top of page
  • UEO Design

Огляд економіки росії за 29 березня - 5 квітня

Обновлено: 13 апр. 2022 г.

КУРС РУБЛЯ І ВАЛЮТНИЙ БАЛАНС

Банк Росії повідомив, що з 18 лютого 2009 року міжнародні резерви Росії скоротилися на $38,8 млрд, і зараз становлять $604,4 млрд.


З цих $604 млрд $315 млрд заморожено ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд. становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках і близько $150 млрд. ЗВР ЦБР імовірно розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частина золотовалютних резервів ЦБР. Тобто витративши близько $40 млрд у березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився, ЦБР витратив майже третину всіх доступних йому резервів.


Нагадаємо, що "офіційний" курс рубля, який пройшов за останні три тижні зворотний шлях зі 123 до 83 RUB/USD, є лише "ідеологічним маркером". Валютний ринок Росії є обмежений майданчик торгів, де продавці валюти-експортери повинні продавати 80% своєї грошової виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені у його покупці.


Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!Але навіть куплена за рублі валюта, що знаходиться на рахунках у банках (якщо вони не санкційні) має обмежені можливості для транскордонних платежів.


Ще гірші справи із вкладами населення (йому заборонено купувати або знімати у валютних депозитів понад 10,000 дол. на міс.)


ЦБР, найімовірніше, продовжить і далі зміцнювати курс рубля, оскільки він виконує функцію не ринкового індикатора, а конфіскаційного механізму яким уряду вигідніше насильно скуповувати валюту в експортерів за заниженими цінами. Згідно зі свідченням численних учасників ринку, підприємства-експортери, які продають 80% валютної виручки за офіційним курсом у 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD.


Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у банках знову знизилися з 120-150 до 100-110 RUB/USD. При цьому клієнти російських банків не можуть зняти з рахунку понад 10,000 USD на місяць, розрахуватися у валюті за товари або послуги за кордоном або зробити транскордонний платіж без порушення валютного законодавства.


Міжбанківський валютний ринок впав в обсягах з початку війни та запровадження обмежений з $20 до $2 млрд у торговий день. З урахуванням того, що $0,8-$1,0 млрд на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для решти експортерів країни доступ до валюти знизився майже в 20 разів. Іншими словами, лише 5% постачальників імпорту можуть купити необхідну валюту для закупівлі товарів, обладнання та комплектуючих. (І це не кажучи вже про наявність таких товарів для продажу Росії у зв'язку з державними та приватними санкціями самих компаній).

Всі спостерігачі сходяться на думці, що довго штучно укріплювати рубль РФ не вийде. "Тримати довоєнний курс "спалюючи" по 40 млрд дол. резервів на місяць на інтервенції - це божевілля, яке не зможе продовжитися більше ніж 2-3 місяці", - сказав представник одного з банків у лондонському Сіті, який давно працює з Росією.


РФ НАМАГАЄТЬСЯ ВИПЕРЕДИТИ СЕРІЙНІ БАНКРУТСТВА

Уряд РФ продовжує роботу над новими заходами підтримки економіки за умов санкцій. З 1 квітня на 6 місяців (до 1 жовтня) запроваджується мораторій на порушення справ про банкрутство за заявами кредиторів. Виняток – боржники-забудовники. Кредити будівельникам субсидують до 15%. Енергетиків звільнять від штрафів за невиконання інвестпрограм у 2022 р.

Загроза серійного банкрутства будівельно-іпотечного сектора РФ настала лише через місяць після початку війни, на два місяці раніше за прогнози більшості аналітиків, коли ЦБР збільшив облікову ставку до 20%, зберігши більшість іпотечних ставок на рівні 5-8% та пообіцявши компенсувати різницю.


ПЛАН РОЗРАХУНКІВ ЗА ГАЗ У РУБЛЯХ ЗІРВАНО

Ультиматум президента Росії про «розрахунок у рублях» під час постачання природного газу споживачам із «недружніх країн» закінчився нічим. Як і очікувалося раніше, прийняте рішення виявилося суто технічним - продажі енергоносіїв не перенесли в рублеву юрисдикцію, запропонувавши натомість схему, що передбачає для європейського імпортера відкриття валютного та рублевого рахунку в АТ «Газпромбанк». На конвертований банківський рахунок, де списання відбувається в руб