top of page
  • UEO Design

Огляд економіки росії за 8-15 березня

Обновлено: 13 апр. 2022 г.

Валютний ринок. Міжбанківські торги з валюти з адміністративно обмеженим допуском імпортерів проходять у Москві на рівні 114-116 RUB/USD. Це не ринкове котирування також штучно підтримується самим центральним банком у вигляді інтервенцій з продажу доларів, розмір яких не оголошується. Курс рубля до криптовалюти USDT, еквівалентної долару США, становить 133-134 RUB/USD.


Така валютна політика «виглядає дивною», вважає відомий економіст Владислав Іноземцев: «З одного боку, Банк Росії за останні роки серйозно оздоровив усю банківську систему, «вичистивши» з ринку фінансові інститути, що мали ознаки фіктивності капіталу та вели ризиковану політику – але своїми останніми. рішеннями він дозволяє банкам малювати нереальні баланси, не дотримуватись базових нормативів і практично не розкривати звітність. Логічніше, на мою думку, було б показати реальну картину, а потім допомогти банкам із ліквідністю».


Таким чином, російський валютний ринок є «замороженою» або відкладеною проблемою. Комерційний курс рубля на готівковому ринку у різних містах РФ за тиждень скоригувався до 170 RUB/USD з 200-250 RUB/USD минулого тижня.


Така сама ситуація «відкладеної проблеми» зберігається і на фондовому ринку РФ.


Фондовий ринок. ЦБР продовжив зупинку торгів на московській фондовій біржі до 18 березня. Більшість російських та західних експертів називають три основні причини такого рішення:

- більшість емітентів не готові побачити падіння курсової вартості своїх акцій до 5-10% від довоєнного рівня та побоюються недружньої скупки своїх активів з боку конкурентів

- західні дестрес-фонди, які б виступити за глобального попиту російські ЦБ за цінами, за минулий тиждень як не знайшли легальної можливості входу російський фондовий ринок. Але практично будь-яка спроба їхнього входу в «рублеву зону» була блокована постановою ЦБР про ведення т.з. "С-рахунків" для нерезидентів.

- 20% у сукупних активах російських банків становлять ЦБ, вони ж є заставою під кредити, видані найбільшим російським емітентам. Знецінення їх у 10-20 разів на першій же біржовій торговій сесії зобов'яже банки переоцінити свої активи (т.зв. делевередж), що автоматично зробить більшу частину російських банків фактичними банкрутами. Сьогодні банки вважають за краще «враховувати» ці ЦП у своїх балансах за «останньою» ціною на біржових торгах, зупинених 3 березня.


Більшість експертів схиляється до думки, що це лише відтягує дату визнання фактичного каскадного банкрутства російської банківської системи.


Останні макропрогнози по РФ: у першій половині березня було представлено одразу декілька оновлених прогнозів розвитку економіки РФ.


Так, 10.03 ЦБ РФ опублікував оновлені результати опитувань локальних економістів по основним макроіндикаторам (Макроэкономический опрос Банка России). Відмітимо, що опитування проводилось 1-9 березня і може не включати ефект останніх санкцій, через що приведений прогноз можна оцінити як стримано-оптимістичний.



Нагадаємо, ще у жовтні 2021 року МВФ оцінював потенціал зростання Росії у 2022 році: реального ВВП на 2,95%, доларового еквіваленту ВВП на 3,4% (з $1,65 до $1,70 трлн).


Спад реального ВВП РФ за підсумками 2022 року оцінюється на рівні -8,0%. Відмітимо, що прогноз Capital Economics також передбачає -8,0%. JP Morgan Research оцінює спад у -7,0% по року та -35% у Q2 2022 (сезонно скоригований до Q1 2022). Найбільш песимістичний прогноз представив Institute of International Finance (-15%).


При цьому, різкий спад у 2022 році – це де-факто коригування економіки РФ до нового рівноважного рівня у довгостроковому періоді. Так, більшість аналітиків відштовхуються від неможливості скасування / відчутного послаблення санкцій у наступні три роки. Відповідно:

-ізоляція від зовнішніх залучень;

-відсутність імпортних комплектуючих (та неможливість їх заміни співставними за ціною/якістю аналогами);

-відтік іноземних компаній через токсичність російської юрисдикції;

-ембарго / обмеження на основні категорії російського експорту (витіснення РФ зі світового ринку нафти через послабл