Огляд економіки росії за 13 - 20 квітня

КУРСИ ТА ІНДЕКСИ

На фондовому ринку РФ - апатія. За останній тиждень Індекс Мосбіржі IMOEX показав спад на 9,2%. Спекулятивне відновлення капіталізації після відкриття біржі 24 березня, очікувано, виявилось нестійким. Наразі IMOEX залишається нижче довоєнного рівня на 33%. Відіграний “запас міцності” поточного котирування до нижньої екстремуми 24 лютого звузився до 12.8%.

Компанії поступово оголошують про скасування дивідендних виплат (РусАгро, Черкізово, Мати та Дитя та інші). Також, компанії відмовляються від публікації фінансових та операційних даних за Q1 2022, щоб приховати збитки (ФосАгро, НЛМК). Завдяки адміністративним обмеженням ринку, що зберігаються, рубль знову зміцнився з 83 до 78,31 USD/RUB.
Макропоказники

Спад реального ВВП Росії у 2022 році, за переважною більшістю оцінок, складе не менш ніж 10%. Зокрема, остання оцінка Світового Банку (квітень 2022) складає -11,2%.


Станом на 31 березня не менше 950 іноземних компаній із 62 країн та 45 галузей призупинили або припинили свою діяльність у Росії. Згідно з наявною інформацією про 309 компаній, прямо чи опосередковано це вплине на понад 616 тисяч співробітників. Компанії, які заявили про повний вихід із Росії, формували $19,5 млрд прибутків та $10,3 млрд капіталу; Компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали річний дохід у розмірі 64,5 млрд. доларів. ТОП-10 компаній – найбільших платників податків – це близько $13,7 млрд податків на рік – ще не повністю вийшли з ринку, хоча призупинили чи скоротили діяльність.Споживча інфляція прогнозується на рівні 27,5-29,7% (Сбербанк Росії та ВЕБ.РФ). На кінець березня Індекс споживчих цін складав 16,7% рік до року). В останньому прогнозі МВФ загальне зростання цін в економіці (дефлятор ВВП) у 2022 році вказується на рівні 25,1% (зі сповільненням до 9,1% та 6,8% у 2023-2024 роках). Відмітимо, що сплеск споживчої інфляції у березні 2022 року зумовлений ажіотажним попитом населення на імпортні / дефіцитні категорії товарів. У середньостроковому горизонті дані категорії можуть бути заміщені зростанням внутрішнього виробництва, або випадуть з типової споживчої корзини росіян.


При цьому, вже з 2Q-3Q 2022 російські виробники зіштовхнуться з вичерпанням запасів комплектуючих для виробництва (тих виробників, які прийняли рішення покинути ринок РФ). Відповідно, дані групи підприємств зіштовхнуться з вимушеною перебудовою ланцюжків постачання: заміною на менш якісні та дорожні китайські / індійські комплектуючі. Що буде ключовим фактором зростання Індексу цін виробників у другому півріччі.


Тоді як на споживчих цінах даний процес майже не позначиться, оскільки зниження якості / перехід на дешевші аналоги не відображається у методології підрахунку споживчої інфляції.


З початку війни міжнародні резерви Росії знизились з $643,2 до $609,4 млрд, або на 5,2%. Нагадаємо, що за останніми оцінками близько $400 млрд ЗВР Росії заблоковано міжнародними санкціями.


Росії довелося направити кошти з Фонду національного добробуту (ФНБ) на підтримку російських підприємств та банків. Станом на 1 березня ФНБ знизився на $20 млрд до $154,8 млрд через девальвацію рубля і падіння вартості портфеля російських паперів і тепер становить 9,7% від прогнозованого ВВП на 2022 рік (проти 11,7% ВВП на кінець 2021 року), йдеться у звіті TADVISER.


Однак, за рахунок адміністративних обмежень на валютному ринку ЦБ РФ може вдатись “подавити” девальвацію рубля до 85-90 RUB/USD, проти 73,6 RUB/USD в середньому за 2021 рік. Це еквівалентно 18,8% девальвації.

Відповідно, доларовий еквівалент ВВП знизиться з $1,77 трлн до $1,64 трлн, або всього на -7,3%. Що значно менше попередніх оцінок у 20-30% спаду доларового еквіваленту ВВП Росії у 2022 році.


Згадані обмеження на валютному ринку, дійсно, дозволяють Росії формально зберегти доларовий еквівалент ВВП. Тому для коректної оцінки спаду рівня добробуту слід звернути увагу на прогноз імпорту товарів та послуг РФ на 2022 рік. Так, останній прогноз МВФ передбачає спад імпорту товарів на 25,4%, імпорту товарів і послуг на 23,2%.


Закономірно, росіяни змінюють фінансові звички. 49% респондентів стали економити більше, оскільки ціни зростають, а фінансові можливості значно зменшуються. Ще 14%, навпаки, почали витрачати більше, вважаючи неправильним формувати заощадження в умовах прискорення інфляції.


Тези виступу голови Банку Росії Ельвіри Набіулліної

Політика дедоларизації дозволила уникнути критичних втрат для фінансової системи, однак, зазначає Ельвіра Набіулліна - «Санкції проти Росії в першу чергу позначилися на ситуації у фінансовому секторі, призвели до зростання попиту на валюту, прискореного продажу фінансових активів, відтоку готівки з банків, а також до виникненню ажіотажного попиту на товари. Зросли ризики фінансової стабільності.


Щоб протидіяти впливу санкцій, ЦБ РФ запровадив кілька комплексів заходів: «перше – підвищення ключової ставки, друге – елементи капітального контролю, контролю за рухом капіталу, третє – призупинення організованих фондових торгів, четверте – введення регуляторних послаблень для фінансових інститутів, п'яте – підтримка позичальників банків та шосте — при підвищенні ключової ставки одночасне запровадження пільгових програм кредитування для малого бізнесу. І, відповідно, Уряд запроваджував також широке коло пільгових програм.»


Обмеження дозволили стабілізувати фінансову систему росії, уникнути пікіруючої девальвації рубля, запобігти банкопаду, і стримати інфляцію. Проте ціна стримування – уповільнення ділової активності тому на сьогодні ЦБ вже знизив ставку на 3% до 17%.


Однак наслідки від санкцій ще не у повній мірі проявились в економіці: «Основні проблеми будуть пов'язані навіть не так з санкціями на фінансові інститути, як з обмеженнями на імпорт, логістику зовнішньої торгівлі, а надалі і з можливими обмеженнями на експорт російської продукції.» Набіулліна зазначає, що ембарго, або часткове обмеження на експорт енергоресусов – ймовірний сценарій.


У ЦБ закликають не зволікати з перебудовою логістичних ланцюжків: «період, коли економіка може жити на запасах, має точку завершення», продовжуючи, що – «обмеження на імпорт та логістику вимагатимуть від російських компаній, виробників пошуку нових партнерів, нових логістичних шляхів доставки продукції, переходу до виробництва компонентів в себе. З експортом, до речі, схожа історія: там також потрібно буде шукати нових партнерів та нову логістику.»


Набіулліна прогнозує, що вже в наступному півріччі економіка РФ загрузне в новій реальності: «у II - початку III кварталу ми увійдемо активно в період структурної трансформації та пошуку нових моделей бізнесу для багатьох підприємств».


Пріоритетом роботи ЦБ буде збереження ділової активності, ставка не підніматиметься у противагу «ми не намагатимемося будь-якими методами повернути її нижче — це завадило б адаптуватися бізнесу, для якого зараз відновлення поставок необхідних імпортних компонентів складніше і дорожче, і це неминуче позначиться на ціні кінцевої продукції. Ймовірно, подальше зниження ставки найближчим часом.


ЦБ РФ прогнозує, що до рівня інфляції 4% вони повернуться до 2024 року.

Набіулліна визнає, що первинні обмеження надто жорсткі, тому: «зараз від частини ми акуратно відмовляємося, як, наприклад, від комісії за купівлю валюти через брокера, частину пом'якшуємо, розглядаємо можливість зробити і більш гнучкий продаж виручки експортерами.»


ЦБ не бачить ризиків для стійкості фінансовій системі, рівень резервів у банків оцінюють як достатній: «на початок 2022 року запас капіталу з урахуванням різних буферів і макронадбавок становив близько 7 трлн рублів, це навіть більше половини від загального обсягу капіталу. Це достатньо, щоб покрити до 10% втрат за кредитами. Проте, зазначають, що капітал розподілений нерівномірно у системі, що може призвести до нестачі резервів окремих структур.


Підвищення облікової ставки призвело до зростання прибутковості за депозитами, що допомогло відновити приплив грошей у банки: «у першій декаді квітня вклади вже зросли на 1,6%».


Активізуються пільгові програми: за пільговими кредитами для бізнесу, очікується, що буде видано – 675 млрд крб., а програма пільгового іпотечного кредитування становитиме до 2 трлн крб. Відновлено пільгові кредитні канікули.


Відмова міжнародних страховиків, змусить бізнес звертатися до російських страхових компаній: «ми збільшили гарантований капітал Російської національної перестрахувальної компанії в 10 разів, до 750 млрд. рублів.»

Міжнародні організації обходять санкції на SWIFT платежі використовуючи російську систему СПФС: «Зараз 52 іноземні організації з 12 країн приєднані до неї.»


Запущено роботу над цифровим рублем, який має «зіграти особливу роль за умов санкцій». "На цьому етапі ми тестуємо випуск цифрових рублів, відкриття цифрових гаманців громадянами, а також перекази між громадянами."


ЗОЛОТОВАЛЮТНІ РЕЗЕРВИ:

Минулого тижня стали відомі нові дані про структуру ЗВР РФ, які суттєво погіршують прогноз по країні та попередні уявлення про її «фінансовий запас».


Отже, із $615 млрд золотовалютних резервів на початок вони:


$320 млрд (уточнені дані – раніше вважалося $300 млрд) – заморожені під санкціями США та ЄС на коррахунках ЦБР у доларах та у євро.

$140 млрд – монетарне золото (раніше вважалося $150 млрд., включаючи «алмазний фонд»)

$90 млрд – у юанях (дані на 1 квітня, при цьому слід врахувати, що саме з цієї частини резервів, єдиної ліквідної, у березні витрачено $40 млрд на валютні інтервенції з підтримки курсу рубля. Таким чином, початкове значення єдиної високоліквідної частини резервів становило 1 березня $130, а не $150 млрд.).

$30 млрд - Внески РФ у міжнародних організаціях типу МВФ і ЄБРР (не ліквідна частина резервів. Сумнівно що в умовах санкцій їх можна «вийняти» з цих організацій.

$35 млрд – готівка у сховищі ЦБ


Таким чином, оцінка «високоліквідних резервів Росії», опублікована минулого тижня поруч аналітиків про те, що «Наявні резерви ЦП у розпорядженні РФ – $200–$340 млрд» - зовсім не коректна. Помилка в основному викликана тим, що аналітики, які готували звіт, можливо, не були поінформовані про прецедент заборони продажу Росії монетарного золота на Лондонській біржі металів (LME) – єдиному місці, де можна продати великий тоннаж. Після відмови LME працювати із золотом із РФ (біржа перераховує гроші від продажів на рахунки у своїх британських банках, де вони автоматично потрапляють під санкції. Через що вся операція втрачає сенс для РФ). За неофіційними даними влада Великобританії також застерегла Індію, Китай та Іран від покупки «російського золота» в приватному порядку. Оскільки надалі його неможливо буде продати на біржі (країна походження сировини визначається спеціальним аналізом). А нікому у світі не потрібне золото, яке неможливо продати на Лондонській біржі металів.


Таким чином, «ліквідні золотовалютні резерви РФ» ми оцінюємо у $90 млрд. (у юанях) і, можливо, $35 млрд. у готівці. Або двомісячний запас для інтервенцій з підтримки платіжного балансу країни в період війни.

За оцінками учасників ринку, «відкладений попит» на валюту з боку росіян, які бажають вивести гроші за кордон, становить близько $100-$150 млрд.


ІНФЛЯЦІЯ

У березні споживчі ціни в Росії зросли на 7,6% до попереднього місяця, а в річному вираженні інфляція досягла позначки 16,7% - максимум з 2015 року. Нижче за середню ціну виросли у Москві – 7.2% (м-м) на тлі гарного логістичного забезпечення регіону. Продовольство подорожчало на 6.7% (на місяць), найсильніше зросли ціни на плодоовочеву продукцію – на 14.2%. Окремі позиції показали феноменальні результати – капуста подорожчала на 39.8% за місяць, 276% (м-г), цукор злетів у ціні на 44% (м-м), а цибуля зросла на 50% (м-м).

Непродовольчі продукти подорожчали на 11.3%, стабільними залишилися ціни на послуги - зростання склало всього 4.0% (м-м). Автомобілі зросли в ціні на 22.2% (м-м) після припинення постачання до країни від переважної кількості виробників. Більше зросли ціни на електротовари та побутову техніку: пральні машини подорожчали на 46%, холодильники – на 35%.

Важливо відзначити, що орендна плата залишається постійною – ціни зросли лише на 0.1% до попереднього місяця. Комунальні послуги також залишаються стабільними - ціни піднялися всього на 0.2%. Сильно подорожчали туристичні послуги – відпочинок у Туреччині подорожчав на 70%, у Єгипті – на 47%, ОАЕ – на 39.3%. За прогнозами самої російської влади, реальна заробітна плата впаде на –18% у 2022 році та –25,7% до 2024 року (CEBR), –28,4% у 2022 році (Сбербанк Росії). У 2022 році прогнозується зростання безробіття до 10% (до 4,3 млн. безробітних).


НАФТОГАЗОВИЙ СЕКТОР

4 найбільші у світі нафтосервісні компанії вже оголосили про вихід з російського ринку. Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes та Weatherford International припиняють інвестиції та впровадження технологій у РФ. Їхня сукупна частка на російському нафтосервісному ринку становить близько 18%.

BP продає частку в "Роснафті" (19,75%), але не зможе її продати нікому, крім Китаю (через санкції США на нові інвестиції в ЦБ РФ).Shell виходить із спільних підприємств із Газпромом, а також припиняє участь у проекті Північний потік-2.


Exxon Mobil зупиняє видобуток нафти та газу в Росії (на острові Сахалін) та зупиняє нові інвестиції.


МЕТАЛУРГІЯ

Російські металурги можуть втратити до $13.7 млрд щорічного доходу ($6 млрд експорту та $7,7 млрд внутрішнього споживання). Оскільки на ЄС та країни Великої сімки припадає 37,5% всього експорту російського заліза та сталі. Загалом російська металургія виробляє 72 млн т продукції, у тому числі близько 40 млн т споживається внутрішньому ринку.


Алюміній. Росія втратить до $4 млрд. щорічних доходів від експорту алюмінію. Для його виробництва росія імпортує глинозем на $2 млрд (другий найбільший імпортер). 35% глинозему імпортувалося з України, 25% – із Австралії. Обидва канали було закрито.


Титан. Росія втратить до $0,9 млрд. щорічного прибутку. Росія критично залежить від постачання титанової сировини з України – надходило до 83% сировини.


СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Прогнозований обсяг експорту пшениці з Росії у березні становить 2 млн. тонн. На 10 березня експорт агропромислового комплексу скоротився на 30%, порівняно з аналогічним періодом минулого року.


Росія залежить від імпорту:

● насіннєвого фонду (в середньому на 40-55% за різними культурами, на 98-99% за цукровими буряками, на 50-70% за соняшником, кукурудзою, ячменем та ріпаком, повна залежність по овочевих культурах);

● ліки для тварин (на 70%);

● генетичного інкубаційного яйця (на 15-20%).


Продукти харчування. Для забезпечення продовольчої безпеки Росія запровадила заборону на експорт цукру і планує запровадити нові квоти та тарифи на соняшникову олію та соняшниковий дріб. Через знецінення валюти та високі ціни на зерно виробники тваринництва спостерігають зростання собівартості продукції приблизно на 23%.


БУДІВНИЦТВО

Будівельна промисловість - близько 40% російських компаній вже заморозили свої будівельні проекти по всій країні. За даними експертів, з початку війни вартість будматеріалів зросла в окремих сегментах на 80-100%.

Майже немає сумнівів у тому, що широка програма іпотечного кредитування, що становила до 21% всієї заборгованості, після збільшення ключової ставки ЦБР (20%, а потім 17%) і розгортання такої широкої програми компенсації різниці процентних ставок для росіян (а більшість іпотек бралося під пільгові 3-5-8%) не зможе існувати вічно і приведе вже цього літа, коли, за словами Глави центру банку «настануть нові економічні умови» - до серіального банкрутства сектора житлового будівництва.


ВИСНОВКИ І ПРОГНОЗИ:

1. Детальний аналіз промови Глави ЦБР Ельвіри Набіулліної підтверджує, що «перехід до нових умов» роботи фін сектора РФ, який буде ні чим іншим як каскадним банкрутством банківської системи РФ слід очікувати на кінець другого-початок третього кварталу цього року. Очевидно, що як максимум до цього терміну ЦБР втратить можливість вливати інфляційні трильйони рублів у широкі програми компенсації відсоткових ставок за кредитами, виданими під час низької довоєнної інфляції, а Центробанк втратить залишки резервів, необхідні для «ідеологічного утримування» сьогоднішнього курсу рубля.