top of page
  • UEO Design

Огляд економіки росії за 16-22 березня

Обновлено: 13 апр. 2022 г.

Курс рубля. На графіку офіційного курсу ви можете бачити повернення курсу рубля до позначки 104 RUB/USD. Нагадаємо, що з початку російсько-української війни ЦБР ввів ряд штучних обмежень, що перешкоджають вільному курсоутворенню: заявки на купівлю валюти проводяться через біржу з комісією в 12%, продаж готівкової валюти для фізосіб через банки заборонений. Імпортери, які підтвердили контрактні обов’язки звільняються від комісії, а експортери зобов'язані продавати за цим офіційним курсом 80% своєї валютної виручки.Російські банки також знизили минулого тижня свої котирування комерційного продажу долара з 180-200 RUB/USD до 110-130 RUB/USD, проте готівкою ці гроші отримати неможливо навіть за таким курсом – куплену вами валюту просто зарахують вам на депозитний рахунок. Чорний готівковий ринок рубля зберігає котирування у різних регіонах РФ на рівні 120-140 RUB/USD за готівку.


Платіжні системи. За минулий тиждень РФ, загалом, успішно перейшла на платіжну систему «Мир3», що замінила внутрішній есквайринг Visa/Mastercard, що залишили російський ринок.


Росіяни також сподіваються, що карти «Мир» прийматимуть за межами Росії завдяки інтеграції з китайською UnionPay. Наразі карти «Мир» не всіх російських банків-емітентів мають таку інтеграцію.


Несподіванкою для багатьох спостерігачів стало збереження інтеграції з «Мир» ApplePay, що дозволяє розраховуватися доларовими картами російських не санкційних банків за межами Росії. Нагадаємо, що після відключення Visa/Mastercard більше мільйона російських громадян, які перебували в країнах Америки, Європи та Азії у ділових поїздках та на відпочинку, опинилися без засобів для існування.


Міграція. Істотно перевищили прогнози обсяги міграції із РФ. Основні напрями – безвізові країни, з якими ще зберігається авіасполучення: Грузія, Вірменія, Казахстан, Туреччина, Єгипет. І якщо за останні 20 років, за даними Росстату, РФ залишило всього 5 млн. осіб, то з початку російсько-української війни вже 1,2 млн.


Відкриття торгів держоблігаціями. На відкритті торгів по ОФЗ інвестори не побачили стрімкого падіння після того. ЦБ запевнив інвесторів, що буде підтримувати котирування при необхідності, а нерезидентам поки заборонено продавати ОФЗ, що додатково стримує їх від спаду. Окрім того, РФ вдалося погасити виплати $117 млн ​​за зовнішнім боргом. Доходність паперів на торгах залишалася не більше 14-17%, що у 3-6% нижче прибутковості за депозитами номінованими у рублях. Обсяги торгів склали 2.6 млрд руб. Найвищим попитом (15.8% від обсягу) користуються середньострокові облігації з погашенням у 2026 році, дохідність за ними становила 15%. Індекс держоблігацій RGBI на відкритті знизився на 9.4% до 98.2 пункту, наблизившись до мінімуму грудня 2014 року. Для порівняння, ще у квітні 2020 року індекс знаходився на позначці 157 пунктів. Торги акціями залишаються закритими.
Як ми вже писали минулого тижня, 20% у сукупних активах російських банків становлять ЦБ російських емітентів, що часто виступають заставою під видані кредити. Знецінення акцій та облігацій провідних російських емітентів на першій же біржовій торговій сесії зобов'яже банки переоцінити свої активи (т.зв. делевередж), що може спричинити низку російських банків фактичними банкрутами. Сьогодні банки вважають за краще «враховувати» ці ЦП у своїх балансах за «останньою» ціною на біржових торгах, зупинених 3 березня.

Більшість експертів схиляються до думки, що це лише відтягує дату визнання фактичного каскадного банкрутства російської банківської системи.


Металургія. Череповецький меткомбінат (Северсталь) через морську блокаду порт6ів не може вивозити сталь, ЄС ввів заборону на листовий прокат, це означає зупинку Новолипецького та інших МК. Російські експерти галузі оцінюють минулий тиждень як критичну для галузі і передбачають зупинку понад 80% потужностей, що раніше були орієнтовані на експорт та звільнення десятків тисяч людей у ​​10 мономістах на Уралі та у Східному Сибіру, ​​які були залежні від містоутворюючих підприємств.