Огляд економіки росії за 11 - 16 травня

Центральний банк Росії опублікував попередні оцінки платіжного балансу за січень–квітень, серед яких наявна інформація по торгівельному балансу (товарів та послуг). Профіцит торгівлі за перші 4 місяці 2022 року склав $106,5 млрд, що у 3.1 рази вище ніж у 2021-му ($35.2 млрд).


Враховуючи оцінки за Q1 2021, позитивне сальдо торгівлі товарами та послугами у квітні складало $40,2 млрд.


Відштовхуючись від історичних даних, ми припускаємо, що надходження та відплив валюти по експорту послуг балансуються з близьким до нульового сальдо. Відповідно, у квітні позитивне сальдо торгівлі товарами у 4 рази перевищило показник минулого року у $10,3 млрд. При цьому, навряд чи Росії вдалось у прямій пропорції наростити експорт. Попередні оцінки Міністра фінансів Антона Силуанова вказують на 17% скорочення видобутку нафти у 2022 році. Тоді як ціни на Urals всього на 10% перевищують минулорічний рівень.


Дійсно, вдвічі виросла вартість газу в ЄС, однак левова частка поставок газу відбувається по довгостроковим контрактам, не прив’язаних до спотових цін.

Ми припускаємо, що у квітні РФ вдалося зберегти експорт на минулорічному рівні, проти 72% (рік до року) зростання у січні. Відповідно, вираховуємо, що імпорт у квітні склав $4,6 млрд, що на 81.8% нижче ніж у квітні 2021 року. Скорочення поставок вже приводить до відмови від критично необхідних товарів, так у РФ легалізували випуск автомобілів без ABS, подушок безпеки та переднатягувачів ременів, на фоні дефіциту комплектуючих.


Ключові категорії імпорту у 2021 році – це машини та обладнання (31% із яких 4.4% - ноутбуки та комплектуючі), продукція хімічної промисловості (12.2%), транспорт (а саме легкові авто – 11.1%), метали та вироби із них (6.9%). У квітні очевидні зниження по декільком категоріям: імпорт авто зупинився, імпорт із Китаю складає лише 11% від загального; падіння імпорту по найширшій категорії – машини та обладнання до якої входять ПК, ноутбуки, та двигуни разом із генераторами. Не враховуючи скорочення більш незначних для торгового балансу, але важливих категорій технологічного та воєнного імпорту.


Нагадаємо, МВФ у World Economic Outlook від квітня 2022 року оцінує зниження імпорту товарів РФ у 2022 році у 25.4%. Але фактичні дані говорять про значну недооцінку падіння, лише у квітні – першому повноцінному місяці ефекту санкцій імпорт скоротився на 70-85%. РФ вдасться переправити частину торгових потоків з Китаю та налаштувати процедуру паралельного імпорту, що замістить частину товарів, але відобразиться на внутрішній інфляції та реальному сектору.41 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все