top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Підвищення податків. Коментар Ukraine Economic Outlook


  • Державі потрібно віднайти 500 млрд грн з внутрішніх джерел для повного покриття всіх безпекових та оборонних видатків.

  • Загальна ставка податку на доходи громадян складатиме 23%.

  • В процесі попередніх  дискусій, пропонувалось багато опцій, але був обраний варіант з незначним першочерговим збільшенням податків та найпростішим варіантом адміністрування.



Значна потреба у додаткових фінансових ресурсах для держави викликана через стрімке перевиконання видаткової частини оборонного бюджету з початку року. Це є результатом неможливості попереднього планування потреб армії в умовах проходження активних бойових дій (перманентна потреба в постійному збільшені чисельності війська та його матеріального забезпечення), а також оцінки ритмічності зовнішнього фінансування в умовах заборони використання зовнішніх коштів на потреби оборони.

 

Так, згідно відкритого джерела Open budget, бюджет Міноборони за січень-серпень 2024 року виконано на 1,3 трлн грн або 81,3% від уточненого плану Мінфіну в 1,6 трлн грн. При цьому, зауважити, що з початку року середньомісячні витрати Міноборони складали близько 165 млрд грн, що екстраполювавши дані до кінця року з урахуванням фактору сезонності сформує  потребу в коштах понад  2 трлн грн або + 400 млрд грн до поточного плану Мінфіну.

 

Бюджет МВС (Національна гвардія) за вісім місяців 2024 року було виконано на 0,24 трлн грн або 80,8% від плану в 0,3 трлн грн. Середньомісячні витрати відомства складали близько 35 млрд грн, коли екстраполювавши дані до кінця року отримаємо потребу в коштах близько  0,4 трлн грн або + 100 млрд грн до поточного плану Мінфіну.

 

Сумарна ж потреба коштів на безпеку та оборону становитиме близько 2,4 трлн грн. Водночас податкові надходження державного бюджету за підсумками року оцінюються всього близько 1,64 трлн грн + 0,24 трлн грн неподаткових надходжень бюджету від дивідендів державних компаній та власних доходів бюджетних установ, що в сумі 1,9 трлн грн.

 

В результаті, до кінця року, для повного покриття всіх безпекових та оборонних видатків держави необхідно віднайти додатково близько 500 млрд грн з внутрішніх джерел (податкові/неподаткові надходження, ОВДП), оскільки використання коштів міжнародної допомоги заборонене для оборонних потреб.

 

Таким чином, уряд був змушений піти на збільшення податків, з метою максимально можливого забезпечення Сил оборонних. За оцінками Мінфіну передбачається, що підвищення податків з жовтня дозволить додатково зібрати в державний бюджет в 2024 році додаткові 58 млрд грн (0,8% ВВП), а в 2025-му – ще 137 млрд гривень або лише 1,5-2% ВВП. Отримати такі гроші планується здебільшого за рахунок підвищення військового збору з усіх доходів громадян з 1,5% до 5%. За розрахунками, це додатково дасть бюджету 27,3 млрд гривень у 2024 році та 107,7 млрд гривень 2025 році.

 

Основні податкові зміни наступні:

 •     підвищення військового збору з 1,5% до 5% (+107,7 млрд грн у 2025 році)

 •     збільшення податків для ФОП першої та другої груп (+13,7 млрд грн);

•      авансові внески на АЗС (+3,6 млрд грн);

•      1% на всі форми ФОП третьої групи (+0,9 млрд грн);

•      25% податку на прибуток фінансових установ (+0,7 млрд грн);

•      50% податку на прибуток банків у 2024 році;

 

Відмітимо, що з урахуванням незмінної  ставки ПДФО – 18%, загальна ставка податку на доходи громадян складатиме 23%. При цьому, для військових ставка військового збору залишається без змін – 1,5%, а загальне податкове навантаження 19,5%.

 

В цілому українське суспільство розуміє необхідність підвищення податків, які необхідні для підвищення обороноздатності країни. В процесі попередніх  дискусій, пропонувалось багато опцій, але був обраний варіант з незначним першочерговим збільшенням податків та найпростішим варіантом адміністрування. Оскільки, як зазначалось вище, понад 75% збільшених податкових надходжень буде формуватися від надходження військового збору (107,7 млрд грн із загальних 137 млрд грн в 2025 році).

 

При цьому відмітимо, що з коштів зовнішньої допомоги, джерело якої є російські заморожені активи, а саме податки з доходів по ним, знято обмеження щодо їх використання на оборонні потреби. Перші такі кошти надійшли в серпні 2024 року в сумі $1,64 млрд або ~67 млрд грн. До кінця року за заявами представників ЄС має надійти ще близько 1,2 млрд євро або ~55 млрд грн.  Відповідно загальна сума складатиме близько 120 млрд грн, що додатково частково прокриє існуючий дисбаланс.

 

В результаті, враховуючи підняття податків та кошти зовнішньої допомоги, джерело якої є російські заморожені активи, до кінця 2024 року орієнтовно буде зібрано близько 180 млрд грн або 36% від потрібної суми в 500 млрд грн.

 

Решту ж суми Мінфін буде намагатись покрити шляхом залучення коштів через випуск ОВДП та пошуку додаткового зовнішнього фінансування без обмежень на використання на оборонні потреби країни. Відмітимо, що за підсумками 9 місяців було уже залучено 146 млрд грн, або близько 30% від необхідної суми.

 

За нашою оцінкою, залишкові 34% або близько 170 млрд грн, протягом  Q4 2024 року ще потрібно залучити на внутрішньому ринку запозичень або знайти відповідне зовнішнє фінансування без обмежень за напрямком використання коштів.


 

Commentaires


bottom of page