Огляд економіки росії за 16-22 березня

Обновлено: 13 апр.

Курс рубля. На графіку офіційного курсу ви можете бачити повернення курсу рубля до позначки 104 RUB/USD. Нагадаємо, що з початку російсько-української війни ЦБР ввів ряд штучних обмежень, що перешкоджають вільному курсоутворенню: заявки на купівлю валюти проводяться через біржу з комісією в 12%, продаж готівкової валюти для фізосіб через банки заборонений. Імпортери, які підтвердили контрактні обов’язки звільняються від комісії, а експортери зобов'язані продавати за цим офіційним курсом 80% своєї валютної виручки.Російські банки також знизили минулого тижня свої котирування комерційного продажу долара з 180-200 RUB/USD до 110-130 RUB/USD, проте готівкою ці гроші отримати неможливо навіть за таким курсом – куплену вами валюту просто зарахують вам на депозитний рахунок. Чорний готівковий ринок рубля зберігає котирування у різних регіонах РФ на рівні 120-140 RUB/USD за готівку.


Платіжні системи. За минулий тиждень РФ, загалом, успішно перейшла на платіжну систему «Мир3», що замінила внутрішній есквайринг Visa/Mastercard, що залишили російський ринок.


Росіяни також сподіваються, що карти «Мир» прийматимуть за межами Росії завдяки інтеграції з китайською UnionPay. Наразі карти «Мир» не всіх російських банків-емітентів мають таку інтеграцію.


Несподіванкою для багатьох спостерігачів стало збереження інтеграції з «Мир» ApplePay, що дозволяє розраховуватися доларовими картами російських не санкційних банків за межами Росії. Нагадаємо, що після відключення Visa/Mastercard більше мільйона російських громадян, які перебували в країнах Америки, Європи та Азії у ділових поїздках та на відпочинку, опинилися без засобів для існування.


Міграція. Істотно перевищили прогнози обсяги міграції із РФ. Основні напрями – безвізові країни, з якими ще зберігається авіасполучення: Грузія, Вірменія, Казахстан, Туреччина, Єгипет. І якщо за останні 20 років, за даними Росстату, РФ залишило всього 5 млн. осіб, то з початку російсько-української війни вже 1,2 млн.


Відкриття торгів держоблігаціями. На відкритті торгів по ОФЗ інвестори не побачили стрімкого падіння після того. ЦБ запевнив інвесторів, що буде підтримувати котирування при необхідності, а нерезидентам поки заборонено продавати ОФЗ, що додатково стримує їх від спаду. Окрім того, РФ вдалося погасити виплати $117 млн ​​за зовнішнім боргом. Доходність паперів на торгах залишалася не більше 14-17%, що у 3-6% нижче прибутковості за депозитами номінованими у рублях. Обсяги торгів склали 2.6 млрд руб. Найвищим попитом (15.8% від обсягу) користуються середньострокові облігації з погашенням у 2026 році, дохідність за ними становила 15%. Індекс держоблігацій RGBI на відкритті знизився на 9.4% до 98.2 пункту, наблизившись до мінімуму грудня 2014 року. Для порівняння, ще у квітні 2020 року індекс знаходився на позначці 157 пунктів. Торги акціями залишаються закритими.
Як ми вже писали минулого тижня, 20% у сукупних активах російських банків становлять ЦБ російських емітентів, що часто виступають заставою під видані кредити. Знецінення акцій та облігацій провідних російських емітентів на першій же біржовій торговій сесії зобов'яже банки переоцінити свої активи (т.зв. делевередж), що може спричинити низку російських банків фактичними банкрутами. Сьогодні банки вважають за краще «враховувати» ці ЦП у своїх балансах за «останньою» ціною на біржових торгах, зупинених 3 березня.

Більшість експертів схиляються до думки, що це лише відтягує дату визнання фактичного каскадного банкрутства російської банківської системи.


Металургія. Череповецький меткомбінат (Северсталь) через морську блокаду порт6ів не може вивозити сталь, ЄС ввів заборону на листовий прокат, це означає зупинку Новолипецького та інших МК. Російські експерти галузі оцінюють минулий тиждень як критичну для галузі і передбачають зупинку понад 80% потужностей, що раніше були орієнтовані на експорт та звільнення десятків тисяч людей у ​​10 мономістах на Уралі та у Східному Сибіру, ​​які були залежні від містоутворюючих підприємств.


Але навіть ті російські металурги, яким все ще вдається експортувати свою продукцію на зовнішні ринки, мають проблеми з розрахунками за неї. Так у понеділок Банк Англії тимчасово заморозив платіж по євробондах російського холдингу EVRAZ через страхи того, що його сплата може призвести до подальшого банкрутства компанії. У вівторок стало відомо, що платіж пройшов.


ВЕЗ. В Ульяновську, де розташований найбільший у РФ промисловий технопарк з особливими податковими пільгами, зупинилося три чверті виробництв. Причина – звільнення з російського ринку брендів, які відкрили їх протягом останніх 10 років: Bridgestone, Nemak, Morries, LANG, Henkel, Takato та ін. Десятки тисяч висококваліфікованих робітників звільнено.


Машинобудування. Виробництво ВАЗу, всі спільні виробництва з Renault, Iveco, а також KAMAZ були остаточно зупинені минулого тижня через кризу з постачанням імпортних запчастин. Це означає приплив ринку понад 150 тис. людина з машинобудування. Вже в понеділок стало відомо про зупинення виробництва гусеничних танків та інших бронемашин на «Уралмаші», військовому виробництві, також через припинення постачання імпортних запчастин.


Інфраструктура. Рада виробників енергії, як торий об'єднує російські генеруючі компанії, підготував зведення можливих ризиків для енергетики через санкції проти Росії. У списку 20 загроз, серед них проблеми із закупівлею обладнання, модернізацією старих теплоелектростанцій та постачанням палива, але основна — в експлуатації турбін іноземного виробництва, зокрема Simens, які позбавлені техобслуговування.


Авіація. Дві поломки за минулий тиждень трапилися в повітрі з літаками марки Boing, які залишилися на території Росії, але позбавлені постачання запчастин та сервісного обслуговування материнської компанії. Аналітики галузі оцінюють, що «боїнги», що залишилися на території РФ, будуть представляти без належного техобслуговування «підвищений ступінь аварійної небезпеки» вже через 6 місяців.


Більше 100 приватних літаків, що належать або афілійовані з громадянами РФ, що здійснювали чартерні рейси за останні 10 днів, вже після закриття повітряного простору заарештовані в різних аеропортах світу на вимогу американської влади. Під арешт потрапив навіть особистий літак Романа Абрамовича.


Транспорт. Латвія ініціювала «закриття портів для кораблів та вантажів РФ». Поки що до морської блокади приєдналися лише три балтійські країни. Однак очікується, що під впливом профспілок, які вже часто відмовляються розвантажувати вантажі, що йдуть з/в РФ, ця блокада буде введена цього тижня. Що, разом з блокадою, що діє вже два тижні, з боку компанії MAERSK (більше половини контейнерних перевезень до РФ морським транспортом) означатиме неможливість поставки товарів споживчого імпорту до РФ будь-яким видом транспорту крім автомобільного через кордон Польщі та Білорусі. Нагадаємо, що через акції протесту української діаспори в Польщі, черга з автопоїздів з країн ЄС, що прямують до РФ, перевищує 50 км. Польська влада не створює жодних перешкод протестувальникам і планує цього місяця запровадити спеціальний «податок на торгівлю з РФ».


Нафта і газ. Незважаючи на відмову від продажу російської нафти, що надходить на європейський ринок трубопровідним транспортом (80% поставок), основним її трейдером, компанією Shell, котирування Urals, що впали нижче за 20-25 дол\бар. нижче brent`a знову повернулися до звичайних спредів. Що говорить про те, що РФ знайшла нових покупців для неї та нові канали дистрибуції. 20% російської нафти, що експортується морським шляхом, має більш серйозні проблеми. Заблоковано Босфор для проходження російських судів, а отже, не ведуться відвантаження з терміналу в чорноморському Новоросійську. А термінали на Північному та Балтійському морях, орієнтовані на постачання до Північної Америки та Англії, зіштовхнулися з ембарго і змушені будуть везти свою нафту до Індії та Китаю.
Після остаточного закриття та банкрутства проекту «Північний потік-2», Росія з початку березня різко наростила прокачування українським, турецьким та білоруським маршрутом. Однак напередодні чергового «сезону закачування» багато європейських країн, зокрема Німеччина, Австрія, Голландія, Чехія та Болгарія планують істотно зменшити покупки російського газу як на споті, так і за прямими контрактами. І замінити його на американські танкерні поставки LNG. За опублікованими минулого тижня даними, експорт газу з РФ у 2022 році до ЄС може впасти вдвічі.


У той же час, РФ майже не втрачає виручки від такого зменшення поставок, оскільки ціни на газ залишаються втричі-вчетверо вище середнього рівня за останнє десятиліття.


Статистика з експорту нафти та газу з РФ з початку війни засекречена або сильно запізнюється. Проте європейські експерти оцінюють надходження експортної виручки від вуглеводнів до 0,8-1,0 млрд. доларів на день. Що завжди було основним, а зараз є домінуючим джерелом надходження валюти до країни. Основні розрахунки ведуться через «Газпромбанк», який не увійшов ні до першого, ні до другого списку санкцій ні ЄС, ні США.


Прогноз на березень-квітень: Основні тенденції, розвиток яких ми побачили за третій тиждень з початку війни і на підставі яких ми можемо робити попередній короткостроковий прогноз, на найближчі півтора місяці такі.


1. Основним джерелом підтримки життєздатності російської економіки залишається нафтогазова виручка. Державні санкції майже зачепили цей грошовий потік, у якому тримається путінська Росія, а приватні – були фрагментарні і ефективні.
США та ЄС не планують завдавати фатального санкційного удару по вуглеводневому експорту РФ, оскільки в опалювальному сезоні 2022/23 європейський континент не зможе повністю відмовитися від російського газу. Російську нафту «замістити» на світовому ринку цілком можливо, але це зажадає кілька місяців для нарощування видобутку Аравією, Іраном та Венесуеллою. І навіть попри це РФ зможе зберегти кілька прямих контрактів. Імовірно з Китаєм та Індією.


2. Поки що так, що «санкційна стратегія», обрана Заходом щодо РФ, не передбачає її економічного вбивства чи дефолту. Вона передбачає навпаки, підтримання мінімальної життєздатності і навіть стимулює сировинний експорт: вуглеводні, кольорові метали (особливо титан, нікель), нафтохімія (особливо дефіцитні через високі ціни на газ добрива), зернові (щоб уникнути світової продовольчої проблеми 2022/23 МР). Потенційне недопостачання Росією та Україною 10 млн. тонн зернових на світовий ринок у поточному році (оцінка ФАО), здатне у півтора рази підвищити ціни на борошняні вироби та викликати реальний голод від нестачі продовольства у низці бідних країн Африки та Азії.


3. Фінансово-банківська система РФ досягла певного стану рівноваги у замороженому стані. Курс рубля не ринковим. Ринковий «готівковий» на 30-50% перевищує офіційний. Фондова біржа та інші можливості залучення інвестицій частково, або повністю закриті. Навпаки, з Росії йде і продовжуватиметься всіма можливими методами відтік валюти з країни через нелегальні та напівлегальні схеми. У тому числі із використанням криптовалют. Адміністративними заходами, «банківська криза» у РФ «заморожена» до вересня. Але фактично, якщо проаналізувати суть заходів із забороною перерахувань грошей та з обмеженням доступу росіян до їх депозитів, йдеться про фактичну конфіскацію банківських вкладів громадян.


У вересні або раніше, коли настане час зізнатися у справжньому стані справ у банківській системі (наприклад, коли до вересня РФ знадобиться кредит МВФ для підтримки платоспроможності рубля та уникнення гіперінфляції) – виявиться, що чверть банківських активів «згоріла» у паперах російських емітентів, а ще чверть – у кредитах населення та підприємств, які ніколи не повернуться. Тоді всім стане очевидно, що в березні відбулася не «заморозка» вкладів росіян, не обмеження, а їх фактична конфіскація.


4. Продуктові запаси РФ виявилися меншими, ніж оцінювали аналітики на початку війни.

Також обережні оцінки щодо 600-700 тис. нових безробітних у зв'язку з відходом з російського ринку західних брендів виявилися заниженими: різні російські експерти оцінюють масштаби звільнень у березні в 2-3 млн. осіб. І такі самі масштаби плануються у квітні у зв'язку із зупинкою низки вже російських промислових підприємств, залежних від імпортних комплектуючих. Зникнення з продажу низки продуктів з одночасним забороною торгову націнку поставлять уряд перед необхідністю запровадження систем централізованого розподілу базових продуктів (карткової системи) вже у квітні.


А масове безробіття в мономістах, залежних від зупинених підприємств, на тлі фактичного «вилучення» вкладів у банках та загрози загальної мобілізації для чоловіків – створять вкрай небезпечний соціальний фон. І це все, за умови, що план ЦБР, який полягає в тому, щоб вести м'яку монетарну політику і платити за безробітних за їхніми іпотечними та споживчими кредитами спрацює. І не призведе до каскадного банкрутства банківської системи Росії раніше вересня.

23 просмотра0 комментариев