Огляд економіки росії за 29 березня - 5 квітня

Обновлено: 13 апр.

КУРС РУБЛЯ І ВАЛЮТНИЙ БАЛАНС

Банк Росії повідомив, що з 18 лютого 2009 року міжнародні резерви Росії скоротилися на $38,8 млрд, і зараз становлять $604,4 млрд.


З цих $604 млрд $315 млрд заморожено ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд. становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках і близько $150 млрд. ЗВР ЦБР імовірно розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частина золотовалютних резервів ЦБР. Тобто витративши близько $40 млрд у березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився, ЦБР витратив майже третину всіх доступних йому резервів.


Нагадаємо, що "офіційний" курс рубля, який пройшов за останні три тижні зворотний шлях зі 123 до 83 RUB/USD, є лише "ідеологічним маркером". Валютний ринок Росії є обмежений майданчик торгів, де продавці валюти-експортери повинні продавати 80% своєї грошової виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені у його покупці.


Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!Але навіть куплена за рублі валюта, що знаходиться на рахунках у банках (якщо вони не санкційні) має обмежені можливості для транскордонних платежів.


Ще гірші справи із вкладами населення (йому заборонено купувати або знімати у валютних депозитів понад 10,000 дол. на міс.)


ЦБР, найімовірніше, продовжить і далі зміцнювати курс рубля, оскільки він виконує функцію не ринкового індикатора, а конфіскаційного механізму яким уряду вигідніше насильно скуповувати валюту в експортерів за заниженими цінами. Згідно зі свідченням численних учасників ринку, підприємства-експортери, які продають 80% валютної виручки за офіційним курсом у 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD.


Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у банках знову знизилися з 120-150 до 100-110 RUB/USD. При цьому клієнти російських банків не можуть зняти з рахунку понад 10,000 USD на місяць, розрахуватися у валюті за товари або послуги за кордоном або зробити транскордонний платіж без порушення валютного законодавства.


Міжбанківський валютний ринок впав в обсягах з початку війни та запровадження обмежений з $20 до $2 млрд у торговий день. З урахуванням того, що $0,8-$1,0 млрд на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для решти експортерів країни доступ до валюти знизився майже в 20 разів. Іншими словами, лише 5% постачальників імпорту можуть купити необхідну валюту для закупівлі товарів, обладнання та комплектуючих. (І це не кажучи вже про наявність таких товарів для продажу Росії у зв'язку з державними та приватними санкціями самих компаній).

Всі спостерігачі сходяться на думці, що довго штучно укріплювати рубль РФ не вийде. "Тримати довоєнний курс "спалюючи" по 40 млрд дол. резервів на місяць на інтервенції - це божевілля, яке не зможе продовжитися більше ніж 2-3 місяці", - сказав представник одного з банків у лондонському Сіті, який давно працює з Росією.


РФ НАМАГАЄТЬСЯ ВИПЕРЕДИТИ СЕРІЙНІ БАНКРУТСТВА

Уряд РФ продовжує роботу над новими заходами підтримки економіки за умов санкцій. З 1 квітня на 6 місяців (до 1 жовтня) запроваджується мораторій на порушення справ про банкрутство за заявами кредиторів. Виняток – боржники-забудовники. Кредити будівельникам субсидують до 15%. Енергетиків звільнять від штрафів за невиконання інвестпрограм у 2022 р.

Загроза серійного банкрутства будівельно-іпотечного сектора РФ настала лише через місяць після початку війни, на два місяці раніше за прогнози більшості аналітиків, коли ЦБР збільшив облікову ставку до 20%, зберігши більшість іпотечних ставок на рівні 5-8% та пообіцявши компенсувати різницю.


ПЛАН РОЗРАХУНКІВ ЗА ГАЗ У РУБЛЯХ ЗІРВАНО

Ультиматум президента Росії про «розрахунок у рублях» під час постачання природного газу споживачам із «недружніх країн» закінчився нічим. Як і очікувалося раніше, прийняте рішення виявилося суто технічним - продажі енергоносіїв не перенесли в рублеву юрисдикцію, запропонувавши натомість схему, що передбачає для європейського імпортера відкриття валютного та рублевого рахунку в АТ «Газпромбанк». На конвертований банківський рахунок, де списання відбувається в рублях на користь російських постачальників газу. Весчь рубльовий оборот та залишки коштів виході тримає під контролем «Газпромбанк»).


Де-факто для «недружніх країн» Європейського союзу (ЄС) нічого не змінюється, вони продовжуватимуть платити за енергоносії у євро.


ФОНДОВИЙ РИНОК РОСТЕ ВСУПЕРЕЧ ЗДОРОВОМУ ГЛУЗДУ

Індекс Мосбіржі виріс на 11,3% за тиждень, а індекс РТС, що розраховується в доларах, виріс на 26,3%. Деякі папери показали феноменальні результати: VK протягом тижня подорожчав на 88%, FixPrice – на 66%, Аерофлот – на 54.6%. Оптимізм на ринках диктує регулятор: нерезидентам заборонено вихід на ринок, фізичним особам заборонено відкриття невеликих позицій (short). Імовірна причина зростання ринку РФ у поточній обстановці санкцій – дії великих гравців над ринком, страхуючих однієї чи кількох великих брокерів від банкрутства: дозволяючи закрити їм позиції з високими цінами. В іншому випадку дефолт одного з брокерів міг би призвести до ефекту падіння доміно на фондовому ринку РФ.Слід також зважати на те, що з ринку штучно прибрано 9/10 потенційної пропозиції цінних паперів із боку нерезидентів, які ними володіють. Нинішні занижені ціни на акції російських компаній є нічим іншим як пропозицією щодо агресивної купівлі їх часток без подальшої можливості для нерезидентів змінити виручені рублі на долари.


Прибутковість валютних облігацій РФ із погашенням у 2027 році за тиждень не змінилася, залишившись на рівні 41.8%. З найбільшим дисконтом торгуються зараз папери з погашенням у 2029 та 2035 роках – 82%. Найменші облігації з погашення в 2023 році оцінюються в 46 центів за долар. Дисконт для найдовших 25-ти річних паперів становить – 77%.


Парадоксально, але доходність номінованих у рублях ОФЗ нижча.

Інвестори низько оцінюють можливість дефолту для паперів, номінованих у національній валюті. Прибутковість ОФЗ перебуває у діапазоні 11-14%, і з найкоротшими 6М паперів становить 24%.


Індекс державних облігацій Московської біржі RGBITR за тиждень зріс на 7.3%, зараз він лише на 3.7% нижчий, ніж на 23 лютого, до війни. Проте відновлення ціни відбувається на не ліквідному ринку. Банки, що не мають альтернативи вкладенню рублевих активів, просто задовольняють заявки Мінфіну на закачування грошей до бюджету. Загальний обсяг торгів минулого тижня становив близько 45 млрд руб., в середньому - 9 млрд руб. щодня, що у 3 рази нижче за середній обсяг торгів на початку 2022 року.


БЛОКУВАННЯ ПЛАТЕЖІВ РФ НА ЗОВНІШНІМ БОРГОМ 04/04/2022

"За словами представника Мінфіну США, у понеділок, коли настав термін виплати найбільшої суми, включаючи виплату основної суми боргу в розмірі 552,4 мільйона доларів за облігацією з терміном погашення 04/04/2022, уряд США вирішив закрити Москві доступ до заморожених коштів. Це має примусити Москву прийняти важке рішення про те, чи використовуватиме вона долари, до яких вона має доступ, для виплати свого боргу або для інших цілей, включаючи підтримку своїх військових дій», — цитує Reuters представника Казначейства США.


Суть проблеми зводиться до того, що 315 млрд дол. ЗВР ЦБР було заморожено з початком війни. А згодом, SEC US дозволила РФ робити з цієї суми платежі за зовнішнім боргом. Тепер, заборонивши це, Казначейство США очевидно домагається того, щоб уряд РФ платило за своїми боргами з «китайської частини» золотовалютних резервів.


ГЛОБАЛЬНИЙ РИЗИК ДЕФОЛТУ РФ ЯК І РАНІШЕ НЕ ОЧЕВИДНИЙ: ПРОГНОЗИ ПРОВІДНИХ ІНВЕСТБАНКІВ СВІТУ

Bloomberg: експорт енергоносіїв у 2022 році може принести Росії на третину більше, ніж роком раніше: $321 млрд проти $244 млрд.

Щоправда, в інших галузях можливе падіння експорту.


Натомість імпорт дуже сильно впаде – до 50% від торішнього. Через війну прогнозується значний профіцит платіжного балансу Росії - $200-240 млрд. За підсумками року (оцінка IIF і Goldman Sachs).


За довоєнні січень-лютий профіцит платіжного балансу вже становив $39 млрд. (за весь 2021 рік – $122 млрд.).


Втрати ВВП Росії у 2022 році від 10% до 14% виглядають надто оптимістично (IMF, Deutsche Bank).


Якщо виходити з ринкового курсу в 200 RUB/USD, про що заявив Д. Байден і про що свідчить падіння у 10 (!) разів обсягів міжбанківського ринку валюти в Москві, то ВВП Росії 2022 року в доларовому еквіваленті, при вирівнюванні курсу до середньорічного значення в 150 RUB/USD впаде більш ніж на 50%. Що автоматично означитиме зниження рівня середнього доходу в країні на 69% - до 350-375 дол./міс. (Див. попередній випуск WEEKLY Economic Outlook). І це без сценарію «дефолту Росії» чи каскадного банкрутства банківської системи, що загрожує втратою заощаджень більшої частини населення.


НОВІ САНКЦІЇ ЄС ЗА «БУЧАНСЬКУ РІЗНЮ»

Більшість аналітиків і в РФ і в ЄС сходяться на думці, що нові санкції Евросоюзу (від 05/04/2022) щодо заборони експорту лісу, вугілля та низки менших позицій сировини в ЄС завдадуть збитків експорту Росії в розмірі $9,4-10,0 млрд. Аналітики сходяться на думці, що на тлі очікуваного експорту в 200-250 млрд. із Росії до Євросоюзу цю шкоду навряд чи можна вважати серйозною.


Крім того, газ і вугілля, для економіки Німеччини, наприклад, є продуктами-субститутами (тобто взаємозамінними) для виробництва електроенергії.

Скорочення російських поставок вугілля неминуче підніме ціни на газ у Європі через підвищення попиту на нього, що, на думку деяких аналітиків, навіть дозволить окупити РФ втрати від заборони на експорт вугілля.

ЄС також заборонив транспортним компаніям із РФ та РБ возити вантажі до/з ЄС. Заборона також поширюється на судна під їхніми прапорами або під їх керуванням – їм заборонено входити до портів ЄС.


Винятком є ​​вантажі гуманітарної допомоги, постачання продуктів харчування та медикаментів.


Заборона не стосується перевезення вантажів автоперевізниками-резидентами країн ЄС, а також перевезень залізничним транспортом. Єдиними державами ЄС, які запровадили повне ембарго на залізничні та автоперевезення з РФ і РБ є три країни Балтії: Латвія, Литва та Естонія.

Їх заклик до інших країн ЄС запровадити аналогічну заборону наразі не було підтримано.


Більшість аналітиків, висловлюючись про ці заходи, сходяться на думці, що блокування авто і залізничних перевезень, автоперевезень і портів ЄС для РФ здатне було б зупинити більшість виробництв у РФ через нестачу імпортних комплектуючих менш ніж за місяць. Це було б співставно за своїм ефектом із відключенням SWIFT або виключенням у РФ сервісу Visa/Mastercard.


СТРЕС-ТЕСТ АНАЛІЗ ЦБР РИЗИКІВ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ РФ

На тлі західних санкцій, різкого зниження платоспроможності клієнтів і обвалу фондового ринку, банки за підсумками 2022 можуть втратити 7,8 трильйона рублів. Згідно з прогнозом Центробанку, збиток банківської системи становитиме від 3,5 до 5,8 трлн рублів, а ще 2 трлн рублів кредитні організації можуть втратити на негативній переоцінці акцій та облігацій, що впали на Московській біржі після початку війни.


Підсумковий збиток банків може перевищити 130 млрд. доларів (за курсом RUB/USD до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів), шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1,26 трлн) і за один рік «знищить» весь прибуток, накопичений сектором за останні п'ять років, випливає з оцінок ЦБР.


ВИСНОВКИ ТА ПРОГНОЗ:

1. Санкцій, що вводяться урядами ЄС, США та Англії, як і раніше, недостатньо для завдання фатального удару по російській економіці.


2. Тренд на «пом'якшення» або навіть зняття частини санкцій, про яке говорили політики тиждень тому після «стамбульських переговорів», повністю перекреслено і не згадується після публікації наслідків «Бучанської різанини».


3. Валютний ринок та курс рубля не мають більше 2 місяців запасу міцності.


4. Фінансове становище банківської системи РФ – насправді заморожене каскадне банкрутство за визнанням самого ЦБР. Виходу із ситуації без повного чи приватного вилучення заощаджень громадян РФ немає.


5. Основним каналом збереження економічної життєздатності системи російської економіки є нафтогазова виручка, що йде через "Газпромбанк". Її перекриття у тому чи іншому вигляді призведе до банкрутства РФ менш як 1 місяць. (Якщо таким заходом буде обрано відключення "Газпромбанку" від системи міжнародних розрахунків, то також необхідно буде врахувати і можливість розрахунків через треті банки. Тому відключення SWIFT, у разі ухвалення рішення про повний шатдаун російської економіки, доведеться поширювати на всю банківську систему РФ).

142 просмотра0 комментариев