Огляд економіки росії за 21 - 27 квітня

КУРС РУБЛЯ

Минулого тижня рубль продовжив зміцнення: офіційний курс укріпився з 80 до 73 RUB/USD, або на 9,6%. ЦБ РФ пом'якшив контроль над валютним ринком. Тепер всі експортери зобов'язані продавати 80% валютної виручки протягом 60 днів (проти раніше встановлених 3 днів). Нагадаємо, перед цим з 3 до 60 днів було збільшено терміни реалізації валюти для несировинних категорій експорту. ЦБ вказує, що відповідне обмеження діє до вересня 2022 р., але за потреби може бути скориговано.


Курс готівкової валюти в обмінних пунктах знизився вслід за біржою до 81-85 RUB/USD, але попит на валюту залишається низьким, через обмеження на вивіз валюти з Росії.Обсяги торгів на міжбанківському валютному ринку за період війни впали з $15-20 млрд до $2-2.5 млрд / торговий день. З огляду на те, що $0,8-1,0 млрд щодня становить лише експортна виручка енергетичних монополій, для імпортерів доступ до валюти майже повністю заблокований. Навіть після часткової лібералізації ринку обсяг торгів все ще не сягає 15% довоєнного рівня.


Профіцит експортної виручки на валютному ринку дозволив ЦБ РФ перестати “спалювати” резерви на підтримку курсу.


Після скорочення ЗВР у березні на $40 млрд, резерви вдалось наростити на $5 млрд (до $611 млрд). Нагадаємо, що з $611 млрд золотовалютних резервів РФ $315 млрд були заблоковані ще на початку війни. Також, $150 млрд становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках та близько $150 млрд ЗВР ЦБР, ймовірно, розміщено у юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частину золотовалютних резервів ЦБР.


Фондовий індекс закрився різнонаправлено за рахунок зміцнення рубля до долара. Рубльовий ММВБ знизився на 6,3%, а доларовий РТС зріс на 2,1%. Відіграний “запас міцності” після відкриття біржі до пікового спаду 24-лютого звузився до 5,9%.Єврооблігації. Відсутність будь-яких позитивних новин та послаблень на рух капіталу обмежує ліквідність ринку цінних паперів. Прибутковість облігацій із погашенням у 2027 році за тиждень не змінилася, залишаючись на рівні 44%. З найбільшим дисконтом до номіналу наразі торгуються папери з погашенням у 2029 та 2035 роках - 85%. Найкоротші облігації з погашенням у 2023 році оцінюються у 27 центів за долар. Дисконт для найдовших 25-ти річних паперів складає 81%.


ОФЗ ( папери номіновані в рублях) наближаються до рівня минулого року. Інвестори низько оцінюють ризики паперів, номінованих у національній валюті. З одного боку, зміцнення рубля до долара підвищує привабливість рублевих вкладень (валютна премія). Проте інфляція досі майже вдвічі перевищує рівень дохідності по ОФЗ. Нагадаємо, інфляція зросла до 17.6% (рік до року) станом на 15 квітня.


Прибутковість ОФЗ у рублях перебуває в діапазоні 9.9-10.7%, і лише за найкоротшими 6М паперами становить 23%. Індекс державних облігацій Московської біржі RGBITR за тиждень зріс на 2.3%, повернувшись на довоєнний рівень вперше з 18 лютого. Однак, нерезиденти продовжують виходити з державних облігацій (ОФЗ): у березні відплив склав 12 млрд руб. з 2.8 трлн, відповідно їх питома вага впала до 17.7% (мінімальний рівень з жовтня 2019 року).
ДЕЛІСТИНГ РОСІЙСЬКИХ АКЦІЙ НА СВІТОВИХ БІРЖАХ

Закінчився несподіваним скандалом та загрожує інвесторам втратою $200 млрд. Російський регулятор розпорядився вивести акції російських компаній з похідних цінних паперів (ADR, SDR). Західні санкції забороняли інвесторам-нерезидентам нові інвестиції, проте дозволяли зберігати попередні вкладення. Це було виправдано, оскільки нерезиденти з початку війни де-факто не могли продати свої російські ЦП на закритій більше місяця фондовій біржі.


Пізніше їм заборонялось купувати іноземну валюту за рублі, отримані від продажу ЦП.


Проте прописаний порядок делістингу ЦБ РФ процедурно зобов'язує їх зробити нову купівлю цінних паперів. Так, інформація про власників російських ADR, SDR загубилися під час передачі даних від іноземних депозитаріїв до російських.


Проблемна сума ЦП, у портфелях і резидентів і нерезидентів, які намагаються зберегти свої права на акції провідних російських компаній під час делістингу оцінюється у більш ніж $200 млрд у довоєнних цінах.


ТРАНСПОРТНА ІНФРАСТРУКТУРА

Багато аналітиків схиляються до перегляду в сторону погіршення оцінки спаду ВВП РФ у 2022 році у зв'язку з оновленою статистикою вантажообігу: перевезення всіма видами транспорту, крім трубопровідного, впали в РФ на 32% (рік до року). Економісти відзначають майже повну кореляцію статистики перевезень, статистики споживання електроенергії та динаміки промислового виробництва в Росії у минулі роки.


Понад 150 тис. ж/д вагонів перебувають у РФ зараз «у простої». Влада в офіційних документах каже, що про «через санкції».


БАНКІВСЬКА СИСТЕМА

Також, минулого тижня стало відомо, що іноземні онлайн-магазини блокують платежі з карток, емітованих в РФ на системі UnionPay. У Росії випущено близько 500 тисяч карток UnionPay, що в 10 разів більше, ніж було ще на початку березня. Банки за суму в 5-15 тисяч рублів ($50-150) дозволяли випуск картки, яка була єдиною глобальною альтернативою Visa та Mastercard. В результаті, альтернатива виявилася неробочою. Зарубіжні онлайн-магазини блокують платежі з будь-яких карток, випущених російськими банками, незалежно від платіжної системи.


В цілому, стан банківської системи РФ останні три тижні показує все більше індикаторів стабілізації - відтік вкладів у банках остаточно зупинений. А центральний банк за допомогою різних цільових програм підтримки (тобто, по суті, емісії) замістив як ризики неплатоспроможності населення (не здатного обслуговувати іпотечні та споживчі кредити через втрату роботи), так і ліквідність самих банків.


Голова ЦБ РФ заявила, що «боротьба з інфляцією – не головний пріоритет», а Путін акцентував на необхідності зниження ставок за пільговими іпотеками з 11% до 7%, при 17% облікової ставки центрального банку.


ІНФЛЯЦІЯ

Річна споживча інфляція у Росії досягла 17,6% станом 8 квітня, після 16,7% від 1 квітня. Після ажіотажного сплеску попиту тижнева інфляція сповільнюється. Однак, за консенсус-опитуваннями російських аналітиків на 2022 рік, вона точно перевищить 20%. Так, панічна купівля товарів населенням зупинилась, рубль зміцнився, але через високу ймовірність дефіциту комплектуючих та сировини інфляційні настрої бізнесу та населення рекордно високі. "Борщовий набір", нагадаємо, виріс у ціні з початку року в Росії на 56%.


Мораторій на банкрутство

З 1 квітня 2022 року уряд запровадив піврічний мораторій на відкриття справ про банкрутство за заявою кредиторів відносно юросіб, індивідуальних підприємців та громадян. Щоб зберегти право виплачувати дивіденди або проводити buyback, компанії повинні відмовитись від мораторію.

Наразі від мораторію відмовились лише наступні компанії: МТС, Газпромнафта, Лукойл, Алроса, Новатек і деякі банки.


НАФТУ І ГАЗ

Спреди з продажу російського Urals порівняно з Brent сягнули 30 дол/бар.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ І ПРОГНОЗИ:

1.Країни ЄС та Великої Сімки знаходяться в пошуку оптимального варіанту термінів та формату ембарго на російську нафту. Країни ОПЕК за рахунок нарощування видобутку можуть заповнити російську частку на європейському ринку вже до літа. Для РФ це може означати втрату близько $90 млрд втрат експортної виручки у 2022 році.


2. Постачання російського газу не може бути припинено на ринок ЄС у найближчі два роки. Обговорюється введення (замість нафтового та газового ембарго Росії) спеціальних відрахувань до Фонду Відновлення України як нового податку на російські вуглеводні. Одна з пропозицій – максимальна ціна на продаж російської нафти по $50 / бар.


3. Серійне банкрутство будівельних компаній, торгових центрів, різке погіршення якості обслуговування кредитів промисловими підприємствами та високий ризик банкрутств позичальників-фізичних осіб (які втратили роботу) вимагають термінових заходів по порятунку банківської системи РФ від неплатоспроможності.


98 просмотров0 комментариев