Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Ключові фондові індекси зростали на зниженні інфляції в США понад очікування, як споживчої, так і цін виробників. Оптимізм інвесторів знизився через підвищення прогнозу інфляції в ЄС від ЄЦБ на 2023-2025 роки, та консенсус представників ФРС щодо 2-х додаткових підвищень ставки до кінця року. Ділова активність в США та ЄС демонструє стійкість до жорсткої монетарної політики, приглушуючи панічні настрої щодо потенційної рецесії.
США
Ділова активність. США вдається поєднати зростаючу економіку зі сповільненням зростання цін. Інфляції споживчих цін у травні склала 4,0% (р-р), на 0,1% нижче за очікування, та проти 4,9% у попередньому місяці. Це найнижчий рівень з березня 2021. У місячній динаміці — ціні зросли на 0,1%, що на 10 б.п. нижче очікувань. Ключова причина зниження інфляційного тиску — зниження цін на сезонні товари. Базовий індекс споживчих цін, який виключає енергоресурси та харчі склав 5,3% (р-р), як і очікувалось, у місячній динаміці ціни зросли на 0,4%.
Індекс цін виробників у травні знизився на 0,3% (м-м), четверте зниження поспіль. У річній динаміці зростання склало 1,1%, що на 40 б.п. нижче очікувань.
Роздрібні продажі у травні зросли на 0,3% (м-м), та на 1,6% (р-р). Без волатильного сегмента харчів та палива, які відзначили суттєве зниження цін — обсяг роздрібних продажів зріс на 0,4%. Індекс настроїв споживачів від Мічиганського університету зріс до 63,9, на 3,9 вище за очікування.
Облікова ставка. ФРС зберегла облікову ставку на рівні 5-5,25%, перша пауза у циклі зростання. Однак діаграма прогнозів представників передбачає, що цикл підвищення ще не завершений. Консенсус демонструє очікування підвищення ставки ще два рази по 0,25% до кінця року. Ринки відновились після скорочення на новинах до кінця тижня. Голові ФРС Джерому вдалося запевнити інвесторів, що рішення про подальше підвищення не прийняте. Він зазначив, що актуальні дані відіграють ключову роль, і ФРС зараз найближче усього до потрібного, обмежувального рівня ставок, і що важливо не перестаратись з підвищенням.
Акції. Індекс широкого ринку S&P500 зріс на 2,4%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 3,2%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — виріс на 1,2%. Зростання ринків було рівномірне, однак технологічний сектор знову притягує увагу інвесторів, після ротації до промислового сектору минулого тижня. Скорочення ринку у п’ятницю вірогідно пов’язане з виходом із позицій інвесторів через довгі вихідні — ринки не працювали у понеділок через свято Дня свободи.
Облігації. Дохідність облігацій слабко відреагувала на зниження інфляції та паузу у зростанні ставок. Інвестори серйозно сприйняли консенсус ФРС про подальше їх підвищення. З початку червня дохідність 10Y облігацій зросла на 66 б.п. до 3,8%, зі стабільними торгами навколо цього рівня за останній тиждень.
ЄС
Облікова ставка. ЄЦБ підвищив облікову ставку на 0,25% до 3,5%, найвищого рівня за 22 роки, згідно з консенсусом. Це не завадило ключовим індексам зростати: STOXX600 зріс на 0,3%. Голова ЄЦБ Крістін Лагард зазначила, що ЄЦБ все ще має простір для дій, і вірогідно вони піднімуть облікову ставку ще раз у липні, якщо не буде критичних змін в актуальній статистиці.
ЄЦБ підвищив прогноз інфляції на 2023-2025: базова інфляція — 5,1% у 2023 (4,6% у березневому прогнозі), 3,0% у 2024 (2,5%), 2,3% у 2025 (2,2%).
В результаті сформованого дисбалансу ставок між ФРС та ЄЦБ, в першу чергу — риторики щодо їх зростання, євро укріпилось відносно долару на 1,5% за тиждень до 1,09 EUR/USD.
Обсяг промислового виробництва у Єврозоні у квітні зріс на 1% (м-м), після скорочення на 3,9% у березні.
Crypto Recap
Криптовалюти знаходяться під тиском від регулятивної війни розпочатої SEC. Альткоїни найбільш вразливі до нападок, в той час як BTC більш стійкий, — частково через очікування дозволу SEC на перший біткоїн-ETF від BlackRock.
BlackRock подала заявку на спотовий біткоін-ETF. Найбільша інвестиційна компанія, з активами під управлінням в $9,1 трлн, запросила у SEC дозвіл на запуск першого спотового крипто-ETF у США. Цільова аудиторія — інституційні інвестори, суми інвестицій яких ускладнюють купівлю BTC на CEX або DEX. SEC відкидала попередні заявки Grayscale, ARK Invest та 21Shares на спотові ETF. Проте схвалювала ф'ючерсні: BITO, BTF, XBTF, BITQ, BITS, BTCC.U, ETHXF.
У лютому 2021 року на біржі Торонто в Канаді було запущено перший спотовий ETF на BTC — Purpose Bitcoin ETF (BTCC). Капіталізація ETF на 15 червня - $0,8 млрд, комісія за управління складає 1%.
Binance Pay стане доступною в 770 магазинах в Європі. Binance Pay уклало партнерство з Lyzi, розробником програми для оплати покупок криптовалютами. Користувачі зможу розплатитися до 50 криптовалют з рахунку на Binance, в т.ч. Shiba Inu (SHIB), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) у 440 магазинах у Франції та 330 торгових точок по Європі. Серед магазинів пекарні, супермаркети, аптеки, автосалони, ювелірні магазини.
USDT втрачав прив'язку до долара. Стейблкоїн USDT подешевшав 15 червня на 0,05% до 0,995 USDT/USD. 16 червня курс відновився до 0,999 USDT/USD. Причина відв'язки — дисбаланс у пулі ліквідності 3Pool розміром $405 млн. Ліквідність зазвичай рівномірно розподілена (~33,33%) між DAI/USDT/USDC. Проте 15 червня частка USDT зросла до 74% через активні продажі інвесторів. При зростанні частки активу в пулі його курс обміну знижується, USDT подешевшав на 0,3%, що не зупинило продаж.
Після відв'язування USDT, кит CZSamSun зашортив USDT на $31,5 млн на протоколі Aave, взявши в кредит токен і обмінявши його на USDC. 16 червня частка USDT у пулі знизилася до 53,8%, курс впритул піднявся до 1USD. CTO Tether заявив, що компанія готова обміняти будь-яку суму на USD за курсом 1 до 1. У Q1 2023 року Tether зафіксувала прибуток у $1,5 млрд.
Відтік коштів з DeFi за тиждень склав $4 млрд. Загальна заблокована вартість (TVL) на ринку DeFi за тиждень впала на 5,7% до $65 млрд. Основний відтік зазнала Binance Smart Chain — її TVL упав на 30% до $4,0 млрд. Ключовий драйвер зниження TVL – регуляторні ризики SEC, у т.ч. звинувачення Binance у торгівлі не зареєстрованими цінними паперами.
Позов SEC до Binance. SEC 6 червня запросила суд заморозити активи Binance.US для проведення розслідування. Суд 14 червня зобов'язав SEC і Binance.US прийти до компромісу, який би захистив активи клієнтів, однак не заважав роботі платформи. В результаті вони підписали договір про обмеження доступу співробітників материнської платформи до активів Binance.
Binance покидає ринок Нідерландів через провал в отриманні ліцензії. Також компанія під розслідуванням у Франції щодо відмивання коштів.
Токенізовані облігації. Дочірній інвестиційний банк Bank of China - BOCI Hong Kong, 12 червня випустив цифрові структуровані облігації на 200 млн китайських юанів ($28 млн), на блокчейні Ethereum. Випуск відбувся у співпраці з UBS, який у грудні 2022 р. розмістив аналогічний інструмент на $50 млн відповідно до англійського та швейцарського законодавства. Ключова відмінність - облігації UBS були розміщені на ексклюзивному блокчейні, спеціально створеному під цей випуск. BOCI став першою китайською фінансовою установою, що розмістила токенізовані облігації.
Сировинні
Газ
У понеділок липневі ф'ючерси на голландському хабі TTF продовжили ріст до $386 / тис. куб. м. (+5,1 за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла до $385/тис. куб. м. (+4,8% за тиждень). Стійке подорожчання газу протягом трьох тижнів відбувається на тлі продовження термінів технічного обслуговування норвезьких газопроводів та затримки запуску норвезького ЗПГ-заводу Hammerfest.
Також додаткову підтримку цінам надали новини про підвищення температури в країнах Азії, куди відразу була перенаправлена частина ЗПГ потоків. Через це зросли побоювання, що спекотна погода у північній півкулі підвищить попит на ЗПГ і Європа буде змушена більш активно конкурувати за постачання з Азією.
Поряд з цим, на минулому тижні було прийнято остаточне рішення про закриття одного з найбільших газових родовищ у світі – Гронінген у жовтні цього року. Гронінгенське газове родовище знаходиться на північному сході Нідерландів звідки наразі видобувається близько 0,5 млрд м3/міс. Попередньо очікувалось, що родовище буде закрито в проміжку 2025-28 рр., проте після численних землетрусів спричинених розробкою родовища, влада прийняла рішення щодо скорішої зупинки експлуатації.
Станом на 17 червня, ПСГ Європи заповнені на 74 (~77 млрд м3), або +1,8 млрд м3 за тиждень. Для порівняння, в той же період 2022 року сховища були заповнені на 53%. Загалом, за умов сприятливої погоди влітку разом з залученням системи українських ПСГ – це дозволить накопичити достатній рівень запасів для проходження наступного опалювального сезону разом зі збереженням стабільних цін в межах $500-600/тис. м3.
Нафта
У понеділок ціна серпневих контрактів Brent зросла до $76,5 за бар. (+6% за тиждень). Ціни на спотовому ринку зросли до $76,4 за бар. (+1,8% за тиждень). Ціни на нафту демонструють черговий приріст на тлі заяв ФРС США щодо призупинення активного посилення грошово-кредитної політики та очікуваннях того, що Китай продовжить впровадження заходів стимулювання економіки, яка відчуває труднощі.
Так, минулого тижня Народний банк Китаю знизив ставки за середньостроковими кредитами у спробі пожвавлення економіки, після чого, на цьому тижні очікується зниження основної кредитної ставки на 1%, в спробі зняти тиск з проблемного ринку нерухомості та простимулювати загальний споживчий попит в країні.
Водночас Goldman Sachs, а також інші великі банки понизили свої прогнози зростання ВВП Китаю на 2023 рік. За оцінкою банку зростання ВВП КНР сповільниться з 6% до 5,4% у 2023 році та з 4,6% до 4,5% у 2024 році. Відмітимо, що Китай - найбільший у світі імпортер нафти.
Поряд з цим, минулого тижня ФРС залишила базову ставку без змін, проте до кінця року очікуються ще два потенційні підвищення, оскільки травневий рівень інфляції хоча і значно сповільнився до 4% р-р, проте все ще вдвічі вищий від цільового рівня у 2%. В результаті чого, позитивні очікування ринку щодо потенційного попиту на нафту в умовах скорочення пропозиції зі сторони ОПЕК+ додатково стимулювало ріст цін.
Наразі ринок в очікуванні виступу Джерома Пауелла (голови ФРС), що відбудеться в середу, де інвестори будуть шукати підказки з приводу подальших кроків регулятора, а також новин, щодо нових кроків уряду КНР по стимулюванню економіки.
Пшениця, кукурудза та соя
Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 255 $/тонну (+9,1% за тиждень). Вересневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зросли до 260 $/тонну (+1,1% за тиждень). Ціна червневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю зменшилась до 225 $/тонну (-1% за тиждень).
Американська кукурудза зросла на 8,4% за тиждень до 267 $/тонну. Ціна на Чорноморську кукурудзу зменшилась до 205,5$/тонну (-2% за тиждень). Спотова ціна сої зросла до 537 $/тонну (+4,8% за тиждень).
Ф'ючерси на кукурудзу, сою та пшеницю в США значно зросли на тлі збереження посушливої погодних умов у ключових районах Середнього Заходу, що викликало значний попит зі сторони інвесторів минулої п’ятниці напередодні триденних святкових вихідних. Нагадаємо, що в травні Міністерство сільського господарства США спрогнозувало рекордно високі врожаї кукурудзи та сої на 2023 рік, проте тепер ці прогнози перебувають під загрозою через проблемну погоду на початку літнього вегетаційного періоду.
Поряд з цим, суха погода в Європі разом зі невизначеністю навколо зернової угоди, термін дії якої спливає в середині липня, також підтримали зернові ф'ючерси. Минулої п’ятниці, російські офіційні особи заявили, що угода не може бути продовжена за нинішніх обставин.
Агросировинні
Україна: Курс
Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Готівковий курс за минулий тиждень показав незначне ослаблення з 37,12-37,22 до рівня 37,20-37,25 UAH/USD (купівля/продаж) станом на 20 червня.
Курс конвертації по картках (продаж) коливається на рівні 37,40-37,50 UAH/USD. Окрім державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.
Готівковий ринок
Державні банки з вересня, де-факто, формують «якірний» курс готівкового ринку. Станом на 20 червня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: Приватбанк – 37,25 UAH/USD (+3 к. за тиждень), Ощадбанк – 37,45 UAH/USD (+0 к.), Укрексімбанк – 37,30 UAH/USD (+5 к.), Укргазбанк – 37,25 UAH/USD (+0 к.).
Нагадаємо, банки підтримують чистий продаж готівкової валюти населенню, підтримуючи ринковий курс на поточному рівні. З початку року чистий продаж готівкової валюти склав $1,1 млрд, зокрема у травні чистий продаж готівкової валюти населенню склав $0,25 млрд.
За умов збереження фіксованого обмінного курсу котирування готівкового ринку будуть синхронізовані з картковим курсом (та безготівковою конвертацією) у коридорі 36,6-38,2 UAH/USD.
Безготівковий сегмент (міжбанк)
12-16 червня чистий продаж валюти Національним банком виріс до $436 млн (проти $278 млн та $457 млн у попередні два тижні відповідно). За 1-16 червня сальдо інтервенцій становило $850 млн.
Всього за травень сальдо інтервенцій склало -$1,93 млрд. Так інтервенції зросли відносно 2-х попередніх місяців (-$1,67 млрд в березні та -$1,37 млрд в квітні). Таке зростання пов’язане як із сезонним фактором – зростання імпорту у зв’язку з проведенням посівної, так і з фактором зниження експорту через блокування в травні «зернового коридору» з боку РФ.
Засідання Правління НБУ з питань монетарної політики (від 15 червня)
За результатами Засідання Правління НБУ від 15 червня облікову ставку було залишено на рівні 25%. Основною причиною збереження ставки є подальше підтримання високої привабливості гривневих інструментів на фоні зниження інфляції. Так, не зважаючи на сповільнення інфляції до 15,3% р/р в травні, НБУ не передбачає подальшого її суттєвого зниження протягом року, основними факторами цього виступають як ефект бази порівняння, так і підвищення окремих тарифів на житлово-комунальні послуги та анонсоване повернення довоєнного рівня оподаткування на ринку пального. Окрім того зберігаються ризики інфляційних шоків у зв’язку з проведенням активних бойових дій та терористичними діями РФ (руйнування критичної інфраструктури у т.ч. енергетичної), а також можливим ускладненням чи припиненням роботи «зернового коридору».
Разом з тим, НБУ готовий розпочати цикл зниження облікової ставки раніше, ніж передбачав квітневий макропрогноз (4 квартал 2023 року), якщо зростання реальної дохідності гривневих інструментів і зниження ризиків для курсової стійкості й надалі відбуватимуться швидше, ніж очікувалося.
Окрім того, НБУ пом’якшив деякі валютні обмеження. Так, НБУ дозволив повернення коштів за зовнішніми кредитами та позиками, які:
— забезпечені гарантією чи порукою міжнародної фінансової організації;
— надані за участю іноземного експортно-кредитного агентства чи іноземної держави через уповноважену нею установу або через іноземну юридичну особу, серед акціонерів яких є іноземна держава чи іноземний державний банк.
Разом з тим, таке повернення можливо тільки у терміни передбачені кредитним договором. За оцінкою НБУ завдяки такому пом’якшенню залучення по міжнародним кредитам та позикам перевищать сплату тіла та відсотків за існуючими позиками, що підпадають під дані критерії.
Загалом, НБУ також опрацьовує додаткові напрямки зняття валютних обмежень. Нагадаємо, наша команда опублікувала свої пропозиції до валютної лібералізації – «Вплив потенційних заходів по валютній лібералізації на платіжний баланс-2023».
Міжнародні резерви
За підсумком травня міжнародні резерви України зросли до $37,3 млрд, що є найвищим показником із серпня 2011 року. Основний фактор – залучення коштів через надходження від міжнародних партнерів. Так, сумарно з початку року було залучено майже $20 млрд.
Євро
Євро продовжило зростання відносно долара, відновившись до 1,0918 EUR/USD (+1,5% в порівнянні з 1,0757 на 12.06). На внутрішньому готівковому ринку станом на 20 червня євро паралельно зміцнилось з 40,20-40,43 до 40,65-40,80 UAH/EUR (купівля/продаж).
Commenti