top of page

Weekly #139 — 22.05.2023

Фото автора: Ukraine Economic OutlookUkraine Economic Outlook

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Світовий фондовий ринок наповнився суперечністю. Увага інвесторів прикована до питання стелі держборгу США, які можуть оголосити технічний дефолт вже 1 червня. Однак ключові фондові індекси закрились або в нейтральній зоні, або зростали на тижні. Потенційний дефолт відвів увагу від питання облікових ставок, інвестори й в США і в ЄС очікують завершення циклу їх зростання. Але голова ФРС Джером Пауел, та голова ЄЦБ Крістін Лагард зазначили, що рішення про зупинку циклу підвищення не було прийняте, і окремі представники монетарного уряду і США і ЄС зазначають про потенційні додаткові кроки у 0,25-0,5%. Поки американський та європейський континент стикаються з ризиками дестабілізації ситуації — Японія залучає іноземні кошти на фондовий ринок завдяки збереженню стимулювальної монетарної політики. Китай же тримається нейтрально, підтримуючи банківську систему вливаннями ліквідності, однак макроекономічні показники за квітень вийшли нижче очікувань.



США

Стеля державного боргу. США не збільшили поточну стелю держборгу США в $31,4 трлн, що змусить їх оголосити технічний дефолт на початку червня, якщо рішення не буде прийняте. На балансі казначейства на 18 травня залишається $68,3 млрд, проти $316,8 млрд на початок травня, та $636,0 млрд на початку року. У випадку дефолту казначейство може переносити виплати по боргах на день вперед до погодження нової стелі, або перестати обслуговувати зобов’язання, що матиме катастрофічні наслідки.


Аналітики JP Morgan оцінюють, гроші у казначейства закінчаться 7 червня, на тиждень пізніше ніж оцінка міністра фінансів США Джанет Єллен. Банку не прораховує наслідки від технічного дефолту у базових прогнозах, адже вважає найбільш вірогідним варіантом, що угода буде завершена вчасно. Президент Джо Байден наголосив, що США ніколи не оголошувала дефолтам по боргах, і ніколи цього не зробить. Спікер республіканців, які блокують підвищення стелі боргу, заявив, що угода може бути прийнята. Республіканці продавлюють обмеження витрат у 2024 році, з чим не згодні демократи.


Ділова активність. Обсяг роздрібних продажів у квітні зріс на 0,4% (м-м), проти очікувань в 0,8%. Промислове виробництво зросло на 0,5% (м-м), проти очікування скорочення на 0,1%. Обсяг продажів на вторинному ринку нерухомості знизився на 3,4% (м-м), проти консенсусу в зростання на 0,1%.


Equities. S&P500 вперше з серпня 2022 пробив 4200, за тиждень індекс зріс на 1,7%. Bank of America підвищив прогноз по ньому на 300 пунктів до 4300 на кінець року, на 2,4% вище поточного рівня. Інвестори вичікують рішення по держборгу — S&P500 шостий тиждень поспіль рухається на +/-1%, вперше з листопада 2019 року (поточний ріст на 1,7% враховує понеділок цього тижня). Зростання індексу — не рівномірне: технологічні акції та комунікаційні серед лідерів — +4,4% та +3,8% відповідно. Фінансові акції зросли на +1,0%, регіональні банки зафіксували найшвидший денний приріст від початку 2021.


Європа

Європейські акції зростають на очікуванні завершення циклу зростання ставки та прогресу у перемовинах щодо стелі держборгу США. Європейська комісія підвищила прогноз по зростанню ВВП та інфляції. Тепер вони очікують зростання ВВП на 1,1% у 2023, та 1,6% у 2024, проти 0,9% та 1,5% відповідно. Інфляція складе 5,8% у 2023 та 2,8% у 2024, проти попередніх оцінок в 5,6% та 2,5% відповідно на фоні заробітних плат, що зростають.


Промислове виробництво в єврозоні у березні впало на 4,1% (м-м), після зростання на 1,5% у лютому. У річній динаміці виробництво скоротилось на 1,4% (р-р), проти зростання на 2,0% у лютому. У Німеччині настрої інвесторів скорочуються третій місяць поспіль, вперше у травні зайшовши у негативну зону з кінця 2022 через побоювання наслідків зростання облікової ставки.


Польський уряд оголосив додаткову бюджетну підтримку економіки на 0,7%-0,8% ВВП, ключовий напрямок — збільшені виплати «на дітей», котрі можуть отримувати й українці. Їх збільшили на 60% до 800 злотих (~$192). Однак збільшення витрат розширить і так наявний дефіцит бюджету потенційно до 5% ВВП, і підігріє інфляцію, яка у квітні склала 14,7% (р-р), проти цілі ЦБ у 2,5%.

Японія

Японські ключові індекси зростають шостий тиждень поспіль, завдяки збереженню стимулювальної монетарної політики. Nikkei225 досяг рекордних рівнів за 33 роки. ВВП Японії у Q1 зріс на 1,6% (кв-кв), перевершивши очікування в 0,7%. Споживчі ціни у квітні зросли на 3,5% (р-р), що на 1,5% вище за таргет ЦБ Японії. Однак голова ЦБ зазначив, що вони збережуть стимулюючи монетарну політику, адже ризики від очікувань скорочення інфляції нижче за ризики не потрібного підвищення облікових ставок.


Китай

Китайські індекси закрились у нейтральній зоні. Промислове виробництво, роздрібні продажі та капітальні інвестиції у квітні зростали повільніше за консенсус. Безробіття впало на 0,1% до 5,2%, однак серед людей у віці від 16 до 24 років зросло до рекордних 20,4%, проти 19,6% у березні. Це спричинило побоювання, що відновлення економіки Китаю посереднє і недостатнє для залучення і розвитку нових талантів. Народний банк Китаю «влив» $17,9 млрд (125 млрд юанів) ліквідності у банківську систему через річний кредит зі ставкою у 2,75%, проти погашення за аналогічною програмою у 100 млрд юанів — додаючи 25 млрд додаткової ліквідності.


Туреччина

14 травня у Туреччині пройшли президентські та парламентські вибори, на яких поточний президент Ердоган зібрав 49,5% голосів, проти 44,9% у головного конкурента. Третій кандидат, який зібрав 5% голосів закликав у другому турі голосувати за Ердогана. Консервативна партія справедливості та розвитку, залишає за собою 320 місць з 600 у парламенті, забезпечуючи більшість для її лідера Ердогана. Після завершення другого туру Ердоган вірогідно оновить економічну команду для виправлення помилок минулого терміну: слабка ліра та низькі ставки при рекордній інфляції.






Crypto Recap


Капіталізація криптовалютного ринку минулого тижня знизилась на 0,3%. Біткойн (BTC) знизився на 0,4%, а Ethereum (ETH) зріс на 0,8%. Реакція криптоінвесторів аналогічна подіям на фондовому ринку. Вони очікують зрушень та ясності щодо питання стелі держборгу та макрополітики ФРС. Інтерес до ризикових активів на прикладі технологічних акцій — зростає, що може підтримати котирування криптовалют. Однак, відсутність дешевих грошей на ринку і потенційне зниження витрат домогосподарств через сповільнення ділової активності стримують котирування.


11,3% індивідуальних та 7,8% інституційних інвесторів зазначили, що будуть купувати BTC у випадку технічного дефолту США. Золото та держоблігації в очах потенційних інвесторів випередили криптовалюти з результатом 51,7% та 14% відповідно. Однак біткоїн залишається, згідно опитуванню, більш популярним ніж долар, єна та швейцарський франк.


Регуляції

Рада Європейського Союзу одиноголосно прийняла низку правил для регуляції криптовалют. Вони наберуть чинності з 2024 року. Після цього, компанії, які будуть випускати, продавати і вести операції з криптоактивами будуть зобов’язані отримати ліцензію від регулюючого органу. Було погоджено, що з 2026 року сервіси та платформи, які переводять крипту (напр. біржі) матимуть ідентифікувати користувача не залежно від суми переказу. Також, країни погодились співпрацювати у податкових питаннях щодо прибутків пов’язаних з криптовалютою.


SEC подає в суд запит на Coinbase з метою відкликати позов, яким криптобіржа вимагала від регулятора — запропонувати низку регуляцій для криптовалюти. SEC аргументувало суду відмову тим, що більшість криптовалют — цінні папери, і підпадають під наявні регуляції для фондового ринку.


Вразливість криптовалют

Північна Корея фінансує половину ракетних програм викраденою криптою, заявляє джерело з Білого дому. За оцінками Chainanalysis у 2022 хакери з Північної Кореї вкрали крипти на $1,7 млрд.


Холодний гаманець для криптовалюти Ledger, який зберігає (дані компанії) 20% світових криптоактивів, і є найпопулярнішим у розрізі апаратних гаманців — запровадила нову функцію, яка дозволяє відновити сід-фразу. Вона використовує дані ID користувача для відновлення забутого секретного коду, що викликало побоювання користувачів щодо потенційних хакерських атак. В 2022 році через забуті сід-фрази або паролі було втрачено близько $545 млн.


Проекти

Visa тестує можливості створення абстракції гаманців в тестовій мережі Goerli. Ключова ціль — дозволити користувачам використовувати інші монети окрім Ethereum для оплати комісій за транзакції. Наразі Visa використовує у транзакціях стейблкоїн USDC мережі Ethereum, функціонал абстракції гаманців зможе полегшити транзакції для користувачів. Компанія працювала у напрямку абстракції у грудні 2022, однак це стало можливим лише з оновленням мережі Ethereum у березні 2023.


Інше

Компанія-емітент найбільшого стейблкоїна Tether (USDT), обсяг у обороті — $82,9 млрд, інвестуватиме 15% від прибутку у BTC. За Q1 2023 чистий прибуток компанії склав $1,5 млрд.







Сировинні

Газ

У понеділок червневі ф'ючерси на голландському хабі TTF продовжили спад до $350 / тис. куб. м. (-10,4% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зменшилась до $340/тис. куб. м. (-11,5% за тиждень). Ціни продовжують знижуватись восьмий тиждень поспіль на тлі збереження сприятливих погодних умов та подальшого росту наповненості ПСГ.


Станом на 20 травня, ПСГ Європи заповнені на 65,5% (~68,5 млрд м3), або +2,4 млрд м3 за тиждень. Поряд з цим, в регіоні зберігається тепла не спекотна погода, що все ще стримує літній приріст споживання е/е для кондиціювання повітря. Крім того, країни ЄС розпочали практику укладання гуртових контрактів на постачання газу, що завдяки високим обсягам закупівель дає можливість на отримання додаткових дисконтів. Перший подібний тендер було проведено з 10 по 15 травня.


Поряд з цим, додатковий тиск на ціни підтримується зростанням частки відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії. Вироблення електроенергії вітряними електростанціями в Європі, згідно з даними Daily Wind Power Numbers Archive, минулого тижня досягло максимальної частки споживання за останній місяць. Станом на 17 травня вона становила 20,7%.



Нафта

У понеділок ціна липневих контрактів Brent зменшилась до $75,7 за бар. (+1,7% за тиждень). Ціни на спотовому ринку зросли до $75,8 за бар. (+2,1% за тиждень). Ціни частково відновились на тлі заяви США про початок закупівель для стратегічного резерву ~3 млн барелів нафти. Одночасно з цим, новини про лісові пожежі в Канаді, що призвели до припинення видобутку нафти в Альберті (~0,2 млн б/д), також надали підтримку цінам. З іншої сторони, ризик дефолту в США, стримуватиме потенціал росту до моменту вирішення кризової ситуації.


Поряд з цим, Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) повідомила про ризик дефіциту у другій половині року, коли за очікуваннями попит на нафту перевищить пропозицію майже на 2 млн б/д (барелів на добу). Очікується, що саме Азійський регіон буде основним лідером майбутнього зростання попиту, що дає підтримку цінам в середньостроковій перспективі.


Також зазначимо, про збереження обмежень видобутку нафти в напівавтономному регіоні Іракського Курдистану (КРГ), після того, як 25 березня Анкара призупинила експорт 450 тис. б/д трубопроводом Ірак-Туреччина. Зупинка відбулась через постанову Міжнародної торгової палати про те, що Туреччина має виплатити Багдаду збитки у розмірі $1,5 млрд за несанкціонований експорт.


Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі впала до 222 $/тонну (-4,2% за тиждень). Вересневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зменшились до 244 $/тонну (-5,8% за тиждень). Ціна травневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю зменшилась до 255 $/тонну (-2,4% за тиждень).


Американська кукурудза впала в ціні на 3,1% за тиждень до 234 $/тонну. Ціна на Чорноморську кукурудзу зменшились до 224$/тонну (-0,3% за тиждень). Спотова ціна сої зменшилась до 483 $/тонну (-5,4% за тиждень).


Світові ціни на зернові та олійні відреагували різким падінням на новини про продовження дії зернової угоди ще на 60 днів, що дозволяє й далі постачати українську та російську аграрну продукцію на світовий ринок. Поряд з цим, Міжнародна рада з зерна (IGC) підвищила свій прогноз світового врожаю кукурудзи у 2023/24 році на 9 млн т до 1,22 млрд т, значною мірою покращивши оцінку майбутнього врожаю в Бразилії та Китаї.


Ф'ючерси на сою також демонструють значне падіння на тлі низького експортного попиту зі США та нового прогнозу, згідно з яким урожай сої у Бразилії буде більшим, ніж очікувалося.


Водночас часткову підтримку цінам на пшеницю надали новини зі щорічного туру з урожаю в США, де було опубліковано оцінку середньої врожайності твердої червоної озимої пшениці в південно-західній частині штату Канзас на рівні 27,5 буш./акр, що є найгіршим показником з 2000 року та набагато нижчим за 37 буш./акр минулого року (25% р-р).






Агросировинні









Україна: Курс

Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Готівковий курс за минулий тиждень показав незначне укріплення з 37,63-37,71 до 37,37-37,46 UAH/USD (купівля/продаж).


Курс конвертації по картках (продаж) залишається на рівні 37,40-37,50 UAH/USD. Окрім державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.



Готівковий ринок

Нагадаємо, державні банки з вересня, де-факто, формують «якірний» курс готівкового ринку. Станом на 15 травня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: ПриватБанк – 37,37 (-20 к. за тиждень), Ощадбанк – 37,80 UAH/USD (-35 к.), Укрексімбанк – 37,70 UAH/USD (-25 к.), Укргазбанк – 37,45 UAH/USD (-25 к.).


При збереженні фіксованого обмінного курсу котирування готівкового ринку будуть синхронізовані з картковим курсом (та безготівковою конвертацією) у коридорі 36,6-38,2 UAH/USD.


Безготівковий сегмент (міжбанк)

15-19 травня чистий продаж валюти Національним банком зменшився до $380 млн (проти $536 млн та $259 млн у попередні два тижні відповідно). Всього за 1-12 травня інтервенції склали -$1,2 млрд (порівняно з -$1,5 млрд в середньому у березні-квітні та -$2,8 млрд у січні-лютому). Так, четвертий місяць поспіль спостерігається стійка тенденція відновлення здатності валютного ринку до самостійного балансування.


Зокрема, один з факторів – це призупинення дії схем по агресивному виведенню капіталу у лютому-квітні. Так, якщо у листопаді та грудні розмір наданих українськими компаніями торгових кредитів (оформлення експортних поставок у формі кредитів, що дозволяло не повертати експортну виручку) складав $0,5 та 0,8 млрд ($11,3 млрд всього за підсумками 2022-го року), то у лютому-березні, навпаки, відбувається погашення таких позик (повернення $0,19 млрд за підсумками Q1 2023).



Станом на 1 травня міжнародні резерви України зросли до $35,9 млрд. Проте необхідні для повернення до режиму плаваючого обмінного курсу передумови, за оцінкою регулятора, поки не сформовані.


Нагадаємо, 27 квітня відбулося планове засідання Правління НБУ. Так, представники регулятора пояснили, що існуючий стан валютного ринку підтримується, перш за все, завдяки існуючим жорстким валютним обмеженням (поступовий графік лібералізації яких розроблятиметься до середини червня). Також, необхідною передумовою для повернення до плаваючого курсу є «зв’язування» профіциту ліквідності банківської системи у 0,5 трлн грн інструментами зі строковістю від трьох місяців, які було введено на початку квітня.


Фактично, такі дії дозволили мобілізувати близько 99,3 млрд грн, що становить 1/3 обсягу розміщення депозитних сертифікатів овернайт (325,1 млрд грн станом на 18.05), що в основному пов’язано з тим, що банки вичерпали встановлені ліміти на придбання депозитних сертифікатів через низький обсяг залучення депозитів строком від 3 місяців. Так, на перших торгах було залучено 51,1 млрд грн, що більше половини загальних залучень, на решті торгів середній обсяг залучень знаходився на рівні 9,6 млрд грн.


Євро

Євро показало незначне ослаблення відносно долара, знизившись до 1,0811 EUR/USD (-0,56% в порівнянні з 1,0872 на 15.05). На внутрішньому готівковому ринку гривня продовжила зміцнення проти євро з 41,01-41,22 до 40,70-40,85 UAH/EUR (купівля/продаж).


Нагадаємо, середньостроковий прогноз ING Think пари долар/євро, що детально був розглянутий минулого випуску, передбачає зміцнення євро з 1,10 в Q2 2023 до 1,15 в Q3 2023 та 1,20 в Q4 2023. Разом з тим, очікується, що євро може знизитися до 1,15 наприкінці 2024 року, коли ЄЦБ почне пом'якшувати монетарну політику.



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика





Україна: Нерухомість






Comments


bottom of page