Огляд економіки росії за 22-29 березня

Обновлено: 13 апр.

Валютний ринок за минулий тиждень перестав бути індикатором, що показує об'єктивний стан фінансового ринку в РФ і (за аналогією з Кубою та Венесуелою) перетворилися на набір показників, які демонструють ідеологічні «успіхи уряду боротьби з кризою».«Офіційний» курс рубля, який пройшов за останні два тижні зворотний шлях зі 123 до 100 RUB/USD, а за 28-29 – до 90 RUB/USD є лише «ідеологічним маркером» і за визнанням самих російських фінансистів остаточно перестав відображати об'єктивну вартість валюти. Сам валютний ринок Росії є обмежений майданчиком торгів, де продавці валюти-експортери зобов'язані продавати 80% своєї валютної виручки, а імпортери - або не допущені до ринку або адміністративно обмежені в його покупці. Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!


Але навіть куплена за рублі валюта, що знаходиться на рахунках у російських банках (навіть якщо вони не санкційні) має обмежені можливості для транскордонних платежів.


Ще гірші справи з вкладами населення (йому заборонено купувати або знімати у валютних депозитах більше 10,000 долл до вересня 2022 року)

Існуючий «комерційний» курс продажу доларів за рублі в комерційних банках для юридичних осіб виріс за останній тиждень з 115-120 до 150-160 RUB/USD з урахуванням «податку на купівлю валюти» в 12% введеного ЦБ і 15-35% комісій самих банків.


Але навіть, повторимося, куплені таким чином долари, і клієнтів-фізосіб і клієнтів-юросіб мають обмежену можливість виведення за межі РФ.

Президент США Джо Байден у своїй промові в Польщі передбачив рублю подальше знецінення, назвавши його поточне значення 200 RUB/USD.

Котирування покупки готівкової іноземної валюти на «чорному ринку» коливаються по різних регіонах РФ від 130-145 RUB/USD у Москві до 240 RUB/USD у Владивостоці.


Спроба перевести газові контракти в ЄС на розрахунки в рублі характеризується провідними фінансовими аналітиками як «жест відчаю» з боку фінансової влади РФ. Президент РФ висунув ультиматум європейським покупцям російського газу щодо переведення розрахунків у рубльову зону. У спеціальній заяві міністрів енергетики країн G-7 його вимогу було категорично відкинуто. Ультиматум закінчується 1 квітня.


Платіжні системи. Головною новиною тижня стало відключення інтеграції з російською платіжною системою "МИР" у ApplePay. У компанії також заявили, що не тільки заборонять реєструвати нові, але й протягом декількох днів відключать раніше зареєстровані в ні Visa/Mastercard російських банків. Аналогічне рішення очікується від системи GooglePay інтеграція з якою російська система «МИР» поки працює. В даний час, за даними з неофіційних джерел, компанія Google зосереджена на перевезенні/евакуації з РФ своїх ключових співробітників після відкритих загроз представників Слідчого комітету РФ про кримінальне переслідування керівництва московського офісу та членів їхніх сімей у разі виходу з російського ринку.


Фондовий ринок, за визнанням самих російських аналітиків, перетворився на «вітрину ідеології» і також перестав відображати стан ринку ЦБ в РФ.

У Москві за минулий тиждень було відкрито спочатку торги ОФЗ, а потім акціями найбільших російських емітентів, наразі торгуються усі акції окрім 10 компаній, що зареєстровані закордоном, як Яндекс, VK та інші."Ринок затиснутий обмеженнями, які не дають йому можливості падати і не фіксують відтік капіталу", - так характеризують його провідні біржові аналітики. Заборонено відкривати позиції на зниження (short), заборонено торгувати компаніям-нерезидентам і т. д.


"Найкраща характеристика цієї, так званої, "біржової торгівлі" - обсяги торгів, які знизилися у 3-10 разів в умовах обмеження пропозиції", - пишуть незалежні аналітики (Ukraine Economic Outlook більше не наводить у своїх оглядах імена російських економістів, на оцінки яких ми, частково спираємося, після спроби репресій проти російського вченого, який живе в США, що був процитований нами в одному з попередніх випусків).


Банківська система РФ, а вірніше її оперативний стан не піддаються об'єктивної оцінки, у зв'язку з тим, що ЦБ РФ з початку війни засекретив оперативні дані щодо монетарної та грошово-кредитної політики.

Так останні дані, які нам побічно відомі з виступу Міністра фінансів РФ – це відтік вкладів громадян РФ із банків у лютому – понад 20 млрд. доларів у рубльовому еквіваленті.


Дані про відтік вкладів населення у березні, про кредитні залишки, переоцінку активів, відсоток прострочених та безнадійних до повернення кредитів, прострочень з боку населення в оплаті споживчих кредитів (28% у балансах) та іпотек (11%) – засекречені.


Незалежні аналітики як на Заході, так і в самій РФ оцінюють стан банківської системи РФ як «заморожене» або «відкладене» банкрутство. Цілком очевидно, що дії адміністративних обмежень (до 3 вересня), котрі з одного боку обмежують населення у знятті вкладів та купівлі валюти та, з іншого боку, не дозволяють населенню не обслуговувати споживчі та іпотечні кредити. Все це сформує як велику суму відкладеного попиту на зняття коштів, так і велику суму збитків від нездатності домашніх господарств коли-небудь у майбутньому повернути ці кредити (в умовах нової облікової ставки 20% ставка за іпотечними кредитами становить 28 %, а, по комерційним кредитам 28-35% річних).


Тренди та прогнози з економіки РФ:


За минулий тиждень ми отримали два важливі джерела інформації, що дозволяють судити про те, що, з високою ймовірністю, може статися російською економікою в квітні-травні. Це промова Президента Джо Байдена у Польщі та інформація щодо парафування попереднього тексту «Стамбульської угоди» між Україною та Росією.


З промови Байдена ми можемо зробити висновок, що:


1. Американська адміністрація чітко усвідомлює, що санкції, введені досі проти РФ, мали лише частковий успіх. І їхнім завданням був негайне вбивство російської економіки, але швидше приведення її до стану рецесії у кількох років.


2. США чітко розуміють, що головним джерелом надходження валюти до РФ є понад 250 млрд долл на рік виручки за експорт нафти і газу з РФ (а саме «Газпрому» та «Роснефти», що йде переважно через «Газпромбанк», не внесений до списку санкційних) . Однак, на відміну від США, половина країн ЄС не готові заборонити експорт вуглеводнів з РФ (див. частку поставок російського вугілля, нафти і газу в різних країнах ЄС).


3. США прискорить зниження енергетичної імпортозалежності ЄС від РФ, проте це справа не одного року (передбачається, що в цей термін недоцільно вводити «вбивчі» для РФ санкції).


4. Байден також визнав, що найбільш сильний негативний вплив на російську економіку надали не урядові санкції, а «приватні» - прийняті за ініціативою 400 компаній, які вирішили залишити російський ринок і позбавили її логістичних, фінансових та інформаційних технологій та ресурсів, що представляють критичне значення для функціонування економіки.


5. Байден особливо підкреслив, що призначення санкцій – не удар по російському народу, а удар по політичному керівництву РФ та «олігархам», що може бути трактовано рядом компаній і банків, як знак для скасування «вторинних санкцій», що стосуються заморозки розрахунків фізосіб-громадян Росії. Зокрема, очікується ослаблення в галузі розрахунків Visa/Mastercard та інших платіжних систем, введених за останній місяць проти російських громадян.


З урахуванням вищевикладеного, «Стамбульські угоди» між Україною та РФ можуть призвести у перспективі найближчих двох місяців:


1. До легального відновлення ланцюжків поставок російської нафти і газу, що похитнулися, і легального (не схильному до санкцій у найближчі два місяці) фінансових ланцюжків розрахунку за них.


2. Зупиненню процесу виходу з ринку РФ низки західних компаній, а також китайських імпортерів товарів-замінників західних аналогів, які можуть сприйняти «мирні угоди» та «заморожування конфлікту», як знак «колективного заходу» про відсутність ризику накладання на них так званих «вторинних санкцій» у разі продовження торгівлі із РФ.


3. Послаблення санкцій платіжних систем, зокрема, Visa/Mastercard може значно знизити рівень кризи взаєморозрахунків населення і МСБ як усередині РФ і транскордонних розрахунків, що призведе до посилення стійкості російської банківської системи.


4. Рішення про ослаблення своїх санкцій щодо РФ може ухвалити і низка логістичних/транспортних компаній, у тому числі тих, що займаються морськими перевезеннями, що послабить проблему дефіциту імпортних комплектуючих для ряду підприємств російської промисловості.


5. Також можуть бути зняті, серед перших, при зниженні військової напруженості та потеплінь відносин з Росією обмеження на авіаперевезення, оскільки сума втрат Boeing та Airbus від згортання російських проектів і, зокрема, односторонніх арештів РФ їх ​​лізингових літаків, опублікована минулого тижня, перевищує вже 20 млрд. долл.


Ризик ослаблення всіх вищеописаних санкцій, безумовно, є лише можливим сценарієм розвитку подій. А ступінь його ймовірності залежатиме від позиції української дипломатії та дипломатії країн G-7.


Проте навіть якщо збудуться всі п'ять пунктів ослаблення санкцій, РФ, внаслідок минулого місяця війни проти України, не вдасться уникнути «токсичності» РФ в очах міжнародних інвесторів, які з дуже низькою ймовірністю не відновлять свої інвестиції в РФ не лише цього року, а й у найближчі 3 -5 років. За збереження нинішнього політичного керівництва Росії, яке не сьогодні-завтра зірветься на нові військові загрози, як зауважив Байден, відновлення нормальної співпраці не можливе.


Двократна девальвація рубля до рівня 150 вже неминуча, так само як і зниження середніх зарплат в країні до рівня в 350-375 долл/міс. Та втрати від 500 до 800 млрд. долл ВВП Російської Федерації в 2022 році.


694 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все