top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #134 — 17.04.2023

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові ринки зростали на фоні зниження інфляції в США, та початку сезону звітностей на мажорній ноті. Звіти банків охолодили панічні настрої щодо банківської кризи, тепер увага інвесторів прикована до монетарної політики ФРС, та потенційної слабкої ланки економіки на ринку нерухомості. Цього тижня: відзвітують Netflix та P&G, що дасть можливість оцінити стан споживчого ринку.



США

Американські індекси зростали на фоні сповільнення інфляції, підвищення очікувань споживачів та зростання промислового виробництва. Банки ініціювали сезон звітів перевищуючи очікування, однак консенсус передбачає, що загальне скорочення прибутків по ринку до минулого року складе 6,5%.


Інфляція. Зростання цін сповільнилось понад очікування. Споживча інфляція у березні зросла на 0,1% (м-м), що на 10 б.п. повільніше за очікування. У річній динаміці CPI сповільнився до 5% (р-р), найнижчого рівня з травня 2021. Базова інфляція, яка виключає волатильні ціни на енергоресурси та харчові продукти збіглася з очікуваннями +5,6% (р-р), +0,4% (м-м). Ключові індекси відреагували змішано, вірогідно через кінцеві коментарі представників ФРС, які заявили що «досі існує необхідність у зниженні інфляції». Вперше з квітня 2020 знизились ціни на сировину для бізнесу: базовий індекс цін виробників у березні скоротився на 0,1%, хоча очікувалось зростання на 0,3%. У річній динаміці індекс скоротився на 0,5% (р-р).


Ділова активність. Обсяг роздрібних продажів у березні скоротився на 1% (м-м), проти очікувань скорочення в 0,4%. Хоча зниження продажів перевершило консенсус, ключова причина зниження цін на товари. Так, ціна на бензин впала на 4,6%. Кількість заявок на субсидії з безробіття склала 239 тис., на 7 тис. більше очікувань, проти пікових 246 тис. у кінці березня. Обсяг промислового виробництва у березні зріс на 0,5% р-р (очікування — -0,9%). В результаті стабілізації економічної ситуації індекс очікувань споживачів від Мічиганського університету зріс у квітні на 1,1 до 60,3 (понад 50 – очікування покращення).


Облікова ставка. Позитивні економічні дані підвищили шанси на ще одне підвищення ставки ФРС 3-го травня. Ф’ючерсні ринки оцінюють у 87,4% шанс зростання на 0,25% до діапазону 5%-5,25%. Однак на кінець 2023 лише у 7,4% оцінений шанс, що ставка залишиться на рівні 5%-5,25%; у 69,6% — шанс зниження мінімум на 0,5% до 4,5%-4,75%. ФРС могла призупинити підвищення ставок при доказах неминучої банківської кризи, однак враховуючи сильні звіти банківського сектору за Q1 2023 (прибуток JPM на 21,5% перевершив очікування) — цей сценарій малоймовірний.


Equities. Індекс широкого ринку S&P500 зріс на 1,0%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 0,4%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,2%. Початок сезону звітності вселив надію в інвесторів: JP Morgan, Wells Fargo, Citigroup, PNC, великі американські банки загалом у Q1 2023 отримали прибуток в $23,9 млрд. Акції JPM та Citi зросли після звітів на 8% і 5% відповідно, інших банків — залишились незмінними. Too big to fall банки отримали перевагу у розпал панічних настроїв щодо потенційної банківської кризи. У березні відтік депозитів з банків в США склав $500 млрд, однак депозити JPM зросли на $50 млрд, прийнявши частину грошей з регіональних фінансових інституцій.

Фінансові акції стали лідером тижневого зростання — +2,2%, найбільше скоротились компанії сектору нерухомості — на 0,6%, через скорочення активності на іпотечному ринку, та побоювань, що нерухомість стане наступною слабкою ламкою в економіці. На цьому тижні відзвітують компанії спільною капіталізацією в $3,5 трлн: Tesla, Netflix, IBM, P&G та ін.


Fixed Income. Дохідність облігацій знизилась на фоні зниження інфляції понад очікування, і вірогідно означає початок зниження дохідності за ними. На фоні жорсткої монетарної політики розрив поточних дохідностей з ними 3 роки тому складає 3-5%, за десятирічними державними облігаціями інвестори можуть отримати 3,5%, проти 0,6% у 2020 році. Враховуючи сповільнення інфляції й близький пік циклу підвищення ставок ФРС, дохідності паперів будуть знижуватись, і потенційно вже не повернуться до поточних рівнів у найближчі декілька років.


Євро

Євро укріпилось до долару на 0,9% за тиждень, і 12,4% за пів року до рівня 1,0963 EUR/USD. Ключова причина – дисбаланс монетарної політики ФРС та ЄЦБ. Інфляція в Єврозоні в березні скоротилась на 1,6% до 6,9% (р-р), однак базовий CPI зріс на 0,1% до 5,7%. Одночасно інфляція у США у березні скоротилась понад очікування до 5%, а базовий індекс цін виробників скоротився вперше з квітня 2020. На піку від 14 квітня євро укріплялось до 1,1074 EUR/USD, однак коментарі представників ФРС щодо необхідних подальших кроків для стримування інфляції, та великий запас міцності економіки США стимулювали відкат до поточних рівнів.


Crypto Recap


Капіталізація криптовалютного ринку минулого тижня зросла на 2,2%. Ключові драйвери: успішне оновлення Ethereum Shanghai 12 квітня, та зниження інфляції в США, що стимулює очікування зміни жорсткої монетарної політики на монетарну, та просування дозволу на майнінг у штаті Монтана в США.


Обсяг торгів на спотовому ринку (середнє ковзне за 7 днів) зріс на 21,2% до $21,0 млрд. Біткойн (BTC) та Ethereum (ETH) зросли на 3,5% і 11,5% відповідно. Приплив коштів у крипто продукти склав $114 млн за тиждень, з яких 103 млн у BTC-продукти. Зміна стейблкоїну BUSD на TUSD на Binance після заборони на майнінг останнього пройшов без казусів. Обсяг торгів TUSD у парі з BTC на Binance майже досяг обсягу торгів стейблкоїном USDT.

BofA відзначає прискорення відтоку BTC з криптобірж у персональні гаманці та збільшення сприйняття BTC як рятувальної гавані від ризиків, пов'язаних із регулюванням, банками та біржами. JPmorgan зазначає, що вразливість банківської системи призвела до зростання популярності BTC.


Ethereum Shanghai

Оновлення алгоритму Ethereum Shanghai пройшло успішно. Воно дозволило майнерам знімати монети зі стейкінгу (спосіб валідації блоків, та заробітку для майнерів після переходу Ethereum на алгоритм PoS у 2022). На момент Shanghai середня вартість застейканих ефірів складала 2,2 тис., що на 0,4 тис. перевищувало ціну до оновлення. Кількість майнерів з паперовими збитками та прибутками розділилась приблизно порівну. Всього зайстекано близько 18 млн ETH, близько 15% від загального обороту, після оновлення лише 240 000 ETH було виведено зі стейкінгу через програмні обмеження на кількість виводу.


Ethereum Foundation підрахували, що стейкінгові нагороди в Ethereum 2.0 можуть стати вигіднішими, ніж майнінг в Ethereum 1.0. Binance планує дозволити вивід ETH зі стейкінгу з 19 квітня.


Перезапуск банкрута FTX. Збанкрутіла криптобіржа FTX заявила, що знайшла спосіб відновити втрачені активи у $7,3 млрд. Розглядає можливість відновлення біржі до Q2 2024. Після новин про можливий перезапуск FTX, активність у токені FTT зросла до максимуму з часів краху FTX. Нагадаємо: Крах FTX почався з опублікованої 2 листопада 2022 року статті в Coindesk, в якій говорилося, що більшість активів ($14,6 млрд) компанії Alameda складають токени FTT, випущені її дочірньою компанією. Після цього інвестори почали активно продавати токени FTT.


Binance TUSD. Індивідуальні та інституційні клієнти можуть випускати та викуповувати BSC TUSD через вебсайт TUSD. Це прокладає шлях для подальшої інтеграції TUSD в екосистему BSC (мережа блокчейн, створена для додатків на основі смартконтрактів). Нагадаємо: після повідомлення SEC Департамент фінансових послуг Нью-Йорка (NYDFS) попросив Paxos Trust, емітента BUSD повністю припинити випуск нових BUSD. Заборона на карбування BUSD змусила Binance шукати альтернативні методи задоволення своїх потреб у стейблкоїнах.


Регуляція та впровадження криптовалюти. Комітет з фінансових послуг Палати представників США опублікував проєкт законопроєкт про стейблкоїни, що включає мораторій на стейблкоїни, забезпечені іншими криптовалютами, щоб уникнути ситуації, подібної до тієї, що сталася з LUNA. Законопроєкт також передбачає запит на вивчення CBDC.


Ripple, одна з провідних компаній у галузі блокчейн-технологій та криптовалют, оголосила про підписання угоди з Центральним банком Чорногорії про проведення проєкт з цифрових валют центральних банків (CBDC). Цифрова валюта центрального банку (CBDC) - це електронна форма національної валюти, випущена та контрольована центральним банком. Вона може використовуватися як засіб розрахунків усередині країни, а також для міжнародних розрахунків та переказів.


Сировинні

Газ

У понеділок травневі ф'ючерси на голландському хабі TTF впали до $449 / тис. куб. м. (-1,9% за тиждень). Ціна на спотовому ринку зменшилась до $450/тис. куб. м. (-0,9% за тиждень). Ціни третій тиждень поспіль зберігаються на спадному тренді.


Так, за інформацією Bloomberg, наразі в Європі та Азії сформувався короткочасний надлишок газу, який тиснутиме на котирування ЗПГ у найближчі кілька тижнів. Потенційно це може призвести до подальшого зниження ціни з поточних $450 до ≤$400.


Так, запаси ЗПГ швидко відновлюються до нормативних значень, в основному через "м'яку зиму" та реалізацію програм зі скорочення споживання палива. За даними RBC Capital Markets, в Іспанії, де розташована найбільша кількість терміналів ЗПГ у Європі, сховища газу вже заповнені на 85%. В цілому по ЄС, ПСГ уже заповнені на 56,3% (59 млрд м3).


За оцінкою Morgan Stanley, Європа зможе заповнити сховища вже до кінця серпня завдяки значній кількості альтернативних постачальників. Це означає, що в перспективі на ринку може сформуватись надлишок газу, що відобразиться у корекції спотових цін.


Актуальними ризиками залишаються початок планового сезону обслуговування інфраструктури та нові скорочення постачання із РФ. Остаточно глобальна проблема з газом вирішиться в межах двох років, коли в експлуатацію буде введено нові потужності зі зрідження газу.


Також відмітимо, що міністерство енергетики США схвалило проєкт Alaska Gasline Development Corp (AGDC) з експорту ЗПГ до країн, з якими США не мають угоди про вільну торгівлю. Вартість цього проєкту становить $39 млрд, і, як очікується, його буде запущено до 2030 року. Ключовий напрям експорту ЗПГ – країни Азії.


Нафта

У понеділок ціна червневих контрактів Brent зросла до $85,8 за бар. (+0,9% за тиждень). Ціни на спотовому ринку зросли до $86,6 за бар. (+2,1% за тиждень). Нафта продовжує дорожчати після релізу позитивної економічної статистики у США.


Так, обсяг промислового виробництва в країні у березні збільшився на 0,4%, проти попередніх оцінок зростання лише на 0,2%. Далі, індекс споживчих настроїв університету Мічігану (Michigan Consumer Sentiment Index), що відображає ступінь довіри домогосподарств до економіки США, за попередньою оцінкою, у квітні зріс до 63,5 пунктів з березневих 62 пунктів (+2,4%).


Поряд з цим, попереднє скорочення видобутку ОПЕК+ все ще сприяє зростанню цін, оскільки ринок продовжує оцінювати середньострокові наслідки такого рішення зважаючи на стан економіки провідних країн світу.

Наразі учасники ринку очікують низку економічних показників Китаю, щоб отримати більше інформації про відновлення попиту. У вівторок мають бути опубліковані дані щодо ВВП Китаю у першому кварталі. Останні за попередніми очікуваннями мають показати прискорене відновлення після скасування карантинних обмежень. Цього тижня також мають бути опубліковані окремі дані щодо промислового виробництва та роздрібної торгівлі, а також рішення про облікову ставку Народного банку Китаю.


Нагадаємо, Китай – один із найбільших імпортерів нафти у світі.






Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 250 $/тонну (+1% за тиждень). Травневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зросли до 275 $/тонну (+0,6% за тиждень). Ціни на Чорноморську пшеницю продовжили падіння до 275 $/тонну (-1,4% за тиждень).


Американська кукурудза піднялась в ціні на 3,5% за тиждень до 266 $/тонну. Ціни на Чорноморську кукурудзу зменшились до 225$/тонну (-4,2% за тиждень). Спотова ціна сої зросла до 545 $/тонну (+0,4% за тиждень).


Світові ціни на зернові змінюються різнонаправлено, проте зберігають стійкий спадний тренд. Погодні ризики, які були на ринку пшениці США у лютому та березні, не виправдалися. Серйозних заморозків у лютому не було, а посуха у березні не завдала значної шкоди врожаю, тому, що дощі прийшли вчасно. У результаті стан пшениці знаходиться на задовільному рівні, що підвищує потенціал урожаю та посилює тиск на ціни. У країнах Європи погода також сприятлива, але у Франції та Іспанії наразі сухо, що знижує потенціал врожаю. Ціни поступово знижуються, проте планове скорочення посівів в США та Україні разом з можливими погодними ризиками в перспективі й далі підтримуватимуть ціни на поточному рівні.


На ринку кукурудзи підтримується висока невизначеність, оскільки оператори очікують скорочення площ посівів, порівняно з минулим роком. Водночас старих запасів кукурудзи все ще багато, а врожай в Південній Америці переглянуто у бік збільшення. Погода в Бразилії сприятлива для другого урожаю кукурудзи, який лише посадили. В Аргентині йде збір кукурудзи, а урожайність фіксується на високому рівні, проте сильні дощі затримують роботи. Очікується, що цього року врожай буде значно більшим за торішній.


Ціни на сою знаходиться під значним тиском від рекордного урожаю в Бразилії, та очікувань ринку щодо збільшення майбутніх площ посівів в США. Проте у квітневому звіті USDA знизило оцінку виробництва сої в Аргентині до 23-річного мінімуму, що підтримало ціни. Урожай буде менше ніж передбачалося раніше та становитиме близько 27 млн тонн, оскільки наслідки посухи виявились критичними.


Також відмітимо, що на вихідних, Польща та Угорщина заборонили ввезення сільськогосподарської продукції з України до 30 червня цього року (в т.ч. транзит). Під заборону потрапляє імпорт зерна та олійних культур, а також низка інших сільгосппродуктів, які виробляються в Україні. Поряд з цим, сьогодні уряд Словаччини також схвалив запровадження з 19 квітня заборони на імпорт українського зерна та інших сільськогосподарських товарів, проте це рішення не розповсюджується на транзит.


Водночас з 10 квітня російська сторона в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану. Перебої в роботі “Зернового коридору” стають все критичнішими. В результаті ціни на українське зерно знову впали без найближчих перспектив швидкого відновлення. Виходячи з цього, в майбутньому сезоні сільгоспвиробники, ймовірно, почнуть вирощувати більше олійних (соняшник та соя), оскільки все ще зберігаються перспективи стабільного експорту продуктів їх перероблення в т.ч. через західні кордони.








Україна: Курс

Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Готівковий курс після значного укріплення гривні на початку місяця, другий тиждень поспіль показує незначну корекцію з 37,60-37,75 (10.04) до 37,75-37,90 UAH/USD (купівля/продаж).


Курс конвертації по картках (продаж) залишається на рівні 37,40-37,50 UAH/USD. За вирахуванням державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.


Готівковий ринок

Нагадаємо, що у лютому-березні основним фактором впливу на готівковий ринок була зміна курсової стратегії найбільшого в країні державного «ПриватБанку». Останній, як вказують наші джерела, узгодивши свою тактику з НБУ, почав знижувати курс продажу готівкової валюти у своїх відділеннях, змушуючи інших операторів ринку вирівнюватись до його котирувань.


Нагадаємо, державні банки вже, де-факто, з вересня формують «якірний» курс готівкового ринку. Станом на 17 квітня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: ПриватБанк – 37,80 (+20 к. за тиждень), Ощадбанк – 38,45 UAH/USD (+25 к.), Укрексімбанк – 38,25 UAH/USD (+35 к.), Укргазбанк – 37,80 UAH/USD (+10 к.).


З високою ймовірністю, поки зберігатиметься фіксований обмінний курс котирування готівкового ринку будуть синхронізовані з картковим курсом у коридорі 36,6-38,2 UAH/USD. Так, вирівнювання курсу на різних сегментах ринку є необхідною передумовою для зниження девальваційних настроїв населення та повернення до плаваючого курсоутворення.


Безготівковий сегмент (міжбанк)

За останній тиждень (10-14 квітня) чистий продаж валюти Національним банком зріс до $243 млн після зниження інтервенцій у на початку квітня ($125 млн та $343 млн у попередні два тижні відповідно). Всього за січень-березень НБУ вже витратив на підтримку ринку $7,18 млрд, з яких $1,67 млрд в березні. Інтервенції за першу половину квітня становили всього $368 млн.


Міжнародні резерви станом на 01.04 становили $31,9 млрд, що на $3 млрд більше ніж показник на 01.03, при цьому обсяг резервів досягнув свого максимуму з листопада 2011 року. Після надходження траншу МВФ в розмірі $2,7 млрд станом на першу декаду квітня резерви зросли до $34,5 млрд. В результаті, станом на 17 квітня орієнтовний розмір резервів знаходиться в діапазоні $34,2-34,4 млрд.


Євро

Євро показало укріплення відносно долара до рівня 1,0950 EUR/USD (+0,84% проти 1,0859 станом на 10.04). На внутрішньому готівковому ринку євро показало укріплення до рівня 41,20-41,40 UAH/EUR (купівля/продаж) відносно 40,65-40,85 UAH/EUR станом на 10.04.


Нагадаємо, що євро знаходився у паритеті з доларом ще у Q4 2022, але укріпився з початку року до 1,08 USD/EUR. За прогнозом ING Think пара USD/EUR зростатиме до рівнів: 1,10 у Q2 2023, 1,12 у Q3 2023 та 1,15 у Q4 2023.




Україна: Ринок праці




Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість





Comments


bottom of page