top of page
  • UEO Design

Огляд економіки росії за 6 - 12 квітня

КУРС РУБЛЯ І ВАЛЮТНИЙ БАЛАНС

"Офіційний" курс рубля, стартувавши з 83 RUB/USD, зміцнився до 79.83 RUB/USD та в понеділок знову повернувся до 83,5 RUB/USD.


Валютний ринок Росії, після обмежень, введених 3 березня є лімітованим майданчиком торгів, де торговці валюти-експортери повинні продавати 80% власної експортної виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені у покупці. Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня.


У понеділок ЦБ РФ вирішив послабити низку цих обмежень. Було оголошено що «обов'язковий продаж» валюти експортерами (раніше 100%, потім 90% зараз 80% експортної виручки) і далі поступово знижуватиметься. Населенню дозволено продавати понад 10,000 дол в рамках купівлі готівкової валюти, якщо вона була куплена банками починаючи з 3 березня і здійснювати низку платежів за імпортні товари та послуги. Як і очікувалося, на курсі рубля це майже не позначилося.Минулого тижня ЦБ РФ, що з початку війни засекретив ключову статистику щодо фінансово-банківського сектору, оприлюднив цифру відтоку капіталу з РФ за лютий-березень у розмірі $50 млрд.


Згідно з опублікованою в понеділок оцінкою ЦБ РФ, відтік капіталу в першому кварталі 2022 року склав $64,2 млрд. Два місяці тому публікувалася оцінка відпливу капіталу в січні - $12,8 млрд, оцінка за січень-лютий не публікувалася.


Таким чином, відток капіталу за два останні місяці першого кварталу, як підрахували експерти "Інтерфаксу", можна порівняти з показником всього 2020 року - $50,3 млрд. У попередньому, 2021-му, році відтік був на 44% більше - $72,6 млрд.Абсолютний річний максимум відтоку капіталу було зафіксовано у 2014 році – $152,1 млрд, половина його припала на останній, четвертий квартал – $75,8 млрд.


Абсолютний квартальний максимум відтоку капіталу був у четвертому кварталі 2008 року – $133,6 млрд.


ЦБ в оновленому в лютому базовому сценарії свого прогнозу на 2022 рік оцінював відтік капіталу цього року у розмірі $75 млрд.


Нагадаємо також, що із $604 млрд золотовалютних резервів РФ $315 млрд заморожено ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках і близько $150 млрд ЗВР, ймовірно, розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частину золотовалютних резервів ЦБ. Із ліквідної частини Банк Росії витратив близько $40 млрд. в березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився.


«Двокурсовість», що зберігається в Росії, згідно з свідченням численних учасників ринку, підприємств-експортерів,призводить до того, що підприємства спочатку продають 80% валютної виручки за офіційним курсом в 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD. Частково цьому сприяла встановлена ​​Банком Росії спеціальна комісія для купівлі валюти 12% (яка також було знято у понеділок у межах лібералізації валютного ринку).


Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у обмінних пунктах не змінилися: 100-110 RUB/USD.