Огляд економіки росії за 6 - 12 квітня

КУРС РУБЛЯ І ВАЛЮТНИЙ БАЛАНС

"Офіційний" курс рубля, стартувавши з 83 RUB/USD, зміцнився до 79.83 RUB/USD та в понеділок знову повернувся до 83,5 RUB/USD.


Валютний ринок Росії, після обмежень, введених 3 березня є лімітованим майданчиком торгів, де торговці валюти-експортери повинні продавати 80% власної експортної виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені у покупці. Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня.


У понеділок ЦБ РФ вирішив послабити низку цих обмежень. Було оголошено що «обов'язковий продаж» валюти експортерами (раніше 100%, потім 90% зараз 80% експортної виручки) і далі поступово знижуватиметься. Населенню дозволено продавати понад 10,000 дол в рамках купівлі готівкової валюти, якщо вона була куплена банками починаючи з 3 березня і здійснювати низку платежів за імпортні товари та послуги. Як і очікувалося, на курсі рубля це майже не позначилося.Минулого тижня ЦБ РФ, що з початку війни засекретив ключову статистику щодо фінансово-банківського сектору, оприлюднив цифру відтоку капіталу з РФ за лютий-березень у розмірі $50 млрд.


Згідно з опублікованою в понеділок оцінкою ЦБ РФ, відтік капіталу в першому кварталі 2022 року склав $64,2 млрд. Два місяці тому публікувалася оцінка відпливу капіталу в січні - $12,8 млрд, оцінка за січень-лютий не публікувалася.


Таким чином, відток капіталу за два останні місяці першого кварталу, як підрахували експерти "Інтерфаксу", можна порівняти з показником всього 2020 року - $50,3 млрд. У попередньому, 2021-му, році відтік був на 44% більше - $72,6 млрд.Абсолютний річний максимум відтоку капіталу було зафіксовано у 2014 році – $152,1 млрд, половина його припала на останній, четвертий квартал – $75,8 млрд.


Абсолютний квартальний максимум відтоку капіталу був у четвертому кварталі 2008 року – $133,6 млрд.


ЦБ в оновленому в лютому базовому сценарії свого прогнозу на 2022 рік оцінював відтік капіталу цього року у розмірі $75 млрд.


Нагадаємо також, що із $604 млрд золотовалютних резервів РФ $315 млрд заморожено ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках і близько $150 млрд ЗВР, ймовірно, розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частину золотовалютних резервів ЦБ. Із ліквідної частини Банк Росії витратив близько $40 млрд. в березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився.


«Двокурсовість», що зберігається в Росії, згідно з свідченням численних учасників ринку, підприємств-експортерів,призводить до того, що підприємства спочатку продають 80% валютної виручки за офіційним курсом в 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD. Частково цьому сприяла встановлена ​​Банком Росії спеціальна комісія для купівлі валюти 12% (яка також було знято у понеділок у межах лібералізації валютного ринку).


Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у обмінних пунктах не змінилися: 100-110 RUB/USD.


Обсяги міжбанківського валютного ринку впали в обсягах з початку війни та запровадження обмежень з $20 до $2 млрд у торговий день. З урахуванням того, що $0,8-$1,0 млрд на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для решти експортерів країни доступ до валюти знизився майже в 20 разів. Іншими словами, лише 5% постачальників імпорту можуть купити необхідну валюту для закупівлі товарів, обладнання та комплектуючих. (Після лібералізації ринку у понеділок обсяг торгів все ще не досягає 5% довоєнного рівня).


БАНКІВСЬКИЙ СЕКТОР

Головною новиною минулого тижня стало запровадження американських санкцій проти Ощадбанку та Альфа-банку, які разом із банком «Тіньков», що потрапив під санкції двома тижнями раніше, контролюють понад 80% приватних вкладів населення.


Цим банкам заборонено проводити валютні операції, їх кореспондентські рахунки у доларах та євро заморожені, що ставить їх на грань банкрутства. Згідно довоєнної статистики ЦБ, втрата росіянами валютних депозитів в одному тільки «Сбербанку» може перевищити 100 млрд. дол.


Нагадаємо, що згідно з опублікованим на минулому тижні прогнозом Центробанку, збиток банківської системи РФ складе в 2022 році від 3,5 до 5,8 трлн рублів, а ще 2 трлн рублів кредитні організації можуть втратити на негативній переоцінці вартості акцій та облігацій у своїх активах, після їхнього падіння на Московській біржі з початку війни.


Підсумковий збиток банків може перевищити 130 млрд. доларів (за курсом RUB/USD до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів), шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1, 26 трлн) і за один рік «знищить» весь прибуток, накопичений сектором за останні п'ять років, випливає з оцінок ЦБ.

Також минулого тижня стало відомо про блокування додатків санкційних банків у AppStore.


ФОНДОВИЙ РИНОК

Відсутність істотних зрушень у переговорному процесі та очевидних військових переваг у сторін змушують валютні облігації РФ коливатися у колишньому ризиковому діапазоні. Відсутність намірів Росії виплачувати валютні зобов'язання у доларах та євро змушують інвесторів оцінювати ймовірність дефолту, що відбивається на рекордному зростанні вартості кредитно-дефолтних свопів.Прибутковість облігацій із погашенням у 2027 році за тиждень збільшилася на 16,8% до 48,1%. З найбільшим дисконтом до номіналу торгуються зараз папери з погашенням у 2029 та 2035 році – 86% (на 4% більше тижня тому). Найкоротші облігації з погашенням у 2023 році оцінюються у 23,5 центи за долар. Дисконт для найдовших 25-ти літніх паперів складає – 82%.Кредитне агентство S&P привласнило Росії рейтинг селективного дефолту через те, що квітневі облігації були погашені у рублях, а деякі інвестори відмовилися ухвалити таку виплату. Росія має 30 днів до 4 травня, щоб погасити борг у доларах. Якщо країна отримує дефолтний рейтинг, це дозволить кредиторам вимагати погашення зобов'язань за рахунок заморожених активів та цінних паперів уряду за межами країни.


ОФЗ (папери номіновані в рублях) відіграли більшу частину просідання з 24 лютого. Ціна на папери додатково зросла після зниження облікової ставки ЦБ на 3% до 17%. Інвестори низько оцінюють ймовірність дефолту паперів, номінованих у національній валюті. Прибутковість перебуває у діапазоні 11-13%, і лише у найкоротших 6М паперів вона сягає 23%. Індекс державних облігацій Московської біржі RGBITR за тиждень зріс на 5,1%, повернувшись на довоєнний рівень від 23 лютого.Дефолт за валютними зобов'язаннями майже незворотній. Вартість страхового інструменту на валютні облігації встановлює рекордні значення. Якщо до війни ціна 2Y CDS коливалася в діапазоні 80-100 USD, то останні котирування знаходяться в діапазоні $12-$13 тис, або на 14000% вище.ГЛОБАЛЬНИЙ РИЗИК ДЕФОЛТУ РФ

S&P і Bloomberg минулого тижня опублікували прогнози про «неминучий» дефолт РФ.


Як повідомлялося, 4 квітня Мінфін вперше перерахував рублі для виплат за держборгом. Після блокування платежу у валюті Мінфін направив до «Національного розрахункового депозитарію» кошти в рублях, еквівалентні $649,2 млн за курсом на 4 квітня.


Як було зазначено, котирування «дефолтних свопів» на Росію зросли на 11,000%.


НАФТА І ГАЗ

Згідно з оприлюдненою урядом РФ статистикою у лютому валютні надходження від експорту нафти та газу впали на 29%, а в березні -- ще на 48%.

Нагадаємо, що експорт нафти і газу трубопровідним транспортом є на сьогодні основним джерелом надходжень валюти в Росію.


За рахунок нафтового мита формується 38% доходів федерального бюджету.

80% нафти експортується з РФ до ЄС трубопроводом. Як раніше повідомлялося, американські аналітики вважають цілком можливим "повністю замістити" частку нафти РФ на ринку ЄС.Висновки та прогноз:

1. Різке зниження цін на нафту через спалах коронавірусу в Китаї та викиду на ринок стратегічних запасів США здатне стиснути торговий баланс РФ до негативного, а бюджет позбавити третини доходів.


2. Дефолт РФ офіційно буде оголошено 4 травня, після чого розпочнеться каскадний арешт майна Росії за кордоном та блокування валютних рахунків суб'єктів РФ, які могли оплачувати досі хоч якісь імпортні комплектуючі для імпортозалежних російських виробництв.


3. Валютний та банківський ринок РФ за останні два тижні «заспокоївся» та стабілізувався. Але накопичені проблеми, зокрема збитки, які вже влітку приведуть майже до повної конфіскації вкладів населення в банках (у санкційних банках валютні депозити вже де-факто нічим не забезпечені), можуть спровокувати банківську кризу в РФ з масовим блокуванням платежів та націоналізацією всіх банків. Це залежатиме від темпів наростання нової хвилі «бігства вкладників». Котре, в свою чергу, може бути спровоковане звісткою про дефолт чи іншими негативними новинами.

285 просмотров0 комментариев