Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Ключові фондові індекси закрились у позитивній зоні на фоні очікувань сповільнення інфляційного тиску. Негативні показники для економіки, були сприйняті інвесторами як знак того, що ділова активність і відповідно, інфляція — сповільнюються. Попри послаблення ринку праці в США, попередні оцінки зростання цін у ЕС у серпні перевищили очікування. Увага інвесторів залишається прикованою до рішень монетарних регуляторів. Оцінка того, що ФРС залишить ставку незмінною до кінця року підвищується, проти очікувань зростання на 0,25-0,5%.
США
Ринок праці. В серпні роботодавці створили 187 тис. нових робочих місць, що трохи перевищує консенсус, але зростання за попередні два місяці було знижене на 110 тис. Середній дохід зріс на 0,2% (м-м), що трохи нижче очікувань. Рівень безробіття зріс з 3,5% до 3,8%, найвищої позначки з лютого 2022 року. 736 тис. людей вийшли на ринок праці, через що рівень активної робочої сили досяг 62,8%, найвищого рівня з лютого 2020 року.
Ділова активність. Попри сповільнення ринку праці, економіка США все ще може уникнути рецесії. Особисті витрати зросли на 0,8% (м-м), що значно вище зростання споживчих цін на 0,2% (м-м) за аналогічний період. Інститут управління поставками повідомив, що показник виробничої активності піднявся до найкращого рівня з лютого, хоча все ще вказує на скорочення в секторі. Показник загальної ділової активності в регіоні Чикаго також перевищив очікування.
Акції. Індекс широкого ринку S&P500 виріс на 2,0%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 3,0%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,2%. S&P500 зріс на 1,5% у вівторок, рекордний денний прибуток з червня. Попри це широкий ринок вперше зафіксував місячний спад у липні, вперше з лютого 2023. Лідерами зростання на фоні зниження довгострокових процентних ставок стали технологічні (+4,4%) та комунікаційні компанії (+3,8%) через зменшення ставки дисконтування майбутніх грошових потоків. Акції з меншою капіталізацією показали кращий результат, скоротивши значний розрив з початку року в порівнянні з акціями з великою капіталізацією.
Облігації. Дохідність 10Y паперів скоротилась на 7 б.п. до 4,173%. На ринку ф’ючерсів оцінка того, що ФРС залишить ставку незмінною до кінця року зросла з 44,5% до 59,8% за тиждень.
Європа
Індекс широкого ринку STOXX600 зріс на 0,4%, німецький DAX40 — знизився на 0,1%, британський FTSE100 — зріс на 1,6%, а французький CAC40 — впав на 0,9%. За попередніми оцінками Євростату, інфляція в Єврозоні у серпні залишилась незмінною до липня, на рівні 5,3%, що на 0,2% вище за очікування. Базова інфляція, яка не враховує сезонні, волатильні продукти, як енергоресурси та харчі — скоротилась на 0,2% до 5,3% (р-р), як і очікувалось. Рівень безробіття також зійшовся з консенсусом, і залишився у липні на рекордному мінімумі у 6,4%.
Китай
Китайський SSE Composite зріс на 2,8% на фоні стимулюючих монетарних заходів Центрального банку. Так, норма обов’язкового валютного резервування була зменшена з 6% до 4%, що звільнило обсяги іноземної валюти для купівлі юаня, який у серпні впав до найнижчого рівня з 2007 року до долара США. Country Garden Holdings, колишній найбільший забудовник у Китаї, заявив, що може оголосити дефолт по боргу, у випадку погіршення фінансових показників. China Evergrande Group, який перебуває в дефолті, оприлюднив дані про нові збитки та відклав кредитні зустрічі.
Crypto Recap
Криптовалютний ринок закрився у негативній зоні, попри низку позитивних новин з точки зору регуляцій. Так, Grayscale виграла у суді SEC стосовно запиту на спотові крипто-ETF, а Китай визначив цифрові активи законним володінням. З іншої сторони, SEC вперше визнала NFT колекцію цінним папером, та відклала рішення стосовно 7 спотових крипто ETF. Загальна капіталізація крипторинку за тиждень знизилась на 0,9% до $1,08 трлн. BTC впав на 0,8% до $25,9 тис., ETH — на 1,7% до $1,63 тис. Домінація BTC (ринкова доля) залишилась незмінною на рівні 49,2%. Щоденний біржовий обсяг (7DMA) збільшився з $10,67 млрд до $12,99 млрд. Загальна пропозиція стейблкоїнів зросла за тиждень з $120,2 млрд до $120,5 млрд.
Регулювання
Великобританія з 1 вересня запровадила Travel Rule для крипто-транзакцій. Тепер зареєстровані в Сполученому Королівстві VASP (Virtual Asset Service Provider, оператори послуг у сфері цифрових активів) при обробці крипто-транзакцій зобов'язані зібрати та надати біржі, або оператору, що "наступний в ланцюжку транзакції", інформацію про клієнта включаючи ім'я, адресу та дані облікового запису . Travel Rule забезпечує фінансовий моніторинг транзанкцій із криптоактивами з метою протидії відмиванню та легалізації грошей добутих незаконним шляхом. FATF рекомендує включати всі транзакції понад 1000 USD/EUR.
SEC вперше визнала одну із колекцій NFT, 14 тис. NFT під назвою Founder Keys від Impact Theory – цінними паперами. Ключовий аргумент регулятора, що "користувачі розраховували на заробіток з NFT за успіху компанії". Утримувачі "ключів" отримували знижки на продукти компанії та ранній до них доступ.
Grayscale виграла SEC у суді. Суд визнав, що заявку на спотовий біткоін-ETF було відхилено безпідставно. BTC на новини зріс на $700, тимчасово перевищивши $27,3 тис. Суд ухвалив, що заявка має бути розглянута повторно. Потенційно це відкриває шлях до схвалення спотових крипто-ETF.
Суддя окружного суду США з Південного округу Нью-Йорка Кетрін Полк відхилила колективний позов проти компанії Uniswap Labs. 6 криптоінвесторів купили шахрайські токени, внаслідок чого втратили кошти. У квітні 2022 року вони подали позов проти децентралізованої біржі Uniswap вимагаючи "відкотити" операцію покупки. Суддя відмовилася поширювати дію федеральних законів про цінні папери на заявлену подію. Запропонувала позивачам адресувати проблему до Конгресу, а не до суду. Кетрін Полк також розглядає позов Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) проти Coinbase, щодо продажу “незареєстрованих цінних паперів”. У справі проти Uniswap, суддя назвала BTC та ETH "крипто товарами" (crypto commodities).
Інституційні проекти
Nexo 31 серпня запустила криптовалютну Mastercard для резидентів 30 країн Єврозони. Користувачі зможуть розплачуватись у стейблкоінах прив'язаних до євро, доларів США та британських фунтів, у більш ніж 100 млн торгових терміналів по всьому світу. Nexo також анонсувала, що на баланси карток нараховуватиметься до 9% річних. Кредитна ставка становитиме до 16% річних (під заставу криптовалют). Користувачі зможуть знімати в банкоматах до $10,8 тис. щомісяця.
SWIFT успішно перевела токенізовані активи між блокчейнами. SWIFT з червня працювала над інфраструктурою для переведення токенізованих активів між публічними та приватними мережами. Компанія співпрацювала з Chainlink, криптокомпанією, яка спеціалізується на інтероперабельності блокчейнів, банками BNP Paribas та BNY Mellon. Експерименти проводилися на публічних тестових мережах Ethereum Sepolia, Avalanche Fuji та приватному блокчейні Quorum.
Стейблкоїни
Binance у лютому 2024 року припинить підтримку свого стейблкоіна BUSD. Криптобіржа заявила, що продовжить підтримувати прив'язку токена BUSD, проте радить власникам конвертувати її в інший актив до лютого 2024 року. На початку цього року SEC порушила судовий розгляд проти Paxos за випуск BUSD без належної реєстрації, віднісши його до категорії незареєстрованих цінних паперів. Paxos, що емітує стейблкоїн, припинила випуск нових токенів BUSD.
Сировинні
Газ
У понеділок вересневі ф'ючерси на голландському хабі TTF зменшились до $408 / тис. куб. м. (-15,8% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також впала до $385/тис. куб. м. (-16,1% за тиждень). Ціни на газ в Європі частково знизились на тлі обмеженого попиту та традиційно стабільно високого для 2022/23 років рівня наповненості сховищ.
Так, станом на 2 вересня ПСГ Європи уже заповнені на 93,1% (~97,8 млрд м3) або +0,9 млрд м3 за тиждень. Як можемо спостерігати, на тлі зростання цін в останні декілька тижнів з $350 до $400-500 та високого рівня запасів, країни ЄС скоротили обсяги поповнення ПСГ з метою стримування цін і їм це вдалося. Відбулось скорочення обсягів закачування газу зі звичайних 2-2,2 млрд м3 в тиждень до 1,35 і 0,9 млрд м3 в останні два тижні відповідно, а ціна, як вже було зазначено, впала на спотовому ринку за тиждень майже на 16%.
Поряд з цим, зазначимо, що часткове похолодання у Європі дозволило знизити енергоспоживання для кондиціювання приміщень. Це, в свою чергу, обмежило попит на газ з боку ТЕС. Частка вітрогенерації у виробленні ЄС у серпні зросла до рекордних 13%.
Водночас ринок, як і раніше, побоюється перебоїв постачання LNG з Австралії, де мають початися страйки на морських платформах компанії Chevron, яка поки що не змогла домовитися з профспілками. У понеділок Chevron отримала повідомлення про проведення на їх підприємствах першого страйку 7 вересня, що планово спричинить зупинку роботи тривалістю до 10 годин. Представники компанії заявили про продовження переговорного процесу.
Паралельно з цим, експорт з Норвегії обмежений, оскільки продовжуються роботи з обслуговування на родовищі Тролль (Troll). Також існують побоювання щодо зниження відвантажень LNG із США, куди наближається тропічний шторм «Ідалія».
Загалом короткострокові фактори, наразі, відіграють на користь зростання газових цін, але малоймовірно, що ця динаміка триватиме у разі вирішення ситуації зі страйками на австралійських родовищах та закінченням шторму більше тижня. У середньостроковому періоді все залежатиме від температур у Європі протягом опалювального сезону.
Нафта
У понеділок ціна листопадових контрактів Brent зросла до $88,8 за бар. (+5,4% за тиждень). Ціни на спотовому ринку зросли до LNG. (+4,9% за тиждень). Ціни на нафту зростають після заяви віце-прем'єра РФ про те, що країна домовилася з ОПЕК+ про нове скорочення постачання нафти на світові ринки. Відповідна заява була зроблена минулого четверга, коли основні параметри будуть озвучені на цьому тижні.
Нагадаємо, що раніше РФ вирішила з 1 серпня обмежити експорт нафти на 0,5 млн. барелів на добу (Загальний видобуток рф оцінюється в 10-11 млн, а сама країна в різні пори року забезпечує 10-12% світового видобутку нафти). Пізніше Олександр Новак оголосив про плани знизити постачання нафти у вересні на 300 тис. б/д. Поряд з цим, експерти, опитані агентством Reuters, схиляються до того, що Саудівська Аравія також продовжить своє добровільне скорочення видобутку на 1 млн б/д ще на жовтень. Всі ці фактори сприятимуть підтримці рівня цін на нафту на рівні $90+ за бар.
Загалом, з липня на ринок діють такі фундаментальні чинники, як падіння валютних резервів Саудівської Аравії до найнижчого рівня з 2009 року та ріст курсу долара у РФ, що робить вигідним для цих країн скорочення видобутку та підтримання високих нафтових цін. Відмітимо, що наразі на РФ та Саудівську Аравію припадає близько 20% світової пропозиції нафти.
Наступний фактор – світові запаси нафти на найнижчому рівні за останні 6 років. Таким чином поточні умови, що склались поступово штовхають ціни вгору, коли будь-які потрясіння ринку – аварії, катаклізми тощо, призведуть до шокового зростання ціни.
Залізна руда
Вересневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% зросли до 118,2 $/тону (+4,6% за тиждень). Водночас на ринку металургії спостерігаємо 1,7% та 2,4% падіння цін на американську сталь та турецьку арматуру ($710 та $559 за тону відповідно). Ціна китайської сталі залишається на рівні $545/ тону (+0,1% за тиждень).
Ціни на залізну руду продовжують зростати завдяки новим заходам уряду Китаю, спрямованих на зміцнення сектора нерухомості та довіру учасників ринку. Водночас зростання запасів та занепокоєння щодо можливого адміністративного обмеження виробництва сталі в країні до кінця 2023 року тиснуть на ринок.
Минулого тижня Центральний банк Китаю та фінансовий регулятор повідомили про полегшення деяких правил кредитування, включаючи зниження теперішньої ставки за іпотечними кредитами та коефіцієнта початкового внеску у великих містах першого рівня — Пекін, Шанхай, Гуанчжоу та Шеньчжень — для стимулювання продажів житла. На додаток, починаючи з 25 вересня банки та позичальники зможуть домовитися про зміну ставок чи обмін на новий кредит.
Поряд з цим, очікується, що у вересні та жовтні в галузі нерухомості буде сильний піковий сезон, що позитивно вплине на попит на сталь. Крім того, на тлі дефіциту брухту, металурги використовують у виробництві більше залізної руди, що додатково підсилюватиме попит та ціни.
Відмітимо, що Китай – є найбільшим у світі імпортером залізної руди та виробником сталі.
Агросировинні
Україна: Курс
На готівковому ринку гривня за минулий тиждень значно укріпилась – з 37,95-38,20 UAH/USD станом на 28.08 до 37,70-37,85 UAH/USD станом на 04.09. Основною причиною цього стала оперативна реакція Національного банку на локальну турбулентність на готівковому ринку (котру багато хто вже встиг назвати панікою).
Так, зняття валютних обмежень НБУ, описане в минулому випуску, дозволило значно розширити пропозицію валюти для населення, а відтак зменшити тиск на ринок. Окрім того, значна частина оптових обмінників в Києві, що була закрита через перевірки, також відновила свою роботу. Нагадаємо, що закриття обмінників і виступило фактором одномоментного зростання попиту на валюту, схиливши криву курсу до чуттєвої девальвації після літнього затишшя. Котра багатьом, хто не враховує цих трйедерських факторів, які просто співпали у часі, могла здатися трендом.
Безготівковий сегмент
Зі збільшенням ліміту на конвертаційні депозити та дозволом на продаж валюти клієнтам банків, обсяг купівлі безготівкової валюти суттєво зріс. Так, купівля безготівкової валюти населенням зросла з $3,7-4 млн/добу в липні-серпні до 13 млн (станом на 21-29.08), а після послаблення НБУ обмежень, згідно подобової статистики Нацбанку попит стабільно підвищився до більш ніж $30 млн на добу (30-31.08).
Середній курс за конвертаційними депозитами, з урахуванням комісій станом на 04.09 знаходиться на рівні 37,35-37,50 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становить 37,45-37,65 UAH/USD.
Станом на 04.09 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) перебуває на рівні 1,0254 (-0,0038 за тиждень) та 1,0271 (-0,0046 за тиждень) для TRC20 та ERC20 відповідно.
Інтервенції НБУ
28 серпня – 1 вересня чистий продаж валюти Національним банком показав ріст до $638 млн (проти $589 млн та $406 млн останні два тижні серпня відповідно). Як ми вже зазначали вище, таке зростання пов’язано виключно зі збільшенням покупки безготівкової валюти через зняття валютних обмежень. Усього ж за серпень чистий продаж валюти регулятором склав орієнтовно $2,2-2,3 млрд, тоді як в липні він перебував на рівні $1,93 млрд.
Євро
Євро продовжило падати відносно долара, до 1,0795 EUR/USD (-0,22% в порівнянні з 1,0817 на 28.08). На внутрішньому готівковому ринку курс євро, також знизився з 41,25-41,60 UAH/EUR на 28.08 до 40,80-41,10 UAH/EUR на 28.08.
Ослаблення євро спричинене зростанням очікувань завершення жорсткої політики з боку ЄЦБ. Так, член Виконавчої ради ЄЦБ Ізабель Шнабель, яка є однією з найбільших прихильників підвищення облікової ставки, заявила, що зростання Єврозони було нижче прогнозованого. Одночасно з цим, ІСЦ залишається стабільним 3 місяці поспіль (5,3% р-р), а базова інфляція показала зниження на 0,2 в.п. до 5,3% р-р. В той же час, PMI у виробничому секторі Німеччини залишається низьким (як і в цілому по Єрозоні), не зважаючи на зростання до 39,1 (з 38,8 в липні), роздрібні продажі в липні знизились на 2,2% р-р (з -0,9%), а експорт на -0,9% м-м. Такі показники ставлять запитання про необхідність подальшого підвищення ставок з огляду на стагфляційні тенденції. Отже, в цілому, євро зберігає свою перспективу щодо ослаблення відносно долара як і минулого тижня.
Основною ж новиною, що рухала долар США у парі EUR/USD були дані ринку праці. Так, JOLTs (Кількість відкритих вакансій на ринку праці) показала значне зниження з 9,2 до 8,8 млн, проте NFP (Приріст числа зайнятих в несільськогосподарському секторі) зберігся на рівні на рівні 185 тис. Це може свідчити про тиск стримуючої політики на ринок праці і може виступити фактором призупинення підвищення ставки ФРС. Так, згідно з CME FedWatch, ймовірність того, що ставка у США не зміниться на засіданні 20 вересня складає 93%.
Відтак, динаміка курсу EUR/USD в Q3 та Q4 2023 значним чином буде залежати від того, чи наважиться ЄЦБ на подальше підвищення ставки. Динаміка ж на 2024 та 2025 роки залежатиме від того, хто першим розпочне цикл зниження ставок. Так, ING Think не змінили прогноз для валютної пари – 1,12 та 1,15 EUR/USD в Q3 та Q4 2023 зі ще одним підняттям ставки ЄЦБ на 25 б.п. у вересні. На противагу цьому, згідно з опитуванням ЄЦБ, EUR/USD знаходитиметься на рівні 1,09 та 1,10 в Q3 та Q4 2023.
תגובות