top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #160 — 16.10.2023

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

США

Вплив конфлікту Ізраїлю та Палестини для світової економіки обмежений їх розміром та обмеженим зв’язком з логістичними ланцюгами. Попри це, акції енергетичних компаній зростали на фоні очікуваного підвищення цін на енергоресурси. Інфляція виявилась більш стійкої, ніж очікувалось, однак базовий індекс продемонстрував зниження до найнижчого за 2 роки рівня. При цьому імпорт дорожчає повільніше за експорт, що скорочує дефіцит балансу, за мінімального тиску на інфляцію. Сезон звітності Q3 2023 розпочався з позитивних даних від фінансових важковаговиків, які зафіксували зростаючі доходи на фоні високої вартості капіталу в економіці.



Фокус. Цього тижня увага буде прикована до даних щодо обсягу роздрібних продажів (17 жовтня, вівторок), через побоювання вичерпання споживчого попиту. Також з середи 18 жовтня публікуються дані щодо ринку нерухомості, вразливого, через зростання іпотечних ставок до рекордного рівня з 2000 року у 7,0%.


Конфлікт Ізраїлю та Палестини. Доля Ізраїлю у світовій економіці, при ВВП у $521 млрд, складає близько 0,5%. Залежність США від Ізраїлю в імпорті та експорті — складає 0,7%. При цьому компанії з S&P500 генерують тільки 0,2% виручки з Ізраїлю та 2,8% з Близького Сходу. За 11 останніх конфліктів у регіоні S&P500 у середньому зростав на 15% після року з початку конфлікту, при цьому три чверті часу, залишаючись позитивним.


Економіка. Інфляція споживчих цін перевищила очікування на 10 б.п. і повторила результат минулого місяця в 3,7% (р-р) у вересні. Попри це, у місячній динаміці, темпи зростання ці сповільнились: +0,4% (м-м) при очікуваних +0,3%, і +0,6% у серпні. Базовий індекс, який не враховує волатильні товари, як харчові продукти та енергоресурси, впав до 4,1% (р-р), найнижчого рівня за два роки з вересня 2021 (+4,0%). Індекс цін виробників склав 2,2% (р-р), при очікуваних 1,6%, та 2,0% у серпні. Базовий індекс перевищив очікування на 40 б.п. і склав 2,7% (р-р).



Ціна імпорту у вересні зросла на 0,1% (м-м), що на 40 б.п. нижче очікуваного зростання. Позитивний сигнал для інфляційного тиску. При цьому експортні ціни зросли на 0,7%, проти прогнозованих 0,5%, що знижує дефіцит торгового балансу та підтримує доходи експортерів.


Інфляційні очікування від Мічиганського університету зросли на 0,6% до 3,8% на рік вперед, та на 0,2% для очікувань на 5 років вперед. Ключовий драйвер — побоювання щодо зростання цін на енергоресурси через конфлікт на Близькому Сході.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,9%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — зріс на 0,8%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,3%. На фоні побоювань інвесторів щодо зростання цін на енергоресурси, за умови доєднання Ірану до конфлікту — енергетичні компанії зросли на 2,2% за тиждень. Кращий результат продемонстрували лише захисні комунальні компанії — +3,0%. Найповільніше зростали технологічні (+0,3%) та виробничі компанії (+0,1%).



У п'ятницю відкрили сезон звітності банки: акції JP Morgan та Wells Fargo зросли на фоні зростання прибутків за Q3 2023, BlackRock — знижувались, через сповільнення притоку коштів, хоча компанія і зазначила, що очікує його відновлення. Цього тижня відзвітує 11% S&P500 за капіталізацією.


Облігації. Дохідність державних 10Y облігацій залишилась незмінною на рівні 4,8%. Після нападу ХАМАС на Ізраїль, дохідність знижувалась до 4,5%. Однак перевищення інфляції над очікування, розміщення великого пакета облігацій на тижні привело до її відновлення до рівнів минулого тижня.







Crypto Recap

Криптовалютний ринок закрився у зеленій зоні. Підтримку йому надали технологічні новини, стійкість інфляції та спекуляції про запуск спотових BTC-ETF. BlackRock вперше використала токенізовані акції фонду в якості застави, а криптовалютний Xapo Bank отримав ліцензію брокера цінних паперів. Після зміни консенсусу Proof of Work на Proof of Stake у блокчейну Ethereum мережа зіткнулася з частковою централізацією.




Загальна капіталізація криптовалютного ринку збільшилась на 1,4% - до $1,065 трлн. Ціна BTC зросла на 2,1% до $28,1 тис., при цьому всередині тижня пробивши позначку $30 тис. після неправдивої новини від Cointelegraph про запуск спотового BTC-ETF. Ціна ETH підвищилася на 0,5% до $1,6 тис. Наприкінці тижня домінація BTC (ринкова частка) трохи збільшилася на 0,5% до 51,7%.


Технології

BlackRock токенізувала акції фонду грошового ринку за допомогою сервісу Tokenized Collateral Network, який працює на Ethereum-блокчейні Onyx компанії JPMorgan. Потім токени «в лічені хвилини» і з низькими витратами були передані до британського транснаціонального банку Barclays Plc як застава в рамках позабіржової угоди з деривативами.


Валідатори Ethereum можуть монополізувати мережу. Перехід з механізму консенсусу Proof of Work (PoW, доказ роботи) на механізм консенсусу Proof of Stake (PoS, доказ частки) коштував Ethereum централізації та зниження прибутковості для майнерів. Тепер більше половини обсягів стейкнутого Ethereum контролюють 5 провайдерів ліквідного стейкінгу: Lido, Coinbase, Figment, Binance та Kraken. Компанія JP Morgan зазначила, що сконцентрована кількість операторів вузлів стане єдиною точкою відмови, метою хакерських атак, а також зачатком олігополії.


Учасники ринку

Дебют криптовалюти DCJPY, що підтримується єною, запланований на липень 2024. DeCurret Holding розробляє мережу DCJPY: екосистему з 2 областей — фінансову та бізнес. У фінансовій галузі банки зможуть створювати криптовалюту, забезпечену депозитами. Бізнес-область - місце проведення транзакцій, а також емісії різних токенів, включаючи NFT, security і токени управління. DeCurret інвестували і в результаті підтримують проект 35 компаній, в т.ч. Japan Post Bank, Mitsubishi, та Dentsu Group. Японський банк Aozoro стане основним емітентом криптовалюти DCJPY.


Криптовалютний Xapo Bank зі штаб-квартирою в Гібралтарі отримав ліцензію брокера цінних паперів і тепер може придбати акції з числа S&P 500 для клієнтів у країнах Євросоюзу. Також Xapo Bank має банківську ліцензію, а завдяки співпраці з Visa та Mastercard та членству у SWIFT може працювати безпосередньо з банками кореспондентами. Сьогодні Xapo Bank працює тільки з Bitcoin і, найближчим часом, з Ethereum.


Крипторинки

PWC зазначила, що 4 млрд людей (69%) ніколи не тримали кошти на ощадних рахунках, 2,1 млрд людей (36%) не здійснювали переказу цифрових активів. PWC виділило ключові напрями для вирішення проблеми фінансової інклюзивності: розвиток ринку стейблкоїнів, поширення криптовалютних платформ із гаманцями на блокчейні та запуск цифрових валют центральних банків (CBDC). CFA Institute заявили, що 61% респондендів у країнах, що розвиваються, віддають перевагу CBDC — традиційним фінансам.


У річному вираженні премія за торгівлю тримісячними Bitcoin-ф'ючерсами перевищила 5%. Це більше, ніж прибутковість десятирічних та дворічних державних облігацій США.


Ф'ючерсні ETF на базі Ethereum за перший тиждень торгів зібрали $10 млн. Це у 100 разів менше, ніж у випадку з ф'ючерсними ETF на базі Bitcoin, коли приплив коштів за перший тиждень становив $1 млрд.


Підраховано, що зараз у розробці криптопроектів беруть участь 19 600 осіб. Ця рекордно низька з 2020 року кількість пояснюється складною економічною ситуацією, неефективною регуляторною політикою та низькою діловою активністю на крипторинках.








Сировинні

Газ

У понеділок листопадові ф'ючерси на голландському хабі TTF продовжили ріст до $577 / тис. куб. м. (+13,3% за тиждень). Ціна на спотовому ринку зросла до $576/тис. куб. м. (+24% за тиждень). Ціни на газ продовжили ріст на тлі зупинки частини видобутку в Ізраїлі та майбутніх страйків на ЗПГ-заводах Chevron в Австралії.



Так, влада Ізраїлю через війну з угрупуванням ХАМАС призупинила роботу газового родовища Тамар, звідки газ надходив до Єгипту та експортувався в Європу. Одночасно з цим, в Австралії профспілки знову планують початок страйку, що додатково обмежить пропозицію ЗПГ на світовому ринку.


Водночас існують ризики того, що аварія на Balticconnector, робота якого була припинена минулого тижня, сталася внаслідок саботажу. На тлі чого, росте занепокоєність щодо безпеки всієї енергосистеми Європи напередодні опалювального сезону. Поряд з цим також існують ризики перебоїв з постачання газу з Катару, який в певний момент може обмежити експорт в знак підтримки Палестини.


Станом на 14 жовтня ПСГ Європи заповнені на 97,9% (~102,9 млрд м3) або на 8,5% більше, ніж у середньому на 16 жовтня протягом останніх п'яти років. Наразі синоптики передають потепління в регіоні, що найближчим часом частково стримуватиме подальший ріст цін зважаючи на рекордні запаси в ПСГ.


Нафта

У понеділок ціна грудневих контрактів Brent зросла до $89,9 за бар. (+2,6% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зросли до $90,9 за бар. (+7,9% за тиждень). Ціни на нафту зростають на тлі побоювань ринку щодо розширення конфлікту Ізраїлю з ХАМАС та втручання в нього Ірану.



Наразі Ізраїль продовжує підготовку до наземної операції в секторі Газа, у відповідь на яку сусідні мусульманські країни в на чолі з Іраном можуть у відповідь розв’язати регіональний конфлікт в результаті якого світова ціна на нафту може піднятись до $150 і вище.


Крім того, зростання цін підтримали новини щодо нових санкцій США проти двох компаній, які володіють танкерами та реалізовували російську нафту за цінами вищими за встановлену стелю $60/бар. Компанії, що потрапили під обмеження, зареєстровані в ОАЕ та Туреччині. Таким чином, зважаючи на те, що РФ другий за обсягом експортер нафти у світі, жорсткіше регулювання її поставок з боку США може знизити обсяги постачання та посилити дефіцит пропозиції.








Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 212 $/тонну (+6,1% за тиждень). Грудневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зросли до 258 $/тонну (+0,1% за тиждень). Ціна жовтневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю залишається без мін, на рівні 245,5 $/тонну.



Американська кукурудза зросла на 1,7% за тиждень до 204 $/тонну (спот). Ціна на жовтневі ф’ючерси Чорноморської кукурудзи залишається на рівні 205$/тонну. Спотова ціна сої зросла до 455 $/тонну (+1% за тиждень).



Ціни на кукурудзу та сою зросли на тлі публікації жовтневого звіту USDA, в якому було знижено оцінку врожаю та кінцевих запасів в США. Так, урожай сої оцінено на рівні 111,7 млн т, що на 1,14 млн т менше, ніж прогнозувалося у вересні, і на 0,82 млн т нижче за середній показник аналітиків ринку. Прогноз щодо кукурудзи передбачає врожай на рівні 382,6 млн т, що на 1,8 млн т менше через зниження врожайності до 108,6 ц/га.



Крім того, у звіті також було значно підвищено оцінку споживання сої (зокрема соєвої олії) екстракційними заводами в США через нові екологічні норми щодо підвищення частки біоетанолу в дизельному пальному. В результаті цього зазначається, що в цьому та наступних роках США перетвориться на нетто імпортера соєвої олії, що додатково підтримало ціни.


Поряд з цим, американські фермери майже наполовину завершили сівбу озимої пшениці під урожай 2024 року, але очікується, що посівні площі можуть зменшитись порівняно з минулим роком через низькі ціни та розчарування фермерів у врожаї після трьох років посухи. Зменшена посівна база створить основу для скорочення виробництва пшениці, що призведе до скорочення валового врожаю у світі. Одночасно з цим, посуха в Австралії та Аргентині разом зі збереженням напруженості в Чорноморському регіоні допомогли пшениці частково відновитись після попередніх декількох тижнів коли ціна знаходилась в межах $190/т.







Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу

За минулий тиждень гривня укріпилась відносно долара на міжбанку. Так, тренд, що розпочався ще 06.10 продовжився протягом усього минулого тижня, а за результатами торгів 16.10 курс закріпився на рівні 36,33 (-0,61% за тиждень та -0,65% відносно фіксованого курсу). Завдяки продовженню активних дій НБУ на ринку та в умовах спаду спекулятивного попиту на валюту, відбулася часткова ревальвація, що повинно зберегти довіру до гривні. Окрім того, зростання попиту на гривню в умовах ревальвації з боку бізнесу зумовлено сплатою квартальних податків.


Інтервенції НБУ

9-13 жовтня чистий продаж валюти Національним банком знизився до $575 млн (проти $1152 млн та $617 млн в минулі 2 тижні відповідно). Так, обсяг інтервенцій фактично знизився до середнього рівня серпня, що зумовлено передусім скороченням негативного сальдо торгів через спад спекулятивного попиту. Загалом, за першу половину жовтня чистий продаж валюти регулятором склав $1,73 млрд, тоді як у вересні він знаходився на рівні $2,69 млрд.



Готівковий ринок

Протягом минулого тижня готівковий курс гривні укріпився з 38,05-38,20 UAH/USD на початку минулого тижня до рівня 38,05-38,15 UAH/USD, в умовах стабілізації ринку та укріплення гривні на міжбанку. Так, протягом усього тижня відбувалося його поступове укріплення до рівня 38,00-38,10 UAH/USD станом на 13.10, проте за 14-17.10 долар частково відіграв до 38,05-38,15 UAH/USD. Обсяги купівлі населенням готівкової валюти протягом минулого тижня зберіглися на попередньому рівні ($79 млн/добу), обсяги продажу зросли до середнього у вересні рівня ($62 млн/добу).




Безготівковий сегмент (населення, в рамках дозволених лімітів)

Попит на купівлю безготівкової валюти населенням після значного стрибка на початку жовтня, вирівнявся минулого тижня до рівня в $23 млн/добу, що відповідає середньовересневому. Загалом же, за минулий тиждень населення придбало $116 млн безготівкової валюти.


Середній курс безготівкового продажу валюти в банках на фоні стабілізації безготівкового ринку показав частковий спад. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 16.10 знаходиться на рівні 37,25-37,60 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 37,40-37,50 UAH/USD (37,50-37,80 UAH/USD з урахуванням комісій).



USDT: станом на 16.10 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) залишався на рівні 1,027 та 1,028 для TRC20 та ERC20 відповідно.



Інфляція у вересні

За підсумками вересня, споживча інфляція сповільнилась до 7,1% у річному вимірі, проте зросла на 0,5% у місячному. Так, фактична інфляція є значно нижчою за липневий прогноз НБУ у 10,5%. Так, дезінфляційний тренд спостерігався практично в усіх товарних категоріях ІСЦ, особливо в категорії продуктів харчування (з 8,4% р/р до 5,8% р/р), що значним чином зумовлено вищими ніж очікувалось врожаями при утрудненому доступі сировинних до міжнародних ринків. Зростання адміністративно-регульованих цін уповільнилось до 11,3% р/р в умовах збереження мораторію на підвищення тарифів ЖКГ. Разом з тим, зростання інфляції спостерігалось в категорії транспорт, що зумовлено як ростом світових цін та пролонгованим ефектом від повернення податків на пальне до довоєнного рівня. Базова інфляція знизилась до 8,4% у річному вимірі (зросла на 0,9% у місячному).


Продовження дезінфляційного тренду зумовлює продовження циклу зниження облікової ставки. Так, не зважаючи на більше ніж очікувалось зниження інфляції НБУ діяв у межах власного липневого прогнозу облікової ставки. Даний прогноз передбачає зниження облікової ставки на 1% на двох наступних засіданнях, найближче з яких відбудеться 26.10. Разом з тим, з оновленим жовтневим макропрогнозом, НБУ може скоригувати свою політику зниження облікової ставки.


Євро

Євро протягом минулого тижня частково знизилось до рівня 1,0558 EUR/USD (-0,06% в порівнянні з 1,0565 на 09.10).


На внутрішньому готівковому ринку в умовах відносної стабільності пари EUR/USD курс євро знизився з 40,40-40,60 UAH/EUR на 09.10 до 40,30-40,50 UAH/EUR на 16.10.





Україна: Ринок праці







Україна: Енергетика








Україна: Нерухомість






Comentarios


bottom of page