top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #138 — 15.05.2023

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Основні фондові індекси закрились у нейтральній зоні. Ключові драйвери тижня: скорочення інфляції в США понад очікування, обговорення «стелі» боргу США, та відлуння банківської кризи. Прибутки компаній в США скоротились у Q1 2023, не так сильно, як очікувалось, хоча вірогідність рецесії за даними Федерального резервного банку NY знаходиться на рекордних 68%. Дискусія щодо необхідності додатково підвищувати ставки на червневому засіданні триває.


США

Банківська криза. JP Morgan викупив First Republic Bank, який разом із Credit Suisse, Silicon Valley Bank, Signature Bank й Silvergate Bank зазнали краху у 2023. Голова JPM відзначив, що банківська криза пройшла свій пік, і стан регіональних банків стабільний. Він очікує скорого запровадження додаткових регуляцій для банків, і звинувачує регуляторів у банківській кризі. Ключові фактори: стимулювання банків нижчими нормами резервування при купівлі державних облігацій, недостатня кількість стрес-тестів для оцінки ризиків і відсутність комунікації з фінансовим ринком щодо намірів підвищувати ставки. Сам JPM утримався від накопичення довгострокових облігацій.


Стеля державного боргу. Міністр фінансів США, Джанет Єллен, заявила, що на початку червня у казначейства США закінчаться гроші. Обговорення стелі держборгу, яка була досягнута можуть привести до часткового дефолту США. Однак консенсус ринку передбачає, що платежі по облігаціях США будуть продовжуватись незалежно від результату обговорень демократів та республіканців. Останні виступають проти підвищення «стелі». У аналогічній ситуації у 2011, міжнародний кредитний рейтинг США був переглянутий з ААА до AA+. Тоді відношення боргу до ВВП складало близько 65%, проти поточних 105%. Останній раз США не виконувала зобов’язання або по соціальних витратах, або по фінансових інструментах у 1789 році. З 1960 стеля боргу підіймалась майже 80 разів, тому найбільш вірогідним буде її перегляд незабаром. Джанет, та голова JP Morgan відзначають, що наслідки для США, та глобальної фінансової системи у разі дефолту будуть катастрофічними.


Інфляція. Інфляція споживчих цін у квітні склала 4,9% (р-р), найнижчий рівень за 2 роки. Найбільший компонент ІСЦ, ціни на житло зростали найповільніше із січня 2022 року (+0,4% м-м).  Зростання індексу цін виробників сповільнились до 2,3% (р-р), десятий місяць поспіль. Ключова причина нижчі ціни на енергоресурси — -8% (р-р).


Однак, голова Федерального резервного банку Атланти Рафаель вважає, що ринок надто оптимістично оцінює темпи зниження ставки. Найбільш вірогідним на ринку ф’ючерсів вважається зниження ставки з поточного діапазону 5-5,25% на 0,75% до 4,25%-4,5%. Рафаель заявив, що не бачить можливості для скорочення ставки у найближчому майбутньому і прогнозує перший негативний крок по ній на початок-середину 2024 року.


На додаток, він допустив підвищення ставки на наступному засіданні у червні, шанс чого на 15 травня оцінений у 25%, на 10% вище, ніж тиждень тому. Один із ключових ризиків — зростання інфляційних очікувань бізнесу, який звикне до поточного темпу підвищення цін і продовжить їх підіймати — підігріваючи інфляцію. Вплив банківської кризи: погіршення кредитного клімату, вплив якого аналітики оцінюють у 0,5%-1,0% додаткового зростання ставки, — Рафаель трактує як довгостроковий непередбачуваний фактор, який мало вплине на поточну ситуацію.


Економіка. Імпортні та експортні ціни у квітні зросли на 0,4% та 0,2% (м-м) відповідно. Підвищення цін на пальне, вперше з січня 2022, розігріло імпортні ціни. Оцінка споживчих настроїв від Мічиганського університету склала 57,7, найнижчого рівня з липня 2022. П’ятирічні інфляційні очікування зросли до 3,2% (р-р), найвищого рівня за десятиліття.


Акції. Основні індекси закрились неоднозначно на фоні фінальних звітів про прибутки за Q1 2023. Індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,2%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — зріс на 1,4%, Dow Jones (30 найбільших компаній) — знизився на 0,7%. Технологічні компанії показали найкращі результати після презентації Google — нової пошукової платформи на основі штучного інтелекту. Фінансові акції знизились на 1% через занепокоєння щодо регіональних банків. За результатами сезону звітності — прибутки компаній знизились на 2% (р-р), проти очікуваного скорочення 6%. 78% компаній S&P 500, перевершили консенсус-прогнози.




Crypto Recap


Криптовалютний ринок знизився на фоні початого розслідування в США проти Binance щодо порушення санкцій проти Росії. Нещодавно BInance дозволила використовувати російські карти для обміну на p2p всередині біржі. BTC пробивав ключовий рівень в $27 тис., з ризиком провалитись до найближчої підтримки в $24 тис., однак ціна наразі відновилась до $27,3 тис.


Мережа Ethereum на тижні «зависла» два рази за 24 години на 25 та 45 хвилин, швидкість транзакцій критично знизилась. Причина збою досі невідома, розробники досліджують потенційні помилки. Нагадаємо у вересні 2023 Ethereum змінив ключовий протокол з PoW на PoS. Завдяки децентралізації частина вузлів системи продовжувала працювати, що не дало зупинитись їй повністю.


Обсяг криптоактивів користувачів на PayPal у Q1 2023 зріс на 56% до $1 млрд. Компанія надає клієнтам послуги з купівлі-продажу, та зберігання BTC, ETH, BTC Cash та LTC.


Криптовалютна біржа та мережа банкоматів в Румунії Coinzix запускає крипто-карту. Спочатку вона доступна лише у Румунії, пізніше доступ буде наданий і в країнах Європи.


Співзасновника Terra Labs випустять з тюрми в Чорногорії під заставу в $436 тис., мова про звинувачення в використанні підроблених паспортів та інших документів ідентифікації особистості.






Сировинні

Газ

У понеділок червневі ф'ючерси на голландському хабі TTF подешевшали до $389 / тис. куб. м. (-9,2% за тиждень). Ціна на споті знизилась до $385/тис. куб. м. (-10,5% за тиждень). Ціни на газ у Європі продовжують шеститижневе зниження, завдяки ослабленню поточного споживання. Так, попит на газ з боку промислових підприємств в Європі з січня по квітень був на 20% нижчим, ніж у середньому за п'ять останніх років та наразі не демонструє ознак швидкого відновлення.


Станом на 12 травня, ПСГ Європи заповнені на 63,3% (~66 млрд м3), або +2 млрд м3 за тиждень. Поряд з цим, постачання зрідженого газу (ЗПГ) залишається на високому рівні, так як конкуренція з боку Китаю за вільні обсяги, всупереч очікуванням, майже не відчувається ринком. Що є результатом значного збільшення Китаєм імпорту газу з РФ разом з повільним відновленням промислового сектору. В такому разі, за поточних темпів закачування, ЄС практично гарантовано зможе заповнити ПСГ більш ніж на 90% на початку вересня, що і є основним фактором зниження цін.


Загалом, вартість газу на початку опалювального сезону насамперед залежатиме від погодних умов. У разі спекотної погоди влітку та раннього початку опалювального сезону можна очікувати повернення цін у діапазон $600-800/тис. м3. Водночас за умов сприятливої погоди та відсутності форс-мажорів на стороні пропозиції, уже в цьому році може відбутись повна нормалізація цін та повернення їх в діапазон $200-300/тис. м3.


Нафта

У понеділок ціна липневих контрактів Brent знизилась до $74,3 за бар. (-3,3% за тиждень). Ціни на спотовому ринку впали до $74,2 за бар. (-1,6% за тиждень). Ціни на нафту зберігають спадний тренд через невизначеність щодо перспектив світового попиту та статистики по економіці США.


Так, минулого тижня університет Мічигану (США) опублікував попередню оцінку споживчих настроїв в травні. Індекс впав сильніше за очікування аналітиків, а саме до 57,7 пункту з 63,5 пункту у квітні (-8,8% м-м), коли очікувалось зниження показника лише до 63 пунктів. Поряд з цим, ринок реагує на неочікуване зростання комерційних запасів нафти (виключаючи стратегічний резерв) на 3 млн бар. (+0,6%), тоді як очікувалось скорочення запасів на 0,9 млн бар. (за період з 1-7 травня). Відмітимо, що це перше зростання показника за останні декілька тижнів. В середині цього тижня вийдуть дані щодо зміни запасів за 8-14 травня.


Наразі ринок в очікуванні публікації ряду економічних показників по Китаю, що прояснять рівень відновлення економіки країни після закінчення політики нульової терпимості до COVID-19. Головним фактором стане показник обсягів промислового виробництва за квітень. За попередніми оцінками, очікується зростання на 10,9% р-р., після зростання на 3,9% місяцем раніше. Інвестори уважно стежать за темпами відновлення економіки КНР, оскільки вона є однією із найбільших імпортерів нафти у світі.



Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі впала до 232 $/тонну (-3,9% за тиждень). Вересневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зменшились до 259 $/тонну (-2,7% за тиждень). Ціна травневих ф’ючерсів на Чорноморську пшеницю зменшилась до 261,5 $/тонну (-4% за тиждень).


Американська кукурудза впала в ціні на 1,6% за тиждень до 242 $/тонну. Ціна на Чорноморську кукурудзу зменшились до 225$/тонну (-2,6% за тиждень). Спотова ціна сої зменшилась до 511 $/тонну (-3,9% за тиждень).


Світові ціни на зернові та олійні демонструють корекцію після виходу травневого звіту USDA, що містив перший прогноз на сезон 2023/24.


Прогнозується, що виробництво пшениці зросте до рекордних 789,8 млн т, що на 1,7 млн т більше попереднього року. Збільшення виробництва на 23,1 млн т в Аргентині (+6,9 млн т), Канаді (+3,2 млн т), Китаї (+2,3 млн т), ЄС (+4,7 млн т) та Індії (+6 млн т) з надлишком компенсує значне падіння в Австралії (-10 млн т), РФ (-10,5 млн т), Україні (-4,4 млн т до 16,5 млн т) та Казахстані (-2,4 млн т). Світова торгівля пшеницею у 2023/24 МР прогнозується на рівні 210 млн т, що на 5,2 млн т менше порівняно з минулим сезоном. Кінцеві запаси пшениці скоротяться на 1,9 млн т до 264,3 млн т.


На ринку кукурудзи у 2023/24 МР передбачається рекордне виробництво та споживання в порівнянні з попереднім роком, а також більші кінцеві запаси.

Прогнозується приріст виробництва кукурудзи на 69,4 млн т до рекордних 1219,6 млн т. Найбільше зростання очікується у США (+39 млн т), Аргентині (+17 млн т), ЄС (+11,3 млн т), Китаю (+2,8 млн т). При цьому, прогнозується зменшення урожаю в Україні (-5 млн т до 22 млн т) та Бразилії (-1 млн т). Прогноз кінцевих світових запасів кукурудзи показує зростання в порівнянні з попереднім роком на 15,5 млн т до 312,9 млн т в основному за рахунок США.

Прогнозується, що світове виробництво олійних культур у 2023/24 році зросте на 7%, переважно через зростання виробництва сої в Південній Америці, а також насіння соняшнику в ЄС, Україні та РФ. Світове виробництво ріпаку майже не зміниться, оскільки зростання в ЄС, Канаді та Китаї компенсується зниженням Австралії. Виробництво олійних культур прогнозується на рекордному рівні 672 млн т, по сої прогнозується зростання на 11% (+40 млн т) до майже 411 млн т.


Таким чином, в результаті підвищення прогнозів урожайності та кінцевих балансів за основними експортними культурами України, в умовах збереження ризику початку світової рецесії, додатково підсилило спадний ціновий тренд на пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію та сою, що вже спостерігався з початку року попри проблеми в роботі «зернової ініціативи».







Агросировинні








Україна: Курс

Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Готівковий курс за минулий тиждень показав несуттєве зростання з 37,59-37,67 до 37,63-37,71 UAH/USD (купівля/продаж).


Курс конвертації по картках (продаж) залишається на рівні 37,40-37,50 UAH/USD. Окрім державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.


Готівковий ринок

Нагадаємо, державні банки з вересня, де-факто, формують «якірний» курс готівкового ринку. Станом на 15 травня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: ПриватБанк – 37,57 (+5 к. за тиждень), Ощадбанк – 38,15 UAH/USD (-20 к.), Укрексімбанк – 37,95 UAH/USD (+5 к.), Укргазбанк – 37,70 UAH/USD (-10 к.).


При збереженні фіксованого обмінного курсу котирування готівкового ринку будуть синхронізовані з картковим курсом (та безготівковою конвертацією) у коридорі 36,6-38,2 UAH/USD.


Безготівковий сегмент (міжбанк)

8-12 травня чистий продаж валюти Національним банком зріс до $536 млн (проти $259 млн та $442 млн у попередні два тижні відповідно). Всього за 1-12 травня інтервенції склали -$795 млн (порівняно з -$1,5 млрд в середньому у березні-квітні та -$2,8 млрд у січні-лютому). Так, четвертий місяць поспіль спостерігається стійка тенденція відновлення здатності валютного ринку до самостійного балансування.


Зокрема, один з факторів – це призупинення дії схем по агресивному виведенню капіталу у лютому-квітні. Так, якщо у листопаді та грудні розмір наданих українськими компаніями торгових кредитів (оформлення експортних поставок у формі кредитів, що дозволяло не повертати експортну виручку) складав $0,5 та 0,8 млрд ($11,3 млрд всього за підсумками 2022-го року), то у лютому-березні, навпаки, відбувається погашення таких позик (повернення $0,19 млрд за підсумками Q1 2023).


Станом на 1 травня міжнародні резерви України зросли до $35,9 млрд. Проте необхідні для повернення до режиму плаваючого обмінного курсу передумови, за оцінкою регулятора, поки не сформовані.


Нагадаємо, 27 квітня відбулося планове засідання Правління НБУ. Так, представники регулятора пояснили, що існуючий стан валютного ринку підтримується, перш за все, завдяки існуючим жорстким валютним обмеженням (поступовий графік лібералізації яких розроблятиметься до середини червня). Також, необхідною передумовою для повернення до плаваючого курсу є “зв’язування” профіциту ліквідності банківської системи у 0,5-0,52 трлн грн інструментами зі строковістю від трьох місяців.


Євро

Євро показало незначну корекцію щодо долара, знизившись до 1,0872 EUR/USD (-1,2% в порівнянні з 1,1004 на 08.05). На внутрішньому готівковому ринку гривня зміцнилась проти євро з 41,37-41,53 до 41,01-41,22 UAH/EUR (купівля/продаж).


Основною причиною ослаблення євро було зростання попиту на долар США, оскільки інвестори шукали безпечність в контексті ряду факторів. Найважливішими з них були стурбованість щодо максимального обсягу державного боргу США та дані про споживчі настрої в країні.


Зустріч між президентом США Байденом та республіканцями в Конгресі не принесла очікуваного прогресу щодо можливої угоди про підвищення ліміту державного боргу. Лідер республіканців Мітч Макконнелл відхилив ризик дефолту, але підтвердив, що переговори поки безрезультатні. Наступну зустріч Байдена з Конгресом перенесли з п'ятниці на вівторок (16.05) для детальнішого розгляду угоди.


Опитування Мічиганського університету показало, що споживчі настрої в США досягли шестимісячного мінімуму через страхи, пов'язані з політичними розбіжностями щодо підвищення максимального обсягу державного боргу. Додатково, довгострокові інфляційні очікування споживачів досягли найвищого рівня з 2011 року. Це може мати вплив на Федеральний резерв, який після підвищення ставки 3 травня натякає на можливість призупинення подальших підвищень процентних ставок.


Важливим каталізатором росту долара стало повільніше, ніж очікувалось, відновлення китайської економіки після COVID-19. Індекс споживчих цін (ІСЦ) Китаю зріс лише на 0,1% р/р, а індекс цін виробників (ІЦВ) знизився на 3,6%, свідчачи про слабкий внутрішній попит.


Ще одним фактором, що призвів до зниження євро, стало вирівнювання позицій: за останніми даними CFTC, пара EUR/USD є найбільш перекупленою в G10.


Щодо прогнозу на пару долар/євро, ING Think у травні переглянув його у бік подальшого зміцнення євро до кінця року. Основним чинником цього стали ринкові очікування стосовно "голубиної" політики ФРС до кінця 2023 року. Так, інфляційні показники та зайнятість в США продовжили зниження більшою мірою, ніж очікувалось, при цьому кількість американців, що подали нові заявки на допомогу з безробіття, востаннє досягла максимуму 1,5 року тому. Ймовірність збереження ставки на засіданні ФРС 14 червня становить 79,9%, при чому вже з вересня переважає ймовірність зниження ставки.


ING Think також відзначає, що більш жорстка кредитна політика банків має більш негативний ефект на реальний сектор, порівняно з підвищенням ставок ФРС. Це може свідчити про більш глибоке зниження в американській економіці. Вони прогнозують, що ФРС може відреагувати на це зниженням ставок на 100 базових пунктів пізніше цього року. Одночасно ING Think оцінює, що ставка Європейського центрального банку зросте на 25 базових пунктів цього року, а зниження відбудеться лише в другій половині 2024 року.


Така розбіжність у монетарній політиці наприкінці 2023 року, за даними ING Think, призведе до зміцнення євро з 1,10 в Q2 2023 до 1,15 в Q3 2023 та 1,20 в Q4 2023. Потім, вони очікують, євро може знизитися до 1,15 наприкінці 2024 року, коли ЄЦБ почне пом'якшувати монетарну політику.


Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Comments


bottom of page