 9,7%. Медіанний прогноз представників ФРС передбачає скорочення ставки у 2024-му до 4,6%, та до 3,4% у 2025-му. Історично за 12 місяців після останнього зростання ставки дохідність 10Y облігацій США знижується на 100 б.п. За тиждень їх дохідність знизилась на 30 б.п. до 4,6%.
Європа
Споживча інфляція в Єврозоні склала у жовтні 2,9% (р-р), найнижчий рівень з липня 2021, після 4,3% (р-р) у вересні 2023. ВВП Єврозони скоротився у Q3 2023 на 0,1% (кв-кв), драйвером чого виступила найбільша економіка блоку — Німеччина.
ЦБ Британії перервав цикл зростання ставки на найвищому рівні за 15 років у 5,25%. Однак голова ЦБ зазначив, що «говорити про скорочення ставок занадто рано». Останній прогноз ЦБ передбачає, що інфляція в Британії знизиться до рівня таргету у 2% у кінці 2025-го.
Crypto Recap
Ключові криптовалюти залишилися біля рівнів минулого тижня після хайпу навколо очікувань схвалення спотового ETF в США. Окрім думок учасників ринку про швидке схвалення, новин не було. Тільки глава ЦБ Гонконгу зазначила, що вони розглядають варіант схвалення спотових ETF на крипту. Шанс вкрасти першість у США? Центральні банки активно працюють над впровадженням CBDC, співпрацюючи як з інфраструктурними криптокомпаніями, так і з комерційними банками. Binance анонсувала «прорив» 8 листопада, який допоможе залучити додатковий $1 млрд активів користувачів, без уточнення напряму анонсу. Аудитор підтвердив надмірність резервів USDT, після чого компанія емітувала додаткові $1 млрд.
З ключових новин: ЦБ Швейцарії протестує "оптовий" CBDC, ЦБ Грузії оголосив про партнерство з Ripple для випуску CBDC, аудитор підтвердив надмірність резервів USDT, PayPal UK отримав обмежену криптоліцензію.
Ціна BTC зросла на 1,1% до $34,9 тис. на переконанні у тому, що спотовий ETF буде схвалено в найближчому майбутньому. Притоки до криптопродуктів за тиждень склали $261 млн, після рекордних за 1,5 року $326 млн минулого тижня. Капіталізація ринку стейблкоїнів зросла на $0,5 млрд до $133,7 млрд.
Фокус тижня
Аудитор BDO підтвердив надмірність резервів Tether у Q3 2023. Згідно зі звітом, резерви Tether у грошових коштах та еквівалентах (C&Ceq) досягли абсолютного рекорду у 85,7%. Американські короткострокові облігації займають $72,6 млрд, BTC — $1,7 млрд, золото — $3,1 млрд. На $330 млн скоротилися резерви в забезпечених кредитах до $5,2 млрд. На вересень 2023, надлишкові резерви склали $3,2 млрд, або 64% від кредитів. Оцінка резервів на жовтень 2023 року демонструє зростання надлишкових резервів до $4,3 млрд — 83% від кредитів. Квартальний прибуток від інвестицій у кошти та їх еквіваленти наблизився до $1 млрд.
Регуляції
PayPal UK отримав обмежену ліцензію на криптопослуги. Британський регулятор FCA схвалив реєстрацію PayPal UK, як криптокомпанії. Це дозволить перевести рахунки британських клієнтів у цю нову юридичну особу з PayPal Europe. FCA, однак, заборонив PayPal UK залучати нових клієнтів; обмежив можливість впроваджувати нові послуги без затвердження FCA (стейкінг, DeFi); дозволив клієнтам лише зберігати та продавати токени, без можливості їх купувати. SEC 1 листопада розпочала розслідування стейблкоїну PYUSD, запросивши документи від PayPal.
Вільна зона в Абу-Дабі запровадила регуляції для блокчейн-компаній. DLT Foundations Regulations, прийняті з 1 листопада, регулюють крипто-компанії у вільній зоні Abu Dhabi Global Market. Її запустили 2015-го, діє вона під англійським правом. DLT – Distributed Ledger Technology, технологія розподіленого реєстру. Блокчейн: послідовні блоки даних — один із типів DLT. Нові положення охоплюють блокчейн-компанії, Web3-організацій, децентралізованих автономних організацій (DAO) та традиційні компанії, які використовують DLT. Реєстраційні збори становлять $50 тис.
CBDC
ЦБ Швейцарії спільно з UBS і 5 іншими банками протестує «оптовий» CBDC. Цифрова біржа SIX надасть інфраструктуру для тестування. З грудня 2023 по червень 2024 року банки протестують оптовий CBDC — wCBDC (w - wholesale). Він призначений для операцій між фінансовими інституціями. Банки учасники тестів зможуть випускати цифрові облігації у швейцарських франках. Розрахунки за ними будуть проводитись у wCBDC. Також тести стосуватимуться угод репо (обов'язкова зворотна угода). Ці транзакції будуть забезпечені цифровими облігаціями, розрахунки за ними будуть проведені на інфраструктурі SDX в wCBDC.
Центральний банк Грузії співпрацює з Ripple для випуску CBDC. ЦБ зазначив, що вибрав Ripple для проекту цифрового ларі через “глибоке розуміння цілей проекту та варіанти використання”, і підкреслив “досвід Ripple у реалізації реальних пілотних проектів CBDC”. ЦБ анонсував плани розробки CBDC у 2021. У травні 2023 Ripple запустив платформу для CBDC — Ripple CBDC Platform. Вона пропонує інституціям функціонал від випуску, проведення транзакцій до спалювання монет.
Технології
Блокчейн TON "розігнався" до 104 тис. транзакцій за секунду, рекорд серед існуючих блокчейнів. В ході стрес-тесту, за 12 хвилин експерименту було проведено близько 42 млн транзакцій, а максимальна швидкість склала 108 тис. транзакцій в секунду (transaction per second, TPS). Блокчейн BTC проводить 7 TPS, Ethereum – 15 TPS, Solana – 65 тис. TPS (попередній рекордсмен). Капіталізація TON з початку року зросла у 2,9 раза до $7,8 млрд. У вересні короткостроково увійшла до top10 криптовалют із капіталізації, випередивши Solana. Зараз знаходиться на 11 місці після TRX, Solana посідає 7 місце. У вересні криптогаманець TON був інтегрований у месенджер Telegram, який починав розробляти блокчейн.
HSBC запустив платформу для токенізації $525 млрд "лондонського" золота. Банк пропонує інституційним інвесторам токенізувати золоті злитки. Платформа розширить доступний функціонал HSBC Orion для токенізації активів як облігації. HSBC зберігатиме золото у своїх лондонських сховищах. Власники за спеціальним номером зможуть відстежити злитки. Банк фокусується на інституційних інвесторів, наголосивши на можливості розширення на споживчий ринок після схвалення регуляторів.
Сировинні
Газ
У понеділок грудневі ф'ючерси на голландському хабі TTFвпали до $543 / тис. куб. м. (-14,6% за тиждень). Ціна на спотовому ринку впала до $495/тис. куб. м. (-16,4% за тиждень). Ціни на газ різко знизились на тлі високого рівня заповненості європейських підземних сховищ газу (ПСГ) та прогнозу відносно сприятливих погодних умов в регіоні у листопаді.
Станом на 6 листопада ПСГ Європи заповнені на 99,6% (~104,9 млрд м3) або +0,67 млрд м3 за тиждень. Тому європейські енергетичні компанії почали активно розміщувати надмірні обсяги палива в Україні. За попередніми даними, на кінець жовтня в Україні уже було розміщено близько 3 млрд м3 газу на умовах «митного складу». Зважаючи на сприятливі погодні умови, до кінця листопада відповідний показник може зрости до 4 млрд м3.
Ризиками зростання цін залишаються конфлікт на Близькому Сході та нові санкції США направлені на енергетичний проєкт РФ - Arctic LNG 2, з першої черги якого Європа наразі отримує близько 12 млрд м3 на рік.
Нафта
У понеділок ціна січневих контрактів Brent впала до $86,1 за бар. (-1,2% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зменшились до $84,9 за бар. (-6,1% за тиждень). Ціни на нафту знижуються, відображаючи нижчі ризики перебоїв у постачанні з країн Близького Сходу. Нагадаємо, на тлі активного продовження наземної операції ЦАХАЛ в Секторі Газа, Іран закликав країни ОПЕК до впровадження ембарго на постачання нафти Ізраїлю, проте інші члени відхилили дану пропозицію.
Поряд з цим, спостерігаємо загострення макроекономічних ризиків, після того, як жовтневий індекс ділової активності в промисловому секторі (PMI) найбільших економік світу продемонстрував відчутне сповільнення: США - падіння до 46,7 з 49 у вересні (-4,7%), Китай – падіння до 49,5 з 50,2 (-1,4%) та ЄС до 43,1 з 43,4 (-0,7%). Таким чином ринок побоюється можливої рецесії та обмеження попиту, особливо після новин про скорочення попиту китайськими НПЗ в жовтні.
Водночас обмежена пропозиція все ще підтримує ціни близько $85-90, особливо після нещодавніх заяв Саудівської Аравії та РФ щодо підтвердження добровільного обмеження експорту нафти на 1,4 млн барелів в день, та можливого продовження угоди на Q1 2024 року.
Залізна руда
Листопадові ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% зросли до 126 $/тону (+5,1% за тиждень). На ринку металургії також спостерігаємо 2% та 1,5% зростання цін на американську та китайську сталь ($887 та $540 за тону відповідно). Ціна турецької арматури частково зменшилась до $559,5/ тону (-0,6% за тиждень).
Ціни на залізну руду зросли після того, як попит на житло в Китаї призвів до зростання цін та попиту на будівельну сталь. Крім того, побоювання з приводу перебоїв у постачаннях, спричинених потенційними страйками в Західній Австралії, також сприяло зростанню цін на залізну руду (Австралія – найбільший експортер залізної руди у світі).
Поряд з цим, минулого тижня Китай схвалив випуск державних облігацій на 1 трлн юанів ($140 млрд) і ухвалив законопроєкт, що дозволяє місцевим органам влади використати частину своїх квот на облігації на 2024 рік для підтримки своїх економік, в т.ч. проблемного сектору нерухомості на який припадає більше третини попиту на сталь в країні.
Основним ризиком різкого падіння цін залишається можливість запровадження владою обмежень на виплавку сталі до кінця року з метою дотримання плану щодо покращення екологічного становища особливо на тлі поточного погіршення якості повітря на півночі країни.
Відмітимо, що Китай – є найбільшим у світі імпортером залізної руди та виробником сталі.
Агросировинні
Україна: Курс
Динаміка офіційного курсу
Тренд укріплення гривні на міжбанку зберігався протягом усього минулого тижня, так якщо 30.10 курс закріпився на рівні 36,37 UAH/USD, то вже станом на 03.11 він становив 36,17 UAH/USD, а за підсумками торгів 06.11 склав 36,04 UAH/USD. Як і раніше, основним маркет-мейкером виступає Нацбанк, що протягом усього минулого тижня інтервенціями задовольняв попит на валюту. Аналогічна ситуація на міжбанку спостерігалась і 06.11, коли НБУ знижував курс протягом першої половини дня, поки він не досяг 36,04 UAH/USD.
Ревальваційна політика Нацбанку, що склалася після переходу до режиму керованої гнучкості може мати дві причини – боротьба з інфляцією та підтримка імпортерів (особливо товарів військового призначення та обладнання для критичної інфраструктури). Окрім того, девальвація національної валюти на фоні циклу зниження облікової ставки може призвести до суттєвого зниження довіри до національної валюти та зростання доларизації економіки.
Загалом, в умовах, коли імпорт товарів та послуг в 2023 році становитиме понад 50% ВВП, ревальвація дозволить пришвидшити дезінфляційні процеси, разом з тим поточний прогноз НБУ ІСЦ на рівні 5,8% на кінець 2023 року відповідає вже існуючому тренду до зниження інфляції. Так, ми очікуємо, що на кінець поточного року ІСЦ складе 5,5%. При цьому, зниження інфляції на рівень 5% також дозволить НБУ продовжити реалізацію Стратегії в контексті повернення до інфляційного таргетування.
Інтервенції НБУ
30 жовтня – 3 листопада чистий продаж валюти Національним банком зменшився до $563 млн (проти $675 млн та $735 млн в минулі 2 тижні відповідно), що пов’язано зі зростанням обсягу продажу валюти клієнтами банків. Загалом, за жовтень чистий продаж валюти регулятором склав $3,34 млрд, що стало найбільшим обсягом інтервенцій з травня 2022 року ($3,96 млрд). Загалом, ріст інтервенцій зумовлений попитом, що виник в перший тиждень після встановлення режиму керованої гнучкості, при цьому середньотижневий обсяг інтервенцій за період 09.10-03.11 – $637 млн/тиждень відповідав середньому за вересень ($654 млн/тиждень).
Готівковий ринок
Протягом минулого тижня готівковий курс гривні продовжив укріплення з 37,72 - 37,85 UAH/USD станом на 30.10 до рівня 37,57 - 37,70 UAH/USD станом на 06.11. Загалом, укріплення курсу на готівковому ринку продовжувалося протягом усього тижня паралельно з міжбанком. Разом з тим, обсяги купівлі населенням готівкової валюти минулого тижня (30.10-02.11) зросли на фоні укріплення до $82 млн/добу, а продажу – до $66 млн/добу.
Безготівковий сегмент (населення, в рамках дозволених лімітів)
Середній курс безготівкового продажу валюти в банках також знизився. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 06.11 знаходиться в діапазоні 37,10-37,40 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 37,25-37,50 UAH/USD (37,40-37,65 UAH/USD з урахуванням комісій). Через укріплення безготівкового курсу та сезонні фактори (конвертація частини отриманих наприкінці місяця заробітних плат населенням) обсяг продажу безготівкової валюти зріс, так середньодобовий продаж за 30.10-02.11 становив $31 млн/добу ($16 млн/добу за аналогічний період минулого тижня). Загалом же, за 30.10-02.11 населення придбало $126 млн безготівкової валюти.
USDT
Станом на 06.11 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) знизився до рівня 1,026 та 1,028 (з 1,028 та 1,029 станом на 30.10) для TRC20 та ERC20 відповідно. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар знизився до рівня 1,008.
Євро
Євро протягом минулого тижня укріпився до рівня 1,0654 USD/EUR (+0,96% в порівнянні з 1,0613 на 23.10). Основним драйвером ослаблення долара стало засідання ФРС, за підсумками якого процентна ставка збереглася на поточному рівні, а очікування відносно наступного підвищення знизилися після виступу Пауела, в якому він наголосив на досягнутому прогресі щодо подолання інфляції та не прийняв до уваги занепокоєння стосовно зростання інфляційних очікувань відображене в дослідженні Мічиганського університету. Додатково на закінчення циклу підняття ставок а відтак і на ослаблення долара вплинула статистка щодо зміни зайнятості в несільськогосподарському секторі США – так за жовтень зростання склало 150 тис осіб (очікування 180 тис), крім того було скориговано дані за вересень – до 297 тис (попередні дані 336 тис). Разом з тим, найважливішим фактором що визначить політику ФРС стануть показники базової інфляції – CPI (14 листопада) та PCE – індекс витрат на особисте споживання (30 листопада).
На внутрішньому готівковому ринку євро укріпився відносно гривні. Так, курс євро зріс з 40,10-40,30 UAH/EUR на 30.10 до 40,16-40,33 UAH/EUR на 06.11.
Comments