Перехід валютного курсу до режиму керованої гнучкості в жовтні 2023 зумовив зростання невизначеності суб’єктів господарювання. Враховуючи, що обсяг імпорту у 2023 році склав 50% ВВП, а обсяг експорту 29% ВВП, внесення курсових ризиків у економічну діяльність актуалізувало потребу точному курсовому прогнозуванні на широкий проміжок часу.
Дане дослідження використовує методологію, розроблену у попередньому дослідженні з метою оцінки точності прогнозу валютного курсу, який надається щомісячно у продукті Monthly Economic Outlook.
Горизонт прогнозу розбито на місяці для терміну з жовтня 2023 року по листопад 2024 року. Для лютого 2024 року (у зв’язку з виходом Annual Report у березні) було взято прогноз курсу від січня 2024. Для березня 2024 було взято прогноз курсу в Annual Report. Відтак, за максимальний горизонт прогнозу обрано період 14 місяців із поетапним зменшенням до 1 місяця. Змодельовані дані співставлено із реальними і в результаті розрахунків отримано 14 рядів даних.
Рис. 1. Історія щомісячних курсових прогнозів Ukraine Economic Outlook 2023-2024
Критерієм якості прогнозу було вибрано два показники, які за своїм змістом відповідають дискретному та неперервному випадку. Для дискретного випадку обрано показник коефіцієнта варіації, який показує на скільки відхиляються змодельовані дані від реальних по відношенню до середнього значення по сукупності. Розраховується від за формулою:
де:
kv – коефіцієнт варіації;
σ – середньоквадратичне відхилення змодельованого валютного курсу від реального;
x̄ – середнє значення реального валютного курсу за обраний період.
Крім запропонованого дискретного підходу до оцінювання прогнозних значень валютних курсів застосуємо неперервний підхід, ідея якого ґрунтується на співвідношенні площ, які відтинаються фігурою, що утворена точками змодельованих значень валютних курсів на координатних осях та фігурою, яка утворена точками реального валютного курсу. Графічно це представлено на рис. 2.
Рис. 2. Графічне співставлення реального та змодельованого значення валютного курсу (горизонт 1 та 2 місяці)
Фігура, яка утворюється обома графіками, умовно розбивається на відрізки одиничної ширини, що відповідає 1 місяцю і наближено площа даної фігури буде рівною сумі площ трапецій, що відтинаються даними кривими. Взагалі кажучи, даний підхід є аналогом знаходження площі плоскої фігури за допомогою визначеного інтеграла.
Для кожного місяця обчислюється коефіцієнт відхилення за формулою:
де:
k – коефіцієнт відхилення;
SА,Б – площа фігури, яка утворена графіком змодельованого валютного курсу за сценарієм А чи Б;
S – площа фігури, утворена графіком реального валютного курсу.
В результаті було отримано такі значення коефіцієнтів варіації та відхилень (таблиця 1, рис. 3).
Таблиця 1
Рис. 3. Середнє значення коефіцієнтів варіації та відхилень горизонт прогнозу 1-14 місяців
Не зважаючи на слабкий вплив ринкових умов та при повній залежності курсоутворення від дій НБУ, як коефіцієнти варіації так і коефіцієнти відхилень для прогнозу в 2023-2024 перебувають на рівні прогнозів у 2020-2022 роках. Загалом, коефіцієнти варіації не виходять за показник у 2,5%, коливаючись навколо 1,8%. Коефіцієнт відхилень при цьому досягає максимуму в 1,8% при середньому рівні в 1,1%.
Зростання коефіцієнтів на горизонтах 5-8 місяців було пов’язано зі значною невизначеністю щодо обсягів міжнародного фінансування на початку 2024 року, а також різкими темпами девальвації у першій половині 2023 року (попри очікування більш помірної девальвації розтягнутої на довший період). Різка девальвація була частково спричинена як нерівномірним міжнародним фінансуванням, що вплинуло різкий ріст державних видатків при надходженні такого фінансування, а також розширенням структурного дефіциту ринку через продовження заходів з валютної лібералізації. Детальніше про рух курсу у першій половині 2024 року можна ознайомитись в публікації.
Крім обчислених помісячних коефіцієнтів, також цікавим є укрупнення горизонту прогнозу, для чого було обчислено коефіцієнти варіації та відхилень для прогнозу на місяць, середнього прогнозу на три місяці, на шість на дев’ять та на дванадцять місяців. При чому для розмежування даних показників прогноз на місяць залишено без змін, прогноз на три місяці включає середні значення за 2 і 3 місяць, прогноз на 9 місяців містить усереднені значення за 7,8 та 9 місяць, а прогноз на 12 місяців – за 10, 11 та 12 місяців відповідно (таблиця 2, рис. 4).
Таблиця 2
Рис. 4. Середнє значення коефіцієнтів варіації та відхилень для різних часових проміжків прогнозу
Як і у попередньому випадку, для укрупненого прогнозу пік відхилень досягається на горизонті між 6 та 9 місяців.
Іще одним важливим аспектом дослідження є вироблення практичних рекомендацій для передплатників Ukraine Economic Outlook. Досить часто підприємці різних форм власності у своїй практичній діяльності спираються на курс долара США минулих періодів для планування своєї роботи, закупівель, розрахунків, цін.
Припустимо, що в першому варіанті суб’єкт господарювання використовує курс попереднього місяця для планування на n періодів вперед, тобто припустимо що суб’єкт очікує відносно стабільний курс попереднього періоду на n періодів вперед. Іншим варіантом для суб’єкта є спрогнозований Ukraine Economic Outlook курс на n періодів вперед.
Якщо проаналізувати середні абсолютні відхилення між такими варіантами, то орієнтація на спрогнозований Ukraine Economic Outlook курс виступає більш доцільною на всьому проміжку (таблиця 3, рис. 5).
Таблиця 3
Рис. 5. Середнє абсолютне відхилення прогнозу у порівнянні із середнім відхиленням фактичного курсу, копійок
Тобто, якщо спиратися на місячні прогнози видання Ukraine Economic Outlook, отримується від 0,26 UAH/USD (на горизонті 1 місяць) до 4,55 UAH/USD (на горизонті 14 місяців) точніша інформація. Зрозуміло, що із зростанням горизонту прогнозування така похибка буде зростати, тому рекомендується кожний місяць брати до уваги прогнозні значення валютного курсу.
Автори:
Святослав Іщенко
Доцент кафедри економіко-математичного моделювання ЧНУ ім. Ю. Федьковича
Comments