top of page
  • UEO Design

Огляд економіки росії за 22-29 березня

Обновлено: 13 апр. 2022 г.

Валютний ринок за минулий тиждень перестав бути індикатором, що показує об'єктивний стан фінансового ринку в РФ і (за аналогією з Кубою та Венесуелою) перетворилися на набір показників, які демонструють ідеологічні «успіхи уряду боротьби з кризою».«Офіційний» курс рубля, який пройшов за останні два тижні зворотний шлях зі 123 до 100 RUB/USD, а за 28-29 – до 90 RUB/USD є лише «ідеологічним маркером» і за визнанням самих російських фінансистів остаточно перестав відображати об'єктивну вартість валюти. Сам валютний ринок Росії є обмежений майданчиком торгів, де продавці валюти-експортери зобов'язані продавати 80% своєї валютної виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені в його покупці. Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!


Але навіть куплена за рублі валюта, що знаходиться на рахунках у російських банках (навіть якщо вони не санкційні) має обмежені можливості для транскордонних платежів.


Ще гірші справи з вкладами населення (йому заборонено купувати або знімати у валютних депозитах більше 10,000 долл до вересня 2022 року)

Існуючий «комерційний» курс продажу доларів за рублі в комерційних банках для юридичних осіб виріс за останній тиждень з 115-120 до 150-160 RUB/USD з урахуванням «податку на купівлю валюти» в 12% введеного ЦБ і 15-35% комісій самих банків.


Але навіть, повторимося, куплені таким чином долари, і клієнтів-фізосіб і клієнтів-юросіб мають обмежену можливість виведення за межі РФ.

Президент США Джо Байден у своїй промові в Польщі передбачив рублю подальше знецінення, назвавши його поточне значення 200 RUB/USD.

Котирування покупки готівкової іноземної валюти на «чорному ринку» коливаються по різних регіонах РФ від 130-145 RUB/USD у Москві до 240 RUB/USD у Владивостоці.


Спроба перевести газові контракти в ЄС на розрахунки в рублі характеризується провідними фінансовими аналітиками як «жест відчаю» з боку фінансової влади РФ. Президент РФ висунув ультиматум європейським покупцям російського газу щодо переведення розрахунків у рубльову зону. У спеціальній заяві міністрів енергетики країн G-7 його вимогу було категорично відкинуто. Ультиматум закінчується 1 квітня.


Платіжні системи. Головною новиною тижня стало відключення інтеграції з російською платіжною системою "МИР" у ApplePay. У компанії також заявили, що не тільки заборонять реєструвати нові, але й протягом декількох днів відключать раніше зареєстровані в ні Visa/Mastercard російських банків. Аналогічне рішення очікується від системи GooglePay інтеграція з якою російська система «МИР» поки працює. В даний час, за даними з неофіційних джерел, компанія Google зосереджена на перевезенні/евакуації з РФ своїх ключових співробітників після відкритих загроз представників Слідчого комітету РФ про кримінальне переслідування керівництва московського офісу та членів їхніх сімей у разі виходу з російського ринку.


Фондовий ринок, за визнанням самих російських аналітиків, перетворився на «вітрину ідеології» і також перестав відображати стан ринку ЦБ в РФ.

У Москві за минулий тиждень було відкрито спочатку торги ОФЗ, а потім акціями найбільших російських емітентів, наразі торгуються усі акції окрім 10 компаній, що зареєстровані закордоном, як Яндекс, VK та інші."Ринок затиснутий обмеженнями, які не дають йому можливості падати і не фіксують відтік капіталу", - так характеризують його провідні біржові аналітики. Заборонено відкривати позиції на зниження (short), заборонено торгувати компаніям-нерезидентам і т. д.


"Найкраща характеристика цієї, так званої, "біржової торгівлі" - обсяги торгів, які знизилися у 3-10 разів в умовах обмеження пропозиції", - пишуть незалежні аналітики (Ukraine Economic Outlook більше не наводить у своїх оглядах імена російських економістів, на оцінки яких ми, частково спираємося, після спроби репресій проти російського вченого, який живе в США, що був процитований нами в одному з попередніх випусків).


Банківська система РФ, а вірніше її оперативний стан не піддаються об'єктивної оцінки, у зв'язку з тим, що ЦБ РФ з початку війни засекретив оперативні дані щодо монетарної та грошово-кредитної політики.

Так останні дані, які нам побічно відомі з виступу Міністра фінансів РФ – це відтік вкладів громадян РФ із банків у лютому – понад 20 млрд. доларів у рубльовому еквіваленті.